
Metody wyceny spółki: Jak powstaje FCF (free cash flow)?
Dochód firmy, który nas interesuje powinien być kategorią pieniężną a nie „papierową”, musi uwzględniać korzyści finansowe inwestorów po pomniejszeniu o inwestycje, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także podatki. Taką kategorią jest FCF (free cash flow), czyli wolny przepływ gotówki. Poniżej umieściłem ogólne zasady, gdyż rozróżnia się FCF w zależności, dla kogo są generowane:
Free Cash Flow to Firm
FCFF (Free Cash Flow to Firm)- Wolne przepływy przedsiębiorstwa, stopa dyskontowa WACC
Free Cash Flow to Equity
FCFE (Free Cash Flow to Equity)-Wolne przepływy pieniężne dla właścicieli kapitału własnego, nazywane też ECF (Equity Cash Flow), stopa dyskontowa koszt kapitału własnego.W tym wypadku FCFE=zysk netto+amortyzacja+/-zmiana w kapitale obrotowym netto+-inwestycje netto+-zmiana stanu zadłużenia.
Cash Flow to Debt
CFD (Cash Flow to Debt)- przepływy pieniężne dla wierzycieli, stopa dyskontowa to koszt zadłużenia.
Free Cash Flow obliczenia:
Aby uzyskać FCFF należy zysk operacyjny, czyli EBIT skorygować o następujące pozycje:
1) Dodać amortyzację(A), gdyż amortyzacja jest wydatkiem księgowym, lecz nie gotówkowym:
EBIT+A= EBITDA
2) Opodatkować EBITDA podatkiem(TR), (bo odpływ gotówki):
EBITDA * (1-TR)= EBITDAAT
3) Skorygować EBITDAAT o zmiany kapitału obrotowego netto (NWC-net working capital) oraz inwestycje w majątek trwały (FCI-fixed capital investments):
EBITDAAT +/- ▲NWC -▲FCI = FCF
Zwiększenie kapitału obrotowego netto zapisujemy ze znakiem minus, (bo powoduje odpływ gotówki), a zmniejszenie ze znakiem plus.
W efekcie tych trzech korekt otrzymujemy wielkość FCF- wolne przepływy pieniężne z danego okresu (najczęściej danego roku):
FCF={(EBIT+A)*(1-TR)}+/- ▲NWC -▲FCI
UWAGA: poniższy artykuł napisałem na podstawie cytowanej poniżej książki. Niestety w książce jest błąd, gdyż opodatkować powinno się EBIT a potem dodać do tego dopiero amortyzację (a nie jak powyżej dodać amortyzację do EBIT a potem opodatkować). Pozostałe wyliczenia są poprawne.
Na podstawie:
„Metody wyceny spółki-perspektywa klienta i inwestora” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego; Poltext; Warszawa 2006
Narzędzie w excel do wyceny DCF:
Zapraszam również do zapoznania się z poniższym artykułem/ narzędziem w Excel, gdzie można zmieniać poszczególne dane i zobaczyć jak zmienia się wycena: Narzędzie w Excel do wyceny DCF firmy LUKSUS
Cały cykle edukacyjny dotyczący przykładu wyceny DCF dla firmy LUKSUS:
Przykład DCF: LUKSUS cz.1: Okres prognozy
Przykład DCF: LUKSUS cz.2: Stopa wzrostu przychodów
Przykład DCF dla LUKSUS cz.3: Obliczanie Free Cash Flow
Przykład DCF dla LUKSUS cz.4: Prognoza kosztów operacyjnych
Przykład DCF dla LUKSUS cz.5: Podatek i Inwestycje w majątek trwały netto
Przykład DCF dla LUKSUS cz.6: Kapitał pracujący
Przykład DCF: LUKSUS cz.7: Ustalenie stopy dyskontowej, czyli kosztu kapitału
Przykład DCF: LUKSUS cz.9: Podsumowanie
Uwaga: w ramach powyższego cyklu edukacyjnego stworzyłem dla Was Narzędzie w Excel, gdzie możecie na czerwono edytować poszczególne parametry wyceny DCF firmy Luksus. Zobaczyć jak wpływa to na wycenę firmy.
Narzędzie w Excel możecie pobrać, razem z wieloma innymi wartościowymi rzeczami do pobrania, po zapisie na newsletter. Kliknij w link i przejdź do sekcji 4. Moje narzędzia w Excel. Jeżeli już ktoś jest dopisany do newslettera, na końcu każdego newslettera jest akapit „Materiały do pobrania/obejrzenia”. W razie problemów napisz do mnie maila, chętnie pomogę.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS