
Procedura wyceny metodą mnożnikową
Procedura wyceny metodą mnożnikową wygląda następująco. Na początku należy dobrać odpowiednie mnożniki kapitału własnego i firmy a następnie możliwie najbardziej porównywalne spółki. Po obliczeniu wartości firmy pozostaje dokonać niezbędnych korekt. Proces dokonania wyceny wygląda następująco:
1) Wyboru mnożników służących wycenie.
2) Wyboru spółek porównywalnych, dla których liczone są mnożniki.
3) Obliczania wartości firmy wycenianej.
4) Dokonanie niezbędnych korekt.
Procedura wyceny metodą mnożnikową- wybór mnożników:
Dokonując porównań należy wybrać więcej niż jeden mnożnik. Wyróżnia się wskaźniki liczone dla danych historycznych oraz dla danych prognozowanych. Prognozy wylicza się dla okresu: od roku do trzech lat. Należy brać pod uwagę między innymi takie czynniki jak: zróżnicowanie wartości mnożnika pomiędzy firmami do porównania, innymi słowy mnożniki powinny mieć podobną wartość. Do oceny zróżnicowania można użyć odchylenia standardowego, im mniejsze tym lepiej. Dodatkowo, przy występowaniu większego zróżnicowania od średniej, należy użyć mediany. Kolejno warto spojrzeć na zmienność wskaźników w czasie, im mniejsza tym lepiej, bo duża zmienność wpływa na zakres wyceny. Na koniec sprawdzamy podobieństwo danych ze spółek do tych z wycenianej spółki, czyli czy poszczególne kategorie w sprawozdaniach są tak samo wyliczane.
Procedura wyceny metodą mnożnikową- wybór porównywalnych spółek
Powinno się wybierać przedsiębiorstwa z tego samego sektora, o podobnych przychodach i kosztach oraz strukturze kapitału. Należy zbadać, czy dane dla firm porównywalnych nie są zaburzone zdarzeniami nie związanymi z działalnością operacyjną. Bardzo ważne jest aby wytypować spółki o podobnym rozmiarze, rentowności czy charakterze dostawców i odbiorców.
Procedura wyceny metodą mnożnikową- obliczanie wartości firmy
Powyższy punkt w następnym artykule: Metody porównawcze cz.5: Obliczanie wartości firmy.
Procedury wyceny metodą mnożnikową- dokonanie niezbędnych korekt
Opisałem to w artykule: Metody porównawcze cz.6: Obliczanie wartości firmy-korekty
Na podstawie:
1) „Metody wyceny spółki-perspektywa klienta i inwestora” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Panfila i Andrzeja Szablewskiego; Poltext; Warszawa 2006
2) http://www.e-msp.pl/static/msp/files/szkolenia/wycena_wartosci.pdf
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS