
Zawód inwestor giełdowy
Jest wiele ciekawych książek traktujących o inwestowaniu, jak chociażby: Zawód Inwestor giełdowy Alexandra Eldera czy Trader VIC 1. i 2. Victora Sperandeo. Jednakże nie mówią one o kluczowych rzeczach takich jak: pieniądze wydatkowane na codzienne potrzeby, tryb życia i czas.
W marcu 2013 roku minie 13 lat jak zajmuję się giełdą. O moich początkach w 2000 roku pisałem tutaj: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka” Józef Piłsudski oraz Longterm.
Szczerze powiedziawszy to znam tylko parę osób, które tak długo i na bieżąco zajmują się giełdą. Niestety w branży inwestycyjnej zazwyczaj jest tak, że ludzie prędzej czy później przestają na bieżąco zajmować się śledzeniem rynku.
W instytucjach finansowych jest tak, że ludzie wspinając się po drabinie awansów w końcu mają tyle rzeczy operacyjnych na głowie, nie związanych z bezpośrednim podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, że po prostu siłą rzeczy tracą kontakt z rynkiem a na ich niższe pozycje przychodzą nowi, młodsi ludzie, chętni sławy i pieniędzy: zresztą podejmowanie decyzji inwestycyjnych to bardzo stresujące zajęcie więc się nie dziwię, że tak mało osób rok w rok chce być za to bezpośrednio odpowiedzialne.
Natomiast osoby indywidualne? No właśnie… W ciągu tych prawie 13 lat przeczytałem wiele książek. Te, które dawno dawno temu:-) zrobiły na mnie jakieś wrażenie to chociażby „Zawód Inwestor giełdowy” Alexandra Eldera czy Trader VIC 1. i 2. Victora Sperandeo.
Po przeczytaniu takich książek któż nie chciałby być zawodowym inwestorem:-) Już widzisz te palmy i błękitne morze… nic nie robisz cały dzień…
Z perspektywy tych 13 lat zauważyłem jednak mały problem. W tych wszystkich książkach nie mówi się o jednej bardzo ważnej rzeczy…
Zawód inwestor giełdowy: rzeczy o których Ci nie powiedzą
- “Jak żyć” z giełdy…?
- Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet
- Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie: Jak stracić 9,8 % w czasie gdy kurs spółki rośnie o 12 % …
- Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie: Lewar… dźwignia finansowa czy zapadnia finansowa?
Ale to co jest kluczowe nie powiedzą Ci jeszcze czegoś bardzo ważnego. Nie powiedzą Ci o… życiu
Jeżeli ktoś chce wykorzystać potęgę giełdy do zarabiania musi zdawać sobie sprawę z tych trzech rzeczy opisanych poniżej. I musi mieć plan jak sobie z nimi poradzić…
Zawód inwestor giełdowy: kasa, kasa i jeszcze raz kasa
a) Ile wydajesz w skali roku a gdzie będziesz za parę lat? Masz/chcesz mieć rodzinę/ dzieci? Jeżeli teraz jesteś studentem/sam, za parę lat Twoje wydatki roczne na pewno wzrosną w skali roku parę razy. Dolicz do tego 12 tyś. ZUSu w skali roku, jeżeli nie będziesz pracował, bo przecież chcesz być ubezpieczonym? Jak zachorujesz co z lekarzem?
b) Masz mieszkanie/dom? Ile potrzebujesz na to kasy?
Zawód inwestor giełdowy: tryb życia
Widzisz siebie siedzącego przed komputerem i gapiącego się w laptopa przez kolejne kilkadziesiąt lat? Takie życie może być fajne przez rok, dwa ale czy naprawdę będziesz się z tym dobrze czuł przez kolejne kilkadziesiąt lat? A gdzie kontakt z innymi ludźmi?
Zawód inwestor giełdowy: najcenniejsze nasze aktywo, to… czas
Zresztą co ciekawe jakoś dziwnym trafem każdy ma go tyle samo: zarówno biedny jak i bogaty. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy masz wystarczającą kasę na przyszłe wydatki i gdzie widzisz siebie za jakiś czas pod względem zawodowym.
W tych wszystkich książkach nie powiedzą Ci o tych trzech bardzo ważnych sprawach. Zastanów się jak poradzisz sobie z powyższymi strategicznymi wyzwaniami. Musisz mieć strategię jak zmierzyć się z tymi problemami…
Na pewno nie możesz pozwolić na marnowanie czasu na mrzonki o giełdzie, jeżeli nie masz strategii na powyższe dwa punkty. Prędzej czy później źle się to skończy!
Jak zmarnujesz parę lat może się okazać, że będzie to miało negatywny wpływ na Twoje życie przez kolejne kilkadziesiąt lat… Nie tylko zmarnujesz parę lat, ale i nie będziesz w stanie wykorzystać potęgi giełdy bo nie będziesz miał nadwyżek finansowych co miesiąc… (rodzina, dzieci, kredyt mieszkaniowy) Chcesz za parę lat skończyć np. z kredytem mieszkaniowym na głowie na kilkadziesiąt lat?
Czasem może być tak, że najlepsze wyjście to po prostu pójście do pracy i albo rezygnacja po paru latach (ja tak zrobiłem: autor) albo po prostu jednoczesne pracowanie i inwestowanie na giełdzie.
Oczywiście pójście do pracy będzie oznaczało, że będziesz miał mniej czasu na samodzielną edukację giełdową (jeżeli w ogóle). Tak naprawdę warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przez jakiś czas w ogóle warto tracić czas na giełdę… Może lepiej „zainwestować” czas w zdobycie jakiegoś certyfikatu, dzięki któremu będziesz lepiej zarabiał w pracy?
Zawód inwestor giełdowy: podsumowanie
Na podobnej zasadzie warto zastanowić się gdzie lepiej wykorzystasz swój czas (czyli gdzie więcej zarobisz). Ślęcząc codziennie nad prasą finansową, książkami, łącząc to jeszcze z życiem rodzinnym i pracą, czy… może po prostu bardziej opłaca się przyjść na moje szkolenie: Promocja na moje szkolenia tylko do końca listopada 2012!!!.
Oczywiście każdy ma swoją głowę i umie myśleć, więc do niczego na siłę nie namawiam.
Moja podstawowa zasada to koncentracja nie ile mnie coś kosztuje ale ile dzięki temu mogę zyskać/zaoszczędzić na przyszłość i gdzie dzięki temu będę za jakiś czas. Oczywiście wszystko sprowadza się do ceny jaką płacisz i wartości jaką dzięki temu otrzymujesz. Patrząc na opinie uczestników mojego szkolenia na dole strony wydaje się, że wartość mojego szkolenia jest zdecydowanie wyższ niż jego cena: SZKOLENIA
Jak to ktoś kiedyś powiedział to gdzie jesteś teraz jest konsekwencją tego, co robiłeś w ciągu ostatnich paru lat, to gdzie będziesz za parę lat jest konsekwencją tego, co robisz teraz.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS