Wywiad z Markiem Świętoniem
Wywiad z Markiem Świętoniem zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów przy doborze spółek. Ważnym elementem jest dobry zarząd, który procentuje zwłaszcza, gdy sytuacja gospodarcza jest nienajlepsza. O wyniku świadczy tez umiejętność dobierania spółek niedocenionych przez rynek, które zazwyczaj są małe a informacje o nich ograniczone.
W piątkowym Parkiecie z 11 stycznia 2008 ukazał się wywiad z Markiem Świętoniem, obecnie dyrektorem działu analiz i rekomendacji w Ipopema Securities a do lutego 2007 zarządzającym w ING TFI, gdzie pracował od 2001 roku najpierw jako analityk akcji.
Artykuł, oprócz tego, że rozmówca, mówi o prognozach na bieżący rok oraz jego typach najlepszych spółek giełdowych w 2008, porusza też zagadnienia analizy fundamentalnej. Oczywiście warto przeczytać cały wywiad, poniżej umieściłem kilka fragmentów. Szczególnie zastanawiająca jest uwaga o wysokości wskaźnika cena/zysk (P/E) dla dobrze zarządzanych budowlanych spółek giełdowych.
Parkiet: „Jaki był Pana największy sukces w pracy zarządzającego?
Największym osiągnięciem podczas pracy na tym stanowisku było systematyczne uzyskiwanie stabilnych wyników powyżej benchmarku, które jednocześnie były lepsze od tych uzyskiwanych przez konkurencję”
Parkiet: ” (…) co jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu?
„(…) O sukcesie zdecydowała systematyczna i ciężka praca oraz strategia wyszukiwania nieznanych, zapomnianych przez Boga i ludzi małych spółek. Takich, o których Peter Lynch pisze, że trzeba do nich jechać pociągiem, samochodem, a potem przedzierać się przez las. I jak się je w końcu znajdzie, to wiadomo, że nikt ich wcześniej nie widział i wiadomo, że mają wartość. Nie mówię o wyciąganiu informacji niejawnych, tylko o nieefektywności rynku. Myślę, że mozolna praca połączona z odwiedzaniem dużej liczby spółek i czytaniem wszystkiego, co dotyczy rynku, owocuje sukcesem (…)”
Parkiet: ” Dokonując oceny spółki, stawia Pan na zarząd, który w Pana opinii stanowi nawet 2/3 wartości firmy. Dlaczego to taki istotny punkt analizy?
Za każdą spółką stoją ludzie, którzy ją tworzą, i którzy odpowiadają, co spółka robi i w jakim kierunku zmierza. Generalnie jest tak, że jeśli sytuacja makroekonomiczna się poprawia, to nawet dość słabo zarządzane firmy są w stanie poprawić wyniki i zapracować na wzrost kursu ich akcji. Chwila prawdy przychodzi wtedy, gdy sytuacja zaczyna się pogarszać. Wtedy firma ze sprawnym, sprawdzonym zarządem jest na wagę złota. Dlatego zawsze będę zdania, że w ocenie spółki najważniejsi są ludzie, którzy nią kierują.”
Wywiad z Markiem Świętoniem- podsumowanie
Parkiet: ” Przeczytałem, że w inwestowaniu posługuje się Pan strategią wyszukiwania branż i spółek, które rozwijają się szybciej niż rynek. W ten sposób grał Pan na spółkach budowlanych...
Myślę, że spółki budowlane nadal mają potencjał. Przestrzegałbym jednak przed zajmowaniem wobec tego sektora jednoznacznego stanowiska. O ile trzy lata temu pomysł, żeby przeważyć budowlankę z pominięciem ewidentnie słabych spółek był generalnie dobry, to teraz widzę to trochę inaczej. Nie rekomendowałbym zakupu sektora jako całości, ale skupiłbym się na wyłapaniu dwóch typów spółek. Pierwsze to te, które są dobrze zarządzane i powinny sobie dalej dobrze radzić. I tutaj mniej ważna jest kwestia, czy wskaźnik cena/zysk wynosi 20,25 czy 30. Drugie to te, które są w stanie zaskoczyć „in plus”.
Jak możemy przeczytać powyżej, wywiad z Markiem Świętoniem pokazuje inną perspektywę. Z pewnością mogąca się przydać w doborze nowych inwestycji do naszego portfela.
Na podstawie:
Gazeta Giełdy Parkiet z 11 stycznia 2008 str. 16
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS