Wybory w Grecji: wpływ na gospodarkę europejską i polską
Tak jak pisałem ostatnio tutaj: Wzrost kursu franka i jego wpływ na gospodarkę i giełdę mamy kolejnego czarnego łabędzia: wybory w Grecji wygrała partia SYRIZA. Poniżej kilka moich przemyśleń na temat tego jak wybory w Grecji mogą wpłynąć na europejską i polską gospodarkę.
Poniższe spostrzeżenia opierają się na podobnym toku rozumowania jak w przypadku bankructwa Cypru, o czym pisałem w dwóch artykułach w 2013 roku. Wnioski tam wyciągnięte okazały się słuszne więc są szanse, że i tym razem analiza okaże się słuszna:
- Co tak naprawdę dzieje się na Cyprze? Poznaj biznes Bank: dlaczego nie można ukraść pieniędzy których nie ma…
- Cypr: jakie prawdziwe konsekwencje „eksperymentu”?
Wybory w Grecji a dane o gospodarce
Na początek zobaczmy jak zachowywała się dynamika PKB w Grecji za ostatnie dziesięć lat (ujęcie kwartalne):
Źródło: pl.tradingeconomics.com/greece/gdp-growth-annual
Jak widzimy powyżej, paradoksalnie, najprawdopodobniej to co najgorsze pod względem spadku PKB w Grecji już za nami. Po ujemnych dynamikach PKB za ostatnie parę lat, ostatnio dynamika PKB znowu zakręciła do góry (w drugiej połowie 2014 roku).
Poprawa w greckiej gospodarce przekłada się na bezrobocie w Grecji, które oczywiście jest bardzo wysokie (bankructwo kraju) ale widać już na nim poprawę:
Źródło: pl.tradingeconomics.com
Podobnie zresztą jeżeli chodzi o bezrobocie wśród młodzieży, chociaż i tak jest ono na bardzo wysokim poziomie.
Ponadto warto też wspomnieć, że PKB jest dosyć ułomny pojęciem i jego wartość może się mocno zmieniać z roku na rok, szczególnie, jeżeli odetnie się kroplówkę w formie życia na kredyt (to właśnie wydarzyło się w Grecji po tym jak już nie było kolejnych chętnych na obligacje emitowane przez Grecję a środki z UE nie zostały dobrze wykorzystane).
Dlatego też po okresie spadku PKB, jak już gospodarka mocno się skurczy, w kolejnych okresach wystarczy niewielki impuls wzrostowy i na wykresie możemy zobaczyć wzrost względem poprzedniego roku (efekt niskiej bazy).
Po powyższych spostrzeżeniach warto teraz przytoczyć dane o greckiej gospodarce i porównać je z wielkością gospodarki europejskiej i polskiej (dla przypomnienia w Grecji mieszka około 11 mln ludzi):
Źródło: wikipedia
Jak widać powyżej gospodarka grecka to bardzo mała gospodarka i w roku 2011 stanowiła około dwóch procent w gospodarce europejskiej i około 60 % polskiej gospodarki. Ale to są dane z 2011 roku. Z powyższych wykresów wiemy, że od tego czasu gospodarka grecka skurczyła się jeszcze bardziej. W efekcie PKB za 2014 roku jest zdecydowanie mniejsze i wyniosło około 240 mld zł:
Źródło: pl.tradingeconomics.com
W tym czasie PKB dla Europy praktycznie się nie zmieniło a w Polsce urosło o około sześć procent. Tak więc obecny udział gospodarki greckiej w relacji do europejskiej jest jeszcze mniejszy i wynosi około 1,5 punktu procentowego. Nie jest to jakoś bardzo dużo.
Wybory w Grecji a zadłużenie
Tak z kolei wygląda zadłużenie Grecji do PKB:
Źródło: pl.tradingeconomics.com
Jak widać powyżej, zadłużenie Grecji jest całkiem spore. Warto tutaj jednak zauważyć, że w wartościach bezwzględnych wartość długu musiała spaść, ponieważ wartościowo spadło PKB Grecji. Ponadto, jeżeli PKB Grecji rzeczywiście dalej rosłoby, relacja długu do PKB może się zmniejszać.
Wybory w Grecji a Działania Europejskiego Banku Centralnego i uruchomienie europejskiego QE
W kontekście działań Mario Draghi i ECB, uruchomienie europejskiego QE nie jest przypadkowe. Wybory w Grecji w tym kontekście są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem niż gdyby QE nie było. Tak jak pisałem pod koniec 2013 roku: Europejski Bank Centralny boi się krachu?, ECB nie podejmuje przypadkowych działań, a późniejsze dane gospodarcze pokazują, że ECB wie co robi.
Wybory w Grecji: co nam z tego wszystkiego wychodzi
Jak widać z analizy powyżej, wpływ greckiej gospodarki na europejską jest relatywnie niewielki. Ponadto grecka gospodarka jest mocno zadłużona więc partia SYRYZA nie ma zbyt dużego pola manewru, bo jak nie będą mieli pieniędzy na emerytury i wypłaty dla urzędników ludzie zaraz wyjdą im na ulicę.
Wybory w Grecji wygrała partia Syriza, ale paradoksalnie to ona może przeprowadzić część reform, których nie udało się przeprowadzić poprzedniemu rządowi. Ma przecież spore poparcie ludzi na ulicy. Oczywiście może tak będzie a może nie, niemniej jednak jest też taka opcja, że wybory w Grecji będą miały takie konsekwencje.
Tym bardziej, że jeżeli sytuacja gospodarcza będzie się nadal poprawiała w Grecji, Unia Europejska może bardziej przychylnym okiem spojrzeć na propozycje partii Syriza.
Na zakończenie warto też wspomnieć, że obecna sytuacja Grecji i jej wpływ na gospodarkę europejską jest znacznie mniejszy niż było to jeszcze w 2009 czy 2011 roku.
Po pierwsze jest to już o wiele mniejsza gospodarka. Po drugie, co równie ważne, obecnie banki i ECB poczyściły już w dużym stopniu bilanse z greckich papierów. Dlatego ewentualne perturbacje gospodarcze w Grecji nie powinny być już takim zagrożeniem dla europejskiego systemu bankowego.
Być może, podobnie jak w przypadku cypryjskich banków: Cypr: jakie prawdziwe konsekwencje „eksperymentu”?, Grecja będzie kolejnym eksperymentem co może się stać z państwem, które chce wyjść ze strefy euro i nie chce dokonywać reform.
I będzie to przykład dla innych państw co może się stać, jeżeli politycy będą chcieli pójść ścieżką Grecji. Zobaczymy, czas pokaże, czy powyższe spostrzeżenia okażą się słuszne.
Wybory w Grecji: wpływ na polską gospodarkę
Na temat ostatnich danych napływających z gospodarki pisałem tutaj: A nie mówiłem? :-) Świetne dane : produkcja przemysłowa, dynamika zatrudnienia, wynagrodzenia i bezrobocie. Tutaj nic się nie zmienia.
Natomiast to co warto wspomnieć, to przy ewentualnym negatywnym rozwoju sytuacji w Grecji, złotówka może się osłabić, co może mieć wpływ na polską gospodarkę w kontekście franka szwajcarskiego. Szczegółową analizę na ten temat zrobiłem jednak tutaj Wzrost kursu franka i jego wpływ na gospodarkę i giełdę więc nie ma sensu tego tutaj powtarzać.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS