
Wybory parlamentarne we Francji: geopolityka coraz ważniejsza: Flash Note
W ostatnim kalendarzu makro (linki) pisałem Wam, że mamy bardzo ważne wybory. Wybory parlamentarne we Francji wiele wyjaśnią. Okazuje się jednak, że polityka robi się coraz ważniejsza w naszych rozważaniach giełdowo-gospodarczych. Poniżej kilka spostrzeżeń w tym zakresie.
Wybory parlamentarne we Francje
W ostatnich tygodniach pisałem Wam: Wybory parlamentarne we Francji będą bardzo ważne w kontekście wygranej Prezydenta Macrona. Bo pokażą czy Francja i Niemcy i stara unia zintegrują się politycznie i fiskalnie. Mój tok rozumowania okazał się słuszny. I ma to też swoje szersze konsekwencje. Tak jak pisałem Partia Macron wygrała w pierwsze turze wyborów we Francji i to z mocnym wynikiem. Ciekawe jest, że słaby wynik ma Ruch Narodowy Le Pen jak i skrajna lewica. To po wygranych wyborach w Holandii przez proeuropejskie siły pokazuje w którą stronę pójdzie stara Europa. Pytanie jak zachowa się w tym kontekście PiS (więcej poniżej). Tym bardzie, że dzisiaj mamy takieg newsa:
W piątek jednak Polska przegrała w Brukseli znów stosunkiem głosów 1:27
We środę 14 czerwca Komisja Europejska miała poprosić kraje Unii o udzielenie jej mandatu do negocjowania z Rosją warunków budowy Nord Stream 2 z Rosji przez Bałtyk, jednak zrobiła to już w piątek – stanowisku sprzeciwiała się tylko Polska.
Źródło: http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/totalna-kl%C4%99ska-polski-ws-nord-stream-2-tusk-poleg%C5%82-w-walce-z-junckerem/ar-BBCxatL?li=BBr5MK7
Wybory parlamentarne we Francji a Wielka Brytania
Potwierdza to też bardzo słaby wynik Theresy May /konserwatystów w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy nie chcą twardego Brexitu. Bo to było na sztandarach Theresy May. Liczyła na mocną wygraną dzięki temu. I się przeliczyła. Zresztą konserwatyście też poprzednio ostro zagrali z Brexitem. I się mocno przeliczyli bo zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zdobyli jednak niewielką przewagę.
Wybory parlamentarne we Francji a Niemcy
W konsekwencji mamy więc kolejną odsłonę geopolitycznych rozgrywek. Ostatnio Antoni Tajano, Włoch ostro pojechał po tym jak Trump pojawił się na szczycie Nato:
“Europa nie potrzebuje więcej Wuja Sama; w sprawach klimatu, ale także polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”- powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.
Źródło: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ostre-slowa-szefa-pe-europa-nie-potrzebuje-wiecej-wuja-sama,nId,2404836
Wybory USA: Trump i Polska
Coraz bardziej widać. że Europa jest znowu rozgrywana przez słabnące USA w kontekście Chin. Tylko zmienia się ośrodek ciężkości. Tak jak pisałem po Brexit (linki). Po wyjściu Wielkiej Brytanii USA straciło wpływy w UE. A Niemcy zyskały. I wygląda na to, że USA rozgrywa teraz Polskę/kraje postkomunistyczne. Ostatnio pojawiła się informacja, że nagle w lipcu Trump odwiedzi Polskę. Daje to do myślenia szczególnie w kontekście ostatniego mocno pojawiającego się w mediach pomysłu na Międzymorze (linki).
Wybory parlamentarne: podsumowanie
Jak widzicie sytuacja geopolityczna zaczyna się mocno zmieniać. Widać wyraźnie, że stara Unia będzie się mocno integrowała. Słabnące USA nie chce tutaj oddać pola Niemcom. Więc rozgrywa Polskę w kontekście państw postkomunistycznych UE. Zaczyna się robić ciekawie.
Co myślicie o dalszym rozwoju sytuacji w kontekście Polski? A może mieszkacie w Holandii? Francji? Wielkiej Brytanii? Lub macie może tam znajomych, jak to wygląda z tamtej perspektywy? Co mówi się o Polsce i krajach postkomunistyczych które weszły do UE? Szczególnie w kontekście USA/starej UE?
Lista analiz/linków do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie:
- Analiza struktury PKB Polski + kalendarz ekonomiczny czerwiec 2017
- Konsekwencje Brexit: USA, Polska traci, Niemcy, Rosja i Chiny zyskują
- Międzymorze: polityka wikipedia
Flash note: Skąd pomysł?
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu (raz na tydzień/dwa tygodnie). Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Oczywiście gorąco zachęcam do śledzenia „Flash notes”. I pytania/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Pamiętajcie nie ma głupich pytań!
Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
>>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS