
Wskaźniki wyprzedzające OECD: wstrzymanie publikacji
Jak pewnie pamiętacie, po Brexit, wskaźniki wyprzedzające OECD przestały być publikowane. Pisał o tym jeden z czytelników. Jego komentarz pojawił się potem w tym wpisie: Bankructwo włoskiego UniCredit? Problemy banków włoskich i sektora bankowego we Włoszech:
Jeden z czytelników napisał coś takiego ostatnio:
No więc robi się ciekawie, link do komunikatu o zawieszeniu CLI jest tutaj
Wskaźniki wyprzedzające OECD: wznowienie publikacji
Ostatnio OECD wznowił publikację swoich analiz. Mamy więc nowe wskaźniki wyprzedzające OECD: CLI dla Polski za maj, czerwiec i lipiec. Najnowsze CLI potwierdzają postępujące spowolnienie gospodarcze:
Najnowsze odczyty CLI są dodatkowo ciekawe ze względu na brak obniżek stóp procentowych przez RPP, o których pisałem niedawno w tej analizie: RPP obniży stopy procentowe: kiepskie dane makro za lipiec.
Wskaźniki wyprzedzające OECD dosyć dobrze historycznie wskazywały co dzieje się z gospodarkami poszczególnych państw, w tym też dla Polski. W przypadku Naszego kraju warto przypomnieć, że CLI nie bierze pod uwagę takich rzeczy jak środki z UE więc hamowanie gospodarki musi być strukturalne, nie tylko związane z brakiem środków z UE.
Widać więc, że spowolnienie w gospodarce trwa w najlepsze. Wygląda na to, że RPP, pomimo tego, że już wiele razy mocno myliła się w ocenie sytuacji a jej działania były spóźnione, nadal trwa przy swojej ocenie sytuacji z poprzednich kwartałów. Poniżej dwa cytaty nowego Prezesa NBP. Na konferencji RPP Adam Glapiński mówił między innymi tak:
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku tempo wzrostu ulegnie przyspieszeniu. Niewątpliwie w tym roku przyrost gospodarczy będzie niższy, niż pierwotnie się tego spodziewaliśmy. To jest dobry przyrost, ponad trzy procent to stabilny wzrost, który zwiększa polską gospodarkę. Zatrudnienie wspaniale się rozwija, bezrobocie spada, dobrze zaabsorbowaliśmy napływ rąk do pracy z Ukrainy. Jeżeli tak będzie dalej, to będziemy bardzo zadowoleni – skwitował.
(…)
– Pokusy obniżania stóp nie ma, choć „nigdy nie mów nigdy”. Osobiście myślę, że pierwszą decyzją będzie rozpoczęcie podwyżek stóp przy przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i pojawieniu się inflacji
Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-Nie-przychodzi-mi-do-glowy-mozliwosc-obnizek-stop-7476562.html
Jestem ciekaw jakie będą dane makro w kolejnych miesiącach bo CLI cały czas wskazuje, że jednak trwa hamowanie w gospodarce.
Warto też pamiętać, że na jesieni 2017 roku rząd PiSu obniża wiek emerytalny, co spowoduje spadek liczby osób pracujących. I zapewne też spadek, a nie wzrost, dynamiki PKB Polski, biorąc pod uwagę czego uczy Nas historia Japonii: Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację.
A do tego mamy podwyżki stóp procentowych w USA, co dodatkowo spowoduje spowolnienie gospodarki światowej w roku 2017 i 2018. W tej sytuacji nie bardzo rozumiem optymizm RPP w kwestii wysokiego wzrostu gospodarczego oraz powrotu do wysokiej inflacji.
Jak myślicie? Jak będzie tym razem? Jak oceniacie działania RPP?
Uwaga: ostatnio została uruchomiona opcja zapisywania się na powiadomienia o nowych komentarzach pod wpisem. Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusji zapisz się na powiadomienia (pod komentarzem).
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS