Widzenie tunelowe: wstęp
Autor wpisu: Bartek Stempel z WarsztatAnalityka.pl
Niebawem przedstawimy Wam konkretne informacje dotyczące kursu excela w finansach. Będzie to w kolejnym wpisie u mnie na blogu WarsztatAnalityka.pl . Tymczasem przygotowałem dla Was wpis odpowiadający na pytanie dlaczego nie stworzyliśmy produktu od razu/jak podchodzimy do tworzenia unikatowego produktu jakim ma być mój kurs excel w finansach/finanse w excelu. Dzisiejszy wpis jest to rozwinięcie tej analizy:
Powyższa strategia nie jest też dobra z punktu widzenia biznesu. Skoro wszyscy tak robią. Konkurencja jest ogromna i trudno się przebić z produktem. Do tego cena produktu musi być niska. Więc i zyski muszą być marne. O ile nie sprzedamy produktu w ogromnych ilościach a to jest mega trudne. Dlatego jedyną drogą do sukcesu jest to co powiedział Trout. Wyróżnij sie lub zgiń. W tym zakresie Michał już wiele lat temu opisał na swoim blogu książkę Jacka Trouta i Ala Riesa o niezmiennych prawach marketingu: Książka „22 niezmienne prawa marketingu”, czyli dlaczego firmy odnoszą sukces lub ponoszą porażkę. Poniżej cytat z jego wpisu:
„Zmarnowano miliardy dolarów na programy marketingowe, które- mimo ich błyskotliwości i przeznaczonych na nie środków- okazały się nieskuteczne. (…)
Kiedy dzisiaj firma popełnia błąd, konkurenci szybko odbierają jej klientów. Aby ich odzyskać, musi poczekać, żeby ktoś inny popełnił błąd, a następnie wymyśli, w jaki sposób wykorzystać sytuację.
Jak zatem unikać popełniania błędów? Prosta odpowiedź polega na upewnieniu się, czy programy są zgodne z prawami marketingu. Chociaż nasze pomysły i koncepcje opatrzyliśmy znakiem „marketingu”, przydadzą się one każdemu, niezależnie od stanowiska, jakie zajmuje w firmie, i od wyrobów czy usług, które jego firma sprzedaje.
I to jest cel do którego dążymy z Michałem. Chcemy stworzyć unikatowy kurs. Unikatowy produkt. Zgodnie z zasadą „wyróżnij się lub zgiń”. Więc jeszcze daleka droga przed nami. I dużo ciężkiej pracy nas czeka.
Poniższa analiza to moje przemyślenia, wynikające z wielu rozmów z Michałem i nie tylko. Jest on dosyć długi z uwagi na fakt, że chciałem podzielić się z Wami najistotniejszymi aspektami związanymi z przekazywaniem wiedzy. I ogólnym patrzeniem na sprawę związaną z edukacją i prowadzeniem biznesu.
Widzenie tunelowe: moja historia z Michałem
Ten akapit zacznę od cytatu z cyklu edukacyjnego „Droga inwestora”:
Z pewnością zastanawiacie się kiedy następuje przejście osoby z podstawową wiedzą w osobę z wiedzą zaawansowaną? Szczerze mówiąc to granica jest płynna i nie można dokładnie jej określić. Określanie własnej osoby jako inwestora zaawansowanego jest dosyć subiektywne.
Podobnie będzie z wiedzą z excela. Bo w jednym zawodzie możemy używać prostych funkcji według nas. A dla drugiej osoby, która nie używała tych funkcji zbyt często będzie to wiedza zaawansowana. Dlatego przytoczę Wam moją historię z Michałem związaną z nauką inwestowania i w jaki sposób wyglądało moje i jego patrzenie tunelowe.
To jest wpis w ramach cyklu edukacyjnego:
Dlaczego w Polsce mało zarabiamy:
„Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
- Grupa na Facebooku dotycząca inicjatywy „Pierwsze kroki Janusza Biznesu: KLIKNIJ TUTAJ”. Jest to grupa stworzona tylko i wyłącznie dla tej inicjatywy: gorąco zachęcam do dołączenia bo naprawdę warto!
Cały cykl edukacyjny składa się z siedmiu obszarów tematycznych. Kliknij w strzałkę, czyli „v” przy każdej cyfrze, aby rozwinąć listę szczegółowych analiz na dany temat:
Know how: dlaczego w Polsce mało zarabiamy
- Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny „Pierwsze kroki Janusza Biznesu” (Michalstopka.pl)
- Dlaczego w Polsce są niskie zarobki: państwo zabiera ponad 40% wynagrodzenia (!) Pobierz kalkulator excel i sam policz swoją daninę (Michalstopka.pl)
- Dlaczego w Polsce mało płaci się pracownikom? Skąd w ogóle biorą się wynagrodzenia w firmie? Case study Warsztat Analityka
- Dlaczego tak mało zarabia się w polskich firmach? Case study: Przychody, capex, zadłużenie i wynagrodzenia w spółce giełdowej Forte
- Przychody i koszty państwa. Populizm zero podatków a populizm opodatkujmy wszystko co się tylko rusza
- Wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat? Własny biznes? (Michalstopka.pl)
- Pomysł na biznes wart jest 1 zł + VAT. Jak nie zostać Januszem Biznesu.
- Co krok po kroku zrobić aby miliony osób w Polsce zarabiało kilkanaście tysięcy miesięcznie
Najważniejsi są ludzie! Biznes Janusza w zderzeniu z wiecznym rynkiem pracownika
- Moja prognoza: wieczny rynek pracownika. Bezrobocie GUS 5%: czekałem na ten wpis 10 lat!
- Akcje dla pracowników jako kluczowa przewaga konkurencyjna Janusza: case study Google
Jak się uczyć/jak budować kompetencje w inwestowaniu, w biznesie lub w pracy
- Ucz się synek ucz. I buduj kompetencje (WarsztatAnalityka.pl)
- Lęk o przyszłość: dlaczego ciężko podjąć nam decyzję? (WarsztatAnalityka.pl)
- Strach w życiu inwestorskim: do czego jest potrzebny? (Michalstopka.pl)
Know how: jak Janusz Biznesu może finansować rozwój firmy
- Finansowanie dłużne: kredyty + obligacje korporacyjne
- Seed, Business angels, Venture capital, Private equity
- Środki z UE: jak praktycznie pozyskać + Szanse i ryzyka z tym związane
- New Connect + GPW
Know how: marketing Janusza Biznesu
- Wiedza o kreowaniu marki danego produktu/biznesu
- Jak maksymalizować działania marketingowe
Dlaczego biznes odnosi sukces/ponosi porażkę: czego Janusz nie wie
- Analiza fundamentalna i zasada „Koncentracji” firmy na podstawowej działalności. Książka „Koncentruj się! Strategiczny klucz do przyszłości Twojej firmy” (Michalstopka.pl)
- Spis 22 niezmiennych praw marketingu (Michalstopka.pl)
- Analiza fundamentalna sektora: Analiza „pięciu sił” M.E. Portera (znana też jako „analiza pięcioczynnikowa” lub „analiza pięciu sił”) cz.1 (Michalstopka.pl)
Cel długoterminowy: Przychody z biznesu 200 tysięcy złotych. Krok po kroku opisujemy/analizujemy przygotowanie, marketing i sprzedaż pierwszego produktu Bartka: Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. <<<— jesteś tutaj
- Etap pierwszy: Jak zbadaliśmy czy w ogóle tworzyć kurs excel w finansach?
- Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta pierwsza/testowa: Ankieta: jak się uczyć excela w finansach? Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. (WarsztatAnalityka.pl)
- Kurs ankieta druga/docelowa na blogu michalstopka.pl Excel w pracy i inwestowaniu. Ankieta kurs excel w finansach (Michalstopka.pl)
- Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu (WarsztatAnalityka.pl)
- Ponad 200 osób chętnych na kurs excel! Analiza ankiety excel cz.1: czytelnicy (nie)pomogli (WarsztatAnalityka.pl)
- 40 tysięcy przychodu z kursu excel w finansach! Ponad 200 osób chętnych! Jaka potencjalna cena kursu (Michalstopka.pl)
- Wykresy przestawne w praktyce: analiza ankiety kurs excel część 3 (WarsztatAnalityka.pl)
- Etap drugi: Jak opracowaliśmy kurs finanse w excelu?
- Widzenie tunelowe, czyli o przekazywaniu wiedzy: dlaczego przedsprzedaż kursu excel dla 20 wybranych osób? <— jesteś tutaj (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu excel wersja beta + zakres tematyczny. Zabieramy się do pracy! (WarsztatAnalityka.pl)
- Podsumowanie ankiety trzeciej. Ewentualne zmiany zakresu kursu dla pierwszych 20 osób (Michalstopka.pl)
- Przedsprzedaż kursu finanse w excelu dla pierwszych 20 osób (mailing do osób zapisanych na dedykowany newsletter)
- Czy przedsprzedaż dla pierwszych 20 osób zakończyła się sukcesem? Spostrzeżenia na temat tego co zrobiliśmy do tej pory
- Opracowanie kursu z grupą 20 osób
- Etap trzeci: Jak maksymalizujemy sprzedaż kursu finanse w excelu?
- Rozwiązanie problemów technologicznych związanych ze sprzedażą kursu
- Oficjalna premiera przedsprzedaży kursu dla osób zapisanych na dedykowany newsletter
- Płatna reklama Facebook
- Płatna reklama Google
- Wykorzystanie niestandardowych form płatnej reklamy
- Ile przychodu wygenerował pierwszy produkt Bartka? Jak przeprowadziliśmy marketing i sprzedaż?
Jako przedsiębiorcy chcielibyśmy od razu dać jak największą wartość klientom. Tak żeby mogli do nas wrócić. W przypadku przekazywania wiedzy będzie to wszystko co mamy aktualnie w głowie. Świetnie, prawda? No nie bardzo, bo pojawia się problem z odbiorem naszych lekcji/kursu. Pamiętacie zajęcia na studiach, gdzie wpadał profesor i wykładał banały ze statystyki a większość osób nie skumała totalnie o co chodzi? U mnie było podobnie w momencie gdy otworzyłem pierwszy raz szkolenie online od Michała. Dlaczego tak się stało? Poniżej w punktach wypiszę kilka najważniejszych rzeczy:
- miałem mało wiedzy praktycznej (na studiach i podczas nauki do DI sporo się nauczyłem, ale to dalej była teoria). A szkolenia były praktyczne. W szczególności była to esencja wiedzy, gdzie podczas braku jakiegokolwiek z elementów wiedzy zaczyna się spore wyzwanie.
- nad szkoleniem online siedziałem prawie rok. Poświęcając parę godzin tygodniowo na zgłębienie materiałów. Wtedy sprawozdanie finansowe było dla mnie wyzwaniem. Nie mówiąc o konsolidacji sprawozdań finansowych…
- sporym problemem podczas długoterminowej nauki jest brak etosu nauki i krótkoterminowej gratyfikacji (co to jest problem odroczonej gratyfikacji omawiałem kiedyś tutaj). A co za tym idzie: mniej nam się chce.
Wszystkie powyższe rzeczy przedyskutowaliśmy ponad rok temu z Michałem. Dlatego w konsekwencji zdecydował się on na stworzenie pierwszej edycji kursu rocznego: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania. W którym będzie trwała interakcja z prowadzącym. Takie studia, tylko on-line.
Widzenie tunelowe: nie idealny wykładowca
Bardzo często podczas widzenia tunelowego patrzymy tylko z własnej perspektywy. Mamy przetarte szlaki w mózgu, które pozwalają nam myśleć w wybrany sposób. A przy rozwiązaniach finansowych np. na giełdzie, mamy sporo metod analizy do zrozumienia. Nie jest to proste. Dodatkowo jak będziemy używali excela to sprawa nam się bardziej komplikuje. Bo musimy mieć odpowiednią wiedzę z finansów i excela. Tylko jeszcze się taki człowiek nie narodził co by wszystkim dogodził. I dany sposób przedstawiania wiedzy może być niestrawny dla odbiorców. Dlatego poprzednim razem pisaliśmy u Michała, że zdecydowaliśmy się na przedsprzedaż kursu ale tylko dla 20 osób. Stworzenie takiej wersji beta. Zanim ostateczna/dopracowana wersja wejdzie do przedsprzedaży dla wszystkich chętnych.
Kurs excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora jest już gotowy! Start przedsprzedaży poniedziałek 10 grudnia 2018 roku o godzinie 19:00!
Partnerem powyższego cyklu edukacyjnego jest WarsztatAnalityka.pl: Bartek, przy moim wsparciu, stworzył bardzo fajny kurs. Wszystko na temat kursu przeczytacie w najnowszym wpisie tutaj: Kurs excel w finansach: zobacz opinie kursantów i szczegółowy zakres tematyczny oraz przetestuj się z excela! Niedługo rusza oficjalna przedsprzedaż! Będzie to miało miejsce w poniedziałek 10 grudnia 2018 roku o godzinie 19:00. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś zapisać się na przedsprzedaż pierwszej edycji kursu. Możesz zapisać się na dedykowaną listę osób oczekujących, przeznaczoną do tego produktu. Osoby zapisane na ten newsletter będą miały zniżkę w zbliżającej się przedsprzedaży kursu. Kolejne edycje będą już droższe.
Zapis na newsletter i więcej informacji o projekcie znajdziesz klikając w poniższy link:
Kurs excel w finansach.
Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
>>> kliknij tutaj <<<
Podczas tłumaczenia innym osobom zagadnień z excela/finansów pojawią się pytania. Wtedy dokładnie zrozumiem Wasze problemy i sposób patrzenia na excela/finanse. Co przełoży się na końcu na lepszy produkt, bo po odbytej pracy z grupą ludzi będzie wiadomo w jaki sposób tłumaczyć. Tak żeby zagadnienia były zrozumiałe praktycznie dla wszystkich. Bo bardzo często pojawia się ten problem, że ktoś jest mistrzem z excela lub finansów. Ale żeby go zrozumieć to naprawdę trzeba się sporo postarać. A najlepiej by było mieć taką wiedzę jak on aby rozumieć co ma na myśli.
Widzenie tunelowe: czas i pieniądze
Żebyśmy przyswoili wiedzę na tip top, to tak naprawdę potrzebujemy naszego prywatnego wykładowcę. Dostosowałby on nam plan indywidualnie pod nasze potrzeby. Zbadałby dokładnie jakie mamy braki, to po pierwsze. Następnie pracowałby nad rzeczami, które musimy udoskonalić. Tylko wiąże się to z jedną ograniczającą nas rzeczą: pieniędzmi. Takie konsultacje musiałby kosztować majątek. W godzinę to się mało zrobi. 20, 50, 100 godzin? Ile potrzebujemy, żeby ogarnąć dany temat? Ciężko powiedzieć. W zależności od rozległości naszego tematu.
Podczas nauki online będziemy musieli w dużym stopniu zidentyfikować nasze braki samodzielnie i następnie poprawić je. Tak żeby móc przejść do kolejnego etapu. Z pewnością nie odbędzie się to bez prób i błędów. Dlatego chciałbym przygotować kurs z Wami. Żeby sprawdzić z czym macie największe problemy, znaleźć dobre rozwiązanie. I potem przekazać wiedzę do szerszego grona ludzi. Bo wtedy każdy zyskuje.
Widzenie tunelowe: etos nauki
Zadajcie sobie pytanie: jak to jest podczas nauki nowych zagadnień? Siedzicie parę godzin na 100% i nie odpuszczacie? Czy nagle wszystko dookoła staje się bardziej interesujące? Jak to jest z tym Waszym etosem pracy? Nauka to też praca. A jakoś w Polsce mamy do tego luźne podejście. Informatyk 15k? A siedzi cały dzień przed komputerem i klika i kilka. Łopatę by wziął i zaczął pracować jak człowiek. Wysokiej klasy baletnica? A kręci się w koło głupia baba. Zupę by ugotowała.
Powoli w Polsce zaczyna być obalany mit, że praca to tylko łopata 10 godzin dziennie. Bo to jedyna prawdziwa praca. Tylko brakuje mi jeszcze tego poczucia, że nauka = praca. I nieraz jest to bardzo ciężka praca. Weźmy sobie za przykład osoby ratujące życie. Ile musieli oni lat poświęcić, żeby osiągnąć mistrzostwo w swojej dziedzinie? Podobnie jest też z osobami tworzącymi system finansowy (wiadomo, że mamy złe wzorce z systemu finansowego. Moim zdaniem jest to też spowodowane brakiem etyki moralnej jak i etosu nauki). Co w efekcie nakłada się na siebie i potem dzieją się różnego rodzaju afery.
Jak już jesteśmy w temacie etyki, wzorców to przypomniała mi się satyra 52 Dębiec. W szczególności te mocne słowa piosenki:
Polak cię dopadnie, Polak Cię okradnie, Polak nie popuści, gorsi to są tylko Ruscy.
Zachęcam do zapoznania się z utworem poniżej:
Teledysk ukazał się w 2004 roku. Minęło już prawie 14 lat, a wiele zwrotów z utworu jest aktualnych. Oczywiście w mniejszym stopniu, bo poczyniliśmy naprawdę spore postępy. Co nie zmienia faktu, że jest jeszcze wiele do zrobienia.
Jeżeli nadrobimy sporo w zakresie etosu pracy/nauki. To zobaczycie jakie efekty osiągniemy za jakiś czas. Bo im więcej osób kompetentnych. Tym mniejsza możliwość zrobienia wałka przez innych. Dzięki naszej pracy u podstaw możemy osiągnąć bardzo wiele. Pamiętajmy o tym.
Widzenie tunelowe: całokształt
Zaczniemy od teoretycznego przykładu. Załóżmy, że na całokształt np. danej pracy składa się 7 obszarów, które musimy ogarnąć w bardzo dobrym stopniu (np. sprawozdania finansowe, excel, analiza finansowa, wycena, prawo, analiza makro, angielski). Żebyśmy korzystali z nich bez głębszego zastanawiana się. Tzn., że gdy usiądziemy przed kartką i po 30 minutach nie zrobimy nic to znaczy, że coś poszło nie tak. Większość obszarów pojedynczo nie sprawia nam problemu. Problemy przeważnie pojawiają się wtedy, gdy trzeba połączyć kilka obszarów jednocześnie. Poniżej stworzyłem specjalnie taki prosty diagram (opiszę go poniżej)
Mamy na nim 3 kolory:
- zielony: oznaczający, że ogarnęliśmy dane pojęcie bardzo dobrze
- niebieski: oznaczający, że średnio ogarnęliśmy dane pojęcie
- pomarańczowy: oznaczający, że słabo ogarnęliśmy dane pojęcie
W przypadku rzeczy związanych z dowolnością. Gdzie nie mamy wyniku zero jedynkowego wyjdzie nam niezły miks z naszego całokształtu. Powiedzmy, że każdy z tych kolorów ma różną wagę i zrobimy sobie z tego średnią ważoną:
- zielony: 80%/100 kompetencji
- niebieski: 40%/100 kompetencji
- pomarańczowy: 10%/100 kompetencji
zliczmy sobie teraz nasz wynik poniżej gdzie maksymalnie mamy 300 pkt dla wszystkich kompetencji:
80 + 40 + 10 = 130/300 = 42,85
Dlaczego dałem 80% w przypadku bardzo dobrego ogarnięcia tematu? Bo bardzo rzadko bywa, że jesteśmy w stanie ogarnąć coś na 100%. W szczególności, że większość obszarów non stop ewoluuje.
Czyli nasz projekt został wykonany na prawie 43% Nasz całokształt z danej dziedziny jest oceniany na 42,85%. Czyli słabo. Nawet nie połowa sukcesu. A to jest przykład tylko dla trzech obszarów gdzie trzeba mieć kompetencje. Na przykład w inwestowaniu takich obszarów jest znacznie więcej. I dlatego trzeba mieć naprawdę rozległą wiedzę/kompetencje z wielu dziedzin, aby być dobrym w inwestowaniu. Mało kto sobie zdaje z tego sprawę. Szczególnie jeżeli jest gdzieś na początku swojej drogi inwestora.
Widzenie tunelowe: połączenie wiedzy
W poprzednim akapicie napisałem Wam krótko o całokształcie związanym ze zdobywaniem wiedzy. W tym akapicie chciałbym poruszyć bardzo ważny element podczas zdobywania wiedzy. Czyli w jaki sposób podstawy z jednego tematu plus podstawy z drugiego tematu dają nam wiedzę zaawansowaną. Zerknijcie na poniższy diagram:
To jest taka moja wizja dotycząca tego, czy połączenie danych dziedzin tworzy poziom wiedzy bardziej zaawansowany czy nie. Bardzo często jest tak, że mamy wiedzę z jednej dziedziny a nie mamy z drugiej. I w momencie gdy otrzymamy zadanie w którym trzeba je połączyć wtedy pojawia się problem. Niby są z jednej dziedziny podstawy i z drugiej dziedziny podstawy. Jednakże jak połączymy je w jedno. Wtedy tworzy nam się zaawansowana wiedza.
Chciałbym żebyście pamiętali o tym podczas zdobywania wiedzy i dali sobie więcej czasu do ogarnięcia danych zagadnień. Jeżeli wiecie gdzie macie braki, nadróbcie je. Tak żeby w przyszłości móc dorzucić kolejny element do Waszej układanki.
Widzenie tunelowe: wartość
Przeważnie jest tak, że widzimy wartość w danej wiedzy gdy możemy wykorzystać ją w pracy. Co przełoży się na konkrety zarobek.
- excel: praca (wynagrodzenie)
- finanse: praca (wynagrodzenie)
- giełda: wyższa stopa zwrotu, ale kto by się tam giełdą interesował :)
Gdy nie wykorzystaliśmy jakiejś wiedzy na dany moment. W szczególności gdy poświęciliśmy na nią sporo czasu to uważamy, że była to strata pieniędzy. Weźmy pod uwagę wiedzę z uczelni. Ile wykorzystujemy jej codziennie? Jeżeli nie jesteśmy zatrudnieni w zawodzie, który studiowaliśmy to z pewnością bardzo mało. Weźmy pod rozwagę kilka rzeczy z np. ekonomii. Czego się tam nauczyłem?
- wiedzy o rynku kapitałowym
- wiedzy o obligacjach
- wiedzy o akcjach
- wiedzy o gospodarce
- historii myśli ekonomicznej
- ekonometrii
- matematyka finansowej
- excel’a
Powiedzmy, że używam teraz 60% pozyskanej wiedzy z ekonomii. Co jest moim zdaniem bardzo dużo. Chociaż większość absolwentów będzie używać około 20%. Czy to znaczy, że stracili 5 lat na studiowanie tzw. „gówno-kierunku”? Przykładowo matematyka finansowa, excel i wiedza o rynku kapitałowym może przydać się kowalskiemu jak zainteresuje się finansami osobistymi/inwestowaniem. Powstaje pytanie: w jaki sposób dana osoba zorganizuje sobie życie i ile będzie w stanie zainwestować/zaoszczędzić poprzez dobre inwestycje, lub znajomość excela. Wtedy byśmy mieli odpowiedź ile nasza wiedza przyniosła zwrotu. Jaki jest zwrot z inwestycji.
Bardzo często w życiu pojawia się problem mierzalności naszych umiejętności. W szczególności, gdy nie przekłada się ona na pensję. Przykładowo:
znając funkcję X w excelu, pozwoli nam to zaoszczędzić godzinę czasu pracy tygodniowo. Przykładowo, przy wypełnianiu naszego budżetu możemy użyć funkcji suma.warunków zamiast sumować wszystko ręcznie po kolei. Ile w takim przypadku zarobiliśmy? No nic! Jak to nic? Przecież przez tą godzinę ekstra moglibyśmy iść do pracy. Załóżmy, że zyskujemy 1 godzinę tygodniowo za którą zarabiamy 10 zł netto. Gdzie mamy 54 tygodnie w roku. To już mamy zysk w postaci 540 zł. Tylko nasz umysł tak tego nie postrzega. Przecież na naszym koncie w banku nie przybędzie 540 zł, bo nie pójdziemy do pracy. To może w tym czasie pozyskać jakieś nowe kompetencje? Przykładowo, żeby zrobić coś w domu zamiast zatrudnić malarza?
W teorii wszystko wygląda ekstra: wybieramy jedną rzecz a potem nas wszystko rozjeżdża bo sporo rzeczy poszło nie tak. Życiowe wybory są trudne i bardzo często miniemy się z naszym idealnym scenariuszem. Co nie zmienia faktu, że warto inwestować w wiedzę długoterminową, która nie przyda się za rok a może zaprocentować za 5 lat.
Widzenie tunelowe: podsumowanie
Patrzenie tunelowe jest bardzo często zgubne podczas nauki innych. Każdy z nas jest inny, ma indywidualny zestaw wiedzy na dany moment. Budowanie produktu bez konsultacji z potencjalnymi klientami z pewnością jest szybsza drogą do celu. Tylko pytanie czy skuteczniejszą? Jak wszędzie dostajemy taki sam produkt, z którego jesteśmy niezadowoleni. To warto wyciągać wnioski z doświadczeń innych osób. Zadowolony klient to zadowolony przedsiębiorca. Jedni służą drugim. Bez tego nie powstanie długoterminowa relacja, która pozwoli działać długoterminowo w biznesie.
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Ucz się synek ucz. I buduj kompetencje.
- Cykl edukacyjny Droga inwestora”
- Godziny rozmów o kursie excel w finansach. Pierwszy produkt: masa niewiadomych. Decyzja o ankiecie
- Szkolenie Excel Finanse: robić albo nie robić? Kolejne dylematy Janusza Biznesu
- Książka „22 niezmienne prawa marketingu”, czyli dlaczego firmy odnoszą sukces lub ponoszą porażkę
- Analiza fundamentalna i zasada „Koncentracji” firmy na podstawowej działalności. Książka „Koncentruj się! Strategiczny klucz do przyszłości Twojej firmy”
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS