
Wicepremier Morawiecki obejmie 7 ministerstw a Szałamacha odwołany (!)
Ostatnio pisałem o smutnej rzeczy: Minister Tchórzewski masakruje spółki energetyczne. Jest jednak nadzieja na odwrócenie negatywnych trendów. Wicepremier Morawiecki ma objąć nadzór nad dodatkowymi sześcioma ministerstwami. Właśnie też Energii. Zgodnie z informacjami Faktu zostanie powołany KERM: Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów:
Mateusz Morawiecki (48l.), jako wicepremier i minister rozwoju stanie na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i będzie nadzorował sześć resortów:
1. Ministerstwo Finansów
2. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
3. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
4. Ministerstwo Cyfryzacji
5. Ministerstwo Rolnictwa
6. Ministerstwo Energii
Źródło: Morawiecki zjamie miejsce Szałamachy. Będzie miał monpol
Wicepremier Morawiecki: pozycja w PiS i zasady obniżenia wieku emerytalnego
Sama ta informacja może nie byłaby warta wspomnienia, ale moją uwagę zwróciły dwie rzeczy.
Pierwsza to początek powyższego artykułu. Jeżeli Wicepremier Morawiecki miał zostać Premierem, to oznacza, że ma bardzo mocną pozycję w PiSie. Ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego. A wiadomo, że Prezes Kaczyński to PiS:
Nie chciał być premierem, choć namawiał go do tego sam prezes PiS. Jednak po zmianach, jakie zajdą w rządzie Mateusz Morawiecki (48 l.) dostanie władzę, jakiej nie miał nigdy żaden minister. Będzie nadzorował wszystkie resorty związane z gospodarką i finansami. I przejmie rolę Pawła Szałamachy (47 l.).
Druga to dzisiejsza, jak widać po powyższym, prawdopodobnie nieprzypadkowa informacja, że Prezydent Duda jest otwarty na:
Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta mówi, że Andrzej Duda jest otwarty na zmiany w projekcie ustawy emerytalnej.
Gość Polskiego Radia24 odniósł się do informacji, że do prezydenckiego projektu wprowadzającego obniżenie wieku emerytalnego mogłyby zostać dołączone przepisy dotyczące okresu płacenia składek i stażu pracy.
źródło: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa-emerytalna-wiek-emerytalny,198,0,2160838.html
Wicepremier Morawiecki: spadek polskiego PKB po obniżeniu wieku emerytalnego
Jak pewnie pamiętacie Wicepremier Morawiecki wiele razy wypowiadał się negatywnie na temat obniżenia wieku emerytalnego i że osobiście jest przeciwny. Między innymi tutaj pisałem o moim spotkaniu i pytaniu na ten temat:
Podsumowując, całe spotkanie z Morawieckim było naprawdę dobre i koncentrowało się na rzeczach ważnych dla gospodarki oraz biznesu.
Jedyne co słabego pojawiło się pod koniec, zapytałem o obniżenie wieku emerytalnego bo liczba osób w wieku produkcyjnym mocno spadnie a padały tutaj sprzeczne deklaracje ostatnio.
Premier Morawiecki na to pytanie odpowiedział: „Ponad rzeczami ważnymi dla gospodarki jest polityka czyli zobowiązania przedwyborcze i dlatego wiek emerytalny będzie niedługo obniżony”. No i to, patrząc z punktu widzenia gospodarki jest słaba rzecz (liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się). No i wydatki na emerytury wzrosną. A po drugie wynika z tego, że niedługo można się spodziewać ustawy w tym zakresie.
Źródło: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/rekonstrukcja-rzadu-beaty-szydlo/dszjqe8
No więc wygląda na to, że wreszcie Nasz rząd PiSu weźmie pod uwagę katastrofalne konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego. Tego co pisałem na temat demografii Polski na przykładzie Japonii: Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację. Że proste obniżenie wieku emerytalnego spowoduje spadek liczby osób pracujących i spadek PKB Polski od jesieni 2017 roku:
Demografia Japonii: wpływ na gospodarkę
Poniżej przygotowałem wykres, na którym nałożyłem liczbę osób pracujących w Japonii oraz wartość PKB Japonii (lewa skala mln osób, prawa PKB w bln jenów):
Czerwoną linią rozdzieliłem dwa okresy:
- Na lewo jest to okres dynamicznego przyrostu liczby osób pracujących. Podobnie wyglądała sytuacja w gospodarce, która dynamicznie się rozwijała. PKB w tym czasie urosło ze 100 do ponad 400 mld jenów (w cenach stałych/realnych czyli po uwzględnieniu inflacji).
- Natomiast na prawo od tej linii to okres gdy w Japonii przestała przyrastać liczba pracujących. Od tego też czasu słyszymy, że w Japonii jest notoryczny kryzys. W ciągu tych ponad dwudziestu lat PKB Japonii wzrosło zaledwie z trochę powyżej 400 mld bln jenów do 500 bln jenów. Daje to wzrost PKB około 1 punkt procentowy rocznie (!).
Warto też zauważyć, że Japonia jest bardzo mocna w eksporcie. A pomimo tego nie była w stanie zasypać dziury związanej z tsunami demograficznym.- W tym kontekście notoryczny kryzys w Japonii o którym słyszy się od długiego czasu w mediach nie jest niczym dziwnym czy nadzwyczajnym. Jest czymś normalnym i oczywistym. Jest to naturalna konsekwencja japońskiego tsunami demograficznego. Szczególnie w kontekście gigantycznego długu i Kondratiewa: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
Z kolei poniżej przedstawiłem tą samą zależność ale przy uwzględnieniu dynamiki liczby osób pracujących oraz dynamiki PKB (dane w ujęciu rocznym). Tutaj jeszcze lepiej widać ten efekt (lewa skala dynamika PKB, prawa skala wzrost liczby osób pracujących w ujęciu rocznym):
Wicepremier Morawiecki: co dalej z jego planem?
Oczywiście sam ruch w postaci tego, że Premier Morawiecki będzie miał pod sobą aż 7 ministerstw, jeszcze wiele nie zmienia. A sam jego plan cały czas jest na slajdach w Power Poincie. Ale jednak, jeżeli ten plan ma chociaż w części wypalić, Wicepremier Morawiecki musi mieć fizyczną możliwość koordynowania prac ministerstw bo to ma bardo duży wpływ na jego powodzenie.
To co też warte zwrócenia uwagi, że Wicepremier Morawiecki nie zostaje Premierem. Myślę, że to bardzo dobrze. Bo Premier ma bardzo wiele obowiązków jak chociażby polityka zagraniczna. Rozproszenie sił, na inne rzeczy niż związane z gospodarką i rozwojem Polski, spowodowałoby, że już na pewno Plan Morawieckiego można by włożyć między bajki. A tak jest nadzieja, że to wszystko pójdzie w dobrą stronę bo o to będzie dbał bezpośrednio Morawiecki.
Trzymam kciuki za Wicepremiera Morawieckiego aby miał wystarczająco dużo sił do wdrażania dobrych rzeczy i zwalczania złych pomysłów. Bo czas Nas goni. A ostatnio, tak jak pisałem, wskaźniki wyprzedzające wskazują, że z gospodarką jest gorzej:
Każdy powinien wspierać działania Wicepremiera Morawieckiego
Nie muszę podkreślać, że każdemu w Polsce powinno zależeć aby Plan Morawieckiego powiódł się chociaż w części. Oczywiście aby tak się stało Nasz rząd PiSu musi wdrażać dobre rzeczy a rezygnować ze szkodliwych. I tutaj bardzo ważna rola mediów, dziennikarzy, liderów opinii. Aby podsuwali Premierowi Morawieckiemu dobre rozwiązania. I pomagali eliminować złe rozwiązania.
Na przykład zamiast krzyczeć, że PiS musi obniżyć wiek emerytalny bo tak obiecał, media powinny koncentrować się na wspieraniu Wicepremiera Morawieckiego w ograniczaniu negatywnych skutków obniżenia wieku emerytalnego.
Co jest lepsze dla Polski? Zmuszanie medialne PiSu do dostarczenia tej katastrofalnej w skutkach obietnicy wyborczej? Czy też zachęcanie Naszego rządu PiSu i Naszego Prezydenta Dudę do ograniczenia negatywnych skutków tej obietnicy wyborczej? Co jest lepsze dla Naszej Polski? No właśnie(!)
I na zakończenie, na czym ma polegać dokładnie Plan Morawieckiego, zachęcam do przeczytania tego artykułu bo rzuca światło na sposób myślenia Wicepremiera Morawieckiego: Spotkanie z Morawieckim: będzie obniżenie wieku emerytalnego. Z tego linku pochodzi też poniższa grafika:
Ciekaw jestem Waszej opinii na temat zmian w rządzie. Co o tym myślicie?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS