Warren Buffet i Analiza Fundamentalna
Warren Buffet i analiza fundamentalna to jakby dwa nierozłączne słowa. Prawie każdemu inwestorowi postać Warrena kojarzy się z analizą fundamentalną. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka wypowiedzi mistrza inwestycji. Poniższe wypowiedzi W. Buffeta pokazują jak myśli i dlaczego osiąga sukces. W “Warren Buffet MBA Talk” mówi m.in. o tym, że w życiu warto robić to co się kocha a nie to co dobrze wygląda w życiorysie, o tym że nawet wysoka cena zakupu dobrej spółki, w końcowym rozrachunku, przyniesie nam korzyść w postaci wzrostu. Ważna jest również umiejętność oceny ryzyka podczas inwestowania i zaciągania zobowiązań, ponieważ w dłuższym terminie zawsze może spotkać nas coś nieoczekiwanego. Ostatnio słyszałem, że Warren Buffet ma zamiar przyjrzeć się bliżej spółkom z Polski, dlatego też poniżej kilka uwag i linków o Buffecie, który jest zwolennikiem analizy fundamentalnej.
Warren Buffet i Analiza Fundamentalna: MBA Talks
- Warto robić w życiu to co się kocha (filmik cz.2) a nie warto robić rzeczy, które „dobrze wyglądają w CV”. Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc ktoś powie, że jemu „łatwo mówić”. Zapewne jest w tym trochę racji, natomiast ja sam wiem z doświadczenia, że warto dążyć do celu, chociaż czasami może być naprawdę trudno. W ciągu ostatnich 8 lat miałem parę „wzlotów i upadków”, ale z perspektywy czasu nie żałuję nawet minuty, bo cały czas robię to co uwielbiam. Wiem, że jeszcze wiele muszę się nauczyć, ale wiem też, że chcę to robić do emerytury i mam nadzieję, że będę w tym coraz lepszy.
- Wrogiem słabego biznesu jest czas, który z kolei jest sprzymierzeńcem dobrego biznesu (filmik cz.1). Co ciekawe, to Buffet mówi, że nawet jeżeli trochę przepłaci się za dobry biznes, to w dłuższym czasie inwestycja ta i tak będzie dobrą inwestycją. Natomiast jeżeli kupi się słaby biznes nawet za niską cenę, to w dłuższym terminie i tak się na tym źle wyjdzie.
- W dłuższym terminie liczy się to, co sobą reprezentujemy i jak traktujemy innych. A to co sobą reprezentujemy zależy tylko od nas (filmik cz.1). Jest to zgodne z koncepcją opisaną w książce „Szczęście czy fart”: “Sczęście czy fart?”-bajka o białym i czarnym rycerzu, czyli co liczy się w inwestowaniu…
- Buffet nie rozumie, dlaczego ludzie bardzo inteligentni i doświadczeni, osiągnąwszy bardzo wiele, są w stanie dużo zaryzykować, aby zyskać jeszcze więcej. Mówi, że jeżeli ma się 100 mln $, które można zainwestować na 10% bardzo bezpiecznie to nie warto je inwestować na 20% bardzo ryzykownie, bo w dłuższym terminie na pewno spotka nas coś ryzykownego, co spowoduje dużą porażkę (filmik cz.2). Dlatego też Buffet zawsze inwestuje swoje środki i nie bierze kredytów.
Warren Buffet i Analiza Fundamentalna: linki do filmu
Część 1) http://www.youtube.com/watch?v=DfuXKpMFUjc&feature=related
Część 2) http://www.youtube.com/watch?v=C1LiATYSajw&feature=related
Ponadto podstawowe źródło informacji o Buffecie to strona firmowa, czyli Berkshirehathaway (niestety po angielsku) http://www.berkshirehathaway.com/ , a szczególnie spis corocznych listów Warrena do akcjonariuszy: http://www.berkshirehathaway.com/letters/letters.html . Warto je przeczytać, bo pokazują jak myśli i dlaczego Buffet osiąga sukces. Szczególnie uderzający jest fakt, że Buffet publicznie potrafi i przyznaje się, że on też popełnia błędy.
Warren Buffet i Analiza Fundamentalna: list do akcjonariuszy
Na przykład w liście z 2007 roku ciekawy jest fragment tekstu, gdzie Buffet mówi o bardzo ważnej przewadze konkurencyjnej. Wiele z jego firm prowadzonych jest przez ludzi, którzy po prostu uwielbiają to co robią i chcieliby to robić aż do emerytury. Są to na przykład byli założyciele biznesu, którzy sprzedali znaczną część swojego biznesu, są zabezpieczeni finansowo, ale nadal chcą pracować i realizować się prowadząc swój biznes. Ich przewagą jest to, że w pozostałych firmach ludzie zazwyczaj myślą lub mają nadzieję, że za 5 lat będą albo wyżej w „hierarchii” albo w całkiem innej firmie.
Warren Buffet i Analiza Fundamentalna: pozostałe informacje
- Dużo informacji i ciekawych stron można znaleźć w angielskiej wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Warren_Buffett
- Niestety znacznie mniej w polskiej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warren_Buffett
- Polska strona, gdzie można znaleźć trochę o Buffecie to np. strona prowadzona przez Janusza Węgrzyna: http://www.inwestor.wyprawy.webd.pl/wb.html
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS