Prawdziwa miłość: kocha się kogoś nie za coś ale pomimo. List do akcjonariuszy za rok 2018/styczeń 2019
Na początek chciałem podziękować Ci, że ze mną jesteś. To dla mnie bardzo, bardzo ważne bo przecież to co robię, robię nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla Ciebie. Dlatego Twój udział w mojej wizji jest kluczowy.
Wiem, że jesteś ze mną nie tylko dlatego, że coś fajnego razem robimy/coś fajnego możesz u mnie przeczytać, ale też pomimo bo zdaję sobie sprawę, że nie wszytko jest czy było ok. Chociażby otrzymuję sygnały, że można by zrobić wiele rzeczy na moim blogu dużo lepiej od strony przejrzystości. Jak to jednak powiedziała moja żona jakiś czas temu, kocha się kogoś nie za coś ale pomimo. I zdaję sobie sprawę, że jesteś ze mną też pomimo. Dlatego jeszcze raz: dziękuję (!)
Pierwsze w życiu szczegółowe podsumowanie poprzedniego roku 2018 oraz wyznaczenie szczegółowych celów na rok 2019 w ramach wizji drugiego Londynu
Zrobiliśmy razem z Bartkiem podsumowanie 2018 roku. Najpierw każdy z nas oddzielnie a następnie wspólnie. Zajęło nam to sporo czasu na przełomie roku 2018/2019. Wyszły bardzo ciekawe rzeczy bo nigdy dotąd tak nie podchodziłem do tego co robię w życiu.
Na podstawie wniosków z analizy co było dobrze a co jest do poprawienia zaplanowaliśmy szczegółowo 2019. Jest tego więcej niż przedstawiłem poniżej. Nie chcę jednak zanudzać bo i tak ten wpis jest obszerny. Wybrałem część projektów abyście wiedzieli jaki ogrom projektów realizowaliśmy i co będzie w roku 2019. Bartek już opublikował u siebie swoją analizę a dzisiaj kolej u mnie.
NewConnect: Kluczowi są ludzie i tylko ludzie
Patrząc na podsumowanie roku 2018 oraz szerzej wizję drugiego Londynu wiem już jedno. Kluczowi są ludzie i tylko ludzie. To dlatego tak wiele spółek giełdowych, między innymi na NewConnect, tak słabo sobie radzi. Bo nie liczy się pomysł na biznes ale ludzie, którzy robią biznes. Pewne jest jedno w życiu. Zmiany, wyzwania czy po prostu problemy. I tylko ludzie potrafią na te problemy reagować odpowiednio. Mają know how albo nie jak to robić. A jeżeli nie mają to muszą mieć motywację do szybkiego ucznia się jak to zrobić dobrze. Tylko tyle lub aż tyle.
Wyniki spółek giełdowych/biznes: obecne zyski to historia. Przyszłe zyski to obecne koszty
Będąc jednocześnie inwestorem i CEO/właścicielem własnego biznesu dochodzi się do bardzo interesujących wniosków. Na przykład obecne zyski/przychody są wynikiem tylko i wyłącznie działań z ostatnich lat (lub zaniechań pod tym względem). Z kolei przyszłe zyski/przychody będą wynikiem obecnych działań/przyjętej strategii. I to między innymi po stronie kosztowej.
Piszę o tym bo to istota analizy fundamentalnej na giełdzie. Inwestorzy na giełdzie (w tym ja) zwracają głównie uwagę na zyski. Ale zyski w długim terminie zmieniają się nieraz bardzo mocno. Dlaczego? No właśnie dlatego. Na przykład obecnie jakaś firma X ponosi przez rok czy dwa lata duże koszty rozwojowe. Więc pojawiają się głównie koszty. Zyski będą ale dopiero za rok, dwa lub trzy. A teraz zyski siłą rzeczy muszą być niskie co przekłada się na kurs giełdowy.
Podsumowanie 2018: z czego jestem zadowolony a z czego nie
Robiąc podsumowanie 2018 roku zrobiłem najpierw solidny przegląd rzeczy z których jestem zadowolony. Kilka z nich opisałem poniżej. W dalszej części opisuję z kolei wnioski z roku 2018, z których nie jestem zadowolony bo oznaczały dla mnie porażkę.
Statystki naszych blogów. Prawie pół miliona UU/wzrost względem 2017 roku
Rozpocznijmy od rzucenia okiem na statystyki naszych blogów. Mój blog wygląda tak:
Natomiast Bartka następująco:
Pomimo mojej sytuacji rodzinnej stworzyłem kilkadziesiąt wpisów w pierwszej połowie 2018 roku. Później było pod tym względem słabiej. Ale i tak liczba UU na moim blogu nie spadła jakoś drastycznie. I to też pomimo przeniesienia się dyskusji z mojego bloga z komentarzy na Forum Inwestora Profesjonalnego (Google mocno premiuje liczbę komentarzy oraz ich bieżące pojawianie się na stronach internetowych przy pozycjonowaniu).
Dodatkowo na moich statystykach widać też cykliczną tendencję gdy hossa na giełdzie powoduje nagłe zainteresowanie tematyką inwestycyjną (taki był rok 2017). Z kolei bessa powoduje spadek zainteresowania. I taki też był rok 2018 ale i na przykład rok 2016.
Natomiast u Bartka widać pięknie jak ciężka praca procentuje po dwóch latach.
Wzrost sumy UU na naszych blogach względem 2017 roku bardzo mnie cieszy. Pokazuje to, że pomimo mojej zdecydowanie mniejszej aktywności na blogu, strategia dwóch blogów była bardzo dobrą/strategiczną decyzją.
Forum Inwestora Profesjonalnego
Strzałem w dziesiątkę było założenie FIP bo bardzo odciążyło to moją osobę w drugim półroczu 2018 roku. I bardzo fajnie się sprawdziło/sprawdza w praktyce. Jest już około 3 tysiące członków i liczba ta systematycznie rośnie. Dla osób, które nie zauważyły jeszcze przypominam, że tam teraz toczy się dyskusja dotycząca tematyki mojego bloga. Pewnie to się zmieni za jakiś czas i dużo zmieni się na moim blogu ale na ten moment osoby zainteresowane bieżącymi komentarzami zapraszam na FIP.
Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce: jak w szwajcarskim zegarku
Zastanawialiśmy się czy cykl dziesięcioletni znowu sprawdzi się w roku 2018. I jak widać na poniższym wykresie znowu idzie jak w szwajcarskim zegarku. Od poprzedniej analizy z października 2018 dorzuciłem poniżej rysowanie się czwartego cyklu. Lata 2018-2028 wyglądają następująco: poniżej macie zaktualizowane wykresy:
Tak wyglądają już cztery cykle nałożone na siebie na jednym wykresie:
Tak z kolei zmiana bezrobocia w skali roku
Jak widać powyżej: zaraz bezrobocie zacznie rosnąć w skali roku zgodnie z cyklem dziesięcioletnim.
Wrzesień 2018: wizja co chcę robić w kolejnych dwudziestu latach i wejście na giełdę
Ukształtowanie i spisanie wizji to kamień milowy bo to się przekłada obecnie na każdy obszsar mojego życia. Co robię, jak robię a czego nie robię. Aż nie chce się wierzyć jak wiedząc dokładnie co chce się robić rozwiązują się samoistnie problemy.
Trzeci akcjonariusz w moim biznesie w ramach budowy zespołu: project manager IT
Do naszej dwójki akcjonariuszy Ja + Bartek dołączyła trzecia osoba. Mateusz, uczestnik pierwszej edycji mojej szkoły. Wspiera nas w długoterminowym rozwoju szeroko rozumianego IT/online. Jest to bardzo szerokie pojęcie i dotyczy wszystkiego co jest związane z obecnością online biznesu i biznesów, które założymy.
W tym zakresie cieszę się podwójnie. Kwestie technologiczne blokowały nasz rozwój a teraz robimy dzięki temu krok milowy. Po drugie zbudowaliśmy praktyczne know how jak wycenić własny biznes na takim etapie rozwoju. I na jakich zasadach ktoś staje się akcjonariuszem tego co robimy. To mega know how, nad którym pracowaliśmy z Bartkiem praktycznie przez dwa lata bo myśleliśmy jak to dokładnie powinno wyglądać już od roku 2017. I teraz mamy mega know how jak to w praktyce powinno się robić.
Kurs Excel w finansach: prawie 100 osób skorzystało (!)
Z kursu Bartka skorzystało prawie 100 osób oraz Bartek uzyskał kilkadziesiąt tysięcy przychodu. Jest to pierwszy projekt gdzie od początku do końca wszystko zaplanowałem/zaplanowaliśmy. Poczynając od pomysłu na kurs, badanie rynku, ankiety, ustalanie cen aż po marketing, sprzedaż i obecne badanie satysfakcji czytelników. Mega wiedza i know how już zbudowana.
Cykl edukacyjny Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny “Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
Jestem też bardzo zadowolony z cyklu edukacyjnego, który powstał w tym zakresie. Zostały jeszcze trzy analizy do przygotowania ale już bardzo fajne rzeczy, które chcieliśmy Wam przekazać tym cyklem, przekazaliśmy Wam.
Walne iniJOB czerwiec 2018: zostałem wybrany do rady nadzorczej iniJOB
Osoby, które są akcjonariuszami iniJOB na bieżąco wiedzą co dzieje się w iniJOB. W tym akapicie wspomnę tylko dla reszty czytelników, że w czerwcu 2018 roku Bartek Michałek, jako główny udziałowiec iniJOB, zorganizował walne, na które zaprosił wszystkich akcjonariuszy. Ostatecznie udział wzięło w nim ponad 20 osób. Co bardzo fajne. Na walnym, spośród akcjonariuszy, którzy zgłosili swoją kandydaturę, została wybrana Rada Nadzorcza.
Pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej iniJOB zostałem wybrany przewodniczącym Rady Nadzorczej
W kontekście iniJOB warto wspomnieć, że na pierwszym posiedzeniu RN zostałem zgłoszony na przewodniczącego Rady Nadzorczej. I jednogłośnie wybrany przez Radę Nadzorczą. Więc jak widzicie, buduję również tutaj bardzo wartościowe kompetencje. Już niedługo przydadzą się chociażby do budowy mojego “COŚ”.
Jestem fighterem: system zarządzania projektami zwiększający wydajność: Getting Things Done (GTD)
W czerwcu 2018 roku stanąłem pod ścianą i miałem do wyboru albo się poddać i uznać, że tak musi być. Bądź też podjąć walkę i zostać zwycięzcą. Jak pewnie wiecie, przynajmniej ta część z Was, która zna bliżej historię mojego życia, jestem urodzonym figterem i nie poddaję się w życiu dążąc do mojego celu.
W tym zakresie wybrałem więc walkę. Wdrożyłem w życie system GTD oparty o aplikację Nozbe. System jest mega. Można powiedzieć, że poczułem jak to jest odbić się od dna pod względem masakry czasowej/rodzinnej/organizacyjnej. I jestem z tego bardzo, ale to bardzo dumny.
Kilkaset godzin wysłuchanych podcastów dzięki uwolnionemu czasowi w ramach metody GTD
Na zakończenie podsumowania gdzie jestem zadowolony wspomnę jeszcze o jednej mega rzeczy. Dzięki podejściu GTD i szerzej koncentracji na wzroście wydajności okazało się, że wygospodarowałem do tej pory kilkaset godzin na podcasty. Wcześniej ten czas po prostu marnowałem bezpowrotnie. I co bardzo ważne, dzięki temu zdobyłem bardzo wiele cennego know how słuchając innych ludzi. Wiele z tych rzeczy nie stosowałbym obecnie w rozwoju wizji drugiego Londynu gdyby nie wysłuchanie ludzi mądrzejszych niż ja.
Podsumowanie 2018: z czego nie jestem zadowolony
Powyżej opisałem kilka przykładowych rzeczy, z których jestem zadowolony. Takich rzeczy jest znacznie więcej ale nie chciałem Was zanudzać. Patrząc powyżej można przypuszczać, że rok 2018 to było pasmo sukcesów. Niestety tak nie było. Jestem tylko człowiekiem i jest cała lista rzeczy, która po szczegółowej analizie roku 2018 trafiła na listę porażek. Poniżej kilka z nich.
Masakra czasowa/organizacyjna a GTD jeszcze nie jest w pełni opanowane
Zanim wprowadziłem system GTD oparty o aplikację Nozbe przeszedłem przez długi okres czasu gdy nie miałem w ogóle systemu, który by się tak wyśmienicie sprawdzał. Trzeba było wprowadzić GTD już dawno bo gdzieś tam już kilka razy o tym słyszałem. Zrobiłem to zdecydowanie za późno. Trzeba było to zrobić już kilka lat temu.
Po drugie GTD ogromnie mi pomogło ale nadal jestem w połowie drogi w praktycznej nauce jej stosowania. Na jednym z podcastów (nie pamiętam gdzie) usłyszałem, że perfekcyjne opanowanie GTD (wyrobienie nawyków w mózgu) to około dwóch lat.
Nie deklarować, że coś zrobię a później tego nie robię
Jedną z rzeczy, z którą bardzo źle się czułem w 2018 roku było to, że w różnych projektach coś obiecałem a potem tego nie dostarczałem. Bardzo nieprzyjemne uczucie. Powinienem nic nie obiecywać. Więc od teraz jestem bardzo wstrzemięźliwy w obiecywaniu komuś, że coś zrobię. Jak będzie zrobione to będzie, nie będzie to nie będzie.
Zostałem project managerem produktu kurs Excel bez wiedzy ile czasu to zajmuje
Jestem zadowolony z kursu Excel w finansach Bartka, czy szerzej całego cyklu edukacyjnego. Jednak nie zdawałem sobie sprawy, że bycie takim project managerem jednego produktu to robota na 8 h dziennie przez rok. W praktyce myślenie o tym wszystkim, pilnowanie, robienie, analizowanie zajmuje ogrom czasu. To jest po prostu pełen etat.
Project manager: potrzebuję kilka osób na 8 ha dziennie
W związku z tym, co napisałem w powyższym akapicie wniosek jest jeden. Niestety ale zajmując się tyloma obszarami nie ma fizycznej możliwości ogarnięcia tego wszystkiego przez jedną osobę. To co robiłem w ostatnich latach, szczególnie w 2018 roku wymagałoby kilku osób. Dla przykładu:
- Jedna osoba zajmująca się tylko dzień w dzień przygotowywaniem wartościowych analiz/wpisów na mojego bloga
- Druga tylko do projektu kurs Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora
- Trzecia tylko do mojej szkoły/giełdy bo jest mocno z tym związana
- Czwarta do crowdfundingu i rozwoju wizji drugiego Londynu w tym zakresie
- Piąta do zarządzania powyższymi projektami/współpracą z tymi osobami (CEO)
Prawda jest więc taka, że potrzeba mieć na pokładzie cały zespół kompetentnych osób. I do tego każda z nich, aby była kompetentna musi zarabiać odpowiednio miesiąc w miesiąc. Co oznacza koszt rzędu 100 tysięcy/200 tysięcy złotych rocznie tylko dla jednego takiego project menagera. W sumie pewnie około miliona złotych koszty w skali roku. A ja sam chciałem to wszystko robić za pięć osób.
Brak koncentracji na jednym projekcie
To jest jeden z moich największych błędów. Teraz już wiem, że na raz można robić jeden projekt maksymalnie. Zrobiwszy jeden warto rozpocząć kolejny. I tylko wtedy. To był mój bardzo ważny błąd w roku 2018.
Brak częstych wpisów na blogu w drugiej połowie 2018 roku
Zawsze lubiłem dzielić się z wami moimi spostrzeżeniami. W poprzednich latach robiłem to z ogromną ochotą. Niestety wraz z upływem czasu moje zaangażowanie spadało co pewnie było widać. A wpisów było mniej. Między innymi z powodów opisanych powyżej. I bardzo źle się z tym czuję. Bo to też jest ważne w ramach mojej wizji drugiego Londynu aby takie analizy regularnie się pojawiały.
Gorszy okres grudzień 2018 i styczeń 2019
Wrzesień, październik oraz listopad były super. Wszystko bardzo fajnie spinało się zgodnie z GTD. Znowu gorszy okres, choroby córek, kumulacja kilku projektów jednocześnie w grudniu i styczniu 2019 spowodowało znowu małą masakrę czasową. Dzięki GTD jest dużo lepiej niż byłoby kiedyś, niemniej jednak nie było łatwo w ostatnich tygodniach. Po dołączeniu, jako trzeci akcjonariusz, Mateusza do mojego zespołu, kolejne tygodnie będą już jednak zdecydowanie lepsze.
Plany na 2019 rok: koncentracja na szeroko rozumianym IT/projektach online
Mając na uwadze to co napisałem powyżej, po wielu analizach i rozmowach, na rok 2019 mamy jeden cel. Koncentracja na szeroko rozumianym IT/projektach online. Co to dokładnie jest? Jeżeli miałbym to porównać do czegoś to jest to to samo dla bloga, biznesu, wizji drugiego Londynu, co system GTD w zarządzaniu czasem/projektami. Dzięki temu zrobimy krok milowy/rozwojowy wchodząc na wyższy poziom rozwoju:
- Przede wszystkim zyskacie Wy jako czytelnicy. UX na mojej stronie kompletnie leży, forma treści to samo. Jest tutaj wiele rzeczy do zrobienia. Rozpoczniemy od zbadania Waszych potrzeb. A potem będziemy to skalowali na inne strony/rozwijane produkty
- Zyskamy bardzo cenny know how w zakresie inwestowania w spółki giełdowe jako inwestorzy. Know how, który tutaj budujemy z moim zespołem umożliwi analizę wielu spółek giełdowych bo ten obszar jest coraz ważniejszy (przenikanie się nowej ekonomii/IT ze starą)
- Kompetencje w tym zakresie umożliwią nam wzrost naszego biznesu ale również inwestycje kapitałowe w inne spółki bo możemy naszymi kompetencjami dodać dużo wartości dla innych osób/biznesów, które nawiążą z nami współpracę (przed IPO)
- Zyskamy materiały na ciekawe wpisy/analizy dzięki temu dla Was. Czy to giełda/inwestowanie czy biznes czy zarobki kilkanaście tysięcy miesięcznie
Przykład zmian: reklama kurs Excel w finansach w każdym wpisie na blogu Bartka oraz moim
Jako przykład zmian, które już wprowadziliśmy: poniżej jest reklama kursu Excel. Responsywna, możliwość umieszczenia jej w dowolnym wpisie na dwóch blogach.
Można dowolnie zmieniać jej wygląd w bardzo prosty sposób na cokolwiek innego w zależności od przyszłych potrzeb. Co przy UU w liczbie prawie pół miliona daje już całkiem ładny potencjał konwersji:
[WP-Coder id=”2″]
.
Przykład zmian: kanał Youtube
Zaczynamy też nowe, mega rzeczy na Youtube. Na przykład gdzie i jak pobrać dane walut, spółek giełdowych lub dane z gospodarek do Excela? Pierwszy z serii edukacyjnej wpis/kanał na Youtube gdzie krok po kroku będziecie mogli obejrzeć wiele wartościowych nagrań video jest poniżej. Koniecznie zobaczcie, polubcie i zasubujcie kanał na Youtube! Kanał na Youtube znajdziecie klikając tutaj. Z kolei poniższe nagranie klikając w ten link.
Podsumowanie masakry 2018 i cel na 2019
Jak widzicie wiele się wydarzyło w roku 2018. Jesteśmy z wielu rzeczy mega zadowoleni. Są też jednak rzeczy, z których nie jesteśmy zadowoleni. A to tylko wycinek tego co się działo i co będzie się działo.
Rok 2019 będzie rokiem bardzo ciężkiej pracy, która przyczyni się do wejścia naszych inicjatyw/projektów czy szerzej naszej korporacji na całkiem inny poziom.
Dodatkowe linki jako uzupełnienie przemyśleń/nawiązanie do dzisiejszego wpisu:
- Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? 7 praktycznych kroków do zrobienia
- Nozbe oparte jest o system GTD. Jeżeli kogoś interesuje zarządzanie projektami/czasem
- Forum Inwestora Profesjonalnego
- Robimy z Polski drugi Londyn: wdrażam w życie mój Profesjonalny Trójkąt. List do akcjonariuszy wrzesień 2018
- Moje podsumowanie 2018 roku: jak przeprowadzić własną analizę w google anylitcs. Case study: warsztat analityka.
- Dlaczego w Polsce mało zarabiamy? Cykl edukacyjny “Pierwsze kroki Janusza Biznesu”
- Jak pobrać dane giełdowe do Excela w kilku prostych krokach?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS