
Szybki szacunek PKB za III kwartał 2016
Nienawidzę mieć racji :( Właśnie GUS podał szybki szacunek PKB za III kwartał 2016. I niestety są bardzo słabe, i to znacznie poniżej oczekiwań ekonomistów. Tak jak pisałem dwa tygodnie temu: Tylko około +2% r/r PKB Polski 3 kwartał 2016 (!)? Słabe PMI, CLI, kwartalna produkcja przemysłowa i budowlana
Poniżej print screen początku komunikatu GUSu, cały znajdziecie w PDF tutaj.
A tak wygląda wykres dynamiki PKB r/r:
i w ujęciu kwartał do kwartału:
Szybki szacunek PKB za III kwartał 2016 a szczegółowa struktura dynamiki PKB
Tak jak pisałem ostatnio, szczegółowa struktura PKB zostanie pokazana przez GUS 30 listopada. Dla przypomnienia szczegółowa analiza danych PKB za drugi kwartał była tutaj. Stąd też pochodzi poniższa grafika, gdzie pokazałem załamanie na inwestycjach:
Szybki szacunek PKB za III kwartał 2016: podsumowanie
Szybki szacunek PKB za III kwartał 2016 pokazał, że gospodarka nadal mocno hamuje. Czwarty kwartał 2016 będzie pewnie jeszcze gorszy. W całym 2016 roku na pewno nie będzie dynamiki PKB Polski powyżej trzech procent.
Nie mówiąc już o niedawnych prognozach w okolicach czterech procent. Nie dziwi, że ostatnio poszła seria obniżek prognoz dla PKB Polski, wykres możecie zobaczyć tutaj. A i tak te prognozy są cały czas powyżej trzech procent. Po tych danych myślę, że znowu pójdzie seria obniżek prognoz dynamiki PKB Polski :(
Szybki szacunek PKB za III kwartał 2016 a obniżenie wieku emerytalnego
A 16 listopada, prawie w rocznicę powstania Naszego rządu PiSu, (18 listopada 2015), ma być przegłosowana ustawa obniżająca wiek emerytalny: Jutro wyjątkowe posiedzenie rządu. Podsumowanie pierwszego roku i zaskakująca niespodzianka.
Formą uczczenia rocznicy powołania rządu będzie też głosowanie w Sejmie nad reformą emerytalną. Ma to nastąpić w środę, a więc 16 listopada.
W ten sposób parlament zakończy pracę nad jedną z najważniejszych obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości.
Znowu przytoczę co ostatnio pisałem na temat tsunami demograficznego w Polsce wersus Japonia:
Tak się zastanawiam co może zrobić Premier Morawiecki? Przecież jego program, program PiSu miał się opierać na wzroście inwestycji a nie spadku (!)
Tak jak pisałem niedawno, trzymam kciuki za Premiera Morawieckiego Wicepremier Morawiecki obejmie 7 ministerstw a Szałamacha odwołany(!) KERM: Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Tylko jednocześnie, oprócz kibicowania i trzymania kciuków, trzeba też opierać się na konkretnych danych, twardych danych bo inaczej to wszystko nie ma sensu. A te dane obecnie, jak opisałem powyżej, są mało optymistyczne. Do tego dochodzi Nam już niedługo spadek PKB spowodowany obniżeniem wieku emerytalnego. Oprócz sporych kosztów które dokładnie liczyłem w wakacje tutaj: Obniżenie wieku emerytalnego PiS kosztem przyszłych emerytów i budżetu Polski, odbije się to właśnie na spadku PKB.
Szkoda, że Polacy nie mogą uczyć się na błędach innych bo przecież co się dzieje jak spada liczba osób pracujących przerabiamy od dwudziestu lat w Japonii. Przeanalizowałem to dokładnie w tym wpisie: Demografia Japonii a demografia Polski: wpływ na giełdę, gospodarkę i inflację. Proste obniżenie wieku emerytalnego spowoduje spadek liczby osób pracujących i spadek PKB Polski od jesieni 2017 roku:
Demografia Japonii: wpływ na gospodarkę
Poniżej przygotowałem wykres, na którym nałożyłem liczbę osób pracujących w Japonii oraz wartość PKB Japonii (lewa skala mln osób, prawa PKB w bln jenów):
Czerwoną linią rozdzieliłem dwa okresy:
- Na lewo jest to okres dynamicznego przyrostu liczby osób pracujących. Podobnie wyglądała sytuacja w gospodarce, która dynamicznie się rozwijała. PKB w tym czasie urosło ze 100 do ponad 400 mld jenów (w cenach stałych/realnych czyli po uwzględnieniu inflacji).
- Natomiast na prawo od tej linii to okres gdy w Japonii przestała przyrastać liczba pracujących. Od tego też czasu słyszymy, że w Japonii jest notoryczny kryzys. W ciągu tych ponad dwudziestu lat PKB Japonii wzrosło zaledwie z trochę powyżej 400 mld bln jenów do 500 bln jenów. Daje to wzrost PKB około 1 punkt procentowy rocznie (!).
Warto też zauważyć, że Japonia jest bardzo mocna w eksporcie. A pomimo tego nie była w stanie zasypać dziury związanej z tsunami demograficznym.- W tym kontekście notoryczny kryzys w Japonii o którym słyszy się od długiego czasu w mediach nie jest niczym dziwnym czy nadzwyczajnym. Jest czymś normalnym i oczywistym. Jest to naturalna konsekwencja japońskiego tsunami demograficznego. Szczególnie w kontekście gigantycznego długu i Kondratiewa: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
Z kolei poniżej przedstawiłem tą samą zależność ale przy uwzględnieniu dynamiki liczby osób pracujących oraz dynamiki PKB (dane w ujęciu rocznym). Tutaj jeszcze lepiej widać ten efekt (lewa skala dynamika PKB, prawa skala wzrost liczby osób pracujących w ujęciu rocznym):
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS