
Szczyt na PKB i GPW
Po poprzednich dwóch wpisach analizujących dołki na GPW versus dołki na PKB r/r oraz obniżki stóp procentowych teraz wypada zobaczyć historię górek na giełdzie:-) Poprzednie dwa wpisy znajdują się tutaj: Dołek na PKB i GPW? Historia: 1998-2012 oraz Dołek na GPW i stopy procentowe RPP? Historia 1998-2012. Dlatego dzisiejszym tematem będzie szczyt na PKB i GPW.
I jak myślicie, giełda wyprzedza ruchy na dynamice PKB w szczytach? Tak? A GUZIK PRAWDA! Historycznie mieliśmy pięć przypadków szczytów na dynamice PKB r/r i za każdym razem szczyty na giełdzie były zdecydowanie po… To pokazuje, że nie wolno pozwalać działać umysłowi schematycznie, ale za każdym razem trzeba zrobić dokładną analizę interesującego nas zagadnienia.
A podwyżki stóp procentowych przez RPP? Mieliśmy cztery takie przypadki od 1998 r. Trzy razy spadki na giełdzie miały miejsce po którejś z rzędu podwyżce stóp procentowych a raz w 2004 r. szczyt był zdecydowanie przed podwyżkami stóp procentowych. Zapraszam do zapoznania się z wykresami poniżej:
Szczyt na PKB i GPW: szczyty na giełdzie w roku 1997 r. oraz w 2000 r.

Szczyt na PKB i GPW: szczyt na giełdzie w 2004 r.
Szczyt na PKB i GPW: szczyt na giełdzie w 2007 r.
Szczyt na PKB i GPW: szczyt na giełdzie w 2012 r.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS