
Słabsza średnia dla produkcji przemysłowej
Właśnie zaktualizowałem dane makro z pliku excel z wykresami z tej sekcji. I co się okazuje? Pojawiła się słabsza średnia dla produkcji przemysłowej. Poniżej znajdziecie resztę moich przemyśleń.
Jeżeli ktoś jest dopisany do newslettera niedługo otrzyma link do zaktualizowanych danych makro w pliku excel. Jeżeli ktoś nie jest dopisany do listy mailingowej a chciałby poniższe dane w pliku excel: zapis na newsletter jest po prawej stronie serwisu.
Co nam mówią najnowsze dane makro z ostatnich kilku tygodni?
Wskaźniki wyprzedzające PMI/ISM mocno się poprawiają i są bardzo bycze:
ale… nie przekłada się to aż tak bardzo na dane z realnej gospodarki z ostatnich dwóch miesięcy:
Tak jak pisałem w ciągu ostatnich kilku tygodni: trzeba pamiętać, że ISM czy PMI to tylko badania ankietowe i niekoniecznie w danym momencie musza dobrze wskazywać jakie wyjdą prawdziwe dane makro…
Dane o produkcji przemysłowej za wrzesień były poniżej oczekiwań (6% zamiast 7%) a za październik dynamika produkcji przemysłowej wyniosła zaledwie +4,4 % r/r. O tym pierwszym negatywnym zaskoczeniu pisałem miesiąc temu tutaj: PKB Polski za trzeci kwartał 2013 powyżej 2% ?! Produkcja przemysłowa w Polsce za wrzesień 2013 r. : 6,2% r/r. To, że dane za październik będą słabsze można było zakładać już po danych wrześniowych bo w tym roku był jeden dzień roboczy więcej a produkcja przemysłowa wyszła tylko + 6,2 % r/r.
To dlatego w naszych edukacyjnych rozważaniach piszę od paru tygodni, że warto pamiętać, że jak wyceny na giełdzie są wysokie, nie mamy „marginesu bezpieczeństwa”. Obecne w kursach są spore oczekiwania co do poprawy PKB w kolejnych kwartałach…
Jak na przełomie 2012/2013 i w pierwszej połowie 2013 roku byłem optymistyczny co do giełdy, sytuacja była zgoła przeciwna: na wielu spółkach (i indeksach) mieliśmy spory „margines bezpieczeństwa” a poprawa na danych makro była dopiero przed nami.
Oczywiście ostatnie dane makro same w sobie wskazują, że sytuacja w realnej gospodarce poprawia się z kwartału na kwartał co zaskakuje od roku pesymistów, którzy wieścili recesję w Polsce. Ale jednocześnie dane te są bez rewelacji. Dlaczego?
Zobaczmy na naszą średnią za ostatnie trzy miesiące dla produkcji przemysłowej, którą śledzimy od prawie roku. Dla przypomnienia średnia ta dosyć dobrze pokrywa się z późniejsza dynamiką PKB Polski publikowaną przez GUS. Między innymi w pierwszym kwartale 2013 idealnie pokazała dołek na PKB.
Słabsza średnia dla produkcji przemysłowej + PKB kwartale r/r + sprzedaż detaliczna
Jak widać poniżej średnia dla produkcji przemysłowej pogorszyła się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy…
Co prawda dane PMI wskazują, że dane makro w kolejnych miesiącach powinny się poprawiać i na podstawie powyższego wykresu nie ma co wyciągać zbyt pochopnie wniosków ale… jakby nie patrzeć po danych makro z ostatnich kilku tygodni nie widać rewelacji…
Podsumowując: czekamy na kolejne dane makro, które pokażą nam jak szybko poprawia się sytuacja w realnej gospodarce.
Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi danymi makro z pliku excel.
Ponadto jestem w trakcie uzupełniania w pliku excel kolejnych kategorii danych makro dla Polski więc zapraszam do odwiedzania bloga w przyszłości.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS