
Sprzedaż detaliczna +11,4%! Produkcja przemysłowa +9%! Budowlana +2,1%!
Zaledwie wczoraj podzieliłem się z Wami tymi spostrzeżeniami: Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce, ale po dzisiejszych danych nie mogłem się powstrzymać, żeby nie napisać dzisiejszego wpisu! Właśnie GUS opublikował takie dane: sprzedaż detaliczna +11,4% r/r, Produkcja przemysłowa +9% r/r, produkcja budowlana +2,1%.
Wygląda na to, że cykl dziesięcioletni o którym pisałem Wam wczoraj, nadal ma się całkiem dobrze. A cel 5% bezrobocia w 2018 roku jest jak najbardziej realny, szczególnie po obniżeniu wieku emerytalnego.
Sprzedaż detaliczna styczeń 2017
Sprzedaż detaliczna była dwucyfrowa ponieważ mieliśmy już inflację w styczniu. Po skorygowaniu tego, w cenach stałych GUS podał dynamikę sprzedaży detalicznej 9,6%. Cały raport GUS na ten temat znajdziecie tutaj: Dynamika sprzedaży detalicznej w styczniu 2017 r.
Najnowsze dane o inflacji i jej wykres znajdziecie w ostatnim wpisie u Bartka: Narodowy Bank Polski: strażnik stabilnego poziomu cen.
Produkcja przemysłowa styczeń 2017
Z kolei produkcja przemysłowa jest podawana w cenach stałych od razu (nie rozumiem niby dlaczego sprzedaż detaliczna jest też podawana nominalnie a produkcja przemysłowa już tylko w cenach stałych). Raport GUS macie tutaj: Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w czerwcu 2016 roku.
W efekcie Nasz wykres z danymi makro w ujęciu miesięcznym wygląda tak:
A ich trzymiesięczna średnia tak:
Produkcja budowlano-montażowa styczeń 2017
To co warto zwrócić uwagę, produkcja budowlano-montażowa jest wreszcie na plusie. Pewnie wynika to też z niskiej bazy bo załamała się w 2016 roku, niemniej jednak, świadczy to, że być może ruszają po mału środki z UE. W efekcie średnia dla produkcji budowlano-montażowej wygląda tak, czyli mocno zakręciła do góry w wartościach ujemnych:
Po danych o dynamice PKB za czwarty kwartał 2016 sprzed dwóch dni (2,7% więcej info tutaj Szybki szacunek produktu krajowego brutto za IV kwartał 2016 r. ), te dane styczniowe wyglądają naprawdę imponująco.
Dzisiejsze dane makro a dni robocze
Z tym, że trzeba zwrócić uwagę, że w styczniu 2017 roku mieliśmy aż dwa dni robocze więcej niż w styczniu 2016 roku więc całkiem sporo (21 zamiast 19). Więc te dane aż takie dobre nie są. Poniżej wrzuciłem Wam tabelę jak wyglądają dni robocze w 2017 roku. I jaka jest różnica:
Więc musimy poczekać na dane makro za luty. I będziemy więcej wiedzieli co dzieje się w gospodarce. Z tym, że w lutym z kolei, jak widać na wykresie powyżej będziemy mieli jeden dzień roboczy mniej.
Dzisiejsze dane makro a ostatnie dane bezrobocie: cykl dziesięcioletni
Tytułem uzupełnienia, to co zwróciło moją szczególną uwagę, jeżeli chodzi o moje analizy rynku pracy i poziomu bezrobocia, to fakt, że w wakacje 2016 roku spadek bezrobocia w skali roku jakby zwolnił. Był coraz mniejszy (bezrobocie spadało coraz wolniej). Jednak na przełomie 2016/2017 widzimy jakby spadek bezrobocia zaczął przyspieszać. Możecie to zobaczyć na wykresie o cyklu dziesięcioletnim, który wrzucałem Wam wczoraj. Zaznaczyłem to na zielono:
Wygląda na to, że cykl dziesięcioletni nadal ma się całkiem dobrze a cel 5% bezrobocia w 2018 roku jest jak najbardziej realny, szczególnie po obniżeniu wieku emerytalnego.
I co myślicie o tych dzisiejszych danych? Co będzie dalej z gospodarką? Ciekaw jestem Waszej opinii, jakie macie odczucia.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS