Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej kluczem dla inwestora
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej to esencja obecności firmy na giełdzie papierów wartościowych. Roczne wyniki finansowe przedsiębiorstwa można porównać do PITu, który składamy w Urzędzie Skarbowym. W ciągu roku podejmujemy rożne wysiłki w zakresie Naszych dochodów. Wystarczy jednak spojrzeć na jeden PIT i już mamy dobre podsumowanie efektów tych działań.
Gdyby każdy zrobił sobie zestawienie Naszych PITów za ostatnie 5, 10 czy 20 lat, mielibyśmy bardzo dobry obraz naszego rozwoju zawodowego. W szczególności podejmowanych działań i zaniechań. Dokładnie tak samo jest w przypadku spółek na giełdzie. W ciągu roku codziennie dzieje się wiele rzeczy w biznesie. Wystarczy jednak jedno roczne sprawozdanie finansowe i już wiemy jakie są efekty tych działań.
Dzisiejszy artykuł jest kolejnym z cyklu edukacyjnego o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”:
- Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się <<< jesteś tutaj
- Polityka dywidendowa firmy. Co warto o niej wiedzieć: case study Orange, Agora, Kęty oraz LPP
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej
- Wywiad z GKI: 8 pytań i odpowiedzi. Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej
- Dlaczego warto znać przepisy prawa o funkcjonowaniu spółki giełdowej?
- Udział inwestora w życiu spółki giełdowej najlepszym źródłem informacji o firmie
- Spotkanie z moimi czytelnikami i z relacjami inwestorskimi spółki giełdowej (Warszawa): Już się odbyło:
- Dzień inwestora w spółce giełdowej
- Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Tak jak Wam wiele razy pisałem, jeżeli już nadarzają się okazje, warto brać udział w fizycznych spotkaniach ze spółką giełdową/relacjami inwestorskimi. W ramach współpracy z GKI przygotuję dla Was jeszcze dwa fizyczne spotkania/wydarzenia. Są to dwa ostatnie punkty Naszego cyklu edukacyjnego:
9. Dzień inwestora w spółce giełdowej (Bydgoszcz)
10. Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Mam nadzieję, że również tłumnie na nie przybędziecie. Tym bardziej, że również chcę to tak przeprowadzić abyście jak najbardziej na tym zyskali. Uwaga: jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany tymi dwoma wydarzeniami, proszę zgłoś poniżej Twoją chęć potencjalnego udziału. Dzięki temu będę wiedział jakie jest potencjalne zainteresowanie i jakie dodatkowe uwagi macie w tym zakresie. Pomoże mi to lepiej przygotować te wydarzenia i maksymalnie spełnić Wasze oczekiwania.
>>> formularz potencjalnego udziału w dniu inwestora/WZA spółki <<<
Sprawozdanie odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się
Kluczowe pytanie jest następujące. Czy istnieje w ogóle jakiekolwiek przełożenie tego co widzimy w sprawozdaniach finansowych na kursy spółek giełdowych? Oczywiście, że tak. Szczególnie w długim terminie.
Poniżej przygotowałem dla Was wykres za okres prawie dwudziestu lat dla LPP. Nałożyłem na siebie zysk netto spółki giełdowej LPP (mln zł) oraz notowania spółki na giełdzie (dla końca każdego roku kalendarzowego). Jak widać poniżej, jeden wykres jest wart więcej niż tysiąc słów:
Źródło: opracowanie własne
Historycznie kurs LPP mocno podążał za zyskami przedsiębiorstwa. Na początku dwudziestego wieku, gdy LPP debiutowało, kurs LPP wynosił zaledwie kilkadziesiąt złotych. Ale i zysk netto spółki to było zaledwie kilka mln zł. Z czasem firma zwiększyła zyski kilkadziesiąt razy: do kilkuset mln złotych rocznie. Kurs LPP również poszybował kilkadziesiąt razy: do kilku tysięcy złotych za akcję.
Poniżej piszę o:
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: jak pokonać barierę
- Obowiązki informacyjne
- Co zawiera raport roczny? Praktyczny przykład jak to ogarnąć
- List do Akcjonariuszy
- Sprawozdanie Zarządu za dany rok
- Sprawozdanie finansowe za dany rok
- Oświadczenie zarządu
- Opinia biegłego rewidenta oraz raport z badania
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: doskonalenie przez innowacje
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: o co chodzi z częścią A i B?
- Podsumowanie
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: jak pokonać barierę
Jak zdążyliście zauważyć, warto znać i umieć przeczytać ze zrozumieniem sprawozdanie finansowe spółki giełdowej. Na tej podstawie możemy starać się ocenić co może wydarzyć się w przyszłości w spółce. Wiedza ta jest przydatna również do wyceny DCF (discounted cash flows, zdyskontowane przepływy pieniężne). Jest to najpopularniejsza metoda używana do wyceny spółek giełdowych czy szerzej wyceny przedsiębiorstwa. Szczegółowy przykład takiej wyceny przeprowadzonej krok po kroku znajdziecie tutaj.
Problem jest jednak taki, że szczególnie dla osób początkujących, sprawozdanie finansowe stanowi barierę trudną do pokonania. Masa liczb, spora ilość tekstu w sprawozdaniu, nie wiemy dokładnie jak ocenić co jest warte zauważenia a co nie. Do tego dochodzi specyficzny, fachowy język.
A na koniec najgorszy jest fakt, że w polskich warunkach brakuje przejrzystości sprawozdań. W szczególności nie odpowiadają one na podstawowe pytania i wątpliwości, które mogą nasuwać się inwestorowi.
Stąd też pomysł na dzisiejszy artykuł. Najpierw opowiem wam o kilku podstawowych rzeczach, które warto wiedzieć na temat sprawozdań finansowych. Następnie na konkretnym przykładzie pokażę Wam jak wartościowe może być dobrze przygotowane i opisane sprawozdanie finansowe spółki giełdowej.
Poniżej opisana wiedza jest bardzo ważna w kontekście smutnych rzeczy o których pisałem tutaj: Giełda umiera. Co zrobić aby inwestorzy indywidualni wrócili na GPW?
W celu odwrócenia tych negatywnych trendów każdemu w Polsce powinno zależeć, aby poprawiła się świadomość inwestorów indywidualnych na temat inwestowania. Zawiera się w tym również wiedza na temat sprawozdań finansowych notowanych spółek.
Z tego względu również spółkom giełdowym powinno zależeć na wysokiej jakości prezentowanych sprawozdań. Dodatkowo powinny one zamieszczać jak najwięcej użytecznych informacji przydatnych dla inwestorów giełdowych.
Jest to nie tylko w interesie Naszej Polski, rozwoju polskiej gospodarki i rynku kapitałowego ale przede wszystkim w interesie samych spółek giełdowych. Według badań naukowych dla giełd zachodnich, spółki, które utrzymują bardzo dobrą jakość komunikacji z inwestorami po prostu na tym zyskują. Zazwyczaj ich wyceny na giełdzie są wyższe.
Natomiast spółki mało przejrzyste notowane są z dyskontem. To dyskonto wynika z wyceny ryzyka przykładanego przez inwestorów do danej spółki. Po pierwsze nie lubimy tego czego nie rozumiemy. A po drugie inwestorzy obawiają się negatywnych zaskoczeń.
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: obowiązki informacyjne
Spółki mają obowiązek publikować:
- raporty bieżące – informacje bieżące ze spółki np. o zawartych znaczących umowach, kupnie nieruchomości lub nabyciu/zbyciu dużego pakietu akcji
- raporty okresowe – sporządzane zgodnie z wymogami ustawy informacje finansowe o spółce publikowane w okresach kwartalnych/półrocznych i rocznych
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej publikowane jest właśnie w ramach raportów okresowych. Harmonogram kiedy spółka publikuje konkretne sprawozdanie podawane jest przez spółkę na początku każdego roku w formie raportu bieżącego
- Terminy do kiedy publikowane są raporty spółek giełdowych:
- Raporty kwartalne maksymalnie do 45 dni od zakończenia kwartału
- Raport półroczny (nie ma obowiązku publikacji raportu za drugi kwartał bo jest zawarty w ramach raportu półrocznego) 2 miesiące od zakończenia półrocza
- Raport roczny (nie ma obowiązku publikacji raportu za czwarty kwartał bo jest on zawarty w ramach raportu rocznego) do 80 dni od zakończenia roku
- Otrzymujemy więc następujące daty:
- Pierwszy kwartał maksymalnie do 15 maja
- Raport półroczny maksymalnie do 31 sierpnia
- Trzeci kwartał maksymalnie do 15 listopada
- Raport roczny maksymalnie do 20/21 marca (rok przestępny)
- Sprawozdanie finansowe może być skonsolidowane, jeżeli firma ma spółki zależne, lub tylko jednostkowe, jeżeli nie ma spółek zależnych
- Inwestorów interesują zawsze raporty skonsolidowane (o ile jest taki raport) bo inwestor posiadając akcji jest właścicielem właśnie grupy kapitałowej. Jeżeli nie ma grupy kapitałowej, wtedy oczywiście inwestorów interesuje tylko raport jednostkowy bo nie ma skonsolidowanego
- Raport roczny i raport półroczny jest obowiązkowo badany przez audytora, który wydaje opinię o sprawozdaniu. Raport za drugi kwartał i za trzy kwartały nie jest badany.
- Tylko raporty roczne są bardzo mocno rozbudowane. Wynika to z przepisów prawa. Na przykład między innymi w raporcie rocznym przeczytacie ile wynagrodzenia wypłacono członkom zarządu i Rady Nadzorczej.
Kluczowy dla poznania biznesu oraz sytuacji finansowej spółki jest raport roczny. Oczywiście jest to punkt wyjściowy ponieważ na bieżąco, co kwartał spółka publikuje nowe raporty. Więc sytuacja spółki giełdowej z czasem zmienia się.
Co zawiera raport roczny? Praktyczny przykład jak to ogarnąć
- List do Akcjonariuszy
- Sprawozdanie Zarządu za dany rok
- Sprawozdanie finansowe za dany rok
- Oświadczenie zarządu
- Opinia biegłego rewidenta
- Raport z Badania
Tak jak wiele razy podkreślałem, między innymi tutaj: Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić? Najlepszym sposobem edukacji w danej dziedzinie jest zawsze na pierwszym miejscu praktyczne zdobywanie doświadczenia. I ćwiczenie na konkretnych przykładach. Tak samo jest w przypadku inwestowania.
Dlatego poniżej omówiłem dla Was powyższe składowe raportu spółki giełdowej. Przygotowałem je na postawie raportu Grupy Kapitałowej Immobile SA. Jest to naprawdę świetny przykład jak powinno wyglądać wzorowe sprawozdanie finansowe spółki giełdowej.
Jeżeli po raz pierwszy czytacie jakiś raport giełdowy to zobaczycie przy innych raportach jaka jest różnica w jakości. Jeżeli natomiast już znacie sprawozdania finansowe spółek giełdowych, macie dobrą okazję do porównania.
1. List do Akcjonariuszy
Zawsze na początek warto rzucić okiem na ten krótki dokument. Dla mnie jest on pożyteczny z dwóch powodów. Po pierwsze zarząd wymienia kilka najważniejszych rzeczy, które wydarzyły się lub wydarzą się w firmie. Po drugie sam sposób napisania listu do akcjonariuszy sporo mówi mi na temat samych ludzi, którzy prowadzą biznes. To się czuje po przeczytaniu wielu takich listów.
List do akcjonariszy dla GKI za rok 2015 znajdziecie tutaj. Na podstawie listu dowiemy się kilku ciekawych rzeczy na temat tego co wydarzyło się w 2015 roku. Wrzuciłem Wam go poniżej:
2. Sprawozdanie Zarządu za dany rok
Kluczowe z punktu widzenia inwestora jest sprawozdanie zarządu. Osobiście zawsze zaczynam czytanie sprawozdań od tej pozycji. Po tej lekturze znacznie łatwiej przebić się przez właściwe sprawozdanie finansowe spółki giełdowej. Dlaczego? Tutaj powinniśmy znaleźć szczegółowe wytłumaczenie co, jak i dlaczego wydarzyło się w danej firmie. I jakie to miało przełożenie na wyniki finansowe, bilans oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Sprawozdanie zarządu z działalności GKI za rok 2015 znajdziecie tutaj.
Zwróćcie uwagę na dokładność wszystkich opisów pod powyższym linkiem. Krok po kroku jest wszystko wyjaśnione. Zarówno co i dlaczego się wydarzyło. Ale i co może się wydarzyć.
Dotyczy to zarówno bilansu, rachunku wyników jak i rachunku przepływów pieniężnych. Tak samo jest w części opisowej. Poniżej wrzuciłem Wam trzy przykłady jak fajnie jest to zrobione:
Pierwszy:
Drugi:
Trzeci:
3. Sprawozdanie finansowe za dany rok
Po przeczytaniu sprawozdania zarządu o wiele łatwiej zrozumieć kolejny element raportu czyli sprawozdanie finansowe spółki giełdowej. Tak przynajmniej powinno być w przypadku wysokiej jakości raportu notowanej firmy. Przechodząc przez poszczególne liczby w raporcie finansowym powinniśmy bez problemu prześledzić podstawowe dane raportu finansowego nie zadając sobie pytań w stylu: ale o co tutaj chodzi? Co to za pozycja? Czy to coś podejrzanego? Robią jakiś wałek?
Z doświadczenia zawodowego mogę Wam powiedzieć, że jeżeli w raporcie finansowym były jakieś dziwne, niewyjaśnione, niezrozumiałe pozycje: okazywało się po czasie, że zostały zaprezentowane w sposób zawiły, bądź nie wyjaśnione, nie bez powodu. Po prostu jak ktoś chce coś ukryć nie ma motywacji aby wszystko dokładnie i przejrzyście opisywać.
Sprawozdanie finansowe GKI za ostatni rok znajdziecie tutaj.
Z jakich części składa się takie sprawozdanie finansowe?
Poniżej print screen z pierwszej strony GKI:
Jak widać powyżej mamy dwie grupy danych:
Pierwsza z nich to część liczbowa, wynikowa, natomiast druga są to noty objaśniające do części liczbowej.
Jeżeli część liczbowa sprawozdania jest dla Ciebie nowością, kiedyś opisywałem ten temat dokładnie tutaj:
- Rachunek przepływów pieniężnych (sprawozdanie z przepływów środków pieniężnych-rpp, cash flow) dla jednostek innych niż banki i zakłady ubezpieczeń
- Bilans spółki czyli źródła finansowania majątku
- Rachunek zysków i strat-wariant kalkulacyjny
- Rachunek zysków i strat-wariant porównawczy
Natomiast z not dodatkowych szczególnie użyteczne są dwie noty:
1. Informacja dotyczące segmentów działalności za ostatnie dwa lata:
2. Oraz nota dotycząca podziału geograficznego przychodów za ostatnie dwa lata:
Podsumowując: zawsze warto przeczytać wszystkie szczegóły dotyczące raportu spółki. Jedyną część, którą można pominąć mając większe doświadczenie to sekcja dotycząca zasad rachunkowości w firmie (istotne zasady rachunkowości). W wielu przypadkach ta część powtarza się i nie wnosi wiele nowego.
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, zalecam przeczytanie zasad rachunkowości kilku spółek giełdowych. Dzięki temu nabierzesz wprawy w rozumieniu specjalistycznego języka zawartego w sprawozdaniu. Z tym, że uczulam: jest to najmniej przyjemna i najnudniejsza część raportów. Więc aby nie zrazić się do czytania sprawozdań można to sobie zostawić na sam koniec. Albo pominąć, wiele nie tracimy. Szczególnie, jeżeli mamy już doświadczenie.
4. Oświadczenie zarządu
Oświadczenie zarządu GKI znajdziecie tutaj. Zaprezentowane w nim informacje informują nas, że sprawozdanie finansowe spółki giełdowej jest zgodne z prawem, rzetelne a biegły rewident wydał niezależną opinię.
5. Opinia biegłego rewidenta oraz 6. Raport z badania
Opinię dla GKI znajdziecie tutaj, natomiast raport z badania GKI tutaj.
Krótki dokument zatwierdzony przez biegłego rewidenta. Poświadczający o tym, że sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z prawem. Dodatkowo zamieszczona jest opinia biegłego na temat sprawozdania.
Biegły rewident może:
- Wydać pozytywną opinię
- Wydać pozytywną opinię z zastrzeżeniami
- Wydać negatywną opinię
- Odmówić wyrażenia opinii
Oczywiście w przypadku GKI opinia biegłego zawsze była pozytywna.
Na temat badania przez biegłego, po co to jest i co z tego wynika możecie przeczytać w tym bardzo mocno rozbudowanym i ciekawym artykule: Jakość sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF – krótka ocena. Jest tutaj pokazana praktyka badań przez biegłych na polskiej giełdzie i kilka ciekawych wniosków. Między innymi z tego linku pochodzi poniższa grafika:
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: doskonalenie przez innowacje
Na powyższym przykładzie raportu GKI za 2015 rok pokazałem Wam jak wartościowe może być dobrze przygotowane i opisane sprawozdanie finansowe spółki giełdowej. Jednakże to nie koniec. Dobre relacje inwestorskie cały czas powinny dążyć do coraz wyższej jakości formy przekazywanej wiedzy na temat spółki. Również w zakresie relacji inwestorskich powinniśmy dążyć do ciągłych innowacji, które ostatnio są bardzo modne.
GKI w ubiegłym roku wprowadziło pilotażowo podział sprawozdania na część A i B. Ten podział, w ocenie inwestorów, sprawdził się bardzo dobrze, dlatego od pierwszego półrocza 2016 postanowiono, że będzie to stała forma publikacji. GKI jest prekursorem takiej formy publikacji raportów. Przyjęta przez spółkę forma jest bardzo dogodna dla czytelników raportu. GKI otrzymuje sygnały od firm audytorskich, że inne spółki giełdowe również chciałby przyjąć identyczną formę publikacji sprawozdań. I bardzo mnie to cieszy bo jest to bardzo fajna inicjatywa jeżeli mówimy o podnoszeniu standardów na polskiej giełdzie.
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: O co chodzi z częścią A i B?
GKI podzieliło sprawozdanie finansowe na:
- Część A: zawiera podane na tacy wszystkie potrzebne informacje dla inwestora. Jej zaletą jest niezbyt obszerna forma. Objętość tej części wynosi w granicach +/- 20 stron
- Część B: przygotowana dla osób bardziej dociekliwych. Część B rozwija bardzo szczegółowo część A. I jest znacznie obszerniejsza.
Poniżej macie print screen jak do tego podeszło GKI:
Cały powyższy raport za pierwsze półrocze 2016 roku znajdziecie tutaj. Dzięki temu, mając już wiedzę co zawiera raport GKI za 2015 rok, możecie zobaczyć co wydarzyło się w GKI w kolejnym półroczu. I co ważne, jak fajnie zostało to opisane.
Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej: podsumowanie
Jak więc widzicie sprawozdanie finansowe spółki giełdowej to wcale nie jest bardzo skomplikowana sprawa. Na początku ludzie mają problem z efektywnym rozszyfrowaniem sprawozdania (również tak miałem). Po pewnym czasie nabieramy doświadczenia, co pozwala nam bez problemu czytać kolejne raporty. Mam nadzieję, że mój powyższy wpis wiele w tym zakresie Wam dodatkowo ułatwi.
Oczywiście wiele zależy od poszczególnych spółek giełdowych. Tak jak pisałem, jeżeli sprawozdanie finansowe jest dobrej i wysokiej jakości, czyta się je naprawdę bez problemu. A nawet z przyjemnością. Tak jak na przykład sprawozdanie Grupy Kapitałowej Immobile.
Mam nadzieję, że tym artykułem oraz pozostałymi w ramach cyklu edukacyjnego „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”, przy Waszym wsparciu, razem podniesiemy standardy. Tak aby relacje inwestorskie wśród spółek notowanych na polskiej giełdzie papierów wartościowych były na naprawdę wysokim poziomie.
Macie jakieś pytania lub uwagi w związku z dzisiejszym artykułem? Może znacie inne przykłady, które można podać jako wzorowe sprawozdanie finansowe spółki giełdowej? A może wprost przeciwnie: znacie przykłady spółek giełdowych, gdzie można by wiele poprawić w zakresie jakości publikowanych informacji? Ciekaw jestem Waszej opinii.
Uwaga: powyższy artykuł umieściłem dodatkowo w sekcji „Jak inwestować” w punkcie „Inwestowanie bezpośrednio w akcje: analiza fundamentalna”
Cykl edukacyjny „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy” powstaje w ramach współpracy z Grupą Kapitałową IMMOBILE
Spółka promuje aktywny i masowy udział inwestorów indywidualnych w życiu spółki giełdowej. Od 2014 roku (więcej info tutaj) w walnych GKI regularnie uczestniczy około 30-40 inwestorów. Tak było na ostatnim walnym w czerwcu 2016:
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że w ramach cyklu edukacyjnego mogę napisać co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Immobile jest:
- działalność produkcyjna w przemyśle ciężkim
- działalność hotelarska
- działalność deweloperska
Działalność produkcyjna prowadzona jest przez spółkę Makrum. Obejmuje między innymi wytwarzanie kruszarek, młynów, suszarni oraz szerokiej gamy innych urządzeń dla przemysłu wydobycia i przetwórstwa surowców mineralnych. Najnowszym produktem Makrum są parkingi wielopoziomowe – Modulo. Na temat tego biznesu i tej linii biznesowej bardzo fajny artykuł (i zdjęcia) znajdziecie na blogu inwestorskim GKI tutaj: Historia rozwoju automatycznych systemów parkowania na świecie.
Działalność hotelarska prowadzona jest przez spółkę Focus. Focus Hotels, to dynamicznie rozwijająca się polska sieć hoteli biznesowych. Obecnie hotele sieci znajdują się w: Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, dwa hotele w Gdańsku, Chorzowie oraz Inowrocławiu. Zaplanowane jest otwarcie w Białymstoku, a sieć cały czas szuka dogodnych lokalizacji do rozwoju.
Działalność deweloperska prowadzona jest przez spółkę CDI Konsultanci Budowlani. Obejmuje ona budowę nieruchomości takich jak: Platanowy park i biurowiec Immobile K3.
Pozostałe działalności, to najem nieruchomości oraz ekozakupy.pl, jednak nie stanowią one istotnego udziału w wyniku, ani przychodach całej Grupy.
Wszystkie projekty GKI możecie zobaczyć tutaj. Warto też:
- Odwiedzić Fanpage na Facebooku: Grupa Kapitałowa Immobile
- Kanał relacji inwestorskich spółki na Youtube tutaj
- No i oczywiście bardzo ciekawie prowadzony blog inwestorski tutaj
A tak wygląda skład Grupy Kapitałowej Immobile:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS