
Spotkanie z Morawieckim: będzie obniżenie wieku emerytalnego
Ostatnio miałem przyjemność spotkać się z Premierem Morawieckim. Relacja ze spotkania poniżej.
Zanim jednak parę słów na ten temat, muszę powiedzieć „noż Cię kurka!”. Na temat spotkania z Morawieckim miałem już napisać kilka dni temu. A co najważniejsze, w związku z tym spotkaniem, ostatnio na FB pisałem, że przygotowuję analizę: „Zarobki w Polsce: jak je podwoić? Gdzie jest prawdziwy problem a więc i rozwiązanie?”:
Jak myślicie dlaczego w Polsce tak mało zarabiamy wersus kraje na zachodzie? Dlaczego poniższa zależność tak wygląda? Wł…
Opublikowany przez Michał Stopka: Inwestor Profesjonalny na 14 marca 2016
No i oczywiście, jak to ostatnio bywa z takimi planami w moim przypadku, moja córeczka parę dni temu załapała infekcję i znowu gorączka 40 stopni :( A że dodatkowo przygotowuję jeszcze dla Was projekt, który ukaże się już niebawem, moje plany, delikatnie mówiąc „wzięły w łeb”.
Ale po kolei:
Parę dni temu, we czwartek 10 marca, miałem przyjemność wziąć udział w ciekawym wydarzeniu. Spotkanie z Morawieckim zostało zorganizowane na Uniwersytecie Warszawskim: Spotkanie z Wicepremierem Mateuszem Morawieckim „Plan rozwoju. Jak wygrać przyszłość Polski?”.
Spotkanie było bardzo ciekawe (relacja poniżej) ale zanim o nim miałem napisać, w planie było najpierw opublikowanie tej analizy: „Zarobki w Polsce: jak je podwoić? Gdzie jest prawdziwy problem a więc i rozwiązanie?”. Postanowiłem ją napisać właśnie po spotkaniu z Premierem Morawieckim bo jest tutaj jedna fundamentalna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę w tym zakresie.
Niestety, jak opisałem powyżej, na razie nie miałem czasu aby się tym tematem do końca zająć, stąd dzisiaj najpierw jednak postanowiłem napisać krótką notkę: relację na temat spotkania z Morawieckim.
Spotkanie z Morawieckim w czwartek 10 marca
Całe spotkanie trwało półtorej godziny (18:30 – 20:00). I musze przyznać, że było dla mnie mocno wyczerpujące umysłowo. Pod koniec byłem już mocno zmęczony. Dlaczego? Najpierw przez prawie godzinę dużo mówił Premier Morawiecki, a później przez ponad pół godziny były szybkie pytania i szybkie odpowiedzi. Co w sumie nadało bardzo szybkie tempo spotkaniu. I przez to było wyczerpujące umysłowo.
Spotkanie z Morawieckim: moje wnioski
Przed spotkaniem zastanawiałem się czy w ogóle jest sens iść bo być może zostanie powtórzone słowo w słowo to co już opisałem miesiąc temu tutaj: Plan Morawieckiego: Jedna wielka ściema? A może centralne planowanie ma sens?
I tutaj zostałem pozytywnie zaskoczony bo było naprawdę sporo szczegółów o których w ogóle nie było mowy w mediach… I dzięki temu samo spotkanie wypadło naprawdę ciekawie. Poniżej kilka rzeczy, które szczególnie zwróciły moją uwagę:
Plan Morawieckiego to nie będzie „centralne sterowanie gospodarką”. Morawiecki w paru miejscach podkreślał, że to prywatny kapitał jest najlepszy w decyzjach biznesowych. A nie urzędnicy, którzy po prostu nie mają kompetencji jak przedsiębiorcy.
Co to ma być w takim razie? Po pierwsze Premier Morawiecki porównał koncepcję do „banana” lub inaczej „uśmiechu dziecka”. Poniżej zobrazowałem dla Was co ta przenośnia oznacza.
Największe zyski są na brzegach „uśmiechu” czyli tam, gdzie są wykrzykniki i czerwone strzałki coraz wyżej: lewa strona to R&D a prawa strona to sprzedaż (dystrybucja):
Powyższy wykres tłumaczy dlaczego w Planie Morawieckiego tyle mówi się na temat innowacji (R&D) oraz wsparcia sprzedaży (eksport). Bo w tym miejscu jest najwięcej zysków i wartości dodanej.
Z naszego podwórka giełdowego wystarczy przypomnieć sobie co na przykład robi polskie LPP:
- Projektuje (R&D) >>> DUŻE ZYSKI <<<
- Produkuje w Chinach
- A następnie Sprzedaje w krajach Europy Środkowo Wschodniej >>> DUŻE ZYSKI <<<
Drugą rzeczą, na którą kilka razy zwracał uwagę Premier Morawiecki jest funkcjonowanie państwa. Według Morawieckiego w kolejnych latach wygrają państwa, które będą miały najsprawniejsze struktury pod względem wspierania przedsiębiorczości i szerzej biznesu. Mówił to szczególnie w kontekście „Polski resortowej” („silosów”).
I generalnie cała godzinna prezentacja Morawieckiego kręciła się wokół dwóch powyższych tematów. I to ma być właśnie Plan Morawieckiego. No więc wystąpienie Morawieckiego wyglądało całkiem dobrze. A sama koncepcja nie wydaje się głupia. Oczywiście zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praktyce. Po tym spotkaniu wydaje mi się jednak, że może coś dobrego z tego wyjść.
Tym bardziej, że ostatnio zwracacie też uwagę w komentarzach, że wygląda na to, że Morawiecki ma coraz silniejszą pozycję w rządzie. Bo to jest fundamentalnie kluczowa rzecz. Poniżej komentarz Tomka pod tym wpisem: EBC ostro luzuje. A w Polsce CLI zawróciło w dół
Dobra wiadomość dla Polski:
http://www.pb.pl/4426857,23284,morawiecki-oficjalnie-nadministrem
Oznacza to, że Morawiecki wygrał walkę buldogów wewnątrz Rządu, jest popierany przez Prezesa i Prezes stawia całą pulę na jego plan. (…)
Również dzisiaj była ciekawa informacja, że Morawiecki przejął kontrolę nad PKO BP: Morawiecki: PKO BP ważnym elementem strategii biznesowej państwa (rzućcie okiem, jeżeli interesują Was szczegóły)
Spotkanie z Morawieckim obniżenie wieku emerytalnego
Podsumowując, całe spotkanie z Morawieckim było naprawdę dobre i koncentrowało się na rzeczach ważnych dla gospodarki oraz biznesu.
Jedyne co słabego pojawiło się pod koniec, zapytałem o obniżenie wieku emerytalnego bo liczba osób w wieku produkcyjnym mocno spadnie a padały tutaj sprzeczne deklaracje ostatnio.
Premier Morawiecki na to pytanie odpowiedział: „Ponad rzeczami ważnymi dla gospodarki jest polityka czyli zobowiązania przedwyborcze i dlatego wiek emerytalny będzie niedługo obniżony”. No i to, patrząc z punktu widzenia gospodarki jest słaba rzecz (liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się). No i wydatki na emerytury wzrosną. A po drugie wynika z tego, że niedługo można się spodziewać ustawy w tym zakresie.
Premier Morawiecki mówił coś jeszcze w tej kwestii, że trzeba dziurę zasypać imigracją oraz zwiększeniem aktywności zawodowej ludności, ale tutaj myślę, że to nie jest taka łatwa sprawa. Obniżenie wieku emerytalnego to „pstryknięcie palcem” (jedna ustawa) a konsekwencje dla gospodarki i ZUSu będą szybkie i poważne. Natomiast przyciąganie migrantów oraz zwiększanie aktywności zawodowej to proces rozłożony na wiele lat a i jego skuteczność jest moim zdaniem wątpliwa w takim kraju jak Polska.
Spotkanie z Morawieckim podsumowanie
Osoba Premiera Morawieckiego jest więc bardzo ciekawą postacią. Ale co najważniejsze, pokazuje jakich ludzi bierze do rządu PiS. Poprzednio pisałem na temat wystąpienia, byłego już wiceministra Raczkowskiego, które pochodzi z 2012 roku. I też daje mocno do myślenia: Dymisja Raczkowskiego: Szałamacha postawił ultimatum premier Szydło?.
To na tyle dzisiaj, a za parę dni, mam nadzieję, ukaże się analiza „Zarobki w Polsce: jak je podwoić? Gdzie jest prawdziwy problem a więc i rozwiązanie?.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
(…) 16/03/2016
Tomek