Analiza fundamentalna:
Analiza fundamentalna stara się odpowiedzieć na pytanie jaka jest „wartość wewnętrzna” czyli wycena firmy, uwzględniając jej obecną oraz przyszłą sytuację. Odpowiedź na to pytanie może zmieniać się w czasie, tak jak zmienia się badana firma oraz otoczenie w którym działa.
Tutaj opisuję zależności pomiędzy giełdą, gospodarką oraz analizą fundamentalną: Giełda a PKB
Analiza fundamentalna składa się z:
- Analizy makrootoczenia
- Analizy sektorowej
- Analizy sytuacyjnej spółki
- Analizy finansowej spółki
- Wyceny akcji
Analiza makrootoczenia, sektorowa oraz sytuacyjna spółki odpowiada na pytanie w jakich warunkach działa i będzie działała firma, jaką przyjęła strategię a przez to jak będzie rozwijała się w przyszłości. Jest to bardzo ważna część analizy fundamentalnej, gdyż determinuje ona przyszłe zyski, co w konsekwencji prowadzi do zmiany kursu giełdowego.
Z kolei analiza finansowa oraz wycena akcji odpowiada na pytanie jaka jest obecna wartość biznesu biorąc pod uwagę historię spółki oraz perspektywy jej rozwoju.
Tutaj znajduje się spis artykułów, które dotyczą poszczególnych kwestii, aby łatwiej było się z nimi zapoznać. Staram się, aby poszczególne zagadnienia były “kompleksowo” opisane.
Wycena spółki wymaga rozległej wiedzy z wielu dziedzin. Trzeba dobrze poznać sektor oraz wyceniany biznes.
Warto spotkać się z zarządem, ocenić ich profesjonalizm oraz zobaczyć jak funkcjonuje firma.
Trzeba też zaznaczyć, że wycena fundamentalna działa w dłuższym okresie czasu, gdyż w krótszym wyceny spółek mogą być oderwane od fundamentów (np. moda na daną branżę, jak hossa internetowa z 2000 r.).
Oczywiście drugą techniką inwestycyjną, wynikającą też z „fundamentów” ale ich nie badającą jest analiza techniczna. Na moim blogu zajmuję się jednak tylko i wyłącznie analizą fundamentalną.
Na podstawie:
1) http://bossa.pl/analizy/fundamentalne/podstawy.html
2) Własne wnioski