
Słabe dane makro po inwazji na Krym
Czy zobaczymy słabe dane makro po inwazji na Krym? Tradycyjnie dzisiaj kolejny wpis z serii: „kondycja polskiej gospodarki” z kategorii Gospodarka.
(Uwaga: aktualne dane makro z poniższymi wykresami są do pobrania tutaj po zapisaniu się na newsletter)
Szczegółowo na temat danych opisujących rynek pracy w Polsce pisałem ostatnio tutaj: Bezrobocie spada już o -0,7% w skali roku! Kondycja rynku pracy w Polsce: kwiecień 2014 więc nie będę tutaj powtarzał tez z tamtego wpisu. Jedyne co warto zauważyć, że dzisiejsze ostateczne dane o poziomie bezrobocia za marzec wyszły 13,5% wobec wstępnych początkiem kwietnia na poziomie 13,6%. Widać więc, że bardzo ładnie realizuje się scenariusz bardzo mocnego spadku bezrobocia zgodnie z odkrytym przeze mnie cyklem dziesięcioletnim: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”.
Dla przypomnienia, jeżeli ktoś nie czytał jeszcze tamtego wpisu ze stycznia 2013, cytat:
Poniżej zaznaczyłem trzy pięcioletnie cykle wzrostu bezrobocia, czyli lata:
- 1989-1993
- 1999-2003
- oraz ostatni 2009-2013:
Jak widać na powyższym wykresie systematyczny, kilkuletni wzrost bezrobocia pojawiał się w Polsce od upadku komunizmu dokładnie co 10 lat! :
- Dołek bezrobocia jesień 1988 (zaraz przed „kryzysem” komunizmu i jego upadkiem)
- Dołek bezrobocia jesień 1998 (zaraz przed „kryzysem” rosyjskim i bankructwem Rosji)
- Dołek bezrobocia jesień 2008 (zaraz przed „kryzysem” światowym i upadkiem Lehman Brothers)
Poniżej zaznaczyłem dwa pięcioletnie cykle spadku bezrobocia, czyli lata:
- 1994-1998
- 2004-2008
Jak widać na powyższym wykresie pięcioletnie okresy spadku bezrobocia również powtórzyły się dokładnie co 10 lat! :
- Szczyt bezrobocia 1994
- Szczyt bezrobocia 2004 (zaraz po ogłoszeniu „dziury” Bauca)
- Szczyt bezrobocia 2013/2014 ? (dopisane w wakacje 2013: zaraz po „dziurze” Rostowskiego)
Słabe dane makro po inwazji na Krym: przegląd danych
Niestety sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa znowu wyszły poniżej oczekiwań. I niestety nadal są to relatywnie słabe dane, czyli jest to kontynuacja trendu z poprzednich moich wpisów z ostatnich paru miesięcy. Innymi słowy cały czas nie widzimy mocnej poprawy na danych makro, wbrew powszechnym oczekiwaniom, które nie są realizowane już od września 2013 r. Dla przypomnienia o tych relatywnie słaby danych piszę już od listopada 2013: Średnia dla produkcji przemysłowej z trzech miesięcy pogorszyła się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy… : Aktualizacja danych makro z sekcji „dane makro w excel”
Sprzedaż i produkcja prawa skala, PKB lewa skala (za pierwszy kwartał wrzuciłem teoretyczne PKB w wysokości +3,3% r/r):
Poprzednim razem: Kondycja polskiej gospodarki: kwiecień 2014 pisałem, że jestem ciekaw danych makro za marzec, czyli już po wydarzeniach na Krymie. Być może te ostatnie słabe dane są już pod jakimś wpływem tych wydarzeń. Szczególnie sprzedaż detaliczna bo ludzie mogli się wystraszyć tego co dzieje się na Ukrainie. Szczególnie niepokoi bardzo słaba marcowa sprzedaż detaliczna bo po uwzględnieniu inflacji, która i tak jest bardzo niska, dane wyszły „zero plus”.
Ale być może jest to po prostu efekt opóźnienia Świąt Wielkanocnych. Rok temu były one końcem marca więc być może w tym roku ten efekt przesunął się na kwiecień. Tak czy tak, dane makro za kwiecień pokażą jak naprawdę jest.
Słabe dane makro po inwazji na Krym: trzymiesięczna średnia
(Jeżeli ktoś jest tutaj nowy więcej na temat tego dlaczego trzymiesięczna średnia piszę tutaj: Jak szybko widzimy kwartalne dane o PKB Polski czyli dlaczego nie jesteśmy spóźnieni jak GUS o dwa miesiące…)
Natomiast produkcja budowlana zaskoczyła bardzo pozytywnie już drugi raz z rzędu. W efekcie trzymiesięczna średnia wygląda już tak:
Dlatego też łącząc trzymiesięczną średnią dla produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej wpisałem PKB za pierwszy kwartał 2013 roku na poziomie +3,3% r/r.
Taką tezę potwierdza też roczna zmiana giełdy (więcej na ten temat w zakładce „giełda a PKB„):
Słabe dane makro po inwazji na Krym: CPI + PPI + stopy RPP
Szczególnie w kontekście nadal wysokich realnych stóp procentowych:
I jeszcze na koniec dane o PMI:
Jak widać, cały czas dane makro są relatywnie słabe, pomimo bardzo dobrych odczytów z poprzednich miesięcy dla Polski.
Słabe dane makro po inwazji na Krym: podsumowanie
Oczywiście dane makro publikowane w ostatnich miesiącach same w sobie nie są złe, bo są lepsze niż były rok temu (przełom roku 2012/2013 dynamiki były ujemne). Jednak cały czas czekamy na znacznie lepsze dane i jak dotąd nie możemy się ich doczekać. Jedynie sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza co cieszy w kontekście tego wpisu: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS
Może jak bezrobocie bardzo mocno spadnie a przez to i wynagrodzenia poszybują do góry, część osób zrezygnuje z wyjazdu z Polski a dodatkowo część osób które wyjechały wróci do Nas.
Czego nam wszystkim życzę :-)
Wskaźnik bezrobocia w Polsce na tle dynamiki PKB w ujęciu kwartalnym r/r
P.S.
Jeżeli ktoś jeszcze nie zauważył:
Wreszcie w polskiej blogosferze została zauważona taka kategoria jak „blogi ekonomiczne”. Promocja takich blogów jest bardzo ważna szczególnie w kontekście naszych rozważań na temat: Dlaczego warto i jak podwoić Polskie PKB.
Ostatnio zostałem zgłoszony do Ekonomicznego Blogu Roku 2014. Jeżeli baza wiedzy i moich przemyśleń, które w ciągu ostatnich paru lat stworzyłem na moim blogu wydają Ci się ciekawe i wartościowe proszę o oddanie głosu na mój serwis.
Twój głos jest na wagę złota! Promując treści zawarte na moim blogu razem wygrywamy lepszą Polskę!
Aby zagłosować na mojego bloga kliknij w baner poniżej a następnie w przycisk „Lubię to” po lewej stronie wizytówki z logo mojego bloga:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS