
Sezonowość kwartalnego PKB Polski
Ostatnio GUS opublikował wstępne dane o PKB Polski za cały rok 2013. Dynamika PKB wyniosła +1,6% r/r, trochę powyżej oczekiwań wynoszących 1,5 % r/r. Sama liczba nie jest oszałamiająca ale na tej podstawie można dojść do bardzo ciekawego wniosku… Z moich obliczeń, które pokazuję poniżej, wynikałoby, że w związku z tym PKB za czwarty kwartał 2013 mogło wynieść… + 3,2 % r/r. W artykule zbadam również sezonowość kwartalnego PKB Polski.
Byłby to o tyle ciekawy wynik, że zgodnie z naszą trzymiesięczną średnią kroczącą dla produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie widać aż takiej dynamiki PKB za czwarty kwartał:
Z drugiej strony roczna zmiana giełdy od jakiegoś czasu sygnalizuje taką właśnie dynamikę PKB:
Jak wyliczyłem PKB za czwarty kwartał 2013 r. na poziomie +3,2% r/r?
Najpierw zebrałem dane o dynamice PKB w ujęciu kwartalnym oraz w ujęciu rocznym:
Następnie założyłem, że kwartalna dynamika PKB (jeden kwartał) to jest jedna/czwarta dynamiki PKB za cały rok. Na podstawie tego policzyłem jaka byłaby roczna dynamika PKB Polski, gdyby chcieć ją wyliczyć tylko na podstawie publikowanych dynamik kwartalnych. Prawa strona to „teoretyczna” roczna dynamika PKB Polski wyliczona na podstawie dynamik kwartalnych. Po prostu zsumowałem te cztery udziały dynamik kwartalnych dla każdego roku kalendarzowego (waga każdego kwartału 0,25):
Wreszcie w ostatnim kroku porównałem rzeczywiste dane o rocznym PKB Polski z tym teoretycznym, które wyszło mi z tabeli powyżej:
Sezonowość kwartalnego PKB Polski: wnioski
Jak widać powyżej, wyliczenie rocznej zmiany dynamiki PKB na podstawie danych kwartalnych wyszło dosyć dobrze. Jest tak, ponieważ nie ma specjalnej sezonowości pomiędzy poszczególnymi kwartałami PKB Polski.
Dlatego też, aby za cały 2013 rok dynamika PKB Polski była +1,6% r/r, w samym czwartym kwartale 2013 dynamika PKB musiałaby wynieść +3,2% r/r. Tylko wtedy poszczególne udziały danych kwartalnych o dynamice PKB sumują się do 1,6% za cały rok:
Wkład kwartalnej dynamiki PKB do dynamiki z danych rocznych:
Poniżej pokazałem wrażliwość obliczeń dla PKB za cały rok, które opublikował GUS. Gdyby założyć, że GUS podał dane o rocznej dynamice PKB na poziomie +1,5% r/r, wtedy PKB za czwarty kwartał wyniosłoby + 2,8% r/r. Gdyby GUS podał +1,7 % r/r, PKB za czwarty kwartał wyniosłoby +3,6% r/r:
Ciekaw jestem jakie dane o PKB za czwarty kwartał poda w lutym 2014 GUS.
Sezonowość kwartalnego PKB Polski: produkcja budowlano-montażowa
Wersja o dynamice PKB za czwarty kwartał 2013 r. w powyższych okolicach jest prawdopodobna chociażby ze względu na bardzo ciepłe ostatnie miesiące 2013 r. W efekcie produkcja budowlano-montażowa była całkiem dobra:
A budowlanka ma udział w PKB na poziomie kilkunastu procent.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS