Selekcja spółek: co wydarzyło się w ostatnich tygodniach
W pierwszej części wpisu dzielę się moimi przemyśleniami co dalej z giełdą i gospodarką a w drugiej części piszę dlaczego selekcja spółek jest kluczowa.
Od poprzedniego wpisu z początku lipca minął ponad miesiąc: Bankructwo Grecji: Co dalej z giełdą i gospodarką? Lipiec 2015 więc czas na aktualizację naszych przemyśleń. Najpierw zobaczmy co stało się z giełdą od tego czasu:
Na głównym indeksie niewiele się wydarzyło: Warszawski Indeks Giełdowy WIG jest na tym samym poziomie co ostatnio:
Ale z kolei średnie spółki z MWIGu oraz małe z SWIGu zachowywały się całkiem przyzwoicie i jesteśmy ponownie w okolicach historycznych szczytów z ostatnich lat:
Warto tutaj podkreślić, że powyższe wykresy wyglądają tak jak wyglądają pomimo załamania się kursów banków, co obrazuje indeks sektorowy WIG banki, który od szczytu sprzed roku spadł już o prawie 30%. I to tak naprawdę ten spadek dokonał się głównie od maja 2015 r., bo wtedy indeks sektora bankowego był jeszcze powyzej 8 tys. punktów:
Oczywiście jest to głównie kwestia zarówno kwestii frankowiczów, o czy pisałem tutaj oraz podatku bankowego, który ma wprowadzić PiS po tym jak wygra wybory na jesieni 2015 roku.
A banki mają bardzo duży udział w indeksie WIG. Obecnie jest to niecałe 30%, poniżej pokazałem poszczególne udziały które można zobaczyć na stronie GPW:
Jednak, przed spadkami, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, banki miały prawie 40% udziału w indeksie WIG (udział 40% razy minus 30% spadku sektora WIG banki daje obecny udział niecałe 30% w indeksie WIG).
Kursy niektórych banków nieźle się załamały, wystarczy zobaczyć chociażby na Getin Noble Bank, który od szczytu spadł już prawie 80%:
Selekcja spółek: sytuacja na PKO BP i Millenium
Niewiele lepiej wygląda też wykres banku PKO BP oraz Millenium:
Zresztą załamały się też kursy i innych banków jak Mbank czy BZWBK:
Biorąc powyższe pod uwagę, polska giełda w ostatnich tygodniach zachowała się całkiem mocno (w MWIGu też są banki chociaż nie mają tak dużego udziału ja w WIGu). Tym bardziej, jeżeli uwzględnimy, że ostatnio również Grecja była ważnym wydarzeniem, które przykuło uwagę inwestorów. A pomimo tego, mniejsze spółki dały zarobić w ostatnich tygodniach.
Selekcja spółek: polska gospodarka
Niestety od paru miesięcy, pod względem gospodarczym niewiele się zmienia w Polsce wobec tego co można było napisać jeszcze kilka miesięcy temu. Dynamika PKB kręci się w okolicach tych 3/4%, o najnowszych danych za drugi kwartał pisałem ostatnio: Słaba dynamika PKB drugi kwartał 2015, poniżej oczekiwań.
W efekcie takiej, raczej niskiej dynamiki PKB nie ma się co też dziwić, że sytuacja na rynku pracy się poprawia ale i tutaj widać niepokojące tendencje: Bezrobocie w Polsce najniższe od 2008 roku: 10,1% ale coś jest nie tak: bez reform nic się nie zmieni. Oczywiście jesteśmy już na znacznie niższych poziomach bezrobocia jak było to jeszcze trzy lata temu. Szczyt bezrobocia w marcu 2013 roku wyniósł 14,3% więc obecny poziom w wysokości 10,1% oznacza spadek liczby bezrobotnych o kilkaset tysięcy osób (1 punkt procentowy bezrobotnych to około 150 tys. osób).
Oprócz kolejnych wyjazdów z Polski, jest to też kwestia tego, że przybyło też trochę miejsc pracy co potwierdzają dane zarówno dla firm zatrudniających co najmniej 9 osób jak i miejsca pracy BAEL:
Tylko co z tego, jak My w Polsce potrzebujemy znacznie mocniejszego spadku bezrobocia i wzrostu gospodarczego! Bo tylko dzięki temu możemy szybko przejść w stan rynku pracownika oraz dynamicznego wzrostu wynagrodzeń: Wynagrodzenia +30% do 2018r.: czas na podwyżkę/zmianę pracy!
Selekcja spółek: PMI Europa + Polska + ISM
Niestety wygląda na to, że reszta 2015 rok to nadal będzie dynamika PKB rzędu tych 3/4% w skali roku, potwierdzają to też wskaźniki wyprzedzające zarówno w Polsce ale i w Europie:
Końcem sierpnia GUS poda szczegółową strukturę dynamiki polskiego PKB za drugi kwartał 2015 roku więc tutaj będziemy mieli kolejne dane do naszej układanki.
Selekcja spółek: co dalej z giełdą i gospodarką?
Tak jak już pisałem, przy dynamice PKB rzędu 3/4% w skali roku, przy historycznych zależnościach, na giełdzie powinniśmy mieć hossę w skali roku rzędu kilkunastu procent. Niedawno szczegółowo o tych zależnościach pisałem tutaj, gdzie pokazałem również jakie były historycznie stopy zwrotu na giełdzie w zależności od dynamiki PKB: Giełda a zachowanie gospodarki 1996-2015.
Jako ciekawostka, poniżej wykres sprzed prawie trzech lat z 2012 roku, który kiedyś umieściłem w zakładce >>> Pobierz >>>> Giełda a PKB :
Fajnie sobie czasem tak zobaczyć jak (i czy) realizują się historyczne zależności.
Obecnie ten wykres wygląda tak:
Jeżeli z kolei zobaczymy na indeksy giełdowe w dłuższym okresie, widać na nich, że długoterminowo mamy hossę (pomimo negatywnego wpływu sektora bankowego, Grecji i Ukrainy), ale ta hossa, przy takiej dynamice PKB do tej pory, jest taka sobie w porównaniu z poprzednimi hossami:
W tym kontekście, patrząc szczególnie po reakcji na wydarzenia w Grecji, wygląda na to, że realizuje się scenariusz, który nakreśliłem w poprzednim wpisie tutaj. I tak powinno być nadal (o ile nie zaskoczą nas jakieś specjalne wydarzenia z zewnątrz bo cały czas mamy chociażby rok wyborczy).
Jeszcze wracając do bankructwa Grecji.
Warto tutaj zwrócić uwagę, że cały czas jesteśmy w trakcie lepszych lat dla polskiej gospodarki i rynku pracy: Bezrobocie spadnie w Polsce do 5% a wynagrodzenia wzrosną o +30% do 2018 roku!? Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
Natomiast jeżeli chodzi o sytuacje kryzysowe
- W 2008 roku po upadku Lehman Brother giełda zanotowała bardzo mocne spadki:był to szok dla inwestorów (numer 1), ale to co też bardzo ważne, był to początek pięciu słabych lat w odkrytym przeze mnie cyklu dziesięcioletnim. Spadki na giełdzie były potęgowane bardzo wysokim wycenami na giełdzie.
- W 2011 roku, po bankructwie Grecji, giełda trochę spadła ale nie było to już tak ostry zjazd jak w 2008 roku (numer 2), ale co też bardzo ważne, był to już koniec/początek pięciu lat dobrych w ramach cyklu dziesięcioletniego. Spadki na giełdzie nie były zbyt bolesne też dlatego, że wyceny były bardzo atrakcyjne.
- W roku 2015 (numer 3) jesteśmy w trakcie pięciu lat dobrych/lepszych dla gospodarki, a wyceny są umiarkowane, nie bardzo atrakcyjne ale i też nie bardzo wysokie. Ponadto najprawdopodobniej bankructwo Grecji nie powinno wpłynąć negatywnie na sektor bankowy czy gospodarkę Europy.
Myślę, że w kontekście co dalej z giełdą i sytuacji w sektorze bankowym warto jeszcze zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
- Obecnie sektor bankowy stanowi już niecałe 30% w indeksie WIG. W związku z tym, gdyby było tak, że sytuacja na bankach nadal by się niekorzystnie rozwijała, przy dalszych spadkach kursów banków, jej wpływ na całą giełdę będzie coraz mniejszy.
- Jednocześnie warto pamiętać, że przed nami jeszcze głosowanie w senacie ustawy frankowej, która wtedy może zostać złagodzona wobec obecnego brzmienia. Zresztą do tego czasu mogą się też pojawiać różne opinie polityków, które będą na to wskazywały. A gdyby tak było, sektor bankowy może być grany na wzrosty bo jak pokazałem na wykresach powyżej, jest już dosyć mocno wyprzedany.
Oczywiście co się ostatecznie wydarzy, zależy od dokładnych rozwiązań które zostaną wprowadzone w przyszłości. No i oczywiście od tego co dokładnie zrobi PiS po wygranych wyborach.
Dlaczego selekcja spółek jest kluczowa?
Jak widać po ostatnich wydarzeniach na giełdzie, aby uniknąć strat, wystarczy chociażby taka prosta sprawa jak odpowiednia selekcja spółek w danych sektorach. Na przykład trzeba było unikać spółek banków a szczególnie tych które mają relatywnie bardzo duże zaangażowanie w kredyty bankowe, szczególnie po tym jak wybory wygrał Prezydent Duda. Wystarczyło np. zobaczyć na poniższą tabelkę, którą kiedyś wrzucałem:
Szukając w necie znalazłem takie zestawienie ze stycznia 2015 roku:
Źródło: http://wiadomosci.stockwatch.pl/4-banki-z-najwieksza-ekspozycja-na-kredyty-we-franku-szwajcarskim,akcje,125742 (…)
Selekcja spółek: sytuacja na KGHM
Ale podobna sytuacja jest np. na KGHm od dłuższego czasu. Kurs spółki załamał się ostatnio, ale o takiej możliwości już dawno ostrzegał wykres cen miedzi:
Selekcja spółek: sytuacja na Rainbow
Z kolei pozytywny przykład spółki, której kurs sobie dobrze radzi jest na przykład Rainbow Tours:
Spółka pomimo zamachów w Tunezji oraz bankructwa Grecji jest znowu przy ostatnich szczytach a w tym roku to jedna z lepiej radzących sobie spółek patrząc na stopę zwrotu.
Jeszcze raz powtórzę: selekcja selekcja i jeszcze raz selekcja spółek…
A Wy co o tym myślicie? Ciekaw jestem Waszego zdania…
P.S. Przypominam, że cały czas trwają zapisy na spotkanie ze mną w różnych miastach Polski: Bloger inwestor ojcem: spotkania z czytelnikami w różnych
I jeszcze, tradycyjnie, lista szans i ryzyk dotyczących giełdy i gospodarki na rok 2015:
Co musiałoby się wydarzyć, aby PKB w 2015 roku (i w kolejnych kwartałach) było znacznie lepsze? Szanse:
- Krach i Wojna: Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Zmiana polityki gospodarczej państwa na lepszą niż jest to obecnie
- Trwała poprawa sytuacji na Ukrainie
- Znaczne i szybkie obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
- Mocna poprawa w Europie Zachodniej (znaczny wzrost eksportu z Polski)
- Poważne reformy w Polsce dotyczące gospodarki
Co musiałoby się wydarzyć aby PKB w Polsce w 2015 roku (i w kolejnych kwartałach) było znacznie gorsze? Ryzyka:
- Krach i Wojna: Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Zmiana polityki gospodarczej państwa na gorszą niż jest to obecnie
- Zajęcie całej Ukrainy przez Rosję (nie jest to scenariusz bazowy dla mnie)
- Znaczne pogorszenie obecnej sytuacji w Europie Zachodniej
- Brak dalszej poprawy na rynku pracy i spadku bezrobocia
- ISM w USA może wskazywać na pogorszenie sytuacji gospodarczej w USA. Jeżeli gospodarka USA mocno by spowolniła, przełożyłoby się to na Europę i na Polskę
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS