Restrukturyzacja Forda
Restrukturyzacja Forda polegała na sprzedaży jego dwóch marek, Jaguara i Land Rovera. Rozstanie i restrukturyzacja polegała przede wszystkim na… i tutaj cytat:
(…) Rozstanie z Jaguarem i Land Roverem będzie jednym z ostatnich elementów restrukturyzacji amerykańskiego koncernu. Władze Forda, który 2006 r. zakończył z wynikiem blisko 12,7 mld dol. na minusie, uznały, że należy skupić się na głównych obszarach działalności i porzucić plany budowy luksusowego ramienia koncernu- Premiere Automotive Group (PAG). W jego skład do niedawna wchodziły Aston Martin, Jaguar, Land Rover i Volvo (…)”. Jak wskazuje przytoczony fragment artykułu, posunięcia władz Forda jest zgodne z artykułem o koncentracji, który napisałem jakiś czas temu: Analiza fundamentalna i zasada “Koncentracji” firmy na podstawowej działalności.
Restrukturyzacja Forda- przyczyny porażki:
W The Wall Street Journal.Polska (dodatek do Dziennika) z 5 lutego 2008 na 7 stronie ukazał się ciekawy artykuł dotyczący sprzedaży Jaguara i Land Rovera przez Forda. Nosi on tytuł „Jaguar i Land Rover tuż przed sprzedażą zaczęły przynosić zyski”.
Restrukturyzacja Forda nastąpiła prawdopodobnie poprzez nadmierny rozrost koncernu i brak koncentracji. Najlepiej chyba oddaje porównanie kosztów zakupu Jagura oraz Land Rovera oraz prawdopodobnej, obecnej ceny sprzedaży:
„Nie wiadomo, ile Tata Group, której interesy rozciągają się od oprogramowania po hutnictwo, zapłaci za obie marki. W 2007 r. Merill Lynch szacował ich wartość na 1,3 – 1,5 mld dol. I tyle według nieoficjalnych informacji Hindusi są gotowi za nie zapłacić. To niewiele w porównaniu z kwotami, jakie Ford musiał wyłożyć na przejęcie obu spółek – za Jaguara w 1989 r. zapłacono 2,5 mld dol., a za Land Rovera w 2000 r. -2,75 mld dol. A to i tak było niewiele. Na początku dekady mówiło się o wycenach sięgających ośmiu mld dol. (sam Land Rover wyceniany był na 5,7 mld. dol.)”.
Do myślenia daje również fakt, że wspomniane marki zaczęły przynosić zyski po raz pierwszy od zakupu przez amerykański koncern:
„Analitycy podkreślają, że Ford sprzedaje Jaguara i Land Rovera w momencie, gdy zaczęły one przynosić znaczące zyski po raz pierwszy, od kiedy stały się własnością amerykańskiego koncernu. Pozostałe w PAG trio w ubiegłym roku wypracowało 504 mln dol. zysku brutto, w porównaniu z blisko 350 mln straty rok wcześniej. Co ciekawe, najmniej dochodowym z tej trójki było Volvo, które według nieoficjalnych informacji ledwie wyszło na zero”.
Restrukturyzacja forda pomogła odciążyć spółkę ze sporych nakładów. A przyczyn niepowodzenia być może należy szukać w próbach „majstrowania” przy niszowych produktach i usiłowaniu rozszerzenia czy wręcz zmiany grupy docelowej a przez to rozmycia marki:
„Co do oceny szans powodzenia projektu europeizacji aut gałęzi Tata Group analitycy są podzieleni. Osiemnastoletni nieudany związek Forda z Jaguarem może skutecznie zniechęcić do tego nowych właścicieli. Inwestując w ciągu blisko dwóch dekad ponad 5 mld funtów, Amerykanie starali się przekształcić niszowego producenta w dużą firmę oferującą auta luksusowe (…)”.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS