W grudniu 2016 roku zorganizowałem dla Was moje szkolenie oraz spotkanie w kórym udział wzięły relacje inwestorskie/przedstawiciele Grupy Kapitałowej Immobile. Relację ze spotkania opisałem Wam niedawno tutaj: Szkolenie na GPW: relacja „Ważne wydarzenia potencjalną okazją inwestycyjną”. Niezmiernie cieszę się, że przybyła cała Polska :) Było prawie sto osób (!):
Powstaje jednak pytanie co, jeżeli inwestor giełdowy nie może przybyć na takie fizyczne spotkanie? Co warto zrobić? Co może zrobić inwestor?
Można na przykład zadzwonić do firmy i porozmawiać z przedstawicielami spółki giełdowej/poznać relacje inwestorskie. Można też wysłać maila z pytaniami i w ten sposób poznać biznes spółki/podejście spółki do inwestorów/relacje inwestorskie. W poniższym artykule przekazuję Wam jakie odpowiedzi uzyskałem od relacji inwestorskich na 8 pytań dotyczących biznesu Grupy kapitałowej Immobile.
Myślę, że odpowiedzi na poniższe pytania to kolejny element bardzo dobrze pokazujący dlaczego warto promować dobre relacje inwestorskie na linii inwestor – spółka giełdowa. Mam nadzieję, że niedługo takie podejście firmy do akcjonariuszy stanie się powszechnym standardem. A każda firma giełdowa dołoży wszelkich starań aby relacje inwestorskie były jak najlepsze/jak najbardziej profesjonalne.
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na poniższe pytania:
- W jakich głównych obszarach biznesowych działa państwa firma?
- Ilu pracowników zatrudnia państwa firma? Ilu z nich pracuje w poszczególnych obszarach biznesowych?
- Ilu pracowników pracuje w Polsce a ilu za granicą?
- Jacy są państwa główni konkurenci w Polsce oraz na zagranicznych rynkach?
- Jak szacują państwo wielkość rynku dla każdego obszaru biznesowego?
- Od czego głównie zależy popyt na produkty w danym segmencie biznesowym?
- Jakie są trendy w danej linii biznesowej: co może dziać się w kolejnych kilku latach?
- Co Grupa chce osiągnąć w 2017 roku?
Tak jak Wam wiele razy pisałem, jeżeli już nadarzają się takie okazje, warto brać udział w takich fizycznych spotkaniach ze spółką giełdową/relacjami inwestorskimi. W ramach współpracy z GKI przygotuję dla Was jeszcze dwa fizyczne spotkania/wydarzenia. Są to dwa ostatnie punkty Naszego cyklu edukacyjnego:
9. Dzień inwestora w spółce giełdowej (Bydgoszcz)
10. Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
Mam nadzieję, że również tłumnie na nie przybędziecie. Tym bardziej, że również chcę to tak przeprowadzić abyście jak najbardziej na tym zyskali. Uwaga: jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany tymi dwoma wydarzeniami, proszę zgłoś poniżej Twoją chęć potencjalnego udziału. Dzięki temu będę wiedział jakie jest potencjalne zainteresowanie i jakie dodatkowe uwagi macie w tym zakresie. Pomoże mi to lepiej przygotować te wydarzenia i maksymalnie spełnić Wasze oczekiwania.
>>> formularz potencjalnego udziału w dniu inwestora/WZA spółki <<<
Dzisiejszy artykuł jest kolejnym z cyklu edukacyjnego o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”:
- Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się
- Polityka dywidendowa firmy. Co warto o niej wiedzieć: case study Orange, Agora, Kęty oraz LPP
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej
- Wywiad z GKI: 8 pytań i odpowiedzi. Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej <<< jesteś tutaj
- Dlaczego warto znać przepisy prawa o funkcjonowaniu spółki giełdowej?
- Udział inwestora w życiu spółki giełdowej najlepszym źródłem informacji o firmie
- Spotkanie z moimi czytelnikami i z relacjami inwestorskimi spółki giełdowej (Warszawa): Już się odbyło:
- Dzień inwestora w spółce giełdowej
- Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy spółki giełdowej
[WP-Coder id=”2″]
1. W jakich głównych obszarach biznesowych działa państwa firma?
Relacje inwestorskie GKI: Grupa Kapitałowa IMMOBILE jest jedynym konglomeratem na GPW. Głównymi segmentami jej działalności jest przemysł, developing, hotelarstwo oraz budownictwo przemysłowe.
2. Ilu pracowników zatrudnia państwa firma? Ilu z nich pracuje w poszczególnych obszarach biznesowych?
Relacje inwestorskie GKI: Według raportu okresowego za 3Q2016, w Grupie zatrudnione są 272 osoby. Większość, bo 120 z nich zatrudniona jest w przemyśle: połowa z nich pracuje w fabryce Makrum przy ul. Leśnej, reszta to Project managerowie i technolodzy oraz osoby zatrudnione w Stoczni Pomerania w Szczecinie. Ilość pracowników wzrosła w ostatnich miesiącach po włączeniu w struktury spółek Projprzem, PROMStahl Polska oraz PROMStahl GmbH. Ich dokładna liczba zostanie określona w raporcie rocznym Grupy za rok 2016.
Hotele Focus zatrudniają prawie 70 osób, resztę stanowią pracownicy związani z developingiem, zarządzaniem nieruchomościami, handlem oraz Grupa 15 osób zatrudnionych bezpośrednio w spółce Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A., obsługujących wszystkie spółki w zakresie administracji, relacji inwestorskich, marketingu i controlingu finansowego.
3. Ilu pracowników pracuje w Polsce a ilu za granicą?
Relacje inwestorskie GKI: Obecnie spółki Grupy posiadają tylko jeden oddział zagraniczny – siedzibę spółki PROMStahl GmbH w niemieckim Hannoverze. Zatrudnia on ponad 30 osób. Pozostałe spółki przemysłowe obsługują zagranicznych kontrahentów z kraju cyklicznie podróżując.
W przyszłości liczba osób pracujących za granicą może się zwiększyć w związku z planami ekspansji sieci Focus w Niemczech i na Białorusi. Obecnie osoby pracujące nad ekspansją pracują głównie w Polsce.
4. Jacy są państwa główni konkurenci w Polsce oraz na zagranicznych rynkach?
Relacje inwestorskie GKI: Na polskim parkiecie nie ma spółki którą można by bezpośrednio porównać do Grupy Kapitałowej IMMOBILE. Jesteśmy jedynym takim konglomeratem z tak zdywersyfikowaną działalnością, dlatego naszą konkurencję należałoby rozpatrywać nie dla całości Grupy, ale wedle sektorów które reprezentujemy.
Przemysł – spółki sektora przemysłowego działają w kilku subbranżach przemysłu ciężkiego:
- Przemysł maszynowy, również górnictwo: Kopex, Grupa Famur, Mostostal Zabrze, Fugo, Rafako, Linter,
- Przemysł morski – konkurencja poza parkietem: Cermar, Fugo, Inbul, Gafako
- Parkingi automatyczne – jesteśmy jedynym całkowicie polskim producentem systemów parkingowych. Nasz główny konkurent, niemiecka firma Klaus Multiparking, notuje roczną sprzedaż na poziomie 220 mln PLN.
Developing
- Na rynku bydgoskim konkurujemy z lokalnymi deweloperami.
- Po wejściu na rynek warszawski i do innych miast, naszymi konkurentami staną się również spółki notowane na GPW, np. Dom Development, JW Construction czy Robyg.
Hotelarstwo
Dla każdego obiektu opracowywany jest indywidualny zestaw hoteli konkurencyjnych, do których spółka porównuje swoje wskaźniki sprzedażowe. Wyodrębnić można głównych konkurentów sieciowych dla wszystkich obiektów w rozbiciu na standard trzech oraz czterech gwiazdek:
- W kategorii hoteli 3-gwiazdkowych Focus Hotels S.A. konkuruje przede wszystkim z takimi markami jak Ibis (grupa Accor), Campanile (Louvre Hotels), Qubus czy Best Western.
- Konkurencja 4-gwiazdkowa to między innymi marka Novotel oraz Mercure (grupa Accor), Double Tree by Hilton, Andel’s by Vienna House, hotele Puro, Scandic czy Golden Tulip.
- Oprócz hoteli sieciowych konkurencją dla spółki są także znaczące obiekty niezależne.
5. Jak szacują państwo wielkość rynku dla każdego obszaru biznesowego?
Relacje inwestorskie GKI: Polska należy do tych państw UE, w których udział przemysłu w tworzeniu PKB jest relatywnie wysoki. Wynosi on 22% i jest o pięć punktów procentowych wyższy od średniej unijnej. W ostatnich latach polski przemysł rokrocznie zwiększał swą produkcję oraz produktywność, równocześnie zmniejszając poziom energochłonności i materiałochłonności.
Wg raportu Horecanet, na zakończenie roku 2015 istniało 2316 hoteli / 117 448 pokoi. Obecnie w ramach sieci Focus Hotels operuje 7 obiektów z łączną liczbą 658 pokoi. Udział w rynku wynosi więc około 0,6%, zwiększy się jednak znacznie w bieżącym roku. W 2017 baza sieci powiększy się bowiem do 10 hoteli. Dołączy Hotel Pod Orłem w Bydgoszczy oraz obiekty w Sopocie i Białymstoku.
Wg raportu REAS w ostatnim kwartale 2016, tylko w sześciu największych miastach Polski sprzedano 18 tys. mieszkań, a wprowadzono do sprzedaży o tysiąc więcej. W Bydgoszczy co roku sprzedaje się ok. 1 tys. mieszkań na rynku pierwotnym. W naszej sztandarowej inwestycji Platanowy Park planujemy sprzedawać ok. 150 mieszkań rocznie. Nasz udział w rynku bydgoskim wynosić będzie ok. 15%.
Wg raportu Deloitte 15 największych spółek budowlanych w Polsce osiągnęło w 2015 roku przychody ze sprzedaży wynoszące ponad 31 mld zł. Jest to niewątpliwie ogromny rynek, na którym reaktywowana spółka Projprzem Budownictwo chce osiągnąć znaczącą pozycję w perspektywie kilku następnych lat.
6. Od czego głównie zależy popyt na produkty w danym segmencie biznesowym?
Relacje inwestorskie GKI: Dla sektora przemysłowego Grupy można wyodrębnić następujące czynniki popytowe: kurs euro i dolara, ceny surowców takich jak miedź, węgiel i ropa. Ponad 50% sprzedaży sektora to sprzedaż eksportowa, której wynikom sprzyja drogie euro i dolar. Dużą cześć sprzedaży sektora stanowią maszyny dla przemysłu wydobywczego, której sprzyja wysoka cena miedzi, węgla oraz ropy. O ile obecnie ceny miedzi i węgla sprzyjają sprzedaży to niska cena ropy spowodowała wyraźne spowolnienie na rynku offshore.
W hotelarstwie popyt regulowany jest przede wszystkim sezonowo, chociaż sieć Focus doskonale radzi sobie z wpływem tego czynnika, opierając się na modelu hoteli biznesowych. Dzięki współpracy z dziesiątkami firm i klientów korporacyjnych, obłożenie hoteli Focus nie jest w tak dużym zakresie regulowane sezonowością. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja – dlatego z bardzo dużą skrupulatnością dobieramy kolejne lokalizacje obiektów sieci.
Popyt w developing regulowany jest przez bardziej złożone czynniki – począwszy od czynników niezależnych od kupującego i dewelopera czyli polityki mieszkaniowej, polityki fiskalnej, programów rządowych dopłat, polityki kredytowej banków; poprzez wskaźniki demograficzne dla danych rynków lokalnych (struktura wieku, dzietność, saldo migracji, zarobki), po czynniki mikro, czyli dogodne położenie inwestycji i jej indywidualne uwarunkowania (estetyka, innowacyjność, prestiż dewelopera). W naszych bieżących inwestycjach Platanowym Parku i IMMOBILE K3 zdecydowanie przodujemy w czynnikach zależnych od dewelopera – obie są w możliwie najlepszych dla Bydgoszczy lokalizacjach, powstają na podstawie projektów znakomitego biura projektowego (CDF z Poznania) i tworzyć będą nowoczesne i innowacyjne ośrodki do mieszkania i pracy. Takimi samymi przesłankami chcemy się kierować w naszych kolejnych inwestycjach w Warszawie i innych polskich miastach.
Popyt w budownictwie regulowany jest przez podobne czynniki jak w deweloperce, są to ściśle związane ze sobą sektory. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na dynamiczny rozwój segmentu budowlanego będą inwestycje infrastrukturalne wspierane pieniędzmi unijnymi.
7. Jakie są trendy w danej linii biznesowej: co może dziać się w kolejnych kilku latach?
Relacje inwestorskie GKI: Podczas ostatniej rewizji polityki przemysłowej Polski[1] zauważono, że kraje z większym udziałem przemysłu w strukturze PKB okazały się bardziej odporne na zawirowania światowej gospodarki. W rezultacie także i szereg innych krajów poddaje rewizji swoje dotychczasowe polityki przemysłowe. Polska dysponując znaczącym potencjałem przemysłowym i kapitałem ludzkim stoi przed unikalną szansą wzmocnienia swojej pozycji w Europie poprzez lepsze wykorzystanie wciąż istniejących jeszcze rezerw i przewag konkurencyjnych.
Przypuszczamy, że rynek hotelarski w Polsce będzie rósł w następnych latach w tempie dwucyfrowym. Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla lokowania biznesu przez globalne korporacje. Silnie rozwija się tu sektor BPO/SSC3 (nowoczesnych usług dla biznesu) – szczególnie mocno widać to w Bydgoszczy – jest to doskonały bodziec dla rozwoju hoteli biznesowych, ale również najmu powierzchni biurowej czy mieszkań. Polska staje się również coraz bardziej pożądanym ośrodkiem turystycznym, nie tylko jeśli chodzi o miejscowości nadmorskie lub górskie. Z roku na rok rośnie liczba turystów zwiedzających polskie miasta. W czasach rosnących niepokojów związanych z bezpieczeństwem wypoczynku za granicą, coraz mniej Polaków wybiera egzotyczny wypoczynek i coraz więcej turystów zagranicznych wybiera Polskę jako bezpieczne miejsce do spędzenia wakacji. Wykorzystujemy sprzyjającą koniunkturę na powiększanie naszej sieci.
W doskonałej formie jest sektor deweloperski. WIG-deweloperzy zwyżkuje już od dwóch lat, wzrasta również popyt. Wynik ostatniego kwartału był najlepszym w historii rynku deweloperskiego w Polsce, wśród kupujących obserwuje się duży wzrost inwestorów, a większość transakcji była realizowana gotówką. Znakomitym wynikom nie zaszkodziło nawet szybkie wyczerpanie się środków w rządowego programu dopłat MdM. Eksperci prognozują utrzymanie dobrych trendów, zwłaszcza, że sprzyjają temu czynniki ekonomiczne i demograficzne – wzrastają zarobki Polaków, ustabilizował się rynek pracy, a Polacy chętniej decydują się na posiadanie dzieci.
Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym wspieranym pieniędzmi unijnymi najbliższe dwa, trzy lata powinny przynieść wzrost sprzedaży w budownictwie. Co stanie się potem obarczone jest dużą dozą niepewności. Według analityków Domu Maklerskiego PKO BP w 2017 r. wartość sprzedaży będzie wyższa niż w 2011 r., który był najlepszy w poprzednim cyklu koniunkturalnym.
8. Co Grupa chce osiągnąć w 2017 roku?
Relacje inwestorskie GKI: Rok 2017 zamierzamy poświęcić na umacnianie naszej pozycji zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych. Celem jest dynamiczny wzrost wartości spółek w trzech filarach naszej działalności: przemyśle, hotelarstwie i developingu.
Sektor Przemysłowy
W 2017 roku spodziewamy się skokowego wzrostu sprzedaży w segmencie przemysłowym. Wpłyną na to przede wszystkim efekty przejęcia spółki Projprzem S.A. Dzięki niemu nie tylko powiększyliśmy paletę oferowanych przez nas produktów o systemy przeładunkowe, ale również pozyskaliśmy nowe kanały sprzedaży.
Duże nadzieję wiążemy ze sprzedażą naszych nowych produktów: parkingów automatycznych MODULO i granulatora destruktu asfaltowego. Szczególnie parkingi automatyczne MODULO mają szanse w przeciągu kilku najbliższych lat stać się produktem masowym. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nasz największy konkurent notuje roczną sprzedaż na poziomie 220 mln PLN.
Sektor Hotelarski
Kontynuujemy dynamiczny wzrost naszego udziału w polskim rynku hotelowym, planując również ekspansję na rynki zagraniczne.
Plany otwarć w kolejnych latach:
- marzec 2017 – hotel pod Orłem, Bydgoszcz, **** gwiazdki, 75 pokoi;
- czeriec 2017 – hotel w Sopocie, *** gwiazdki w standardzie Premium, 70 pokoi;
- I półrocze 2018 – hotel w Białymstoku, *** gwiazdki, 120 pokoi.
Cały czas prowadzimy rozmowy na temat pozyskania nowych obiektów. Analizujemy ok. 30 możliwych obiektów, jednakże wybieramy tylko te najlepsze. W wyniku otwarć nowych obiektów i wzrostu sprzedaży w funkcjonujących spodziewamy się wzrostu sprzedaży segmentu hotelarskiego w bieżącym roku o ponad 30%.
Sektor Deweloperski
Realizujemy obecnie dwa duże projekty na terenie Bydgoszczy. Pierwszym jest osiedle mieszkaniowe Platanowy Park. Zadanie inwestycyjne obejmuje ok. 1500 mieszkań i 43 tys. m2 powierzchni GLA. Całość podzielona jest na siedem etapów mieszkaniowych i 3 biurowo-handlowe. W Bydgoszczy planujemy sprzedawać ok. 150 mieszkań rocznie.
W niedalekiej przyszłości zamierzamy wejść również na rynek warszawski, poznański lub łódzki. Czekamy na ciekawe nieruchomości i odpowiedni moment. Zgodnie z danymi prezentowanymi w raporcie okresowym za III kwartał 2016, sprzedanych zostało 90% mieszkań z etapu 0 inwestycji Platanowy Park. Sprzedaż jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. W III/IV kwartale 2017 r. oddamy etap I składający się z 148 mieszkań, 19 lokali usługowych oraz 164 miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych.
Drugim dużym projektem deweloperskim jest budowa budynku biurowo-usługowego IMMOBILE K3 w samym centrum Bydgoszczy. Będzie on dysponować 8,8 tys. m2 powierzchni GLA. Planowany okres oddania obiektu do użytku to pierwszy kwartał 2018 roku.
Należąca do Grupy spółka CDI Konsultanci Budowlani prowadzi inwestycje deweloperskie o wartości ponad 0,5 mld zł na rachunek swoich klientów w praktycznie wszystkich największych miastach polski. Chcemy wykorzystać to doświadczenie, dlatego wciąż szukamy okazji inwestycyjnych.
Sektor budownictwa
Wyodrębniliśmy spółkę Projprzem Budownictwo, do której udało nam się pozyskać zespół jednej z wiodących firm wykonawczych notowanych na GPW. Z naszym poznańskim oddziałem tej spółki wiążemy duże nadzieje. Chcemy kontynuować tradycję spółki Projprzem związaną z budownictwem przemysłowym. Uważamy, że w ciągu kilku lat to właśnie ten segment może osiągać najwyższe przychody ze sprzedaży.
[1] http://konsultacje.gov.pl/node/3692 (11.03.2016)
Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej: podsumowanie
Jak widzicie po powyższych pytaniach i odpowiedziach. Kontaktując się z przedstawicielami relacji inwestorskich można uzyskać wiele ciekawy informacji dotyczących biznesu w którym działa dana spółka. Dzięki czemu wykorzystujemy kolejną „cegiełkę” która przyczynia się do coraz lepszego poznania danej spółki giełdowej.
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Grupą Kapitałową IMMOBILE
Spółka promuje aktywny i masowy udział inwestorów indywidualnych w życiu spółki giełdowej. Od 2014 roku (więcej info tutaj) w walnych GKI regularnie uczestniczy około 30-40 inwestorów. Tak było na ostatnim walnym w czerwcu 2016:
Uwaga: to nie jest artykuł sponsorowany. To znaczy, że ja sam wybrałem tematy na jakie będę pisał. Umowa o partnerstwie jest taka, że w ramach cyklu edukacyjnego mogę napisać co tylko uznam, że warto napisać. I to właśnie zrobiłem/zrobię. Za podzielenie się moimi przemyśleniami otrzymam stałe wynagrodzenie.
Podstawowym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej Immobile jest:
- działalność produkcyjna w przemyśle ciężkim
- działalność hotelarska
- działalność deweloperska
Działalność produkcyjna prowadzona jest przez spółkę Makrum. Obejmuje między innymi wytwarzanie kruszarek, młynów, suszarni oraz szerokiej gamy innych urządzeń dla przemysłu wydobycia i przetwórstwa surowców mineralnych. Najnowszym produktem Makrum są parkingi wielopoziomowe – Modulo. Na temat tego biznesu i tej linii biznesowej bardzo fajny artykuł (i zdjęcia) znajdziecie na blogu inwestorskim GKI tutaj: Historia rozwoju automatycznych systemów parkowania na świecie.
Działalność hotelarska prowadzona jest przez spółkę Focus. Focus Hotels, to dynamicznie rozwijająca się polska sieć hoteli biznesowych. Obecnie hotele sieci znajdują się w: Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi, dwa hotele w Gdańsku, Chorzowie oraz Inowrocławiu. Zaplanowane jest otwarcie w Białymstoku, a sieć cały czas szuka dogodnych lokalizacji do rozwoju.
Działalność deweloperska prowadzona jest przez spółkę CDI Konsultanci Budowlani.Obejmuje ona budowę nieruchomości takich jak: Platanowy park i biurowiec Immobile K3.
Pozostałe działalności, to najem nieruchomości oraz ekozakupy.pl, jednak nie stanowią one istotnego udziału w wyniku, ani przychodach całej Grupy.
Wszystkie projekty GKI możecie zobaczyć tutaj. Warto też:
- Odwiedzić Fanpage na Facebooku: Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A.
- Kanał relacji inwestorskich spółki na Youtube tutaj
- No i oczywiście bardzo ciekawie prowadzony blog inwestorski tutaj
A tak wygląda skład Grupy Kapitałowej Immobile:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS