Referendum JOWy: zaledwie 7,8% frekwencji
Jak wyglądało referendum JOWy? Szczegółowa analiza oddanych głosów na poszczególne opcje polityczne w 2011, 2014 oraz 2015 roku versus frekwencja w referendum. Jak zwykle można dojść do zaskakujących wniosków… Zapraszam na moją analizę. Oczywiście jestem też ciekaw Waszych odpowiedzi na moje pytania.
Na początku przypomnę, co już wiele razy podkreślałem, że jestem apolityczny. To znaczy nie popieram żadnej konkretnej opcji politycznej. Interesuje mnie tylko analiza obecnej sytuacji gospodarczej i co warto a czego nie powinno się robić aby w Polsce znacznie wzrosły wynagrodzenia, ludzie przestali wyjeżdżać a część z tych co wyjechała chciała do Nas wrócić. A która opcja polityczna wdroży odpowiednie rzeczy w ogóle mnie już nie interesuje.
W ostatnich wyborach prezydenckich nie brałem udziału ponieważ nie miałem zamiaru głosować na mniejsze zło. Szczegółowo na temat mojego podejścia w tym zakresie i co warto w takim razie zrobić, pisałem w wielu komentarzach pod tym wpisem: Marzy mi się lepsza, piękna Polska
Bardzo niska frekwencja
Aż tak niskiej frekwencji na pewno nie spodziewał się Paweł Kukiz. Ale czy na pewno jest to oznaka bardzo niskiego zainteresowania tematyką JOW i przez to zmianami w Polsce? Postanowiłem do tego podejść analitycznie, poniżej kilka moich spostrzeżeń na ten temat.
Referendum JOWy: oczywiste rzeczy
- Fatalnie zostały dobrane i skonstruowane pytania, że już nie wspomnę, że trzecie pytanie było nieaktualne. Z tych pytań tak naprawdę nic nie wynikało bo były źle sformułowane. Chociażby tematyka JOW: jest ich co najmniej kilka rodzajów, pisałem o tym tutaj: JOWy: PO nie weszłoby do sejmu? Analiza jednomandatowych okręgów wyborczych.
- Konsekwencje referendum w praktyce też były żadne. Nie tak jak na przykład w momencie wyborów do parlamentu kiedy decyduje się kto stworzy rząd.
- Fatalnie, że referendum zostało użyte jako kiełbasa wyborcza i przeprowadzano go w okresie wyborów do parlamentu.
- Referendum w Polsce już bardzo dawno nie było organizowane a ludzie nie są do tej formy przyzwyczajeni.
Referendum JOWy: wybór daty referendum
Ale wisienką na torcie jest wybór daty referendum: jest to najgorszy moment w ciągu roku. Ludzie w okresie letnim bardzo specyficznie spędzają czas w Polsce (zazwyczaj organizując sobie wypoczynek w tym czasie).
Poniżej pokazałem dzienne statystyki mojej strony jeżeli chodzi o zwykły ruch z wyszukiwarki google za rok 2014. Poniżej specjalnie najechałem myszką aby pokazać 6 wrzesień 2014, czyli niedzielę. Jest to prawie ten sam początek września jak w tym roku (wczoraj była niedziela 6 wrzesień):
Dodatkowo na powyższym wykresie zaznaczyłem na czerwono po lewej stronie maj, czyli okres kiedy przeprowadzono w 2015 roku wybory prezydenckie. Jak widać, na wiosnę, kiedy jeszcze nie jest tak ciepło, nie ma urlopów, liczba wejść jest prawie dwa razy wyższa niż w okresie wakacyjnym, czy początkiem wrześnie.
Podobnie na czerwono w październiku (po prawej stronie), trochę mniej wejść, ale cały czas prawie dwa razy więcej niż w lecie. Dla przypomnienia w 2015 roku w październiku odbędą się wybory do parlamentu.
Na pomarańczowo są też ferie, Wielkanoc i Boże Narodzenie, kiedy ruch spada o minus 50% w porównaiu do okresów szczytowych na wiosnę i na jesieni.
Ruch z google jest o tyle ważny, że w dużym stopniu oddaje ruch z całego internetu oraz sposób spędzania czasu przez polskie społeczeństwo w ciągu roku. Nie wrzucałem całego ruchu na mojej stronie bo takie statystyki byłyby zaburzone przez wejścia bezpośrednie na mojego bloga, wysyłanie newsletterów czy odnośniki (linki) z innych stron.
Na przykład na tej samej zasadzie podchodzą do tworzenia swoich programów stacje telewizyjne. W okresie letnim/ogórkowym puszczają powtórki a nowa ramówka, która sporo kosztuje i powinna się zwrócić z nawiązką, emitowana jest dopiero na wiosnę i na jesieni. Analiza branży mediowej/reklamowej była kiedyś tutaj
Referendum JOWy: frekwencja
Mając na uwadze powyższy wykres, kiedy najlepiej (albo najgorzej) organizować wybory/referenda, poniżej kolejna część analizy:
- W referendum wzięło udział prawie 2,5 mln osób, z czego w zdecydowanej większości opowiedziało się po stronie JOW: 78,75%, czyli niecałe 2 mln głosujących.
Ja też w nim wziąłem udział, chociaż, tak jak pisałem powyżej, w wyborach prezydenckich nie wziąłem udziału. Tym razem uznałem, że odpowiedzi są dosyć proste: albo jest się za czymś albo przeciwko. Prosty układ. - Moim zdaniem osoby, które wzięły udział w referendum reprezentują pewien sposób podejścia do spraw związanych z Polską. Ale co najważniejsze, tematyka referendum była bardzo, bardzo wąska. A tak już jest w życiu, że ludzie zazwyczaj nie interesują się wszystkim.
To nie znaczy, że dla osób, które nie poszły do referendum, sprawy ważne dla Polski nie są istotne. Bardziej poszedłbym w stronę stwierdzenia, że pomimo takich a nie innych opinii na temat referendum, te prawie 2,5 mln osób i tak postanowiło w nim wziąć udział.
Na podobnej zasadzie, jak prawie 3 mln osób postanowiły wybrać i zostać w OFE. Nie chodziło o to, że OFE są jakieś super ale bardziej chodziło o wystawienie politykom czerwonej kartki. Pisałem szczegółowo na ten temat w wakacje 2014 roku tutaj: Skutki dla giełdy i Polski: Prawie 2 (3) mln osób wybrało OFE. Zwróćmy uwagę, że tutaj również PO-PSL nakazało dokonać wyboru pozostania w OFE kiedy? W okresie letnim! - A jeżeli założymy, że osoby, które wzięły udział w referendum stanowią dosyć jednolitą grupę z punktu widzenia tego co napisałem powyżej, możemy zrobić kilka ciekawych porówań.
Referendum JOWy: rozkład głosów
- Zobaczmy jak rozłożyła się liczba głosów na poszczególne opcje polityczne jeżeli zobaczymy na wybory do parlamentu Europejskiego, źródło wikipedia tutaj. To po prostu jest liczba osób, które są dosyć jednorodne jeżeli chodzi o poglądy na temat tej konkretnej zbiorowości i poglądów (partii politycznej).
Jaka data wyborów? 25 maj 2014 (czyli najlepsza z punktu widzenia frekwencji)- około 2,3 mln głosów PO
- około 2,3 mln głosów PiS
- około 0,7 mln głosów SLD
- około 0,5 mln Nowa Prawica Janusz Korwin-Mikke
- około 0,5 mln PSL
- No ale ktoś może argumentować, że to tylko wybory do Parlamentu Europejskiego, w takim razie zobaczmy na liczbę wyborców, którzy opowiedzieli się za konkretną partią w wyborach do parlamentu w 2011 roku.
Jaka data wyborów? 9 październik 2014 (czyli znowu najlepsza z punktu widzenia frekwencji)- około 5,6 mln głosów PO
- około 4,3 mln głosów PiS
- około 1,4 mln Ruch Palikota
- około 1,2 mln PSL
- około 1,2 mln SLD
- No i zobaczy jeszcze na liczbę głosów w wyborach prezydenckich w pierwszej turze 2015.
Jaka data wyborów? 10 maj 2015 (czyli znowu najlepsza z punktu widzenia frekwencji)- około 5,2 mln głosów Andrzej Duda
- około 5 mln głosów Bronisław Komorowski
- około 3 mln głosów Paweł Kukiz
- około 0,5 mln Janusz Korwin Mikke
Referendum JOWy: podsumowanie
Z powyższego zestawienia moim zdaniem możemy dojść do wniosku, że konkretna postawa, podejście do dosyć wąskiego zagadnienia jakim była tematyka referendum, i udział w nim tych prawie 2,5 mln osób to nie jest wcale tak mało. Oczywiście to też nie jest jakaś porywająca liczba oddanych głosów, ale gdyby referendum było przeprowadzane w porównywalnym okresie jak powyższe imprezy wyborcze, pewnie frekwencja byłaby wyższa spokojnie o jakiś jeden czy dwa miliony wyborców. A to już dawałoby około 4 mln głosów. Czyli sporo, patrząc na oddawaną liczbę głosów na konkretną wizję i opcję polityczną w roku 2011, 2014, 2015…
Tak jak pisałem, nie jestem za żadną partią czy opcją polityczną. Jestem za Polską. To co na pewno można było zrobić inaczej to chociażby termin referendum. Tak jak pokazałem na statystykach google, na wiosnę i na jesieni, tylko z tego tytułu, frekwencja byłaby na pewno wyższa. No i dochodzą pytania od czapy. Nie dość, że od czapy, to jeszcze trzecie pytanie było już nieaktualne.
Z tego punktu widzenia te 100 mln zł zostało wyrzucone w błoto.
Referendum JOWy: ciekaw jestem Waszych opinii
- Byliście na referendum?
- Dlaczego?
- Jakie macie wnioski na przyszłość?
- Czy referenda powinny być znacznie częściej organizowane w Polsce niż było to do tej pory i na jakie tematy?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS