
Realne stopy procentowe najniższe w historii!
W takich sytuacjach również nie lubię mieć racji :-( We wrześniu 2019 roku pisałem, że inflacja mocno wzrośnie i miałem niestety rację: Inflacja w Polsce w 2019 i 2020 roku: niebawem już 4/5% r/r (!). Zgodnie z powiedzeniem „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”, poniżej wykres. Tak wyglądają obecnie realne stopy procentowe w Polsce po danych o inflacji za styczeń 2020. Rekordowo niskie poziomy! Do tego najniższe realna dynamika wzrostów wynagrodzeń od 2013 roku. Jak tak dalej pójdzie to niedługo zobaczymy dynamikę realnych wynagrodzeń zero plus!
Powyższy wykres powstał na podstawie zestawienia danych o inflacji CPI Polska oraz poziomu stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wykres wygląda jak poniżej. Po odjęciu od poziomu stóp procentowych inflacji GUS wychodzi powyższy wykres:
Realna dynamika wynagrodzeń najniższa od 2013 roku!
Mamy nie tylko realne stopy procentowe najniższe w historii ale mamy też najniższą realną dynamikę wynagrodzeń od 2013 roku! Poniżej najnowsze dane o wynagrodzeniach w firmach zatrudniających powyżej 9 osób:
Na podstawie danych o inflacji CPI GUS oraz o wynagrodzeniach możemy policzyć dynamikę realnych wynagrodzeń. Najnowsze dane wyglądają tak:
Dynamika realna wynagrodzeń: wpływ podwyższenia płacy minimalnej o prawie 16%
Z tym, że tutaj jedna uwaga. Powyższy wykres dynamik wynagrodzeń to jest wykres skorygowany o podniesienie płacy minimalnej. Dane o wynagrodzeniach za styczeń wyszły +7,1% r/r. Jednak są to dane zawyżone bo są pod wpływem podniesienia płacy minimalnej aż o prawie 16%.
Przy założeniu, że około 10% osób pracuje na minimalnej krajowej, oznacza to, że podniesienie płacy minimalnej zawyżyło dynamikę o około jeden punkt procentowy. A dynamika wynagrodzeń dla reszty pracowników była niższa. I w związku z tym wyniosła około 6%. Co zaznaczyłem na powyższym wykresie. Bez tej korekty dynamika wynagrodzeń realnych wyglądałaby tak jak na poniższym wykresie. Czyli różnica wynosi ten jeden punkt procentowy:
Podsumowanie: realne stopy procentowe najniższe w historii a dynamika realnych wynagrodzeń od 2013 roku
Jak więc widzisz, żyjemy w ciekawych czasach. Realne stopy procentowe najniższe w historii. Inflacja wpływa też na dynamikę realnych wynagrodzeń w Polsce. Ciekawe co będzie dalej. Szczególnie z inflacją.
Warto też zwrócić uwagę, że wychodzi na to, że podwyżka płacy minimalnej dokonała się kosztem pozostałych pracowników. To znaczy nie było efektu, którego spodziewało się część osób. Skoro płaca minimalna rośnie o prawie 16% to osoby lepiej zarabiające też dostaną sporą podwyżkę aby nie zarabiały tyle co te osoby na minimalnej krajowej (lub niewiele więcej). Zobaczymy co będzie dalej ale po danych styczniowych wychodzi, że jest wprost przeciwnie. Firmy przeznaczyły wyższe środki dla osób zarabiających minimalną krajową ale jednocześnie osoby, które więcej zarabiają, nie otrzymały odpowiednio dużych podwyżek aby przesunąć drabinkę wynagrodzeń w firmach zatrudniających powyżej 9 osób.
Chyba, że masz jakiś inny pomysł na wytłumaczenie tych danych styczniowych? Jestem też ciekaw co sądzisz o tych ostatnich danych o inflacji/realnych stopach procentowych/realnych wynagrodzeniach.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS