
Co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki?
Niedawno miałem przyjemność wygłosić prezentację: co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki? na konferencji o której ostatnio pisałem tutaj.
Prezentacja jest do pobrania tutaj: Prezetnacje
Co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki?: wnioski
Podstawowe teorie książkowe a historia Eur/Pln w Polsce:
Teoria 1. ruchy na stopach procentowych dokonywane przez Radę Polityki Pieniężnej: połowa przypadków się sprawdziła a połowa nie… więc nie bardzo…
Obniżki stóp procentowych powinny spowodować osłabienie złotówki: Na 5 przypadków pierwsze dwa przypadki tak, ale kolejne trzy nie bardzo:
Podwyżki stóp procentowych powinny spowodować umocnienie złotówki: Pierwsze trzy tak, ale ostatnio już nie:
Teoria 2. No to może realne stopy procentowe (Stopy procentowe RPP-inflacja w danym okresie): jest jeszcze gorzej… lepiej było robić na odwrót niż mówi teoria w książkach!
Spadek realnej stopy procentowej powoduje osłabienie złotówki? Na sześć przypadków dwa pierwsze tak ale kolejne cztery nie:
Wzrost realnej stopy procentowej powoduje umocnienie złotówki? Na sześć przypadków dwa pierwsze tak ale kolejne cztery znowu nie…
Podsumowując powyższe dwie teorie: Historycznie nie bardzo się sprawdzały. Jedynie podwyżki stóp procentowych były jakimś wskazaniem na umocnienie złotówki, ale nie ostatnim razem.
Co w takim razie wpływało na złotówkę przez te kilkanaście lat?
Inwestorzy zagraniczni zanim kupią polskie akcje i obligacje muszą kupić złotówkę więc złotówka się umacnia.. Jeżeli sprzedają akcje i obligacje muszą kupić potem euro co w konsekwencji osłabia złotówkę.
Co wpływa na kursy akcji i obligacji?
Oczywiście sytuacja na Polskim PKB w kolejnych kwartałach…
Co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki: lepsze PKB
Lepsze polskie PKB w kolejnych kwartałach to umocnienie złotówki bo inwestorzy zagraniczni kupują akcje i obligacje: jak PKB ma się polepszyć w kolejnych kwartałach, najpierw rośnie giełda. W ten sposób inwestorzy („giełda”) „dyskontują” co dzieje i stanie się z PKB w kolejnych kwartałach. Widać to bardzo fajnie na poniższym wykresie:
Na bieżąco powyższą zależność aktualizuję w tej zakładce na blogu: WIG+PKB: są tam też podane linki do artykułów wyjaśniające cały mechanizm
W praktyce polepszenie PKB w kolejnych kwartałach oznacza najpierw wzrosty na giełdzie. Innymi słowy w ciągu roku indeksy giełdowe rosną. Na wykresie poniżej żółtymi strzałkami zaznaczyłem moment pojawienia się dodatniej rocznej stopy zwrotu na giełdzie (czyli przejście rocznej zmiany indeksów z ujemnej na dodatnią: lewa skala wykresu)
Dodatnia roczna stopa zwrotu z giełdy oznaczała historycznie, że PKB będzie coraz lepsze w kolejnych kwartałach. Jednocześnie złotówka się umacniała, bo w polskie akcje i obligacje wchodzili inwestorzy zagraniczni.
Gorsze polskie PKB w kolejnych kwartałach to osłabienie złotówki bo inwestorzy zagraniczni sprzedają akcje i obligacje:
Z kolei jeżeli PKB miało się pogorszyć w kolejnych kwartałach na giełdzie oczywiście były spadki: na wykresie poniżej zaznaczyłem czerwonymi strzałkami momenty, kiedy roczna zmiana giełdy przechodziła z dodatniej na ujemną:
Były to momenty, kiedy inwestorzy zagraniczni wychodzili z akcji i obligacji. Giełda spadała w ujęciu rok do roku. W konsekwencji były to też okresy, kiedy złotówka osłabiała się. Mam nadzieje, że ten post wyczerpał temat i pomógł wam zrozumieć co decyduje o umacnianiu lub osłabianiu złotówki.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS