Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra!
Spędziłem nad analizą kilka dni i wreszcie jest! :) Ale dzięki temu tak naprawdę dopiero teraz uświadomiłem sobie jaka będzie masakra: jaki będzie rynek pracownika! W ciągu dwóch lat ubędzie około 1 mln osób w wieku produkcyjnym, a w ciągu kilku lat będzie to w sumie aż około 2 mln (!) Co spowoduje prawdziwy rynek pracownika.
To jest wpis z serii edukacyjnej:
„Cykl dziesięcioletni w polskiej gospodarce i na rynku pracy”
Jeżeli jesteś tutaj nowy/nowa, warto, po przeczytaniu tego wpisu, zapoznać się z poniższymi analizami oraz komentarzami. Moimi oraz moich czytelników na temat mojego odkrycia w zakresie cyklu dziesięcioletniego:
- Rok 2013:
- Styczeń: Polską gospodarkę czeka kilka tłustych lat ? ? ? : Michał Stopka „Cykl dziesięcioletni”
- Styczeń: Michał Stopka “Cykl dziesięcioletni”: Co to jest tak naprawdę PKB?
- Styczeń: „Michał Stopka cykl dziesięcioletni”: przyczyny fundamentalne tłustych i chudych lat w polskiej gospodarce i bezrobociu
- Październik: Nadchodzi rynek pracownika… Jak niskie bezrobocie w 2013 i 2014 r.?
- Rok 2014 wrzesień: Bezrobocie w latach 2014-2018 spadnie do 5%! Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
- Rok 2015:
- Rok 2016 sierpień: Bezrobocie 2016 najniższe od upadku komunizmu :) Czekałem na ten wpis cztery lata (!) Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy
- Rok 2017 luty: Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego + cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce <<< jesteś tutaj
Rynek pracownika: wpływ demografii na rynek pracy jak miało być
Na temat długoterminowych trendów demograficznych sporo Wam pisałem bo demografia to mój konik. Na przykład poniższy cytat dobrze oddaje moje historyczne przemyślenia. Jest to z wpisu z 2015 roku Wynagrodzenia aż +30% do 2018r.: czas na podwyżkę/zmianę pracy! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy:
Obecnie na rynek pracy wchodzą roczniki urodzone około 1995 roku, czyli jest to około 400 tys. osób. Roczniki te to kilkadziesiąt procent osób mniej niż było to jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy na rynek pracy wchodził wyż demograficzny przełomu lat 1970/1980. Wtedy w roczniku było niecałe 700 tys. osób. Ta różnica w skali roku to niecałe 300 tys. osób, co daje mniejsze lub większe bezrobocie, tylko w skali jednego roku, o dwa punkty procentowe (1% bezrobocia to około 160 tys. osób):
Poniżej, lewa skala to liczba osób w roczniku dla roku 2015, według roku urodzenia (GUS prognoza z 2014 roku):
Z kolei poniżej te same dane, ale według wieku osób w roku 2015. Dodatkowo pokazałem na tym wykresie, że obecnie na emeryturę przechodzi powojenny wyż demograficzny. Z rynku pracy odchodzi teraz dwa razy więcej osób niż było to kilkanaście lat temu. W efekcie zwalnia się część miejsc pracy dla nowych pracowników:
Obniżenie wieku emerytalnego: w dwa lata znika prawie milion (!) osób z rynku pracy. A w kilka lat prawie 2 mln (!)
Tak miało być jak pokazałem na powyższym wykresie ale rząd PiSu obniżył wiek emerytalny. Poniżej pokażę Wam dlaczego spowoduje to dodatkową masakrę na rynku pracy. I będziemy mieli prawdziwy rynek pracownika.
Dla przypomnienia podwyższenie wieku emerytalnego skutkowało tym, że co cztery lata podnoszono wiek emerytalny o rok. Licząc od 2013 roku. Za sobą mamy już rok 2016, czyli upłynęły cztery lata. Więc obecnie na emeryturę przechodzą osoby, które skończyły 61/66 lat.
Ale w 2017 roku mamy obniżenie wieku emerytalnego. Jaki będzie efekt? Poniżej przygotowałem wykres pokazujący strukturę demograficzną Polski dla obecnego roku, czyli dla 2017 roku. Na czerwono zaznaczyłem dwa roczniki, które w 2017 roku przejdą na emeryturę. Jest to odpowiednio mężczyźni w wieku 65 i 66 lat. Oraz kobiety w wieku 60 i 61 lat. W jednym roczniku jest w sumie około 500-600 tys. osób. Więc w 2017 roku na emeryturę przejdzie aż około 1,1 mln osób (!)
Zauważcie, że z drugiej strony, w wieku 18 lat na rynek pracy nie wchodzi nawet 400 tysięcy osób (zielona linia).
W efekcie mamy następujące saldo:
minus 1,1 mln emerytów plus 0,4 mln osoby wchodzące na rynek pracy
Co daje nam minus około 0,7 mln (!). I to jest tylko dla roku 2017.
A co będzie w roku 2018? Na emeryturę przejdzie około 550 tysięcy osób w roczniku. A na rynek pracy wejdzie rocznik którego liczebność jest jeszcze mniejsza niż w roku 2017. W efekcie mamy ubytek zasobu osób w wieku produkcyjny niecałe minus 200 tysięcy. Sumując rok 2017 i 2018 mamy prawie milion osób mniej w zasobie pracowników.
Ale to nie koniec, bo w kolejnych kilku latach będzie to samo. Rocznie będzie przechodziło na emeryturę około 200 tysięcy osób więcej niż wchodziło na rynek pracy (około 550 tysięcy w roczniku emerytalnym minus niecałe 400 tysięcy dla osób w wieku 18 lat).
W perspektywie kilku kolejnych lat mamy ubytek liczby osób w wieku produkcyjnym o kolejny milion (!) Co w sumie daje nam już 2 mln mniej osób w zasobie sile roboczej (!)
Aktywność pracownika po osiągnięciu wieku emerytalnego
No dobrze, ale pesymista może powiedzieć, że ludzie będą dalej pracowali po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pudło. Nie pamiętam już gdzie to oglądałem, ale kilka miesięcy temu widziałem w telewizji wypowiedź byłego członka rady nadzorczej ZUSu. Podał dane dotyczące ostatnich lat. Ile osób nie pracuje już dalej po osiągnięciu wieku emerytalnego. I dane są takie, że ponad 90% (!) osób już dalej nie pracuje.
I jeżeli nagle ta tendencja się nie zmieni, a nie widzę powodu aby tak się stało, bo niby dlaczego. Jakby nie patrzeć w dwa lata mamy około miliona mniej osób w zasobie siły roboczej. A w kilka lat około dwa miliony.
Nawet jeżeli przyjąć, że wskaźnik kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podniesie się, to i tak na pewno zostaje grubo ponad milion osób mniej na rynku pracy w ciągu kilku lat.
Rynek pracownika: obecna sytuacja na rynku pracy
Powyższe obniżenie wieku emerytalnego nakłada się na i tak już bardzo mocno rozgrzany rynek pracy. Dzisiaj ukazał się siódmy barometr rynku pracy przygotowywany przez firmę Work Service. Możemy w nim przeczytać tak:
Pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 rok, nadal 33% przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników. Z najnowszego raportu Work Service „Barometru Rynku Pracy VII”, który w całości zostanie opublikowany 2 marca br. wynika, że już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy. Pracodawcy wykazują coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry, ale muszą pamiętać, że legalne zatrudnienie pracowników zza Buga wcale nie jest tańsze.
Żródło: Już niemal 40% firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy
Rynek pracownika: obecna faza cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy i gospodarce
Oczywiście ten rozgrzany rynek pracy to efekt rozpędzającego się cyklu dziesięcioletniego. Poniżej zaktualizowałem Nasze wykresy (jeżeli jesteś u mnie po raz pierwszy, zapraszam do zapoznania się z kolejnymi wpisami w ramach cyklu edukacyjnego o cyklu dziesięcioletnim z początku tej analizy. Dla przypomnienia, pierwszy z nich jest z roku 2013):
Tak wyglądają najnowsze dane: trzy cykle dziesięcioletnie po upadku poprzedniego systemu
Tak wyglądają trzy cykle nałożone na siebie w ujęciu dziesięciu lat:
A ten wykres pokazuje każdy cykl ale tutaj zastanawiamy się ile punktów procentowych spada bezrobocie w skali roku w każdym cyklu. Widać, że do jesieni 2018 mamy jeszcze sporo miejsca.
Bezrobocie 2016 a dynamika PKB od lat 60-tych
Pod wpisem z jesieni 2015 roku: Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce :) Czekałem na ten wpis trzy lata! Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy padło pytanie o regularność cyklu dziesięcioletniego. Dla przypomnienia co wtedy napisałem:
Jak wykorzystać prawdziwy rynek pracownika? Jakie będą konsekwencje prawdziwego rynku pracownika?
Dzisiaj siedziałem nad tym akapitem ale ostatecznie sporo się on rozrósł. I postanowiłem, że jest to temat na oddzielną analizę i wpis. Może to nawet dobrze wyszło bo dzięki temu mogę mieć do Was prośbę. Podzielcie się Waszymi pomysłami, spostrzeżeniami. Jak wykorzystać prawdziwy rynek pracownika? Jakie będzie to miało konsekwencje? Jakie sposoby polecacie na zmianę pracy na lepszą/lepiej płatną? Lub jakie znacie najlepsze sposoby na znalezienie pracy? Szczególnie tej wymarzonej? Jakieś Wasze przykłady z życia wzięte? Lub Waszych znajomych? Każdy komentarz mile widziany! Zachęcam gorąco do komentowania, szczególnie, jeżeli jeszcze nigdy nie komentowałeś/komentowałaś.
Mam w tym zakresie sporo przemyśleń. Podzielę się tym z Wami niedługo. Ale zanim to nastąpi chciałbym abyście puścili wodze fantazji. Waszą kreatywność w ruch. Piszcie w komentarzach jak to widzicie.
Rynek pracownika: podsumowanie
Jak widzicie cykl dziesięcioletni nadal jest aktualny i pokazuje swoją moc. A sam cykl powinien jeszcze trwać prawie dwa lata. Tak aby dołek na bezrobociu był na jesieni 2018 roku.
W ostatnich miesiącach bardzo wielu z Was pytało mnie co dalej z poziomem bezrobocia w Polsce. A ja Wam odpowiadałem, że ze względu na demografię, szczególnie po obniżeniu wieku emerytalnego, bezrobocie powinno pozostać relatywnie niskie. Ta analiza miała Wam pokazać właśnie dlaczego.
Mam do Was ponownie ogromną prośbę: opowiedzcie o cyklu dziesięcioletnim rodzinie/znajomym. I że rynek pracy wreszcie przybierze formę prawdziwego rynku pracownika. Że warto teraz zostać w Polsce! Poszukać lepszej pracy czy ewentualnie porozmawiać o podwyżce.
Szczególnie, że przygotuję dla Was ten wpis podpowiadający jak krok po kroku możecie wykorzystać prawdziwy rynek pracownika. A wiecie, że potrafię być kreatywny :) Więc ta wiedza w tym kontekście będzie bardzo użyteczna. Będzie to wpis z cyklem edukacyjnym „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?”. A konkretnie analiza będzie miała taki tytuł:
„Jak w 5 lat pracując na etacie zwiększyłem moje wynagrodzenie prawie dziesięć razy? Jak szybko podwoić wynagrodzenie pracując na etacie? Jak w ogóle znalazłem pracę chociaż było to prawie niemożliwe?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS