Tym razem postanowiłem przeanalizować strukturę portfeli OFE na koniec 2013 roku. Poniższy przykład pokazuje, że w robieniu performencu można wykorzystać też różne spostrzeżenia, które nie są stricte związane z analizą fundamentalną. Takich spostrzeżeń, różnych co do rodzaju, mam jeszcze sporo więcej. Dzięki nim mogę lepiej rozumieć co dzieje się w danym momencie z kursami spółek na giełdzie. Bo nie zawsze muszą to być uzasadnione fundamentalnie ruchy.
Poniżej w pliku excel, na podstawie danych podanych przez PAP, zestawiłem udziały OFE w spółkach giełdowych z indeksów: WIG 20, MWIG40 oraz SWIG80. Ponadto wrzuciłem też debiutantów, między innymi Newag i Energę. Przy każdej spółce podany jest link do zestawienia, więc można sprawdzić, czy przypadkiem gdzieś się nie pomyliłem. To zestawienie dosyć dobrze oddaje portfel akcji OFE bo brakuje zaledwie kilka procent spółek w relacji do rzeczywistej wartości akcji w portfelach OFE Plik excel można sortować po kolumnach ze względu na różne parametry (opisane na górze kolumny): Moje spostrzeżenia:
- W kolumnie 1 można zobaczyć spółki z największym udziałem OFE, jest sporo spółek, gdzie OFE ma bardzo duży udział, co powoduje, że free-float jest tam mały (szczególnie, jeżeli uwzględnimy innych dużych akcjonariuszy). Może to być ważne na przykład przy większych napływach do TFI: mniejsza płynność większe wzrosty na tych spółkach.
- W kolumnie 3 można zobaczyć, które spółki OFE (jako całość) najwięcej kupowały, a które najmocniej sprzedawały (innymi słowy które spółki im się najbardziej podobały a które najmniej, i to według stanu sprzed dwóch, trzech tygodni). Historycznie, jeszcze przy starym benchmarku, gdzie wszystkie akcje OFE były benchmarkiem, takie bardzo duże zakupy lub sprzedaż akcji często oznaczało podobne zachowanie się tychże akcji w styczniu kolejnego roku. OFE benchmarkowały się do tego, co widziały w zestawieniu styczniowym, bo przez cały rok wcześniej nie wiadomo było jaki jest bechmark. Taki efekt, ale w mniejszym stopniu jest też możliwy w tym roku: zarządzający mogą chcieć kupować akcje aby być na nich przeważonym względem reszty OFE oraz sprzedawać akcje aby być niedoważonym względem reszty OFE. Z tym, że trzeba tutaj uważać, bo chodzi o takie pozycje, gdzie OFE nie były specjalnie ogłoszone powyżej 5 % bo tylko wtedy jest to spore zaskoczenie dla konkurencji. Oczywiście po zmianie ustawy ten stary benchmark już nie jest taki ważny, ale jest możliwość, że OFE chcąc przyciągnąć klientów w czasie decyzji o wyborze OFE czy ZUS, zwiększą pozycje na przeważeniach i zmniejszą na niedoważeniach. Co do samych decyzji OFE, które spółki najbardziej sprzedawały a które kupowały: nie przywiązywałbym do tego specjalnej wagi bo akurat stadne zachowania niekoniecznie musza być dobrą wskazówką co do dłuższego performencu spółek.
- Z kolei w kolumnach 8 i 9 można zobaczyć jakie jest niedoważenie albo przeważenie wszystkich OFE razem wziętych względem WIGu. Tak jak pisałem powyżej OFE nigdy nie brały pod uwagę WIGu bo to nie miało sensu, ale od 2014 roku to się zmieni. Jak widać z zestawienia, odchylenia od WIGu nie są jakieś bardzo duże, więc przebudowa portfela OFE nie powinna jakoś drastycznie wpłynąć na kursy spółek giełdowych. Oczywiście o ile zmiana zaangażowania następowałaby powoli
- Zamknięcie największych niedoważeń i przeważeń zajęłoby pewnie parę tygodni (porównując wartościowo z przeciętnym dziennym obrotem)
Plik excel jest do pobrania tutaj: Portfel OFE 2013