Polityka pieniężna FED i ECB: kompleksowa analiza polityki pieniężnej
W dzisiejszym wpisie dowiemy się jak wyglądała polityka pieniężna FED i ECB na grudniowym spotkaniu. Jest to ostatnie spotkanie w tym roku. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie najciekawszych wydarzeń i informacji z obu posiedzeń banków centralnych.
Analiza dziesięciu lat działań FED
- Analiza dziesięciu lat polityki monetarnej FEDu do roku 2017
- Polityka FED. Kiedy nastąpi krach: posiedzenie wrzesień 2017. Analiza i wnioski
- Polityka pieniężna FED 1 listopad + kalendarz makro listopad 2017
- Polityka pieniężna FED i ECB: ostatnie spotkanie w 2017 roku<<< jesteś tutaj
Analiza dziesięciu lat działań ECB
- Analiza dziesięciu lat polityki monetarnej ECB do roku 2017
- Europejski Bank Centralny. Posiedzenie wrzesień 2017: analiza i wnioski
- Polityka pieniężna ECB: historyczne rekordy na DAX. Posiedzenie październik 2017
Polityka pieniężna FED i ECB: Daty posiedzeń FEDu w roku 2017
Tak wyglądają daty posiedzeń FEDu, właśnie mieliśmy ostatnie posiedzenie w tym roku, poniżej tabela:
A tak wygląda tabela dla ECB, też ostatnie posiedzenie w tym roku:
Polityka pieniężna FED i ECB: trup w szafie
Nadeszła trzecia podwyżka stóp procentowych w USA. Ostatnie podwyżki mieliśmy w marcu 16, czerwcu 15 i wczoraj, czyli 13 grudnia 2017 roku (stopy obowiązują po posiedzeniu następnego dnia). Czyli nasza stopa procentowa mieści się w przedziale między 1,25 pkt. a 1,5 pkt. Warto by było krótko podsumować ten rok zmagań FED i ECB z teoriami krążącymi w internecie.
Bartek: Zacznijmy od moim zdaniem najistotniejszej rzeczy: luzowania ilościowego (QE) w Europie i USA. Teoria głosi, że luzowanie ilościowe doprowadzi do hiperinflacji i stracimy nasze wszystkie oszczędności. Zerknijmy na dwa wykresy inflacji CPI w USA:
Opracowanie własne na podstawie danych BLS
A tak wygląda inflacja HICP w Strefie Euro dla 19 krajów Strefy Euro:
Opracowanie własne na podstawie danych Eurostat
Póki co nie ma tragedii. Czyli nasz „trup” dalej siedzi w szafie i czeka, aż w końcu ktoś go uwolni. W szczególności, że w Strefie Euro dopiero czekamy na podwyżki stóp procentowych. Mające skłonić naszego truposza do wyjścia/wypadnięcia z szafy.
Zwolennicy teorii hiperinflacji spowodowanej QE wskazują, że inwestowanie w złoto jest dobrą alternatywą do posiadania pieniędzy w walucie, której się zarabia. Zerknijmy na ceny kontraktów futures na złoto w PLN w ostatnim roku poniżej:
Bartek: Kolejnym bezpiecznym miejscem według rynkowych teorii jest ostatnio bardzo popularny bitcoin (dla jasności, nikt nie wypowiada się tutaj czy bitcoin jest zły czy dobry. Odsyłam do merytorycznego filmiku Damodarana: pierwszy filmik, drugi filmik). Poniżej wykres:
Źródło: money
Zostawiamy Wam pod rozwagę wykres i warto zastanowić się skąd biorą się takie wzrosty. Nie kontynuujemy tego wątku, bo tylko chcieliśmy Wam podsumować co miało miejsce w związku z polityką monetarną. W szczególności jak wygląda sytuacja między zwolennikami i przeciwnikami. Bo warto zawsze brać pod uwagę dwie strony medalu i zastanowić się dlaczego.
Bartek: i jeszcze jedna rzecz. Wkleję Wam poniżej cytat z drugiego filmiku Damodarana (mówi o tym po 20 minucie), według mnie daje on do myślenia:
„Wiem, że wiele osób, które trzymają/handlują krypto walutami stracila zaufanie do scentralizowanej władzy. Uwierzcie mi, podzielam Wasz brak zaufania do scentralizowanej władzy. Ale powiem Wam jeszcze, że jeżeli macie walutę to musicie wierzyć w coś/kogoś. Więc musicie znaleźć cokolwiek czemu ufacie. Ponieważ waluta nie może istnieć, jeżeli nie ufacie nikomu.”
Póki co czekamy na 2018 rok i więcej informacji na temat wygaszania programów ilościowych i kolejne podwyżki stóp procentowych. Macie jakieś przemyślenia co może się wydarzyć w 2018 roku? Dajcie znać w komentarzach.
Polityka pieniężna FED i ECB: Informacje z posiedzenia FED 2017
Bartek: aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 1,25 pkt. a 1,5 pkt. Czyli nasze stopy procentowe wzrosły.
Ostatnie posiedzenie w tym roku przyniosło nam małą podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt. Jak będzie wyglądał kolejny rok 2018? Według schematu publikowanego przez FED zdania są podzielone. Chociaż można domyślać się, że w 2018 roku stopy wylądują na poziomie w okolicach 2 a 2,25 pkt. Zerknijcie sobie na poniższą grafikę:
Źródło: FED
Jeszcze rzucimy okiem na oświadczenie FED w wersji papierowej. Chętni mogą sobie przejrzeć filmik z wideo-konferencji na stronie FED tutaj. Standardowo wspomniano o inflacji bazowej, która znajduje się poniżej 2%. O tym, że gospodarka odbudowuje się po Huraganie. Wygaszanie aktywów Fed nadal trwa (dlatego FED nie podaje informacji o wygaszaniu w swoim oświadczeniu, tak powiedziała Prezes podczas wideo-konferencji) dla przypomnienia. Poniżej informacja:
- od października do grudnia co miesiąc FED zmniejszy zaangażowanie w obligacje skarbowe w wysokości 6 miliardów dolarów i 4 miliardy dolarów miesięcznie w agencje
- wstrzymanie re-inwestycji będzie rosło wraz z kolejnymi miesiącami, aż dojdzie do celu 30 miliardów dolarów miesięcznie dla obligacji skarbowych i 20 miliardów dolarów dla agencji
Źródło: FED
Tak wygląda wykres aktywów Fed przez ostatnie 3 miesiące:
Źródło: FED
Prezes zapowiedziała, że jest to jej przedostatnie spotkanie na FOMC, ostatnie odbędzie się w nowym roku. A na jej miejsce wchodzi Jay Powell o którym Wam pisaliśmy w poprzednim artykule. A dla chętnych, tutaj znajdziecie informacje ze wstępu z wideo posiedzenia.
Polityka pieniężna FED i ECB: Informacje z posiedzenia ECB
Dla przypomnienia wykres o inflacji i stopie procentowej:
Dla przypomnienia poniżej dokładna wysokość stóp:
- stopa operacji refinansujących: 0,00%
- stopa kredytu: 0,25%
- stopa depozytowa: -0,40%
Bartek: Teraz wypiszę Wam główną informacje z posiedzenia:
- mamy informacje o skupie aktywów w 2018 roku: do września 2018 r. wysokość skupu aktywów wyniesie 30 miliardów euro miesięcznie. Oczywiście dodatkowo został wrzucony komunikat, że istnieje możliwość podwyższenia/obniżenia skupu. Na koniec dodam, że Prezes powiedział na posiedzeniu, że czas skupu do końca nie jest określony i chciałby żeby tak pozostało.
Z ciekawostek, jeżeli śledzicie spółki giełdowe, w kontekście Forte, to Szef ECB został zapytany o spółkę Steinhoff (ma spore problemy), od której ECB kupił obligacje w ramach programu luzowania ilościowego. Prezes odpowiedział:
Nasz program nie jest do maksymalizacji zysków lub minimalizacji strat. Nie jest to niecodzienne wydarzenia w którym straty się pojawiają. Inne banki centralne prowadzą taki sam program. Czy mamy informacje o stratach na ich programie? Nie. Ponieważ oni nie ujawniają informacji od kogo zakupili dane aktywa. Ujawniają tak naprawdę bardzo bardzo mało. Dlatego my jesteśmy inni, ponieważ jesteśmy zdecydowanie bardziej transparentni o programie. Rozmawiamy z radą, niestety nie możemy powiedzieć jaki będzie nasz następny krok. Posiadamy modele ryzyka, które sprawdzają się bardzo bardzo dobrze. Jeżeli będzie potrzeba to wyciągniemy lekcje z naszych doświadczeń. Jesteśmy ciągle otwarci na poprawę naszych działań. W momencie kiedy otrzymaliśmy informację: przestaliśmy kupować. Takie straty reprezentują bardzo mały poziom naszych dochodów netto z odsetek, które otrzymaliśmy w ostatnim roku.
I na koniec dla zainteresowanych wideo:
Lista analiz/linków do których warto dodatkowo zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Cały czas staramy się udoskonalać treści, które tworzymy dla Was. Dlatego uważnie słuchamy Waszych opinii/uwag, co można zrobić jeszcze lepiej. Jednym z tych ulepszeń jest wrzucanie dodatkowych linków do wpisów/artykułów na końcu wpisu. Tak aby wszystko było dla Was jeszcze lepiej przejrzyste/czytelne:
- Pierwszy filmik, drugi filmik o Bitcoinie
- Informacje ze wstępu z wideo posiedzenia FED
- Zmiana Prezesa FED
- Komunikat FED po posiedzeniu
- Dodd–Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act
- Informacje bloomberg o zmianie Prezesa FED
- Jerome H. Powell: Wikipedia
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS