
Polityka monetarna FED: Flash note
Pamiętacie jak jeszcze niedawno wielu „szamanów” wieściło, że będzie kolejne QE? Albo, że będzie inflacja bo QE? A tu proszę. Nie tylko nie było QE ale za nami seria podwyżek. I nie ma inflacji. Dlaczego? W tym zakresie moja analiza Cyklu Kondratiewa może być bardzo użyteczna: Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów. Dzisiaj kontynuujemy analizę historycznej i obecnej polityki monetarnej banków centralnych. Po poprzednim wpisie Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego, dzisiaj dowiecie się jak wygląda Polityka monetarna FED.
Polityka monetarna FED: daty posiedzeń
Tak wyglądają daty posiedzeń FEDu, poniżej tabela:
Po dzisiejszym, lipcowym spotkaniu, czekamy na kolejne: wrześniowe.
Polityka monetarna FED: big picture
Polityka monetarna śledzona praktycznie co 6 tygodni może wydawać się bardzo nudnym zajęciem. A tu podwyższyli stopy, a tu obniżyli. My jako inwestorzy musimy patrzeć na szeroki obraz rynku i wyciągać wnioski z aktualnych danych. Ponadto taki big picture umożliwia zrozumienie wielu procesów zachodzących w gospodarce. Oraz jak to się kwartał po kwartale przekłada na politykę monetarną banku centralnego. I w drugą stronę. Jak polityka monetarna banku przekłada się na gospodarkę.
Coś co wydarzyło się kilka lat temu jest mega istotne, dlatego dzisiaj przyjrzymy się krótko historii reakcji FED’u na kryzysowy stan w gospodarce. I dowiemy się kilku ciekawych rzeczy, zapraszam do artykułu poniżej.
Jak spojrzymy na wykres inflacji i stóp procentowych od 1955 to widzimy prostą zależność polityki monetarnej: FED kontroluje poziom inflacji wysokością stóp procentowych. Jednakże jak spojrzymy na 2009 rok to możemy zauważyć ścięcie stóp procentowych praktycznie do zera. I reakcję inflacji, mogłoby się wydawać, że jest to zasługa stóp procentowych:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie FRED i BLS
Jednakże nie w tym przypadku, popatrzmy na kolejny wykres poniżej. Przyjrzymy się wykresowi 10 letniemu i zauważymy bardzo ciekawą rzecz. W 2009 roku, gdy stopy procentowe były na dnie, inflacja dalej spadała:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie FRED i BLS
I co zrobił FED w taki momencie? Wyciągnął kolejne działo, o zdecydowanie większym polu rażenia:
Polityka monetarna FED: skup aktywów (QE)
Pierwsza grafika pokaże nam jak ważny był skup aktywów w rozruszaniu gospodarki Amerykańskiej. A dokładnie to przyjrzyjcie się poniższej grafice (to jest zmiana wartości aktywów FEDU w miliardach dolarów):
Źródło: Raport FOMC za 2011 rok
Jak możemy zauważyć, już na początku 2009 roku FED rozpoczął skup aktywów, rozpoczynając od MBS i obligacji Skarbu Państwa. Praktycznie w rok powiększył swój bilans z 500 miliardów na 2 tysiące miliardów! (2 biliony USD) Inflacja zareagowała, jednakże na bardzo krótki okres. Dlatego warto spojrzeć na kolejną grafikę poniżej:
Źródło: Raport FOMC za 2016 r.
Myśleliście, że zwiększanie aktywów na 2,5 biliona USD to koniec? Nie w przypadku Amerykańskiej gospodarki. W 2011 roku inflacja straciła swój początkowy pęd i FED zareagował znów na początku 2013 roku. Zwiększając bazę aktywów przez 2 lata do wielkości 4,5 biliona USD. Czyli jak popatrzymy od początku skupu aktywów: z 500 miliardów na 4,5 biliona USD, sporo prawda? Macie jakieś własne przemyślenia na ten temat? Podzielcie się w komentarzach! Na przykład czy to rzeczywiście dużo? A może nie?
[WP-Coder id=”2″]
Polityka monetarna FED: pasywa (zobowiązania)
Z pewnością wielu z Was ciekawi, jakim cudem FED mógł dokonać takiego powiększenia aktywów, dlatego warto spojrzeć na bilans. Byliśmy przy aktywach, teraz popatrzmy na pasywa:
(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)
Źródło: Raport FOMC za 2016 r.
Największą częścią aktywów w bilansie FED to dodrukowana kasa, czyli 2,5 biliona USD. Drugą pozycją są noty federalne o wysokości 1 tysiąca miliardów. To takie największe wartości warte omówienia.
Polityka monetarna FED: ile zgarnia Skarb Państwa?
Kryzys, kryzysem. Jednakże wraz ze wzrostem aktywów oczywiście pojawia się wzrost zysku netto w Rezerwie Federalne, a co za tym idzie. Skarb Państwa dostaje ekstra zastrzyk gotówki. W ramach ciekawostki popatrzmy jak kształtował się wynik netto i przekazanie funduszy do SP. Poniżej wynik od 2002 do 2011 roku:
Źródło: Raport FOMC za 2011 rok
Teraz spójrzmy na wykres od 2012 roku:
Źródło: Raport FOMC za 2016 r.
To tyle tytułem analizy historycznych posunięć FEDu. Teraz przejdźmy do obecnej sytuacji.
Polityka monetarna FED: poprzednie posiedzenie FED
Bartek: Teraz wypiszę Wam kilka informacji z ostatniego posiedzenia, która była zawarta w notce of FED:
- gospodarka troszkę zwalnia, jednakże rynek pracy dalej się umacnia
- wydatki gospodarstw domowych pozostały na skromnym poziomie, jednakże fundamenty na których opiera się konsumpcja pozostają solidne
- inflacja wynikająca z wyższych cen energii i paliw opadła i utrzymuje się w okolicach 2%
- większych podwyżek stóp procentowych możemy spodziewać się w zakresie kilku lat
Posiedzenie FED 26 lipca 2017: aktualne informacje z dzisiejszego posiedzenia
Bartek: aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 1 pkt. a 1,25 pkt. Czyli nasze stopy procentowe pozostają bez zmian. W tym posiedzeniu nie mieliśmy konferencji prasowej i podsumowania ekonomicznego. Dlatego nie zobaczymy projekcji rady na kolejne miesiące. Musimy poczekać do 20 września. Jak to wyglądało poprzednio opisałem wam z grafikami w poprzednim wpisie tutaj: Posiedzenie Fed 14 czerwca: podwyżka stóp procentowych o 0,25.
Teraz wypiszę Wam w punktach kilka głównych informacji z notki fedu:
- rynek pracy dalej zyskuje na sile
- bezrobocie spada
- wydatki na mieszkania rosną wraz z trwałymi wydatkami w biznesie
- podobnie jak ECB, polityka FED pozostaje akomodacyjna. Czyli czekamy na bieg wydarzeń
Posiedzenie FED 26 lipca 2017: podsumowanie
Tutaj macie wczorajszą notkę z posiedzenia. Warto się z nią zapoznać.
Lista analiz/linków do których warto zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Bank Federalny NY: roczne sprawozdania
- Rada Prezesów FED
- FOMC raport za 2016 rok
- Jak zrozumieć bilans FED?
- Raport FOMC za 2011 rok
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS