
Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego: Flash note
Tak jak pisałem, w 2017 roku będzie się wiele działo! Stąd też dzisiejszy wpis :-) Polityka monetarna banków centralnych to jeden z kluczowych czynników decydujących o tym w jakim otoczeniu gospodarczym żyjemy. W dzisiejszym wpisie dowiecie się jak wygląda polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego: co działo się w poprzednich miesiącach. Oraz co dokładnie wydarzyło się podczas dzisiejszego posiedzenia ECB. Niedługo będzie też posiedzenie FEDu oraz RPP. Tutaj też pojawi się w tej kwestii opracowanie w tym zakresie.
Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego: daty posiedzeń
Główne daty posiedzeń ECB, które interesują inwestorów odbywają się co 6 tygodni. Są to spotkania decyzyjne wraz z konferencją prasową omawiające decyzje podjęte przez Bank Centralny. Poniżej lista byłych i kolejnych spotkań dla obecnego roku 2017:
Pięć posiedzeń już za nami, czekamy teraz na posiedzenie wrześniowe, dokładnie odbędzie się ono 7 września (opis dzisiejszego, lipcowego na końcu tego wpisu).
Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego: poprzednie posiedzenie ECB
Bartek: Na początek wymienię Wam główne informacje z poprzedniego posiedzenia w punktach:
- zakup aktywów pozostaje na niezmienionym poziomie 60 miliardów Euro miesięcznie
- wzrost inflacji był spowodowany wzrostem cen surowców i według przewidywań inflacja pozostanie w okolicach celu inflacyjnego wynoszącego 2 punkty procentowe.
- jeżeli będzie potrzeba zwiększenia lub wydłużenia skupu aktywów to taka decyzja zostanie podjęta (aktualnie nie ma takiej potrzeby)
- Ostatnie podwyżki stóp procentowych w strefie euro były w 2011 r., gdzie inflacja przez chwilę sięgała 3 procent.
- Ostatnie miesiące pokazują, że cel inflacyjny nie zostanie póki co zrealizowany, odczyt za maj wynosi: 1,4 a za czerwiec 1,5 procent
Dla przypomnienia zacytuję informację z ECB o celu inflacyjnym:
The primary objective of the ECB’s monetary policy is to maintain price stability. The ECB aims at inflation rates of below, but close to, 2% over the medium term.
Źródło: ECB
Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego: europejskie QE
Zapoznaliśmy się z głównym przesłanie z ostatniego posiedzenia ECB. Teraz warto, żebyśmy przypomnieli sobie kiedy były ostatnie obniżki stóp i co później zostało zrobione przez ECB. Jeżeli weźmiemy pod uwagę praktycznie każdą stopę procentową podawaną przez ECB, czy to depozytową, kredytu lub operacji refinansujących to ostatnia „obniżka” była w połowie 2014 roku i praktycznie od tego momentu mamy stopy procentowe płasko.
Dlatego kolejnym w arsenale banku centralnego narzędziem do luzowania polityki monetarnej było tzw. skup aktywów (QE). Program został rozpoczęty w październiku 2014 roku. Poprzez skup takich aktywów jak na poniższym wykresie:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ECB
Czyli były to papiery wartościowe zabezpieczone na aktywach, których skala nie była zbyt wysoka. Ich wolumen oscylował około 2 miliardów euro. Jak możemy zauważyć z grafiki powyżej. Dopiero na wiosnę 2016 roku został włączony do akcji program skupu w sektorze korporacyjnym.
Przyjrzyjmy się teraz dwóm kolejnym instrumentom:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ECB
W tym przypadku od 2015 roku, zostało uruchomione większe działo, czyli skup aktywów z sektora publicznego. Ich wartość oscylowała na początku w wysokości 50 miliardów euro. Później przybrała jeszcze większej skali. Przy okazji, możemy zerknąć na program skupu obligacji, jednakże ich wolumen nie był tak wielki. Popatrzmy teraz na podsumowanie skupu w czasie:
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ECB
Polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego wpływ QE na inflację
Początki QE w Europie były dosyć małe, ECB zaczął skup od kilkunastu miliardów euro. Następnie po 2015 roku włączył do gry skup aktywów miesięcznie około 50 miliardów euro. Co przełożyło się później w jakimś stopniu na odczyt inflacyjny, który możemy zobaczyć poniżej (plus ceny surowców to drugi czynnik):
Bartek: Tak jak wspominałem powyżej, skup aktywów pozostaje na poziomie 60 miliardów miesięcznie do końca 2017 roku. Prezes wspominał, że możliwe jest wydłużenie okresu skupu w zależności od tego czy zostanie osiągnięty cel inflacyjny.
Na koniec dodam Wam, że na łącznej bazie instrumentów możemy zauważyć, że wysokość skupu programu przekraczała 60 czy 80 miliardów z uwagi na fakt, że instrumenty były co kwartał amortyzowane. Gdzie w liczbach powyżej dana amortyzacja nie została wzięta pod uwagę.
Posiedzenie ECB 20 lipca 2017: aktualne informacje
Jesteśmy już po posiedzeniu ECB, Prezes znów nas nie zaskoczył: stopy pozostają bez zmian. Poniżej dokładna wysokość stóp:
- stopa operacji refinansujących: 0,00%
- stopa kredytu: 0,25%
- stopa depozytowa: -0,40%
Teraz wypiszę Wam główną informacje z posiedzenia:
- wysokość skupu aktywów pozostaje bez zmian: 60 miliardów euro. Do końca 2017 roku lub powyżej, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W przypadku gdy nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny, skup będzie zwiększony i wydłużony.
W ramach przypomnienia, zerknijcie sobie jak wygląda historyczna stopa procentowa i inflacja HICP r/r:
Posiedzenie ECB 20 lipca 2017: konferencja prasowa
Bartek: Wynotowałem sobie jeszcze dwa ciekawe pytania do Prezesa Draghiego. Jeżeli chcielibyście zobaczyć wszystkie pytania to możecie zerknąć na nie (link na dole). I dla przypomnienia, tłumaczenie jest moje i nie będzie to odzwierciedlenie jeden do jednego.
P: Jakiego rodzaju wskaźniki/informacje potrzebowałby Prezes zobaczyć, żeby przekonać skład banku centralnego o tym, że potrzebne są usprawnienia w stymulowaniu ekonomi? Czy potrzebowałby Prezes przykładowo zobaczyć rewizję w górę celu inflacyjnego lub prognozy ekonomicznych? Czy wystarczyłoby, żeby wzrost był na takim samym poziomie, którego oczekujecie aktualnie?
O: Nie szukamy odpowiednich wskaźników/danych, dzięki którym w odpowiednim momencie będziemy wiedzieli, że czas na zmianę. W październiku będziemy mieli makro-ekonomiczne projekcje, wtedy będziemy mieli więcej informacji. I właśnie działanie rady polega na tym, że podejmujemy decyzję w momencie gdy mamy więcej informacji a przede wszystkim pewności w podjętej decyzji.
Drugie pytanie i odpowiedź będą trochę dłuższe:
P: Pierwsze pytanie będzie dotyczyć inflacji: czy nastąpił właściwy czas na przyglądanie się celowi inflacyjnemu? Czy był ten temat obiektem dyskusji? Mieliśmy już luzowanie ilościowe w postaci QE, dokonaliśmy całego ekstra przystosowania i inflacja nie jest w momencie gdzie być powinna lub gdzie ECB wolałby żeby była. Czy jest to spowodowane złym celem inflacyjnym? Czy jest to po prostu dłuższy proces do przejścia?
O: Odpowiedź dotycząca pierwszego pytania: wszystkie główne banki centralne na świecie założyły cel inflacyjny w wysokości 2% lub około tej wartości na początku 2000 roku. Jeżeli chodzi o drugie pytanie to prawdą jest, że nasza polityka monetarna stosowana jest przez dosyć długi okres. Jednakże jej efekty są mocno wymierne. Na dany moment możemy powiedzieć, że podczas ostatnich 3 lat stworzyliśmy około 6 milionów miejsc pracy. Zdecydowanie więcej niż w czasie przed kryzysem. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne są na szczytach. Więc polityka monetarna okazała się bezspornie sukcesem patrząc z realnego punktu widzenia na gospodarkę. Jeżeli chodzi o inflację to wciąż czekamy i obserwujemy sytuację.
Posiedzenie ECB 20 lipca 2017: podsumowanie
Tutaj macie kanał YouTube ECB, gdzie znajdziecie wszystkie konferencje i wiele innych materiałów. Aktualnie to wczorajsza prezentacja nie jest udostępniona. Można wejść na nią przez główną stronę ECB.
Lista analiz/linków do których warto zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążymy do ulepszania tego co dla Was przygotowujemy na Naszych stronach. Dlatego dodatkowo poniżej przygotowaliśmy listę linków nawiązujących do powyższej tematyki:
- Krach i Wojna: pięćdziesięcioletni Cykl Kondratiewa a granice kreowania długów
- Skup aktywów
- Informacje o skupie aktywów od przedsiębiorstw
- Link do pytań do Prezesa
- kanał YouTube ECB
- Strona ECB
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS