Polityka FED i Europejski Bank centralny
Jakiś czas temu pseudo eksperci krzyczeli, że będzie krach. Że FED zaraz znowu będzie musiał zrobić znowu QE. A tu proszę. Nie tylko podwyżki stóp procentowych już trwają. Ale wczoraj FED przedstawił jak będzie odbywało się delewarowanie bilansu FED który spuchł przez kolejne rundy QE. W poprzednich tygodniach przedstawiliśmy Wam szczegółową analizę/historię działań w zakresie polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. Druga analiza dotyczyła analizy polityki monetarnej prowadzonej od kilku lat przez FED. Jeżeli jesteście tutaj nowi, warto się zapoznać z tymi analizami przed poniższym wpisem:
Zamknięcie naboru: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki
Zanim przejdziemy do dalszej części wpisu. Wczoraj wieczorem wstrzymałem aplikowanie na mój roczny kurs z inwestowania. Minął tydzień i tak jak pisałem, jeżeli limit miejsc wyczerpie się. Rekrutacja do mojej szkoły zostanie wstrzymana. I to właśnie się stało. Obecnie trwa nabór do drugiej edycji (te same zasady ale jest wyższa cena, podobnie decyduje kolejność zgłoszeń). Z tym, że druga edycja trwa teraz prawie dwa lata. Podzieliłem ją na dwa poziomy jak przy tytule CFA:
Level 1: Solidne przygotowanie do kursu
Level 2: Roczny kurs „Praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”
Wszystkie informacje w tym zakresie znajdziecie w poprzednim wpisie: Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych Michała Stopki: roczny kurs z inwestowania
Osoby, które już aplikowały a nie otrzymały jeszcze informacji ode mnie proszę o cierpliwość. Do końca tygodnia się odezwę. Miałem/mam wiele maili z pytaniami. I odpowiedzi na nie zajmują mi dużo czasu.
Niezmiernie się cieszę, że tak wiele osób przysłało do mnie CV i list motywacyjny. To jest mega (!) Mega potencjał w ramach budowy mojego „COŚ”. Wśród kursantów są osoby z różnym doświadczeniem. Będę jeszcze o tym pisał. Tutaj napiszę tylko, że między innymi z licencją doradcy inwestycyjnego, maklerzy, analitycy akcji. Super!
Bardzo, bardzo Wam dziękuję za Wasze zgłoszenia. Czeka Nas, mnie i Was. Mega ciężka praca w trakcie kursu. Ale mam nadzieję, że bardziej będzie to przyjemność niż praca. I że ten rok szybko nam zleci. Szczególnie, że jak robi się to co się uwielbia robić, czasu się nie liczy :)
Polityka FED: Kontynuacja
Dzisiaj aktualizujemy Nasze rozważania/naszą analizę tego jaka jest monetarna polityka FED. Nadchodzą bardzo ciekawe wydarzenia. W szczególności od października FED zacznie wygaszanie programu luzowania ilościowego. Czy nastąpi długo zapowiadany krach? O tym znajdziecie kilka informacji na samym dole naszego wpisu.
Polityka FED: Daty posiedzeń FEDu w roku 2017
Tak wyglądają daty posiedzeń FEDu, poniżej tabela:
Po dzisiejszym, wrześniowym spotkaniu, czekamy na kolejne: listopadowe.
Polityka FED: Informacje z posiedzenia wrzesień 2017
Bartek: aktualna stopa procentowa mieści się w przedziale między 1 pkt. a 1,25 pkt. Czyli nasze stopy procentowe pozostają bez zmian. W tym posiedzeniu mieliśmy konferencję prasową i dlatego przyjrzymy się ekonomicznym projekcjom na kolejne lata.
Teraz wypiszę Wam w punktach kilka głównych informacji z notki fedu:
- rynek pracy dalej zyskuje na sile
- bezrobocie pozostaje nisko: w okolicy 4,4 procent
- wydatki na mieszkania rosną wraz z trwałymi wydatkami w biznesie
- w październiku FED rozpocznie zmniejszanie swoich aktywów, zakupionych na potrzeby QE
- podobnie jak ECB, polityka FED pozostaje akomodacyjna. Czyli czekamy na bieg wydarzeń
Poznaliśmy decyzję FED’u o aktualnych stopach procentowych. Zerknijmy teraz na przyszłe projekcje dotyczące stóp procentowych:
Źródło: FED
Jeżeli projekcie FED’u miały by się urzeczywistnić to powinniśmy zobaczyć do końca roku jedną podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Musimy czekać na kolejne spotkanie rady i zachowanie się inflacji. Bo jak wiemy, jeżeli cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty to Rada nie będzie kwapić się do podwyżek. Dlatego teraz warto zerknąć na kolejny wykres związany z projekcją inflacji:
Źródło: FED
Ostatnia podwyżka stóp procentowych była w czerwcu 2017 roku. A tak wyglądają dane o inflacji CPI r/r z ostatnich 4 miesięcy:
- maj: 1,9
- czerwiec: 1,6
- lipiec: 1,7
- sierpień: 1,9
Dlatego musimy obserwować co wydarzy się w kolejnych miesiącach w gospodarce. Na koniec w ramach ciekawostki to możemy wyczytać, że mediana projekcji członków rady dla stóp procentowych wynosi 1,4 do końca tego roku.
I na koniec, tak wygląda wykres inflacji CPI:
Polityka FED: jak FED pozbędzie się papierów które ma na bilansie po QE?
Tak jak napisaliśmy Wam na samej górze informację o tym, że FED będzie zmniejszał ilość swoich aktywów w październiku poprzez koniec re-inwestycji w dane papiery wartościowe. Teraz dokładnie wypiszemy Wam informacje:
- od października do grudnia co miesiąc FED zmniejszy zaangażowanie w obligacje skarbowe w wysokości 6 miliardów dolarów i 4 miliardy dolarów miesięcznie w agencje
- wstrzymanie re-inwestycji będzie rosło wraz z kolejnymi miesiącami, aż dojdzie do celu 30 miliardów dolarów miesięcznie dla obligacji skarbowych i 20 miliardów dolarów dla agencji
- w.w proces pozostanie w takiej wysokości, aż do momentu normalizacji bilansu FEDU
- na koniec została dodana informacja o tym, że głównym narzędziem polityki monetarnej są stopy procentowe i zaznaczono, że zmiany w bilansie FED nie mają na celu aktywnej zmiany polityki monetarnej FED.
W ramach przypomnienia poniżej grafika z aktywami FED:
Źródło: Raport FOMC za 2016 r.
Bartek: mamy teraz bardzo ciekawą sytuację na rynku monetarnym w USA. Bo nadchodzi wielkimi krokami wygaszanie re-inwestycji papierów zebranych podczas luzowania ilościowego. I w takim przypadku mamy dwa wyjścia:
- nastąpi krach: który jest wałkowany jakoś od 2008 roku (niezły tajming)
- nic się nie stanie i FED będzie powolutku wygaszał program luzowania ilościowego
Jakie są Wasze opinie na ten temat? Jesteśmy ciekawi Waszego zdania. Dajcie znać w komentarzach!
Polityka FED: Podsumowanie
Tutaj macie wczorajszą notkę z posiedzenia. Warto się z nią zapoznać. A wideo znajdziecie na głównej stronie Fedu pod tym linkiem.
Lista analiz/linków do których warto zajrzeć w uzupełnieniu powyższej tematyki
- Bank Federalny NY: roczne sprawozdania
- Rada Prezesów FED
- FOMC raport za 2016 rok
- Jak zrozumieć bilans FED?
- Raport FOMC za 2011 rok
Komentarze? Pytania? wątpliwości? Nie ma głupich pytań!
Oczywiście zachęcamy do śledzenia „Flash notes”! Tak jak wiele razy podkreślamy Nasze blogi prowadzone są w celach edukacyjnych. Czegoś nie rozumiesz? Jakieś pojęcie jest dla Ciebie nowe lub wymaga wyjaśnienia? Gorąco zachęcamy do zadawania pytań/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Czyli do wkładu własnego w tworzeniu wartościowych treści edukacyjnych na czym wszyscy skorzystają!
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS