
Poleganie na opiniach innych: to nie jest najlepszy pomysł…
Czy poleganie na opiniach innych wychodzi na dobre? Czy może jednak lepiej myśleć samodzielnie? Budować własne know how oraz bazę wiedzy? Taki big picture?
Komentarz mojego czytelnika
Miło czytać takie komentarze, jak Pana Łukasza, który wczoraj skomplementował mnie pod poprzednim wpisem: A przecież produkcja przemysłowa miała spadać a tu… PMI Polska 51,2 :-) PKB za trzeci kwartał 2014 około 2,5% r/r?. Pan Łukasz napisał:
Naprawdę Panie Michale ma Pan głowę nie od parady. A wielu ekonomistów już zaczęło zapowiadać trwałe spowolnienie gospodarcze.Mnóstwo rzeczy opisywane przez Pana na tej stronie bardzo często idzie pod prąd prognozom głoszonym przez wielu znanych ekonomistów w mediach, a co najważniejsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Potrafi Pan w bardzo przystępny i zrozumiały sposób objaśniać trudne zagadnienia ekonomiczne. Ta strona może być przeznaczona dla koneserów ekonomii, ale również dla laików chcących dowiedzieć się czegoś więcej o procesach ekonomicznych zachodzących w naszej gospodarce.
Pozdrawiam i szczerze życzę Panu dalszych sukcesów prognostycznych.
Nie wiem czy akurat zasłużyłem na aż takie słowa, ale w związku z tym co napisał Pan Łukasz na temat „znanych ekonomistów” postanowiłem stworzyć ten wpis.
Poleganie na opiniach innych: artykuł z ostatniego ebooka
Jak wiecie, niedawno przygotowałem kolejnego, całkiem nowego ebooka: Nowy, darmowy ebook: Umiesz liczyć? Licz tylko na siebie i własną wiedzę! Tak jak pisałem, jest to kolejny z serii ebooków dotyczący inwestowania, gospodarki i Polski: darmowe ebooki
W związku z powyższym komentarzem, dzisiaj postanowiłem opublikować na łamach mojego serwisu drugi artykuł z powyższego ebooka, gdyż jest bardzo dobrym komentarzem na powyższy komentarz.
Spostrzeżenia z poniższego artykułu zgodne są z ósmym sekretem z książki „Szczęście czy fart ?”, czyli co liczy się w inwestowaniu.
A sekret ten brzmi tak:
„ÓSMY SEKRET SZCZĘŚCIA
Nikt nie może sprzedać szczęścia. Szczęścia nie da się
kupić. Nie ufaj tym, którzy twierdzą, że sprzedają szczęście.”
Ósmy sekret sprowadza się do wniosku, że tylko ciężką pracą możemy coś osiągnąć w życiu. A szczególnie musimy uważac na „szarlatanów” którzy sprzedają cudowne recepty na sukces. Myślę, że szczególnie ważne jest to w przypadku inwestowania na giełdzie…
Poleganie na opiniach innych: moje wieloletnie doświadczenie
Przez ostatnie kilkanaście lat widziałem i czytałem wiele różnych opinii na temat tego co stanie się z gospodarką, giełdą czy poszczególnymi spółkami giełdowymi. W zdecydowanej większości przypadków, to co się później wydarzyło nie miało nic wspólnego z tymi opiniami i analizami.
Na przykład jak zaczynałem przygodę z giełdą w 2000 roku, słyszałem wiele razy opinie, jak beznadziejną gospodarką jest i będzie gospodarka niemiecka. Ukuto nawet nazwę dla Niemiec „chory człowiek Europy”. Z perspektywy czasu Niemcy są teraz liderem gospodarczym Europy.
Drugi przykład to bardzo pesymistyczne postrzeganie spółki giełdowej KGHM. W latach 2000/2001/2002 można było kupić jedną akcje za kilkanaście złotych i to przy mnożniku cena/zysk niskie kilka razy. Od tego czasu, tylko na samych dywidendach, można było zarobić kilkaset procent kwoty wyjściowej. Tylko wtedy wszyscy mówili, że KGHM to beznadziejna spółka.
Poleganie na opiniach innych: 5 powodów dlaczego tak jest
Pierwszy z nich jest taki, że procesy zachodzące w gospodarce czy na giełdzie są bardzo skomplikowane. Trzeba być naprawdę dobrym w stawianiu tez na ten temat aby z perspektywy czasu można było powiedzieć, że te prognozy się sprawdzają.
Po drugie ludzie mają tendencje do zachowania stadnego. Wynika to zarówno z psychologii tłumu ale i ze strachu przed wyjściem przed szereg. Bo jeżeli chociaż raz ktoś się pomyli, może to spowodować publiczne ośmieszenie. Dlatego zazwyczaj wszystkie prognozy są do siebie podobne. Jeżeli nawet okażą się błędne, każdy może powiedzieć „inni też się pomylili”. W efekcie nie ma za to specjalnej kary.
Jeżeli jednak ktoś podejmie ryzyko innej prognozy niż pozostali i pomyli się, może na przykład przypłacić to wyrzuceniem z pracy. Bo łatwo wskazać wtedy winnego i jego pomyłkę.
Po trzecie ludzie obecni w różnych mediach są tam ponieważ taka jest ich praca. Praca polega na pokazywaniu się w mediach. To ważna uwaga, ponieważ nie napisałem, że ich praca polega na sprawdzalności ich analiz, ale na promocji tejże osoby, firmy w której pracują czy tez produktów, które ta osoba sprzedaje.
Przy takim postawieniu sprawy lepiej zrozumiemy, że liczy się, żeby jak najwięcej osób i jak najczęściej słyszało o danej osobie, a nie sprawdzalność tego co mówi. Sprawdzalność nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.
Po czwarte zanim jakaś informacja dotrze do Ciebie, po drodze zapewne słyszało o niej już wiele osób. Dlatego możesz być „gaszącym światło”. Dotyczy to szczególnie inwestowania w konkretne spółki na giełdzie.
Po piąte nigdy nie wiesz, czy ktoś nie ma złych intencji mówiąc to co mówi. Na przykład w internecie jest masa naganiaczy na konkretne spółki. Jaką masz gwarancję, że ta osoba najpierw sama nie kupiła tej spółki a następnie namawia innych do zakupu aby wywindować jej kurs? Czy na tym zarobisz? Nie wiadomo, ale na pewno zarobi tamta osoba, która kupiła akcje znacznie niżej.
Poleganie na opiniach innych: wnioski
Licz tylko na siebie i własną wiedzę. Zanim coś zrobisz zastanów się czy nie opierasz swoich decyzji na opiniach innych.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS