
Podsumowanie 2020 giełda, złoto, waluty, surowce i gospodarka! I Ankieta!
W kolejnych akapitach znajduje się podsumowanie 2020 giełda, złoto, waluty, surowce i tak dalej. W sumie 17 wskaźników. Patrząc na to zestawienie oraz wykresy warto zadawać sobie pytanie dlaczego te wskaźniki zachowały się tak a nie inaczej. Jakie są pomiędzy nimi powiązania? Czy były jakieś bo to jest kluczowe. To może być bardzo cenna lekcja, która zaprocentuje w przyszłości.
Natomiast poniżej jest link do anonimowej ankiety. Jest 17 pytań. Jest po pięć odpowiedzi do każdego pytania. Odpowiedzi są jednokrotnego wyboru. Nie ma obowiązkowych pytań więc możesz wziąć udział w ankiecie odpowiadając na dowolne pytanie. Z tym, że im więcej będzie odpowiedzi na każde pytanie tym lepiej zobaczymy obecne oczekiwania i nastroje inwestorów:
>>> link do ankiety co w 2021 roku kliknij tutaj <<<
Uwaga: pod koniec wpisu wrzuciłem poniższe zestawienie 17 wskaźników dodając linki do stron www, gdzie możecie znaleźć te dane. Sprawdzić jakie to są instrumenty plus ściągnąć sobie te dane do Excela. Dzięki temu możecie się pobawić tymi danymi szukając ciekawych zależności. Jeżeli coś ciekawego znajdziecie. Lub po prostu macie wartościowe spostrzeżenia na temat mijającego roku lub roku 2021, napiszcie o tym w komentarzu.
Analiza stóp zwrotu różne instrumenty finansowe i dane gospodarcze
Poniżej przedstawiłem stopy zwrotu dla różnych instrumentów zestawiając dane od najlepszej do najgorszej:
To co rzuca się w oczy to dobry performance surowców jak srebro, miedź i złoto. Ale też co bardzo ciekawe, bardzo dobry performence małych spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prawie 30%. Ładnie (!)
Po drugiej stronie mamy najgorszy performance ropy naftowej oraz polskiej giełdy największych spółek. I tutaj uwaga: jest to WIG 20 Total Return bo uwzględnia również dywidendy. Czego nie robi WIG 20 i przez to zaniża prawdziwy performance.
Podsumowanie 2020 giełda: SWIG 80 najlepszy w 2020! Zestawienie zachowania indeksów giełdowych
Poniżej wrzuciłem jak zachowywały się indeksy giełdowe w ostatnim roku. Okazuje się, że polskie małe spółki były najlepsze w 2020:
Podsumowanie 2020: Zestawienie zachowania surowców ostatni rok
Z kolei tutaj zestawienie surowców. Okazuje się, że paradoksalnie najlepszą stopę zwrotu zanotowały metale przemysłowe jak srebro i miedź. Widać to również po zachowaniu srebra w 2020 roku. Najpierw bardzo mocne spadki tak jak miedź. Następnie mocne wzrosty jak miedź. Plus wzrosty potęgowane ogromnymi napływami do funduszy ETF inwestujących w srebro i złoto:
Podsumowanie 2020 giełda: Osłabienie dolara + zestawienie zachowania walut ostatni rok
Z kolei tutaj zestawienie walut. Widzimy, że na kurs złotego wpływa też ruch na eurodolarze bo euro jest na plus a dolar na minus względem złotego:
Podsumowanie 2020 giełda, złoto, waluty i surowce.
Jak więc widać rok 2020 był bardzo ciekawym rokiem. Szczególnie zaskakuje bardzo dobry performance małych spółek wchodzących w skład indeksu SWIG80 oraz dobra stopa zwrotu dla surowców przemysłowych jak srebro czy miedź.
Ciekaw jestem jakie wyniki zobaczymy w ankiecie. Jakie są Wasze prognozy na 2021 rok.
Poniżej linki o których pisałem na początku wpisu:
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS