
Co dalej z giełdą i gospodarką?
Oprócz danych z rynku pracy, które były znowu bardzo dobre i wpisują się w optymistyczny, demograficzny scenariusz nadchodzącego rynku pracownika, o którym pisałem ostatnio: Wynagrodzenia +30% do 2018r.: czas na podwyżkę/zmianę pracy!, otrzymaliśmy też komplet pozostałych danych makro za pierwszy kwartał 2015 roku (styczeń, luty i marzec). Więc prawdopodobnie każdy z was zastanawia się co dalej z giełdą i gospodarką? :-)
Wychodzi na to, że… dynamika PKB w pierwszym kwartale wyniosła około +3,5% w skali roku a może nawet więcej i za parę tygodni GUS opublikuje dane w wysokości może nawet niecałych 4%. Innymi słowy cały czas realizuje się scenariusz cyklu dziesięcioletniego o którym piszę już od paru lat: Bezrobocie w Polsce spadnie do 5% w 2018 roku!? Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy.
Kilka tygodni temu zrobiłem kompleksową analizę dla polskiej giełdy i gospodarki na rok 2015. Pisałem o tym tutaj: Giełda i gospodarka w 2015 roku: cz. 1 i tutaj: Giełda w 2015 roku cz.2. Jeżeli ktoś z czytelników jest nowy, proszę zapoznać się z tymi artykułami najpierw. Dzisiaj przyszedł czas na aktualizację naszych rozważań.
(Na poniższych wykresach, w moim pliku excel wpisałem już teoretyczną wartość dynamiki PKB za pierwszy kwartał w wysokości 3,5%, dlatego też wykres dynamiki PKB trochę rośnie ostatnio.)
Co dalej z giełdą i gospodarką: dynamika PKB w 1 kwartale 2015 r.
Co wskazuje na taką dynamikę PKB Polski? Jeżeli zobaczymy na wykres z danymi miesięcznymi:
a następnie spojrzymy na naszą trzymiesięczną średnią:
zauważymy, że w pierwszym kwartale 2015 roku bardzo dobrze radziła sobie szczególnie produkcja przemysłowa. Ale nie tylko, ponieważ i średnia dla sprzedaży detalicznej zakręciła do góry. Mało tego, obecne poziomy tych średnich wskazują, że dynamika PKB powinna być trochę lepsza niż w trzecim i czwartym kwartale 2014 roku. Stąd też napisałem o tych 3,5% a może nawet coś pod 4%…
(Jeżeli ktoś jest tutaj nowy więcej na temat tego dlaczego trzymiesięczna średnia piszę tutaj: Jak szybko widzimy kwartalne dane o PKB Polski czyli dlaczego nie jesteśmy spóźnieni jak GUS o dwa miesiące…)
Co dalej z giełdą i gospodarką: 3 mies. produkcja budowlana + PKB
Taki scenariusz wspiera też rzut okiem na średnią trzymiesięczną dla dynamiki produkcji budowlano-montażowej:
Ale nie tylko, ponieważ i roczna zmiana giełdy wskazuje na podobne poziomy dynamiki PKB:
Co dalej z giełdą i gospodarką: scenariusz na kolejne miesiące
Najpierw zobaczmy na wskaźniki wyprzedzające PMI:
Jak widzimy powyżej, PMI przemysł Polska, podobnie jak parę tygodni temu, jest na wysokich poziomach. Podobnie dołek ustanowił PMI przemysł Europa (ale tutaj jesteśmy na niskich poziomach, ledwo powyżej 50 pkt). I niestety, tak jak pisałem parę tygodni temu, znacznie pogorszyła się sytuacja na ISM w USA (kontynuacja ostrego spadku)
PMI Polska wspiera więc tezę o wzroście gospodarczym w kolejnych miesiącach. Pytanie jednak czy dynamika PKB może być znacznie wyższa w kolejnych kwartałach niż obecnie. Tak jak już wiele razy pisałem PMI Polska to tylko badanie ankietowe i różnie bywało z jego przełożeniem na realną gospodarkę. Na przykład średnio sprawdził się w drugim półroczu 2015 roku: Jednak miałem rację! :-) wrześniowa produkcja przemysłowa + 4,2% r/r a budowlana + 5,6% r/r. Co zrobi RPP?.
Ciekaw jestem jakie będą wychodziły kolejne dane makro, bo pierwszy kwartał był dosyć mocny. I nie był to jeszcze najprawdopodobniej efekt obniżek stóp procentowych, ponieważ ostra obniżka była dopiero w połowie marca 2015. A uważa się, że działania polityki monetarnej przekładają się na realną gospodarkę dopiero po około 12-18 miesiącach. Szczegółowo ten proces opisywałem w komentarzach tutaj: Kto z Rady Polityki Pieniężnej czyta moją stronę? Obniżki stóp procentowych: wpływ na PKB Polski 2015
Co dalej z giełdą i gospodarką: stopy RPP+ Inflacja konsumentów i producentów
Tym bardziej, że po ostatnich danych o inflacji, realne stopy procentowe znowu są w Polsce jednym z najwyższych na świecie:
Co dalej z giełdą i gospodarką: PP + PP odsezonowana
Kolejna kwestia, jeżeli chodzi o dane makro za sam pierwszy kwartał 2015 roku: produkcja przemysłowa była mocna, ale na przykład dane za marzec znowu były pod dużym, pozytywnym wpływem dni roboczych (jeden dzień roboczy więcej niż w 2014 roku). Jeżeli to uwzględnimy, produkcja przemysłowa jest, tak jak wiele razy pisałem w ostatnich miesiącach, przyzwoita ale nie są to na razie jakieś oszałamiające poziomy:
Podsumowując, myślę, że PKB w 2015 roku będzie coś w okolicach plus trzy, może plus cztery procent w skali roku. Natomiast lepsza dynamika PKB może być w 2016 roku:
- Zadziałają obniżki stóp procentowych
- Być może wreszcie ruszą środki z UE: Brak środków z UE w 2015 roku i wpływ na PKB Polski
- No i pomoże też jednocyfrowy poziom bezrobocia i mocny wzrost wynagrodzeń: Wynagrodzenia +30% do 2018r.: czas na podwyżkę/zmianę pracy!
I na zakończenie części o gospodarce zobaczmy jeszcze na szanse i ryzyka z ostatniego wpisu o gospodarce: Giełda i gospodarka w 2015 roku: cz. 1
Co musiałoby się wydarzyć, aby PKB w 2015 roku (i w kolejnych kwartałach) było znacznie lepsze? Szanse:
- Trwała poprawa sytuacji na Ukrainie
- Znaczne i szybkie obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
- Mocna poprawa w Europie Zachodniej (znaczny wzrost eksportu z Polski)
- Poważne reformy w Polsce dotyczące gospodarki
Co musiałoby się wydarzyć aby PKB w Polsce w 2015 roku (i w kolejnych kwartałach) było znacznie gorsze? Ryzyka:
- Zajęcie całej Ukrainy przez Rosję (nie jest to scenariusz bazowy dla mnie
- Znaczne pogorszenie obecnej sytuacji w Europie Zachodnie
- Brak dalszej poprawy na rynku pracy i spadku bezroboci
- ISM w USA może wskazywać na pogorszenie sytuacji gospodarczej w USA. Jeżeli gospodarka USA mocno by spowolniła, przełożyłoby się to na Europę i na Polskę
Z powyższych czynników w ostatnich tygodniach, po części zrealizował się czynnik „Szanse” numer dwa, czyli obniżki stóp procentowych. Również uspokoiła się sytuacja na Ukrainie.
Z kolei z ryzyk, w USA ISM rzeczywiście mocno spowolnił.
Do powyższej listy warto też dopisać po stronie ryzyk to co może wydarzyć się w Grecji, która może wyjść ze strefy euro. Analiza na temat Grecji była parę miesięcy temu tutaj, nie jest to jakiś bardzo duży czynnik ryzyka: Wybory w Grecji wygrała SYRIZA: wpływ na gospodarkę europejską i polską.
Z kolei po stronie szans warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach rubel znowu umocnił się względem obcych walut, co z kolei jest pozytywne dla Polski:
Szczegółowa analiza na temat wpływu osłabienia rubla była tutaj: Krach na rublu: konsekwencje dla gospodarki, giełdy i złotówki. Też wtedy pisałem, że nie powinno to mieć specjalnego negatywnego przełożenia na polską gospodarkę.
Co dalej z giełdą i gospodarką: scenariusze dla giełdy
Od poprzedniego wpisu z połowy marca 2015 Giełda w 2015 roku cz.2, tak jak pisałem, indeksy znowu urosły kilka procent:
Co dalej?
Przy dynamice PKB w okolicach trzech procent, giełda powinna urosnąć w skali roku o kilka/kilkanaście procent.
Z kolei jeżeli dynamika PKB miałaby być w okolicach +4%, historycznie giełda rosła wtedy w skali roku w okolicach dwudziestu procent, co zaznaczyłem zieloną linią poniżej. Warto więc śledzić kolejne dane makro:
Zobaczmy jeszcze co pokazuje nam margines bezpieczeństwa o którym piszę od wakacji 2014 roku: Hossa czy bessa? Co podpowiada nam „margines bezpieczeństwa” w drugiej odsłonie?. Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał tego wpisu warto go zobaczyć bo jest w nim sporo użytecznych przemyśleń dotyczących giełdy oraz powiązań z rynkiem obligacji oraz lokatami bankowymi. Ponadto bez powyższego artykułu trudniej zrozumieć poniższe wykresy:
Jak obecnie (kwiecień 2015 rok) wyglądają wykresy z powyższego wpisu?
Jak widać na ostatnim wykresie, różnica w oprocentowaniu rentowności (i lokat bankowych) nadal wspiera scenariusz wzrostów na giełdzie.
I zobaczmy jeszcze na wyceny na giełdzie, które nie są już tak atrakcyjne jak jeszcze parę miesięcy temu, ale i cały czas nie widać specjalnego przewartościowania:
Patrząc na powyższe wskaźniki dla szerokiego rynku, raczej zbliżamy sie do średnich historycznych za ostatnie kilka lat.
Czyli jeżeli nie nastąpią wzrosty zysków spółek, będziemy mieli niedługo do czynienia z podobną sytuacją jak na jesienie 2013 roku. Kiedy to powstał pierwszy artykuł o marginesie bezpieczeństwa:„Margines bezpieczeństwa” w inwestowaniu na giełdzie cz. 1: wskaźnik cena/zysk oraz cena/wartość księgowa.
Co dalej z giełdą i gospodarką: podsumowanie
- Wygląda na to, że gospodarka nadal ma się całkiem dobrze, chociaż kwestią otwartą pozostaje jaka dokładnie będzie dynamika PKB w kolejnych kwartałach 2015 roku a szczególnie 2016.
- Giełda już trochę urosła, ale cały czas jest kilka czynników, które wspierają w dłuższym terminie hossę i wzrosty na giełdzie. Oczywiście ile giełda dokładnie ma szansę urosnąć, tak jak pisałem, zależy już od tego jak dokładnie będzie rozwijała się sytuacja w gospodarce.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS