
RPP ma lepsze narzędzia analityczne?
Zainspirowany rozważaniami na temat poczynań Rady Polityki pieniężnej w komentarzach pod tym wpisem: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw postanowiłem napisać parę zdań na ten temat, czy RPP ma lepsze narzędzia analityczne? Chociaż pewnie było to już tyle razy wałkowane w mediach przez różne osoby.
Obym się mylił a RPP miało lepsze narzędzia prognostyczne niż moje ulubione narzędzie, czyli… moja własna głowa… Tym bardziej, że RPP już popełniło „gafę” na wiosnę podnosząc stopy, gdyby się teraz okazało, że jednak mam rację, byłoby to fatalne dla wizerunku RPP. Kurcze przecież sprawy gospodarki są zbyt ważne, żeby się tak mylić. Warto byłoby prześledzić doświadczenie poszczególnych członków i przez kogo byli wybierani do RPP…
RPP ma lepsze narzędzia analityczne?: moje spostrzeżenia
- Do końca roku 2012 będą coraz słabsze dane o produkcji przemysłowej, w miesiącach październik-grudzień może to być coś w okolicach -5/-10% (wrzesień -3%/-4%)
- Oczywiście pozostałe składowe PKB też będą słabe, co oznacza, że jeżeli się nie mylę za czwarty kwartał 2012 PKB r/r będzie ujemne (w najlepszym wypadku koło zera).
Co prawda myślę, że czwarty kwartał 2012 to będzie najprawdopodobniej dołek na PKB r/r, ale jeżeli PKB spadnie r/r nie ma to znaczenia dla gospodarki bo i tak krótkoterminowo będzie słabo. - Kolejna sprawa, że rośnie bezrobocie r/r. Miejsca pracy były OK historycznie o czym pisałem tutaj: Rynek pracy w Polsce 1995-2012 jak naprawdę jest?, ale zauważyłem, że przy rosnącym bezrobociu r/r nie ma szans ani na podwyżki wynagrodzeń ani tym bardziej na wysokie CPI…
- Słabe PKB jak i wzrost bezrobocia oczywiście oznacza mocny spadek CPI (inflacji konsumentów) o którą tak bardzo się boi RPP
- Tezę taką popiera też analiza CPI i PPI (inflacja producentów) na wykresie poniżej (ta zależność jest ważna, bo to co dzieje się w firmach producentach jest potem przenoszone na firmy które bezpośrednio mają styk z konsumentem końcowym, czyli „tworzą” CPI):
.
a) widać na nim wyraźnie, że inflacja producentów od paru miesięcy mocno spada, do końca roku będzie już pewnie ujemna przy tak słabej produkcji przemysłowej
b) w 2009 roku też tak było, że PPI już mocno spadał, a CPI jeszcze się trzymał, ale jak PPI przeszedł „na minus” to CPI też się mocno załamał…
c) ponadto historycznie trend spadkowy na inflacji producentów zawsze oznaczał, że CPI spadał albo od razu albo po jakimś czasie, nie widzę powodów dlaczego teraz miałoby być inaczej.
RPP ma lepsze narzędzia analityczne: inflacja
Inflacja PPI/producentów (lewa skala) oraz inflacji CPI (prawa skala)
Źródło: GUS, bankier.pl
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS