
Obniżenie wieku emerytalnego w Niemczech
Jakiś czas temu w mediach można było przeczytać, że nadchodzi obniżenie wieku emerytalnego w Niemczech do 63 roku. Słysząc to w Polsce, pewnie wiele osób pomyślało że to niesprawiedliwe, że w Niemczech ma być niższy wiek emerytalny a w Polsce przecież niedawno podwyższono nam wiek emerytalny.
Jest to idealny przykład, dlaczego warto zawsze samemu analizować dane i robić własne analizy aby nie zostać wprowadzonym w błąd albo co najgorsze zmanipulowanym…
Obniżenie wieku emerytalnego w Niemczech: myśl samodzielnie
Dlaczego? Przy trochę głębszej analizie wieku emerytalnego otrzymamy następujące wnioski:
- W Niemczech do tej pory wiek emerytalny wynosił 65 lat. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
- Ale co kluczowe: obniżenie wieku emerytalnego do 63 lat to opcja dla osób, które pracowały i opłacały składki przez… minimum 45 lat. Innymi słowy aby ktoś fizycznie mógł przejść na emeryturę w wieku 63 lat musiałby rozpocząć pracę w wieku… 18 lat.
- W Polsce przez wiele lat wiek emerytalny tylko dla mężczyzn wynosił 65 lat. Natomiast dla kobiet było to już 60 lat.
- Mało tego: w Polsce bardzo wiele osób przechodziło na wcześniejsze emerytury znacznie wcześniej niż to wynikałoby tylko z wieku emerytalnego 60/65 lat.
- W efekcie, dla przypomnienia do emerytur w Polsce dokładamy prawie 100 mld zł rocznie o czym pisałem ostatnio tutaj: Gdzie są moje pieniądze?!” System emerytalny w Polsce cz.4: ZUS i OFE
Tak więc kwestia obniżenia wieku emerytalnego w Niemczech dotyczy tak naprawdę znikomej liczby osób. I to osób, które sporą część życia przepracowały płacąc składki emerytalne.
Takich przykładów można znaleźć wiele w życiu codziennym.
Na przykład 1 marca 2014 roku można było przeczytać czy usłyszeć w mediach, że Duma Rosyjska jednogłośnie pozwoliła Putinowi na interwencję na Ukrainie. No tak, tylko jeżeli sprawdzić dane z głosowania, jednogłośnie głosowało 90 osób z 166 osobowego składu. Czyli frekwencja wyniosła nieco ponad 50%… Przy takim zestawieniu „jedno głośność” wygląda już całkiem inaczej.
Obniżenie wieku emerytalnego w Niemczech: podsumowanie
Zawsze trzeba bardzo uważać na to co słyszymy od innych, również w mediach. Jest to szczególnie ważne w przypadku inwestowania. Możemy być nieświadomie wprowadzeni w błąd a co dopiero jeżeli ktoś próbuje nami zmanipulować.
Warto zawsze poświęcić chwilę na zastanowienie się, czy to co ktoś mówi ma sens. Lub też czy nie warto uwzględnić dodatkowych czynników w kontekście jakichś wydarzeń czy opinii.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS