
Moja praca w ING OFE: styczniowy efekt spółek OFE a benchmark OFE
W poprzednim poście pisałem, że dużo się dzieje od dłuższego czasu na grupie facebook. Poniżej wrzucam wpis, który cieszył się ostatnio dużym zainteresowaniem link. Opisałem w nim ciekawą konsekwencję tego, jaki jest benchmark OFE. Jeden z forumowiczów napisał nawet taki komentarz jak u góry więc wpis jest chyba wartościowy.
Uwaga: dopisane po publikacji wpisu. Część poniższego wpisu nie jest już aktualna w zakresie dopłaty do aktywów. Proszę zobacz na komentarz w tym zakresie jednego z czytelników mojego bloga.
Benchmark OFE znany tylko w styczniu
W związku z tym, że pracowałem w ING OFE mogę wam opowiedzieć ciekawą i jednocześnie dziwną rzecz o której mało kto wie. W przypadku OFE ustawa nakłada obowiązek publikacji szczegółowego portfela co ma każde OFE. Publikacja taka jest w styczniu. To jedyny moment w roku gdy wiadomo jakie są papiery wartościowe u konkurencyjnych OFE. W ciągu roku nie wiadomo co tam się dzieje. Jakoś można to szacować ale to trochę błądzenie we mgle.
Dlaczego taki debiut Allegro?
Dlaczego to takie ważne? Bo jak pisałem przy debiucie Allegro/ jak wygląda praca w OFE, OFE nie wiedzą jaki jest benchmark OFE: Dlaczego taki debiut Allegro. To znaczy wiedzą bo to są papiery wartościowe wszystkich OFE ważone aktywami, ale jak napisałem wyżej tylko raz w roku to jest wiadome (jak dokładnie jest skonstruowany benchmark pisałem w powyższym wpisie w komentarzach więc możecie tam zerknąć jeżeli to Was interesuje)
Benchmark OFE a słaby performence to dopłata przez PTE z własnych środków
Drugą rzeczą o której już wie więcej osób ale większość pewnie i tak nie ma pojęcia. To dopłata przez PTE (firma zarządzająca OFE) z własnych środków, jeżeli będzie miało performence gorszy niż połowa performence jaki zrobiły wszystkie OFE razem wzięte. Pokazuje to właśnie benchmark OFE. Innymi słowy, aby to zobrazować, takie ING OFE miało prawie 100 mld zł aktywów. Jeżeli nie zrobilibyśmy wymaganego performenc to łatwo musielibyśmy dopłacić kilka czy kilkanaście miliardów do aktywów OFE. I oznaczałoby to po prostu bankructwo PTE.
W konsekwencji wszystkie OFE trzymają się w miarę blisko tego co ma benchmark OFE. Co przypominam i tak nie jest łatwe bo nie wiesz jaki masz benchmark. Co OFE kupują i sprzedają w ciągu roku. Co się stanie jak zaryzykuje się zbytnio? Raz zrobiło tak jedno OFE i już nie ma tego OFE. Zarządzał tam taki chłopak co mocno koncentrował pozycje w pojedynczych spółkach. Raz go przejechało. I tamto OFE przejęło inne OFE.
Benchmark OFE efekt na spółkach OFE w styczniu
Ale wracając do tego jaki jest benchmark OFE i publikacji portfeli OFE. To przez zapis ustawy mamy w styczniu na iluś spółkach efekt OFE. Co to znaczy? Skoro w styczniu wiadomo co zrobiła konkurencja to w styczniu pojawiają się największe zaskoczenia co zrobiła konkurencja a co szacowało się w OFE. To jedyny moment gdy jest to pewne. W związku z tym, jeżeli na jakichś spółkach jest za duża pozycja przeważona lub niedoważona względem benchmarku taki jaki jest prawdziwy, to część zarządzających robi na tej podstawie ruchy na tych spółkach.
Ale to nie wszystko Bo przecież jak inni kupują a Ty chcesz mieć nadal duże przeważenie to co musisz zrobić? Też kupić. Problem taki, że ty nie wiesz ile konkurencja kupuje w styczniu. To samo jest na niedoważeniu. Jeżeli chciałbyś mieć większe niedoważenie niż wyszło w benchmarku i Cię to zaskoczyło. To powinieneś to sprzedać. I znowu nie wiesz ile bo przecież inni też mogą sprzedawać bo jest niedoważenie w benchmarku bo to właśnie wyszło.
Podsumowanie: benchmark OFE to nie WIG
Dlatego na iluś spółkach w styczniu mogą być silne ruchy po publikacji portfeli OFE. Może to właśnie być tłumaczone znajomością jak wygląda benchmark OFE. Wiadomo co jest i zarządzający dostosowują się do benchmarku według tego co chcą mieć względem benchmarku. Przeważenie/ niedoważenie/ neutralny zakład.
Przypominam, że to wszystko kręci się wokół benchmarku bo taka jest ustawa. Nie WIG, MWIG czy cokolwiek innego. A wiele osób o tym kompletnie nie wie i porównuje OFE do WIG. Tylko benchmark się liczy bo od tego zależy czy dopłacisz do aktywów.
Zgodnie z sugestiami ciekawe linki na końcu aby wpis był czytelny
- Jak wygląda praca w OFE, dlaczego OFE nie wiedzą jaki jest benchmark OFE: dlaczego taki debiut Allegro: wpis na mojej grupie Forum Inwestora Profesjonalnego
-
Lista spółek zestawienie największych zmian w OFE
Poniżej 25 spółek, w akcjonariatach których udział OFE wzrósł najmocniej i spadł najmocniej. To są potencjalnie spółki, gdzie dokonują się większe ruchy w danym roku (poza odpowiedziami na wezwania bo tutaj to formalność). Z tym, że tak naprawdę nie jest ważna zmiana w liczbie akcji. Tylko jak była szacowana zmiana w liczbie akcji przez zarządzających OFE. Co może się różnić bo np. ktoś oceniał, że jakaś spółka mocno urosła to ktoś się skrócił: Zestawienie największych zmian w zaangażowaniu OFE w kapitał zakładowy spółek
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS