
Krach na funcie: komentarz Tomka
Właśnie pracuje nad prezentacją dla Was na Nasze spotkanie w Katowicach 11 października i 13 października w Gdańsku: Rok 2017: co z polską giełdą, gospodarką i finansami publicznymi? Bezpłatne spotkania/szkolenia: Katowice, Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków. Do tego wpisu zainspirował mnie Tomek, który zwrócił uwagę na krach na funcie. Pod powyższym wpisem wrzucił komentarz:
Krach na funcie: zachowanie kursu funta ostatni rok i dziesięć lat
Od szczytu funt spadł już ponad 20%. A dzisiaj rzeczywiście możemy mówić, że dokonał się mały krach na funcie bo w pewnym momencie spadek wynosił prawie minus 10%. Takie mocne spadki w jedną sesję to naprawdę duży ruch.
Jak widać kurs funta dyskontował Brexit już znacznie wcześniej. Szczyt został ustanowiony końcem 2015 roku, czyli znacznie przed czerwcem 2016 kiedy odbyło się referendum:
I w ten sposób jesteśmy na funcie na poziomach, których dawno nie widzieliśmy:
A trzeba pamiętać, że złoty osłabił się względem reszty walut dosyć mocno w ciągu tych ostatnich dziesięciu lat. Dobrze to obrazuje Indeks PLN o którym między innymi pisałem w kompleksowej analizie na temat kursów walutowych: Dlaczego frank tak mocno urósł? Co wpływa na kursy walut? Jakie są teorie dotyczące kształtowania się kursów walut w krótkim i długim okresie czasu?
Obecnie Indeks PLN wygląda tak (spadek indeksu oznacza osłabienie złotego):
I na koniec jeszcze wykres jak zachowały się euro, frank, dolar i funt względem złotego. Aby właśnie pokazać co stało się z samym funtem:
Krach na funcie: to będzie powód aby Polacy wrócili?
W związku z komentarzem Tomka mam do Was trzy pytania:
- Jak myślicie czy to szansa dla Polski? Polacy wrócą po Brexit do Polski? Krach na funcie to przyspieszy bo spada opłacalność wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Może wśród czytelników są osoby które pracują w Wielkiej Brytanii? Ciekaw jestem jak to wygląda z punktu widzenia osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii.
- Zarabiacie w funtach? Macie funty? Co będzie dalej z funtem?
- Czy chcielibyście abym zrobił forum na blogu? Jakie plusy i minusy takiego rozwiązania widzicie?
Ciekaw jestem Waszych komentarzy na powyższe trzy pytania.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS