Krach na Briju: -70% (!) Insider trading. Czy można było tego uniknąć?
Mamy prawdziwy krach na Briju. W kilka sesji ta notowana na polskiej giełdzie spółka straciła na wartości minus 70% (!) A od szczytu jeszcze więcej:
Dzisiaj mamy kolejny bardzo dobry temat w zakresie Nasze edukacji. Z jednej strony dobrze bo najlepiej uczyć się na praktycznych przykładach. Z drugiej strony nie lubię takich sytuacji bo ludzie tracą pieniądze. Mało tego, już jest głośno o Briju medialnie. Pytanie czy spółką zajmie się Komisja Nadzoru Finansowego i prokuratura. A to wszystko oczywiście jest też ze szkodą dla rynku kapitałowego, oszczędzania i inwestowania.
Krach na Briju: nowa fala inwestorów
Zanim poruszę dokładnie temat Briju, zobaczmy najpierw na inny wykres. Wrzucam Wam go poniżej bo teraz jest taki okres, że szczególnie nowi inwestorzy są przyciągani/mamieni na przykład poniższym wykresem. Co prowadzi do sytuacji, że wiele osób myśli sobie: na giełdzie można szybko/dużo zarobić: nic nie robiąc. Szczególnie po co komu potrzebna solidna wiedza i doświadczenie żeby nie robić głupot. Pisałem to też przy inwestowaniu w dywidendy.
Poniższy wykres to wykres CDProjekt, producenta gier, które teraz są na topie:
Jak widzimy powyżej, każdy łatwo może zobaczyć/pokazać historyczny wykres powyżej i pomyśleć/powiedzieć: ależ można było zarobić. Problem jest jednak taki, że nie ważne co jest na wykresie, ale co będzie dalej.
Krach na Briju: wykres za rok
Zobaczmy teraz na wykres Briju za ostatni rok. Dokładnie tak samo jak powyżej, można było pomyśleć o Briju jeszcze niedawno:
Krach na Briju: sygnały ostrzegawcze
No właśnie. Można było pomyśleć jak przy wykresie CDR obecnie a jednak wydarzyło się to co wydarzyło. To, że coś jest nie tak ze spółką, sygnały o tym świadczące pojawiały się już od dłuższego czasu. Bardziej doświadczona osoba bez problemu je mogła wyłapać. Poniżej kilka przykładowych, tych najbardziej oczywistych bo to są po prostu fakty:
- 10 sierpień 2015 Puls Biznesu Złoto i srebro pompują Briju
Giełdowa spółka na handlu metalami szlachetnymi urosła jak na drożdżach, gdy na rynku wybuchła epidemia wyłudzeń VAT
Skupowanie w Polsce hurtowych ilości metali szlachetnych i ich eksport daje Briju ponad 95 proc. przychodów. To dzięki temu firma w cztery lata zwiększyła sprzedaż prawie piętnastokrotnie — z niecałych 27 mln zł do prawie 400 mln zł!
- Jesień 2016: od stycznia 2017 wprowadzono odwrócony VAT na złoto, srebro info
- 6 luty 2017 Informacja pozyskana od Akcjonariusza Spółki
- 7 luty 2017 Sprzedaż akcji przez insiderów Zawiadomienie o zmianie stanu posiadania akcji
- Profit warning 6 marzec 2017: Szacunkowe skonsolidowane dane finansowe za 2016r.
- 7 marzec 2017 Wstępna informacja o przychodach ze sprzedaży osiągniętych przez GK BRIJU w styczniu 2017r.
Zarząd BRIJU S.A. („Emitent”, „Spółka”) informuje, że szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnięte w styczniu 2017 roku przez Grupę Kapitałową BRIJU wyniosły 12,5 mln zł i były niższe od przychodów osiągniętych w styczniu 2016 roku o 74,4%.
- 8 marzec 2017 Agencja Inner Valu rozwiązuje umowę
Były też inne, już nie tak namacalne i oczywiste, ale świadczące o tym, że coś jest nie tak. Czytanie takich sygnałów przychodzi z wiedzą i doświadczeniem (i trzeba mieć też taki charakter: chcieć szukać/zwracać uwagę na takie rzeczy). Ale i bez tego powyższa lista mówi sama za siebie.
Nawet rozmawiałem o tym z kilkoma moimi czytelnikami, z którymi utrzymuje bliższy kontakty: czasem rozmawiamy na różne ciekawe tematy w celach edukacyjnych. Odniosłem wrażenie, że to co dla mnie jest sygnałem ostrzegawczym, dla moich czytelników aż tak bardzo nie było. To znaczy przyjęli to co mówiłem do wiadomości, lecz raczej odbiór był taki, że się może zbytnio czepiam i jestem zbyt ostrożny.
Jak się uchronić przed taką sytuacją? Podstawowa zasada Warrena Buffeta: „Nigdy nie trać pieniędzy”
Oczywiście dobrze mieć wiedzę i doświadczenie. Dzięki czemu możemy dążyć do ideału: mojej ulubionej zasady Warrena Buffeta:
1. Zasada nr 1
Nigdy nie trać pieniędzy
Zasada nr 2
Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1
Warren Buffet
Krach na Briju: dywersyfikacja
Jest też jednak druga bardzo ważna sprawa. Dywersyfikacja. Poniżej przygotowałem dla Was tabelę zestawiającą jaki mielibyście wynik gdyby w Waszym portfelu wylądowały te dwie spółki. Przy udziale 50%, 10%, 1%:
Jak widzicie powyżej, dywersyfikacja mocno ogranicza takie nieprzyjemne sytuacje. Oczywiście im bardziej dywersyfikujemy tym bardziej z jednej strony chronimy kapitał. Z drugiej niestety płaconą ceną jest mniejszy zysk.
Szczególnie widać to w przypadku funduszy inwestycyjnych. Jest to podstawowa zasada stosowana w zarządzaniu środkami klientów. Ograniczanie wpływu takich sytuacji przez mocną dywersyfikację portfela.
Zazwyczaj poszczególne pozycje nie przekraczają w portfelu jednego czy dwóch procent aktywów. Szczególnie przy małych i średnich spółkach.
To też jest efektem wielkości aktywów. Inwestor finansowy, jak już dojdzie do takiej negatywnej sytuacji nie może sprzedać pakietu akcji w sesję czy dwie. Zazwyczaj to trwa znacznie więcej. A na dodatek sprzedając większy pakiet dodatkowo zabija sobie kurs giełdowy. Stąd też tym bardziej ceniona jest dywersyfikacja poszczególnych pozycji względem wartości całych aktywów.
Krach na Briju: podsumowanie trzy wnioski
- Pierwszy wniosek, który nasuwa się z powyższej analizy, sygnały ostrzegawcze były widoczne już od dłuższego czasu.
- Drugi jest taki. Nie jestem prawnikiem, ale w mojej opinii sprzedaż akcji przez insiderów w lutym to ewidentne insider trading. Tak gigantyczne załamanie sprzedaży w styczniu było bardzo ważną informacją mającą ogromny wpływ na ocenę sytuacji spółki przez inwestorów. Takie rzeczy powinny być wypalane przez państwo, Komisję Nadzoru Finansowego i prokuraturę żywym żelazem. Tak jest na zachodzie bo inaczej nie ma zaufania do rynku kapitałowego: do państwa.
Uczestnicy rynku kapitałowego muszą mieć równy dostęp do informacji. To jeden z filarów siły giełdy w USA i siły ich gospodarki. W przeciwnym wypadku jest tak jak pisałem w analizie we wrześniu na temat oszczędności Polaków. Na temat dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie. Ciekaw jestem jak w tym wypadku zachowa się Komisja Nadzoru Finansowego i prokuratura. Szczególnie po Amber Gold. Przecież właśnie mamy komisję śledczą dotyczącą tego samego. PiS, państwo, KNF, prokuratura ma tutaj ogromne pole do popisu.
Trzeci jest taki, czy inwestowanie jest łatwe? Odpowiedź brzmi: to zależy:- Jak komuś się wydaje, że nic nie robiąc dużo i szybko zarobi, to wtedy jest trudne.
- Ale jeżeli ktoś tak do tego nie podchodzi. Wie, że kursy spółek zmieniają się ze względu na fundamenty, ze względu na ciągle napływające informacje ze spółek/gospodarki, wtedy inwestowanie wcale nie jest trudne. A dywersyfikując mamy dodatkową ochronę przed negatywnym zaskoczeniem.
I jeszcze raz tutaj podkreślę: na giełdzie każdy jest równy. A inwestor indywidualny ma tutaj kilka obszarów, gdzie może stworzyć przewagę konkurencyjną nad inwestorami finansowymi. Między innymi ogromną zaletą jest relatywnie niewielki kapitał, którym o wiele łatwiej niż inwestorom finansowym. Można otworzyć pozycję oraz zamknąć.
Krach na Briju: co będzie dalej?
Odpowiedź jest taka sama jak w przypadku Action, który jakiś czas temu opisywałem. Akurat w przypadku Action potoczyło się to tak:
Lista wpisów nawiązujących do tematyki opisanej w powyższej analizie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego od dzisiaj będę wrzucał dla Was linki do wpisów do których nawiązuję we wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie. Tak aby było to dla was jeszcze lepiej czytelne. Dotyczy to szczególnie stałych czytelników, którzy znają historię moich spostrzeżeń i przemyśleń na moim serwisie:
- Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?
- Poznaj biznes: Inwestowanie na giełdzie… Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy; Zasada nr 2: Nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1; Warren Buffet
- Sprawozdanie finansowe spółki giełdowej odpowiedzią dlaczego kursy na giełdzie zmieniają się
- Action – 43% (!) Getin + 21% w sesję: Nowa ustawa frankowa prezydenta
- Struktura oszczędności Polaków: dlaczego tak mało oszczędności lokujemy na giełdzie?
- Uważajcie na oszustów! Edukujcie się! Komisja śledcza Amber Gold
- Krach na Orange: -11% (!) Spółka dywidendowa przestaje wypłacać dywidendę
- Polityka dywidendowa firmy. Co warto o niej wiedzieć: case study Orange, Agora, Kęty oraz LPP
- Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS