
Konsekwencje wygranej przez Macron we Francji dla giełdy, UE i dla Polski: Flash note
Za nami kolejne wydarzenie z Naszego kalendarza makro: Kalendarz makro Polska i świat maj 2017. Tak jak wskazywały sondaże, wygrał Macron. I to z bardzo dobrym wynikiem. Znacznie lepszym niż zakładano po pierwszej turze. Myślę, że większość osób nie docenia jakie będą konsekwencje wygranej przez Macron dla giełdy, UE i dla Polski. Tym bardziej, że Macron jest trochę jak Morawiecki (zobaczcie w linkach jego życiorys). Zapraszam na moje przemyślenia w tych kwestiach.
Konsekwencje wygranej przez Macron: UE
Marcon jest zagorzałym zwolennikiem głębokiej integracji w ramach UE. Czekamy więc na wybory w Niemczech. Po nich powinniśmy zobaczyć spore zmian w retoryce tych dwóch głównych graczy w ramach UE. Tym bardziej, że tak jak pisałem po Brexit. Teraz dominują Niemcy w UE. A Wielka Brytania nie ma nic do gadania. Ponadto realizuje się scenariusz, tak jak pisałem po Brexit. Wielka Brytania nie wyjdzie sobie ot tak po prostu z UE na jej warunkach. Bo Niemcy na to nie pozwolą. I właśnie to obserwujemy na linii Wielka Brytania – Bruksela. Czego konsekwencją są przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Bo Premier May przestraszyła się tych warunków. Nie chce za nie brać odpowiedzialności.
Konsekwencje wygranej przez Macron: gospodarka strefy euro
Francja to kraj socjalny, niekonkurencyjny, z bardzo wysokim bezrobociem. I słabą gospodarką. Dlatego Macron jest ogromnym fanem tego co kilkanaście lat temu zrobili Niemcy. Kiedy byli nazywani „chorym człowiekiem Europy”. Trudno uwierzyć ale Niemcy były symbolem kraju który słabo sobie radzi gospodarczo.
Jednak między innymi bardzo głębokie reformy kanclerza Schroedera (kanclerz 1998-2005) to główny powód dlaczego teraz tak mocno stoi gospodarczo Nasz zachodni sąsiad. I Macron chce podążyć podobną ścieżką. I to jest pozytywne dla UE/gospodarki UE.
Konsekwencje wygranej przez Macron dla Polski
Tutaj niestety Polska może stracić. Podobnie jak po Brexit. I po wygranej Trumpa (linki). Po pierwsze niewiele osób w Polsce zdaje sobie sprawę, że dyrektywa o delegowaniu pracowników w UE. Która jest bardzo niekorzystna głównie dla Polski. To właśnie zasługa obecnego prezydenta Francji Macron. To on jest jej głównym twórca i propagatorem. Tak więc, obym się mylił, ale to co mówił źle o Polsce Macron w kampanii wyborczej, to nie tylko gra wyborcza. Ale to w co wierzy/to co robił od dłuższego czasu Macron.
Jest to moim zdaniem tym bardziej prawdopodobne, że Le Pen nie wygrała drugiej tury. Ale zebrała jednak sporo głosów. A Francję czekają niedługo kolejne wybory. Tym razem parlamentarne. I program wyborczy głównych partii we Francji będzie musiał uwzględnić to co mówi Le Pen. A ona mówi jednoznacznie. Polacy, polskie firmy zabierają pracę Francuzom. Nietrudno więc domyśleć się w którą stronę pójdzie polityka Francji w przyszłości. Tym bardziej, że politycy w Europie już się nauczyli na przykładzie Brexitu. Co dzieje się, jeżeli społeczeństwo jest niezadowolone z tego, że imigranci/firmy z nowych krajów UE mocno rozpychają się na rynku pracy/w biznesie w starych krajach UE.
Jedyna pozytywna rzecz dla Polski to przegrana Marine Le Pen i Putina tak naprawdę. Macron jest mocno antyputinowski.
Konsekwencje wygranej przez Macron dla giełdy
Po pierwszej turze giełdy zareagowały bardzo pozytywnie. Między innymi giełda francuska i niemiecka. Słabiej Polska. Tak jak pisałem. Wygrana Macron oznacza brak rozpadu strefy Euro. A nawet jej wzmocnienie. I wzmocnienie gospodarcze UE:
Pytanie jak będzie wyglądał wynik w zbliżających się wyborach parlamentarnych we Francji. Bo Francja ma z jednej strony system prezydencki. Ale z drugiej prezydent Macron musi mieć swoje zaplecze w parlamencie aby mógł przeforsować swoje reformy. Pytanie więc jaki będzie wynik najbliższych wyborów. Wydaje się, że tak czy tak frakcja prezydenta powinna wejść do co najmniej koalicji rządowej. Ale dopiero wybory parlamentarne pokażą jaką pozycję we Francji zdobył Macron.
Konsekwencje wygranej przez Macron: podsumowanie
Podsumowując. Wygrana Macron jest dobra dla gospodarki UE a przez to dla giełdy. Przeciwnym scenariuszem który by się zrealizował gdyby wygrała Le Pen byłoby rozpad strefy EURo. Pewnie też UE. Bardzo mocno zyskałby Putin. Któremu na rękę jest jak najsłabsza politycznie Europa. I gospodarczo.
Jedyne co jest znakiem zapytania. To postawa Macron względem Polski. Czy to co mówił zostanie wprowadzone w życie.
A Wy co myślicie o wyborach na prezydenta? I generalnie o Francji/przyszłości UE/strefy EURo? I jak to wpłynie na Polskę? Jestem ciekaw Waszej opinii
Lista analiz do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie. Tak aby było to dla was jeszcze lepiej czytelne. Dotyczy to szczególnie stałych czytelników, którzy znają historię moich spostrzeżeń i przemyśleń na moim serwisie:
- Sylwetka Emmanuel Macron Wikipedia
- Sylwetkaerhard Schröder Wikipedia
- Kalendarz makro Polska i świat maj 2017
- Konsekwencje Brexit: USA, Polska traci, Niemcy, Rosja i Chiny zyskują
- Konsekwencje wygranej Trumpa: wojna, giełda, gospodarka, geopolityka
Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
>>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS