Konsekwencje Brexit
Dzisiaj będzie trochę nietypowo, ponieważ konsekwencje Brexit dzielę na skutki geopolityczne oraz gospodarcze/giełdowe. Dzisiaj patrzę szerzej, geopolitycznie z punktu widzenia USA, Niemiec, Rosji i Chin. A na końcu zastanawiam się jak ta geopolityka wpłynie na Polskę.
Ostatnie sondaże wskazują, że Wielka Brytania może wyjść z UE. Już teraz w angielskiej wikipedii możemy zobaczyć mapę, gdzie po referendum będziecie mogli zobaczyć jak głosowała Wielka Brytania w podziale na regiony. Wystarczy kliknąć w ten link
Konsekwencje Brexit: geopolityka
Zanim napiszę o moich przemyśleniach na temat skutków gospodarczych, warto zwrócić uwagę na geopolitykę. I to nie tylko patrząc na Unię Europejską ale znacznie szerzej. Zarówno w ujęciu światowym ale i historycznym.
Do zrozumienia tego co dzieje się w Europie, zawsze potrzebne było zrozumienie poczynania Niemiec. Z kolei do geopolityki światowej ważna jest analiza poczynań USA.
Konsekwencje Brexit: Niemcy
W Europie Niemcy dominują od kilkuset lat. Jeżeli bliżej przyjrzeć się historii, Niemcy walczyły o dominację z kilkoma krajami.
Kilkaset lat temu była to głównie Polska na wschodzie oraz Francja na zachodzie. W konsekwencji prowadziło to do naturalnego przymierza pomiędzy Polską a Francją. To polscy królowie mieli wtedy ogromny wpływ na obsadzanie tronów praktycznie w całej Europie.
Walka z Polską zakończyła się upadkiem mocarstwa jakim była kiedyś Polska i rozbiorami. W konsekwencji też i Francja ostatecznie przegrała wojnę z Niemcami. Francuzi walczyli z Niemcami jeszcze podczas pierwsze wojny światowej ale już podczas drugiej wojny światowej oddali pole praktycznie bez walki. I kolaborowali z Hitlerem na masową skalę. Zrobili dokładnie przeciwnie niż Polacy podczas drugiej wojny światowej.
Dlaczego tak zachowali się Francuzi pisałem w kontekście wielkiego krachu i wielkiej depresji: Analiza krachu 1929 i wielkiej depresji po 1929 roku. Nie jest to jedyny powód ale myślę, że sporo tłumaczy.
Współpraca dotyczy nie tylko Francuzów ale i Włochów, a w naszej części Europy chociażby Węgier.
Konsekwencje Brexit: USA
Działania Francji i Polski zawsze starała się wspierać Wielka Brytania. Patrząc z tej perspektywy dochodzimy do układu sił po drugiej wojnie światowej i działań USA. Po tym jak Polska straciła znaczenie a Francuzi w dużej mierze współpracowali z Hitlerem, walkę z dominacją Niemiec kontynuowała już tylko Wielka Brytania.
Wielką Brytanię i USA wiele łączy historycznie. Potwierdza to między innymi model gospodarczy, który w starej, kontynentalnej Europie oparty jest o system bankowy a w USA i Anglii o rynek kapitałowy.
Dla USA znaczenie Wielkiej Brytanii jest jednak o wiele głębsze. W ramach Unii Euroejskiej Anglia szachuje działania Niemiec. Do tej pory wiele rzeczy, które forsowały Niemcy, nie zostało wprowadzonych, ponieważ sprzeciwiały się temu między innymi właśnie Anglicy. Chociażby Anglicy nie weszli do strefy Euro. Nie są też w strefie Schengen.
Tak jak pisałem, na wschód od Niemiec była Polska. Stąd Wielka Brytania i USA zawsze dążyły do szachowania Niemiec też przy użyciu Polski.
Konsekwencje Brexit: Wielka Brytania wychodzi z UE
Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, Niemcy zdobędą znaczną przewagę w ramach Unii Europejskiej. Zarówno polityczną ale i gospodarczą. Szczególnie jeżeli po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nastąpiłoby pogorszenie sytuacji gospodarczej.
A to oznacza, że USA stracą możliwość kontroli Niemiec w ramach UE poprzez naciski płynący z USA. Czy to teoria spiskowa, że USA ma duży wpływ na Anglię? Prześledźcie sobie działania USA na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach a zobaczycie jak zachowywała się w tym samym momencie Wielka Brytania.
Zresztą to paradoks na przykład gdy zobaczymy działania USA i Wielkiej Brytanii na bliskim wschodzie. To przecież głownie USA i Anglia mieszała kiedyś w Iraku, czy generalnie w tamtym rejonie. A jak przyszło co do czego w kwestii problemu migracyjnego to właśnie USA i Wielka Brytania pokazała wyciągnięty środkowy palec.
No więc moim zdaniem podstawowe konsekwencje Brexit są takie, że USA traci wpływy w Europie a zyskują Niemcy.
Konsekwencje Brexit: Rosja
Jeżeli zobaczymy szerzej na historię i geopolitykę, widać ciekawą rolę Rosji. Gdy Polski nie ma, Rosja jest wrogiem Niemiec, lecz gdy jest Polska, Rosja jest naturalnym sprzymierzeńcem Niemiec. Widać to szczególnie w okresie międzywojennym. Zakończyło się to paktem Ribbentrope-Mołotow.
Analizując konsekwencje Brexit, utrata pozycji USA w Europie a Wielkiej Brytanii w UE, powoduje, że zyskują Niemcy i właśnie też Rosja. Rosja zyskuje tym bardziej, że sama UE traci na znaczeniu. Będzie jej łatwiej wpływać na decyzje Niemiec i reszty krajów. Też dlatego, że Orban i Węgry są w kieszeni Putina.
Konsekwencje Brexit: Chiny
Na sytuację w Europie nakłada się sytuacja geopolityczna na świecie. USA walczy o utrzymanie światowej władzy względem Chin. Osłabienie siły USA w Europie prowadzi do zyskania znaczenia Chin. W Chinach największym konkurentem USA jest nie kto inny jak Niemcy. Do tej pory napisałbym Unia Europejska, ale jeżeli wyjdzie Wielka Brytania, UE to będzie synonim Niemiec.
I dlatego Chiny będą zapewne rozgrywały USA względem Niemiec co oczywiście powoduje wzrost znaczenia Chin. Na zasadzie dziel i rządź.
Konsekwencje Brexit: Polska
Patrząc na tą układankę wychodzi na to, że skoro traci USA a zyskują Niemcy i Rosja, traci Polska. Po pierwsze dlatego, że do tej pory w ramach UE Polska mogła się dogadywać z Wielką Brytanią aby szachować Niemcy. Szczególnie widać to po działaniach obecnego rządu PiSu. Ich sprzymierzeńcem w ramach UE jest właśnie Wielka Brytania i właśnie USA
Gdy Wielkiej Brytanii zabraknie, rząd PiSu, który jest antyniemiecki nie będzie mial już z kim przeciwstawiać się w ramach UE Niemcom. Mam na myśli kogoś ze starej Unii.
Polsce zostaje tylko taki ktoś jak Orban, czy generalnie kraje, które kiedyś stanowiły Grupę Wyszechradzką. Stanowiły, bo tak jak pisałem, Orban postawił na Putina a nie na USA jak Polska, więc trudno tutaj mówić o jednorodnej grupie.
Tak może być tym bardziej, jeżeli mój tok rozumowania jest słuszny. Niemcy i Rosja zacieśnią współpracę jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE. Już Niemcy mówią o zniesieniu sankcji. Pewnie i Orban to w takiej sytuacji poprze.
Konsekwencje Brexit: podsumowanie
Jeżeli mam rację, Niemcy zyskują na znaczeniu. I będą forsowały większą integrację w ramach starej UE. Kryzys migracyjny pokazał, że podobnie jak Niemcy myśli Francja oraz Kraje Beneluksu. To te kraje między innymi zainicjowały wprowadzenie euro. A ostatnio chciały stworzyć małą strefę Schengen.
Tak pokrótce wygląda moje rozumowanie. Niestety wychodzi na to, że Polska przez swoje położenie historyczne ma taką a nie inną historię. I nadal możemy tego ponosić skutki. To znaczy jesteśmy pomiędzy Niemcami a Rosją. A USA robi to co osłabia Niemcy. Pokazują to nawet konsekwencje Brexit.
Ciekaw jestem Waszego zdania jakie macie spojrzenie na konsekwencje Brexit. Co myślicie na temat geopolityki? A jakie może to miec konsekwencje na gospodarke oraz giełdę?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS