
Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych
Poniższym wpisem rozpoczynam serię cyklicznych wpisów: Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych. Taki wpis będzie się pojawiał cyklicznie więc zapraszam w przyszłości do odwiedzania mojego serwisu (najlepiej zapisać się na newsletter po prawej stronie u góry)
Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych: przegląd indeksów
Jak widać powyżej polska giełda w czasie wydarzeń na Krymie, o których pisałem tutaj: Prawdziwe przyczyny konfliktu Rosja-Ukraina i skutki dla polskiej gospodarki i giełdy zachowała się tak samo jak DAX a roczna zmiana WIG jest trochę niższa niż indeksów światowych.
Natomiast jeżeli chodzi o zachowanie w ciągu ostatniego roku jak i miesiąca, tak jak pisałem, po wydarzeniach na Ukrainie, ze względu na realizację odpływów z TFI (na które zgodnie z ustawą TFI mają do pięciu dni roboczych od przyjęcia zlecenia) mniejsze spółki zachowały się gorzej:
Pewnie swoją rolę odegrały też wcześniejsze napływy do TFI i dosyć wymagające wyceny mniejszych spółek.
WIG P/E
Jak widzimy powyżej są one w okolicach średnich poziomów za ostatnie kilka lat.
Jeżeli chodzi o sytuację w polskiej gospodarce, pisałem o niej ostatnio tutaj: Kondycja polskiej gospodarki: kwiecień 2014
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS