
Błąd rady polityki pieniężnej
Wygląda na to, że właśnie obserwujemy kolejny błąd rady polityki pieniężnej. Dlaczego? Bo inflacja w 2013 będzie bardzo niska co oznacza bardzo wysoką realną stopę procentową rzędu 2/3 %! I to przy PKB Polski r/r na poziomie „zero plus”! Jest to ewenement nawet jak na historię RPP w Polsce. Historycznie tak wysoka realna stopa procentowa w Polsce była w okresie, gdy polskie PKB rozwijało się w tempie 5/6% r/r! Dwa ciekawe wykresy za ostatnie dwadzieścia lat poniżej…
Wychodzi na to, że RPP najpierw rok temu na wiosnę 2012 podniosła stopy procentowe, które wtedy powinna obniżać. Później na jesieni 2012 za późno i zbyt wolno obniżała stopy procentowe. Pisałem o tym początkiem października tutaj: “Ojcze wybacz im bo nie wiedzą co czynią?” Mam nadzieję, że większość się myli a RPP ma lepsze narzędzia analityczne niż ja. A teraz zdecydowanie za wcześnie zakończyła obniżki stóp procentowych!
Wczoraj wyszły dane o inflacji CPI za luty, które były ponownie mocno poniżej oczekiwań: + 1,3 % r/r wobec konsensusu analityków + 1,5 %. Jest to o tyle ważne, że RPP po ostatniej obniżce stóp procentowych zakomunikowała, że była to ostatnia obniżka w tym cyklu luzowania pieniężnego.
Poniżej ostatnie dane o CPI oraz stopy procentowe RPP (założyłem stopy RPP 3,25% a CPI w 2013 roku na poziomie 1%):
W efekcie mamy bardzo wysoką realną stopę procentową.
Jak widać na poniższym wykresie tak wysoka realna stopa procentowa była tylko w latach 2003-2008, ale… wtedy PKB rozwijało się w tempie 5/6% r/r a teraz polska gospodarka rozwija się w tempie „zero plus”!
Błąd rady polityki pieniężnej: podsumowanie
Inflacja w kolejnych kwartałach będzie bardzo bardzo niska, może nawet niższa niż te założone 1% za cały 2013 r. Dlaczego? O tym będzie kolejny wpis. Jest parę bardzo ważnych czynników fundamentalnych, które w poprzednich latach powodowały, że inflacja była w granicach 3/4% a w kolejnych kwartałach będzie w okolicach „zero plus”.
Rada Polityki Pieniężnej najwidoczniej o tym nie wie. Nie wie, że czynniki fundamentalne się zmieniły w porównaniu do tych, które były w latach 2007-2012. Ale o tym będzie kolejny wpis, bo temat jest dosyć skomplikowany i obszerny.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS