
Klasy aktywów: szerszy plan
Dzisiaj kolejny element szerszego planu, o którym pisałem tutaj: Cykl edukacyjny: Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia? Buduję armię. Oprócz wartości edukacyjnej/analitycznej dotyczącej danej klasy aktywów, poniższy wpis jest też przygotowaniem do mojego podsumowania roku 2016 oraz mojej strategii na rok 2017.
Autorem poniższej analizy jest Bartek Stempel. Autor bloga WarsztatAnalityka.pl:
Marzeniem Bartka jest zbudowanie wspólnoty ludzi, którzy będą w mniejszym lub większym stopniu wspierać swój rozwój ekonomiczny i nie tylko. Żebyśmy byli w stanie wymieniać się wartościami, które budują. W szczególności budują nas samych w długim terminie.
Główne obszary, które Bartek porusza w formie cykli edukacyjnych, to: budowa kapitału, omawiająca wiedzę o tym jak budować swój kapitał ludzki i pieniężny. Niezbędnik bankstera, zapewnia potrzebną wiedzę do zrozumienia jak działa system bankowy i świat finansów. A droga inwestora pokazuje jakiej wiedzy potrzebujemy, żeby w przyszłości móc dobrze zarządzać swoimi finansami/inwestycjami.
Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu
Każdy z nas zadaje sobie pytanie co warto kupić: złoto, waluty, akcje polskie a może akcje zagraniczne? A może po prostu, bez niepotrzebnego stresu i zachodu, ulokować środki na lokacie w banku? W dobie globalizacji, z roku na rok nam inwestorom przybywa możliwości do inwestowania w różne klasy aktywów. Tak naprawdę ciężko być ekspertem od wszystkich instrumentów. Z uwagi na fakt, że doba ma 24 godziny a my nie jesteśmy robotami. Nie będziemy w stanie non stop dokonywać analizy wszystkich instrumentów. A są ich dziesiątki a nawet setki.
Jednakże powyższe nie wyklucza faktu, że powinniśmy interesować się szeroką gamą aktywów bo to pozwoli nam mieć szerszy obraz tego co dzieje się na rynkach. Umożliwi nam zbudowanie takiego „big picture”. Po prostu powinniśmy wiedzieć co działo się kiedyś na świecie. W szczególności jak zachowywały się klasy aktywów w Europie. Jak wzrastały/spadały rynki rozwinięte i wschodzące. Co działo się ze złotem czy obligacjami. I tak dalej. Bo to buduje nam bazę wiedzy. Stwarza warunki do szukania ciekawych zależności, spostrzeżeń. Po prostu daje nam większy zasób wiedzy przez co możemy być lepsi w tym co robimy.
W dzisiejszym wpisie zbadamy historyczne stopy zwrotu wielu aktywów za ostatnie 10 lat. Być może ktoś z Was robił już podobne zestawienia? Albo będzie miał coś ciekawego do powiedzenia po zapoznaniu się z poniższą analizą. Podzielcie się swoimi przemyśleniami wnioskami/spostrzeżeniami. Wspólnymi siłami z pewnością mamy większe szanse, że znajdziemy ciekawe zależności, które pojawiły się na przestrzeni tych lat.
Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu za lata 2007-2016
W tym wpisie obejmiemy następujące aktywa, znajdujące się poniżej:
- kontrakt terminowy na złoto, notowane w dolarach, wykres: tutaj
- kontrakt terminowy na srebro, notowane w dolarach, wykres: tutaj
- parę walutową USD/PLN, wykres: tutaj
- kontrakt terminowy na miedź, notowane w dolarach, wykres: tutaj
- indeks WIG20, wykres: tutaj
- Indeks WIG20TR, czyli WIG20 + dywidendy + prawa poboru (indeks dochodowy), wykres: tutaj
- Indeks WIG (indeks dochodowy), wykres: tutaj
- Indeks mWIG40 (indeks cenowy), wykres: tutaj
- Indeks sWIG80 (indeks cenowy), wykres: tutaj
- Indeks Dax, najważniejszy niemiecki indeks akcji, wykres: tutaj
- Indeks S&P 500, indeks giełdowy, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, wykres: tutaj
- Indeks Nikkei, najważniejszy indeks giełdowy w Japonii, wykres: tutaj
- Indeks BUX, najważniejszy indeks giełdowy na Węgrzech, wykres:tutaj
- Indeks RTS, najważniejszy indeks giełdowy w Rosji, wykres: tutaj
- ETF MSCI Emerging Markets (indeks dochodowy), wykres: tutaj
- Indeks TBSP, indeks obligacji: (skład indeksu)
- Oprocentowanie lokat (powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy włącznie)
- Oprocentowanie lokat (powyżej 6 miesięcy do 1 roku włącznie)
- Oprocentowanie lokat (powyżej 1 roku)
- Obligacje skarbowe 10 letnie, wykres rentowności: tutaj
Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu przez ostatnie 10 lat
Poniżej przygotowałem dla Was tabelę stóp zwrotu wyżej wymienionych klas aktywów. Dokładnie jak wyglądały stopy zwrotu w danym, konkretnym roku kalendarzowym:
Źródło:opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl
Uwagi metodologiczne:
- Dziesięcioletnie obligacje skarbowe zostały policzone jako średnia rentowność z 12 miesięcy
- Dla oprocentowania lokat została przyjęta średnia z 12 miesięcy w roku (w ostatnim roku było to 9 miesięcy).
- MSCI emerging Markets ETF zawiera w swoich stopach zwrotu dywidendy i prawa poboru.
Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu lata 2007-2011
Rok 2008 możemy uznać za kulminacyjny, jeżeli mówimy o stopach zwrotu z aktywów. Gdzie na wynik w ogromnym stopniu wpłynął kryzys finansowy. I już tutaj mamy pierwszą ciekawostkę. Mogłoby się wydawać, że jak rozpętała się burza to ceny metali szlachetnych jak złoto/srebro powinny dać bardzo wysoką stopę zwrotu. Jednak w 2008 roku złoto dało stopę zwrotu zaledwie w wysokości 5%. A srebro straciło na wartości ponad 20%. A przecież to był okres już po upadku Lehman Brothers. Rok 2009 rok był jeszcze ciekawszy. Złoto było jedną z gorszych klas aktywów pod względem stopy zwrotu. Szczególnie, jeżeli wyłączylibyśmy bezpieczne formy jak lokaty czy obligacje.
Poniżej przygotowałem zestawienie stóp zwrotu od najlepszej do najgorszej (dany rok kalendarzowy: okres 2007-2011):
Opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl
Prawdziwym wygranym w tamtym czasie (rok 2008) był dolar. Większość inwestorów uciekła właśnie do dolara, możemy zaobserwować to na parze USD/PLN. Dodatkowo warto by było spojrzeć na indeks dolara, który nie został zamieszczony w tym zestawieniu.
Jak już jesteśmy przy czasach kryzysu w roku 2008 to warto spojrzeć na pozostałe instrumenty, które dawały najwyższą stopę zwrotu. Były to instrumenty dłużne:
- lokata o okresie trwania (od 3 do 6 miesięcy)
- lokata o okresie trwania (od 6 do 12 miesięcy)
- obligacje skarbu państwa 10 letnie
W poprzednich swoich artykułach pisałem o stopach procentowych w których był bardzo ciekawy wykres średnich oprocentowań lokat na przestrzeni wielu lat. Patrząc na rok 2008, możemy znowu zauważyć spory rozrzut pomiędzy oprocentowaniem lokaty w niepewnych czasach:
- lokata 3-6 miesiąca: 5,61%
- lokata 1r+ (powyżej roku): 4,04%
Niektórzy mówią, że lokata to nie inwestowanie. Na czym jednak polega inwestowanie? Inwestowanie polega tak naprawdę na 3 czynnościach:
- mogę coś kupić
- mogę coś sprzedać
- i mogę po prostu się wstrzymać, czyli nic nie robić: jest to równie ważna czynność jak dwie wyżej
A czy nazwiemy to inwestycją w edukację na rynku giełdowym, w lokatę czy we własne dzieci, to już nie ma znaczenia. Ten temat dokładnie poruszę w nadchodzących wpisach. Historia dobrze pokazuje, że czasami posiadanie lokaty w banku była bardzo dobrym rozwiązaniem (inwestycyjnym). Podsumowując, wszystko zależy od naszego punktu patrzenia na różnego rodzaju czynności ekonomiczne.
Klasy aktywów: stopy zwrotu lata 2012-2016
Poniżej to samo zestawienie, tylko stóp zwrotu od najlepszej do najgorszej w danym roku kalendarzowym za okres 2012-2016:
Opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl
Klasy aktywów: analiza stóp zwrotu i inwestowanie dywidendowe
Ostatnio bardzo popularnym tematem jest inwestowanie długoterminowe w dywidendy. Solidne dywidendy ze spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 powinny dawać mocny zastrzyk gotówki inwestorom rok do roku. Tak żebyśmy mogli reinwestować dodatkową gotówkę. I móc pokryć ewentualne straty ze spadku kursu naszej spółki. Na początku przypominam, że Michał miał swój wpis o polityce dywidendowej firm.
Poniżej wrzuciłem tabelę pokazującą stopę zwrotu dla WIG 20 (bez dywidend) i WIG 20 Total return (indeks z dywidendami). Plus dodatkowo zestawiłem to z tym co mieliśmy na lokatach:
I jak to wygląda historycznie? Różnie z tym bywało. Przykładowo jakbyśmy spojrzeli na 2012 rok to porównując indeks WIG20 do WIG20TR to można było osiągnąć sporą sumę na dywidendach. Jednakże patrząc na rok 2014 to już otrzymalibyśmy zdecydowanie mniejszy przypływ gotówki. Podobnie było w kolejnym roku, no i w ostatnim roku było to około 3%. Czyli tak naprawdę historycznie niewiele się to różniło wersus lokaty bankowe. A przecież na lokacie w banku mamy dodatkowo bezpieczeństwo w formie bankowego funduszu gwarancyjnego.
Oczywiście bardzo wiele czynników wpływa na ogólny rozrachunek inwestowania w dywidendy długoterminowo. Bardzo ważnym czynnikiem jest staranny dobór odpowiednich spółek. Tak jak Michał zawsze powtarza o selekcji spółek do portfela.
Wy jako czytelnicy Michała z pewnością doskonale wiecie, że rynki finansowe dosyć często są bardzo kapryśne. I założenia dotyczące bardzo odległej przyszłości wyglądają jak błądzenie we mgle. Szczególnie, jeżeli patrzymy na okres rok po roku. Takie są moje odczucia, dajcie znać co wy sądzicie na ten temat poniżej w komentarzach.
Stopy zwrotu aktywów: lata od 2007 do 2016
Powyższe dwie tabele, które przed chwilą Wam przedstawiłem, złączyłem w jedną. Żebyście mogli przyjrzeć się dokładnie jak wyglądają stopy zwrotu aktywów rok po roku. Będziecie mogli zobaczyć ten big picture i wyciągnąć ciekawe wnioski.
(kliknij na obrazek, aby powiększyć w nowym oknie)
Opracowanie własne na podstawie danych: stooq.pl, nbp.pl, gpwinfostrefa.pl
Stopy zwrotu aktywów: podsumowanie
Na zakończenie przygotowałem jeszcze jedno zestawienie dla historycznych stóp zwrotu. Co by było gdybyśmy dziesięć lat temu kupili poszczególne klasy aktywów i trzymali je do dzisiaj. Na zasadzie „buy and hold”.
Zobaczcie poniżej jak wyglądają stopy zwrotu dla poszczególnych klas aktywów w przeciągu dziesięciu lat (indeks obligacji TBSP jest 0,00% bo nie ma historii dla 10 lat):
A tutaj stopy zwrotu w ciągu dziesięciu lat uszeregowane od najlepszej do najgorszej:
Patrząc powyżej, zaskakujące są dla mnie dwie rzeczy. Pierwsza, że niemiecki DAX zanotował w tym okresie lepszą stopę zwrotu niż amerykańska giełda.
Druga sprawa, że złoto jest na pierwszym miejscu za dziesięć lat. Jest to efekt tego, że do roku 2011 złoto dawało bardzo dobre stopy zwrotu (do bankructwa Grecji). Jak to zazwyczaj bywa, kiedy już wszędzie można było zobaczyć reklamy złota, przyszedł czas na bardzo słabe stopy zwrotu dla złota. Tym momentem zwrotnym jest też afera Amber Gold, gdzie właśnie ludzie byli łapani na złoto.
Tak jak wspomniałem powyżej jest to pierwszy wpis, który w przyszłości będzie nam służył do wymiany poglądów na temat w co warto było zainwestować. Będziemy starali się znaleźć ciekawe zależności na przestrzeni poprzednich lat. Tak żebyśmy mogli wspólnie się edukować i wyciągać ciekawe wnioski na przyszłość.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS