
Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce. Na ten wpis czekałem trzy lata: o takich rzeczach lubię pisać :)
Parę dni temu ministerstwo pracy podało wstępne dane o poziomie bezrobocia na koniec września 2015 roku. Wyniosło ono 9,9%. Mamy wreszcie jednocyfrowe bezrobocie i dane o których pisałem na wiosnę: Wynagrodzenia +30% do 2018 r: czas na podwyżkę/zmianę pracy!
Czyli mamy potwierdzenie siły i kontynuacji cyklu dziesięcioletniego na rynku pracy w Polsce i w polskiej gospodarce. Jak pewnie pamiętacie kompleksową analizę na ten temat zrobiłem już prawie trzy lata temu bo w styczniu 2013 roku tutaj: Bezrobocie spadnie do 5% w 2018 roku!: Cykl dziesięcioletni w gospodarce i na rynku pracy. I od tego czasu czekałem aby napisać wpis, gdzie w tytule będzie „jednocyfrowe bezrobocie” ( w styczniu 2013 roku bezrobocie wynosiło około 14% i był to lokalny szczyt w tym cyklu).
Nie będę tutaj cytował co wtedy pisałem, bo w Waszych ankietach część z Was zwraca uwagę, że to się gorzej czyta dla osób, które już są dłużej ze mną :) więc poniżej tylko zaktualizowałem nasze wykresy.
A przy okazji, jeżeli ktoś jeszcze nie wypełnił ankiety o której pisałem ostatnio: Chcę Ciebie lepiej poznać! Ankieta czy macie zamiar wyjechać z Polski i co myślicie o mojej stronie, gorąco zachęcam bo każde zdanie bardzo się dla mnie liczy! Ankieta jest anonimowa, zajmie tylko dwie minuty a bardzo pomoże mi w poznaniu Was i zrozumieniu Waszych potrzeb. Dzięki temu będę mógł lepiej dostosować to co tworzę dla Was do Waszych potrzeb.
Ankieta ma kilka pytań i >>> jest do wypełnienia tutaj <<< Pytania są dosyć zróżnicowane poczynając od tego czy macie zamiar wyjechać z Polski za granicę a kończąc na tym co myślicie o promocji różnych produktów finansowych na mojej stronie. Z góry dziękuję za Wasze zaangażowanie!
Jednocyfrowe bezrobocie: obecnie wskaźnik bezrobocia GUS wygląda już zdecydowanie ładniej niż w 2013 roku:
Z kolei poniżej zaktualizowałem jak przebiega obecny, trzeci cykl dziesięcioletni:
A tutaj pokazałem o ile punktów procentowych w skali roku spada bezrobocie w obecnym cyklu:
A tak bezrobocie wygląda według danych GUS (dane z końca sierpnia 2015, bo dane powyżej to są dane wstępne ministerstwa pracy za wrzesień) w poszczególnych województwach:
A tak bezrobocie spadło w skali roku:
Jednocyfrowe bezrobocie w Polsce: miejsca pracy
Na zakończenie zaktualizowałem też dane z rynku pracy dotyczące liczby miejsc pracy BAEL bo mamy już dane za drugi kwartał. Widać, że w skali roku mamy nie tylko jednocyfrowe bezrobocie ale i liczba miejsca pracy cały czas zwiększa się (chociaż nie aż tak bardzo jak jeszcze kilka kwartałów temu):
Podobnie jest w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób (około 1/3 miejsc pracy w Polsce):
No i cały czas dynamika wynagrodzeń wygląda ok. Szczególnie realne wynagrodzenia zachowują się w miarę dobrze (chociaż szkoda, że nie jest to znacznie wyższa dynamika ale przy takiej dynamice PKB jak obecnie nie ma co się na razie dziwić).
Jak myślicie? Do jakiego poziomu spadnie bezrobocie? I jakie widzicie ryzyka dla takiego scenariusza?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS