
Wpływ komunikatu FED
W dzisiejszym wpisie przeanalizuję wpływ komunikatu FED, który ukazał się wczoraj. Rynki w USA zareagowały dosyć „nerwowo”. Poniżej kilka moich przemyśleń co dalej może stać się z polską giełdą.
1. Jeżeli chodzi o dane makro, tak jak pisałem w ostatnim wpisie, historycznie w Polsce giełda rosła najwięcej w ciągu roku od momentu, kiedy jeszcze dane makro były słabe: Kupuj plotki, sprzedawaj fakty? Dynamika PKB Polski a przyszła stopa zwrotu na giełdzie: Historia 1994-2013.
W tym cyklu wydaje się, że giełda już trochę wcześniej niż zwykle zaczęła rosnąć w skali roku, czyli na początku spowolnienia na PKB w połowie 2012 co oznaczałoby, że część wzrostów z powyższego efektu już została zrealizowana. Ale tak czy tak na podstawie historii można być optymistą w skali roku. Zobaczymy jak będzie tym razem:
2. Tak jak już wiele razy pisałem, obniżki stóp procentowych zaczną pozytywnie działać na PKB. Efekt obniżek stóp procentowych przekłada się z opóźnieniem około roku/półtora roku później na realną gospodarkę, więc siła tylko tego czynnika jeszcze przed nami bo pierwsze obniżki były na jesieni 2012 r.
3. Jeżeli chodzi o wczorajszy wpływ komunikatu FED to wydaje mi się, że paradoksalnie jego wymowa nie jest taka zła dla Polski. QE3 będzie ograniczane stopniowo. A powodem tego będzie polepszająca się sytuacja makro w USA, co też powinno lepiej wpływać np. na sytuację w Europie.
4. Warto pamiętać, że w ostatnim roku polska giełda była grana przeciwnie niż rynek w USA, więc być może jeżeli na S&P będzie korekta pieniądze w części przepłyną na polską giełdę:
5. Warto też zauważyć, że w ciągu ostatnich paru miesięcy bardzo dobrze zachowywały się średnie spółki, które najlepiej oddają składem polską gospodarkę. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy urosły prawie 20%.
Tak jak pisałem już wiele razy w moim serwisie: selekcja spółek jest kluczem do sukcesu na giełdzie. Oczywiście najwięcej niedowartościowanych spółek można znaleźć wśród mniejszych spółek bo są słabo pokrywane przez analityków i zarządzających. W przeciwieństwie do dużych, ciężkich spółek, które są pokrywane przez wszystkie biura maklerskie oraz każdego zarządzającego.
Wykres mWIG40
Widać, że hossa na „misiach” trwa w pełni gdyż działają pozytywne czynniki, które opisałem powyżej jak też inne o których pisałem tutaj: Dokąd dobrnie WIG 20? Za i przeciw czerwiec 2013
Poniżej zachowanie się MWIGu i Wigu:
Jak widać duże spółki z WIGu (oraz WIG20) jak np. KGHM ciążą w indeksie bardzo mocno. Sam tylko KGHM, który od dłuższego czasu spada odjął z indeksów WIG i WIG 20 kilka procent wzrostów:
Podsumowując: fundamenty nadal wskazują na wzrosty na giełdzie, a paradoksalnie wczorajszy wpływ komunikatu FED może być wykorzystany przez dużych graczy do akumulowania akcji.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
➡️ Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS