Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
Wreszcie jest jeden z najważniejszych wpisów w historii mojego bloga! Skończyłem o czwartej nad ranem :-) Przyda się bardzo, bardzo mocna kawa :-)
Ostatnio pojawiło się pytanie jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić w Polsce wynagrodzenia. Kiedyś tutaj: Wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat? Własny biznes? pisałem tak:
Głęboko wierzę, że w Polsce jesteśmy w stanie stworzyć takie warunki aby Polacy nie musieli wyjeżdżać za granicę a znaczna część tych, którzy wyjechali, nie tylko mogła ale i chciała do Nas wrócić. Mało tego, wierzę też, że w Polsce można będzie całkiem przyzwoicie zarabiać za jakiś czas. Nie będzie to totalna wolność finansowa, ale życie na godnym poziomie.
Jest to fundamentalne zadanie przed jakim stoi nasz kraj. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że scenariusz nakreślony kiedyś w tym artykule może się rzeczywiście zrealizować: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS.
Jeszcze raz powtórzę co już wiele razy pisałem na mojej stronie: istnieje takie ryzyko, które opisałem powyżej, ale to tylko od Nas zależy jaka będzie przyszłość. Innymi słowy co będzie się działo w naszym kraju w kolejnych latach. A na to ma wpływ mniejszy lub większy każdy z Nas: Co Ty możesz zrobić aby w Polsce było lepiej?
Jako że mam doświadczenia z każdej poniższej ćwiartki, dzisiaj postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami na ten temat: wolność finansowa: Emigracja? Giełda? Etat czy własny biznes? Poniżej dzielę się ogólnymi przemyśleniami na ten temat, natomiast w kolejnych tygodniach i miesiącach bardziej szczegółowo rozwinę moje myśli:
Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia? Buduję armię
Dzisiaj przyszedł czas aby przedstawić Tobie moją szczegółową koncepcję. Kierunek co robić aby zrobić z Polski drugi Londyn o którym pisałem ostatnio: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka. Zagadnienie jest bardzo szerokie. Wymaga zrozumienia/wyjaśnienia wielu rzeczy. Dlatego powstanie seria wpisów. W dzisiejszym wpisie chciałbym abyście dobrze zrozumieli moją koncepcję.
O wszystkim decydują ludzie, ludzie i jeszcze raz ludzie. Dlatego w związku z moją ideą buduję armię. Oglądałeś Braveheart? Cały film jest dla mnie genialny. Dobrze pokazuje jak jeden człowiek i początkowa garstka ludzi potrafi przyczynić się do zmiany losów kraju. To jest jeden z moich ulubionych fragmentów, bitwa pod Sterling (byłem tam):
Buduję armię: generałowie, oficerowie, żołnierze
Podstawą armii są generałowie, oficerowie i żołnierze. Kto to taki w moim przypadku? Ty jako mój czytelnik/czytelniczka jesteś oficerem, czyli bardzo ważną i kluczową osobą. Z oficera każdy może zostać moim generałem (osoby które dobrze znam lub blisko współpracuję). A kto jest w takim razie żołnierzem? Żołnierzem może zostać każdy Polak na którego możemy mieć razem wpływ. Czyli cała Polska.
Jak zrobić z Polski drugi Londyn. Kluczowa rola koncepcji, analizy czynników sukcesu
Jak pewnie zauważyliście jestem zwolennikiem podejścia do wszystkiego na zasadzie: wszystko można przeanalizować. Odkryć zależności. Przyczynę i skutek. Na wszystko można znaleźć rozwiązanie: trzeba tylko chcieć szukać. Dążyć do ułożenia wielu puzli układanki w jedną całość. To dlatego wiele rzeczy jestem w stanie wytłumaczyć. Na zasadzie ciekawych spostrzeżeń. Wiele osób patrzy na to samo ale niewiele osób zadaje sobie trud szczegółowej analizy danych, przyczyn, skutków. Nie chce, nie nauczyło się albo po prostu nie potrafi logicznie myśleć.
To dzięki temu na przykład już prawie dziesięć lat temu odkryłem cykl dziesięcioletni w polskiej gospodarce i na rynku pracy. Czy też przygotowałem dla was wiele ciekawych wpisów, gdzie dzielę się moimi spostrzeżeniami w sekcji „Jak inwestować„. Zresztą cała historia mojego bloga od 2007 roku na tym właśnie polega. Moje podejście sprawdza się/sprawdzało się w każdej dziedzinie życia. W inwestowaniu, pracy zawodowej, prowadzeniu biznesu. Sprawdzi się więc też odpowiadając na pytanie jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia.
Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia: trzy wyzwania
Na mojej stronie sporo pisałem o trzech obszarach:
- Polskie tsunami demograficzne
- Dlaczego tak mało zarabiamy w Polsce
- Jak inwestować
Pierwszym obszarem jest polskie tsunami demograficzne: tutaj kluczowy jest wpis z 2012 roku: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?, poniżej cytat:
Poniżej obecna demografia Polski według liczby osób w danym wieku z danego rocznika (w roczniku jest kilkaset tysięcy osób). Pomiędzy czarnymi liniami osoby w wieku produkcyjnym od 18 lat do: kobiety 60 lat, mężczyźni 65.
Potęga demografii: rok urodzenia danego rocznika
Dlaczego Polska ma powyższą strukturę demograficzną? Niestety przez położenie geograficzne…
1. Po prawej stronie wykresu obecne osoby w wieku emerytalnym to osoby, którym udało się przeżyć II Wojnę Światową… czyli urodzone do 1945 roku, w roczniku jest to zaledwie około 250 tyś. osób.
2. Lata po wojnie od 1946 roku do około 1960 to powojenny wyż demograficzny, ale tych osób w danym roczniku jest około 500-600 tyś. czyli dwa razy więcej niż obecnych emerytów..
3. Lata 1960-1975 to niż demograficzny.
4. Kolejny wyż demograficzny 1975-1985, w roczniku jest około 600-700 tyś. osób.
5. Po lewej stronie wykresu kolejny niż demograficzny od 1985 aż do 2003 (kiedy urodziło się zaledwie 352 tyś. osób, czyli połowa z tego co w szczycie poprzedniego okresu).Podsumowując: obecna liczba emerytów jest znacznie zaniżona i wynika tylko z „efektu II Wojny Światowej”. Po wojnie rodziło się po prostu przez kilkadziesiąt lat dwa/trzy razy więcej osób niż obecnych emerytów…
Potęga demografii: jak będzie wyglądała demografia Polski w 2035 r.
Zmiana w procentach liczby osób w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r.
(jak kiedyś zrobiłem ten wykres wywarł na mnie spore wrażenie…)
Zmiana liczby osób w danym wieku pomiędzy 2012 a jaka będzie w 2035 r.
Jak widać na powyższych dwóch wykresach:
1. Liczba osób w wieku poniżej 40 lat spadnie o kilkadziesiąt % (z obecnych 20 mln na około 14 mln czyli o około 6 mln !).
2. Liczba osób powyżej 65 roku życia wzrośnie o wysokie kilkadziesiąt % (z obecnych około 5 mln na około 8 mln czyli + 3 mln).
Drugim obszarem jest pytanie dlaczego w Polsce tak mało zarabiamy. Odpowiedź na to pytanie to wpis z roku 2013: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS, cytat:
Krach polskiej gospodarki: wysokość wynagrodzeń w państwie
Jeżeli ktoś zastanawia się dlaczego na zachodzie zarabia się kilka razy więcej niż w Polsce: odpowiedź jest bardzo prosta. Przeciętne wynagrodzenie w danym państwie zależy od…poziomu PKB na osobę (czyli poziomu PKB wytworzonego przez jedną osobę). PKB to wartość dóbr i usług wytworzonych w danym roku w danym państwie. Ale i też jednocześnie skonsumowanych. A konsumpcja wytworzonych dóbr i usług jest możliwa dzięki… wynagrodzeniom jakie otrzymujemy za pracę. Zależność tą widać bardzo ładnie na wykresie:
Źródło: obliczenia własne dla roku 2012 na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.plJeżeli dane państwo stwarza relatywnie mało wartościowych dóbr i usług: nie ma potem czego dzielić. Również w formie wynagrodzeń.
Warto tutaj też zwrócić uwagę, że kluczowa jest wydajność gospodarki a nie ilość przepracowanych godzin. Nie ilość ale jakość, efektywność: jak jest zorganizowana gospodarka, jak i czy wykorzystywane są jej zasoby. Innymi słowy ważne jest czy produkujemy dobra i usługi o wysokiej wartości dodanej jak np. produkty Apple (ipad) czy też produkujemy dobra i usługi nisko przetworzone i o niskich marżach.
Trzecim obszarem jest obszar inwestowania. W tym zakresie wiele pisałem, kluczowy artykuł w tym zakresie to rok 2016: Korzyści płynące z IKE oraz IKZE: znaczenie kwestii podatkowych w inwestowaniu, cytat:
Jak zatroszczyć się o emeryturę we własnym zakresie?
Są trzy kluczowe obszary na które warto zwrócić uwagę w Naszych rozważaniach emerytalnych. Zresztą nie tylko emerytalnych ale szerzej, inwestycyjnych:
- Podatki
- Kapitał
- Stopa zwrotu
Każdy z trzech powyższych czynników jest bardzo, bardzo ważny. Dzisiaj omówię szczegółowo pierwszy z powyższych punktów. Omówię korzyści płynące z IKE oraz IKZE. Dwa następne obszary poruszę w kolejnych tygodniach.
Korzyści płynące z IKE oraz IKZE: fundamentalne znaczenie podatków w inwestowaniu
Na początku tego wpisu wspomniałem, że korzyści płynące z IKE oraz IKZE mogą sięgać kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln złotych. Jak to możliwe?
Ostatnio Bartek przygotował w tym zakresie bardzo ciekawą analizę: Jak zbudować oszczędności na emeryturę.
W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że w skali roku możemy bez podatku zainwestować około 17 tys. zł. Załóżmy, że wykorzystujemy tę kwotę rok w rok wpłacając początkiem roku środki na IKE oraz IKZE. Poniżej wykres Bartka, na którym zobrazował skumulowany kapitał w zależności od liczby lat oraz stopy zwrotu:
Wykres robi wrażenie. I daje do myślenia. To dlatego napisałem w punkcie drugim i trzecim powyżej, że bardzo ważnymi obszarami jest zgromadzony kapitał oraz stopa zwrotu. To jednak nie całość układanki. Bo to jest kapitał brutto czyli zyski są przed podatkiem do zapłacenia.
Poniżej wykres na którym Bartek zobrazował ile trzeba zapłacić podatku fiskusowi od zysków:
Jak widzicie, im wyższe zyski i okres kumulowania kapitału w IKE oraz IKZe tym wyższy do zapłacenia podatek od zysków. Może on wynosić kilkadziesiąt tysięcy, kilkaset a nawet kilka mln zł. Korzystajac z możliwości jakie daje IKE/IKZE: legalnie unikamy płacenia tego podatku.
Dlatego uważam, że w Naszej strategii finansów osobistych i strategii inwestycyjnej powinniśmy starać się wykorzystać jak najwcześniej i w jak największym stopniu limity IKE oraz IKZe. Uświadomienie sobie tego mechanizmu, podjęcie decyzji w tym zakresie, może przyczynić się do naprawdę sporych korzyści finansowych. Niestety limity są niewielkie w skali roku. Dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej podjąć tę decyzję. W przeciwnym wypadku nie zbudujemy dużego kapitału. A to jest kluczowe aby móc cieszyć się wysokimi zyskami w ujęciu wartościowym.
Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia? Zasada Pareto
Vilfredowi Pareto powszechnie przypisuje się sformułowanie tzw. „zasady Pareto”, nazywanej też „zasadą 20/80” i mającej szerokie zastosowanie w ekonomii i zarządzaniu. Zgodnie z nią rozkład wielu cech przyjmuje stosunek 20 do 80%, np. około 80% przychodów przedsiębiorstwa generowanych jest przez około 20% jego klientów, lub 20% czasu poświęcanego pracy generuje 80% efektów tej pracy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vilfredo_Pareto
Ta zasada jest bardzo potężnym prawem. Wynikają z niej dwie bardzo ważne rzeczy. Aby zrobić z Polski drugi Londyn:
- Nie trzeba wszystkiego, 100% zmieniać czy ulepszać. Wystarczy zdiagnozować te 20% rzeczy, które są odpowiedzialne za 80% sukcesu
- W celu odniesienia sukcesu mojej koncepcji nie trzeba do tego przekonać 100% społeczeństwa. Wystarczy 20% społeczeństwa, które jest odpowiedzialne za 80% tego co dzieje się w Polsce.
Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia? Kierunek
W związku z zasadą pareto należy więc zdiagnozować obszary, które są odpowiedzialne za 20% rzeczy generujących 80% sukcesu. Po drugie 20% społeczeństwa odpowiedzialnego za 80% tego co dzieje się w Polsce. Przyjmując, że mamy około 16 mln osób pracujących, to jest około 3 mln osób. I te osoby trzeba zmotywować aby robiły te 20% które generują 80% sukcesu.
Zwróćcie uwagę, tak przy okazji, ile mamy przedsiębiorstw, przedsiębiorców w Polsce? Około 3 mln. Zasada pareto w praktyce.
Obszary odpowiedzialne za 20% sukcesu: jeżeli nie My to kto? Jeżeli nie teraz to kiedy?
- Podstawowy i kluczowy czynnik w każdej dziedzinie życia to know how: wiedza, edukacja. Historycznie wyglądało to tak, że doświadczenie przekazywane było z pokolenia na pokolenie co robić i jak to robić dobrze. Przez ostatnie kilkaset lat Polacy masowo ginęli/byli mordowani więc tutaj jest spalona ziemia. Najpierw utrata niepodległości przez zabory, powstanie listopadowe i styczniowe, zsyłki na Syberię. Fala imigracji. Potem pierwsza wojna światowa, następnie druga. Ci którzy przeżyli cudem wojnę byli następnie mordowani przez NKWD oraz służby stworzone przez Rosję w Polsce (żołnierze wyklęci). To samo za czasów systemu, który upadł w 1989 roku. Ci którzy nie zostali zamordowani przez te lata, imigrowali/uciekali z Polski. W efekcie szacuje się, że mamy kilkadziesiąt mln potomków Polaków urodzonych na obczyźnie. Więc skąd w Polsce ma być ta wiedza? Know how? Kto ma ją mieć? Skąd? Jak mamy mieć kompetentnych polityków?
Na to nakłada się drugi problem: system edukacji jaki znamy powstał w ostatnich stu latach. Obecny system edukacji jest do zaorania. Obecny system edukacji to odpowiedź na zapotrzebowanie systemu gospodarczego jaki mieliśmy w poprzednim okresie gdzie dominowała era przemysłowa. Dlatego system edukacji jest tak zrobiony aby edukować ludzi do pracy przy taśmie produkcyjnej. A co musi umieć taki pracownik? Na pewno nie jest to wiedza dotycząca przedsiębiorczości, tego jak działa gospodarka czy też jak sensownie pomnażać pieniądze. - Rewolucja przepływu know how dzięki internetowi: ekonomia współpracy. Powyżej napisałem, że historycznie było tak, że doświadczenie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Uosobieniem tego doświadczenia były książki czy prasa. Czyli to wszystko co rozwinęło się od momentu gdy wynaleziono druk. Ale to niedługo stanie się historią. W dobie internetu, globalizacji, ekonomii współpracy, tradycyjne modele biznesowe, know how, doświadczenie zdobywany przez dziesiątki lat, można ot tak po prostu zdobyć, wykształcić w relatywnie krótkim czasie. I dlatego to co napisałem powyżej w punkcie numer jeden możemy bardzo szybko nadgonić.
Tylko jest jeden warunek: musimy ze sobą współpracować, stworzyć system wymiany know how na styku przedsięborczości/pracowników/pomnażania kapitału. Tak aby te kluczowe 3/4 mln osób miały odpowiedni know – how potrzebny do zrobienia z Polski drugiego Londynu/podwojenia wynagrodzeń. - Podsumowując powyższy punkt 1. i 2., obecnie, jeżeli mówimy o rozumieniu gospodarki, przedsiębiorczości, inwestowania, świadomość społeczna Polaków w tym zakresie jest taka jak w czasach gdy ludzie powszechnie uważali, że Ziemia jest płaska. A Słońce krąży wokół Ziemi. Totalna herezja. Większość społeczeństwa ma takie właśnie wyobrażenie. Co najgorsze słucha w tym zakresie wszelkiej maści szamanów czy to w internecie, telewizji czy też na scenie politycznej. Jeżeli tego nie zmienimy, nic się nie zmieni. Jeżeli to zmienimy. Wszystko zmienimy.
- Kolejne czynniki w ramach 20% czynników odpowiedzialnych za 80% sukcesu wymieniam poniżej. Z tym, że one same z siebie wiele nie zmienią. Zgodnie z powiedzeniem „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Aby poniższe czynniki dały potężne efekty musi być jednocześnie spełniony czynnik, że społeczeństwo wie że Ziemia nie jest płaska. A Słońce nie krąży wokół Ziemi.
- Wysokie standardy etyczne i zawodowe: Na pierwszy miejscu nie hajs ale interes obywatela, czytelnika, klienta. Pieniądze zawsze powinny być tylko naturalną konsekwencją tego, że w czymś jesteśmy dobrzy.
- Stabilne i przewidywalne prawo.
- Sprawnie działające sądy gospodarcze.
- Zbudowanie zaufania Polaków do państwa, którego nie mieliśmy od kilkuset lat. Nie można nawet powiedzieć odzyskać zaufanie. Trzeba je po prostu zbudować. W tym kontekście bardzo ważne jest zaufanie całego społeczeństwa tak aby żaden Polak, żadna grupa społeczna nie czuła się albo wykluczona albo okradana.
- Zagadnienia, spostrzeżenia, które wytłumaczę Tobie dokładnie w ramach kolejnych wpisów, które przygotuję w ramach serii analiz: „Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?”. Wymieniłem je na początku tego wpisu. Każde zagadnienie jest tak pomyślane aby po jego przeczytaniu było jasne, dlaczego jest on tak ważny w ramach idei „Zróbmy z Polski drugi Londyn”.
- Problemy, wyzwania przed którymi stoimy, są tak ogromne, że tylko cała Polska, wszyscy razem zjednoczeni możemy im podołać. I nie chodzi co kto ma na ustach w kwestii jednoczenia Polaków. Nie o słowa chodzi. Ale o to co robi w praktyce, o czyny.
Stawiam na rynek kapitałowy i przedsiębiorczość, nie tylko słownie: Bartek Stempel: mój pierwszy generał
Jak pewnie zauważyliście, ostatnio sporo piszę na temat Bartka i jego projektu: WarsztatAnalityka.pl Bartek jest właśnie moim pierwszym generałem. I częścią większego planu. Co mam na myśli zobaczycie w kolejnych tygodniach i miesiącach. Już teraz mogę Wam napisać, że idea którą promuję to nie tylko słowa bo zaangażowałem się finansowo w projekt Bartka, jako partner trzech cykli edukacyjnych: „Droga inwestora„, „Budowanie Kapitału” oraz „Niezbędnik bankstera„.
Oto tekst jaki Bartek napisał przy każdym z cykli edukacyjnych. Myślę, że dobrze oddaje ideę „Zróbmy z Polski drugi Londyn”:
Powyższy cykl edukacyjny powstaje w ramach współpracy z Michałem Stopką. Więcej o jego osobie przeczytacie tutaj.
Marzeniem Michała jest zbudowanie silnie wyedukowanego ekonomicznie społeczeństwa. Jest to jeden z kluczowych elementów, dzięki któremu Michał chce podwoić w Polsce zarobki: Jak podwoić wynagrodzenia i rozwiązać wszystkie problemy Polski? Podwoić PKB! Michał chce abyśmy razem tworzyli warunki aby Polska stała się drugim Londynem: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka. W szczególności Michał stawia na rozwój rynku kapitałowego i przedsiębiorczości, nie tylko słownie. Również zaangażował się finansowo w pomoc przy rozwoju mojego bloga. Będąc partnerem tego cyklu edukacyjnego. Pamiętajcie, decyzja każdego z Was o tym czy pomożecie drugiej osobie, może wpłynąć na losy naszego kraju. Tylko powstaje pytanie, ilu nas będzie? I czy będziemy wspólnie walczyć o dobro nas wszystkich. Pojedynczo jesteśmy tylko nic nieznaczącymi jednostkami. W grupie tworzymy ogromną siłę, która ma wpływ na przebieg spraw w Polsce.
Podsumowanie: Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia?
Powyżej pokazałem kierunek w którym chcę zmierzać razem z Tobą. Wiem, że na razie nie wszystko pewnie jest dla Ciebie do końca zrozumiałe. Na pewno jednak, w miarę jak będę opracowywał kolejne analizy w ramach tej serii analiz, znajdziesz dla siebie obszar w którym możemy Razem zrobić piękne rzeczy. W roku 2017 będzie kilka ważnych projektów nad którymi obecnie pracuję. Tak jak już pisałem, w 2017 roku będzie się naprawdę sporo działo. Sercem tych projektów będzie oczywiście tematyka przewodnia mojego bloga, czyli inwestowanie.
Ciekaw jestem Twojego zdania na temat tego co napisałem. Chętnie zobaczę Twoje spostrzeżenia, przemyślenia i uwagi. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS