Jak inwestować w start-upy? Zmieńmy razem rynek pracy w Polsce!
Jest właśnie czwarta rano. Przewinąłem Olę i żona właśnie ją nakarmiła. Spokój na jakieś trzy godziny :) Rozpoczęło się jakiś czas temu od niewinnej rozmowy przez telefon a teraz piszę ten wstęp. Dopiero teraz, po napisaniu poniższych przemyśleń, tak naprawdę uświadomiłem sobie jak wartościowy jest projekt iniJOB. Wartościowy pod kilkoma względami. Może pomóc wielu osobom i biznesom w Polsce. Dzięki temu mocno przybliża Nas do podwojenia zarobków w Polsce/zrobienia z Polski drugiego Londynu. A przy przy okazji pomaga odpowiedzieć na pytanie jak inwestować w start-upy w Polsce.
Bartek wierzę w Ciebie. W to co tworzysz rozwijając ten projekt. Trzymam kciuki za jego powodzenie. Mam nadzieję, że moi czytelnicy walnie przyczynią się do sukcesu tego co robisz. Do zmiany rynku pracy w Polsce. A może i na świecie bo chcesz wejść też na rynek amerykański.
Poniżej przedstawiam Wam tylko wycinek tego co mam teraz w głowie. Jak ten projekt może przyczynić się do Waszego osobistego sukcesu. A przy okazji zmienić Polską. Ten temat będzie rozbudowany w kolejnych miesiącach. A może i latach. Tak aby przy okazji stworzył cykl edukacyjny opowiadający krok po kroku jak inwestować w start-upy.
Jak wiecie, jakiś czas temu rozpocząłem współpracę z Bartkiem Stemplem, który tworzy bloga Warsztat Analityka. Aż trudno mi w to uwierzyć, ale wygląda na to że pojawił się kolejny projekt współpracy. Współpracy, która w kolejnych miesiącach powinna przynieść wiele wartościowych rzeczy dla Was. I też ten projekt jest tworzony przez Bartka :) Więcej informacji poniżej. Zapraszam w podróż z iniJOB!
To jest wpis z cyklu edukacyjnego:
„IniJOB: Od start-upu do globalnej firmy giełdowej.
Zmieńmy razem rynek pracy!”
Składa się on z następujących artykułów
- Jak zarobić kilka mln złotych lub więcej w życiu? Mój Profesjonalny trójkąt
- Jak inwestować w start-upy? Zmieńmy razem rynek pracy w Polsce! <<< jesteś tutaj
- Wywiad: Trudne pytania do Prezesa iniJOB Bartka Michałka. I jego szczere odpowiedzi
- GPW akcelerator dla startupów dla iniJOB! Equity crowdfunding: jak zrobiliśmy udaną akcję crowdfundingową na 400 tysi
- Akcjonariusze iniJOB: spotkania/webinary. Krok po kroku śledzenie co dalej dzieje się z Naszymi pieniędzmi w celu zdobycia praktycznego doświadczenia jak inwestować w start-upy/rozwijać biznes/analizować spółki giełdowe:
- Wrzesień 2017: rozwój produktu dla pracodawców – triger sprzedaży
- Styczeń 2018: rozwój funkcjonalności dla pracowników – ruch na stronie
- Styczeń 2018: wstępne omówienie wyników finansowych w 2017 roku. Ze szczególnym uwzględnieniem co i jak można księgować konserwatywnie lub agresywnie aby podrasować wyniki spółki nienotowanej/giełdowej
- Czerwiec 2018: uruchomienie usługi w USA
- Jak robimy startup – jak ograniczamy ryzyka i maksymalizujemy szanse (ustalimy dokładny termin)
- Akcjonariusze ambasadorami spółki: ważni kreatorzy tworzenia biznesu na przykładzie iniJOB
- Case study: zaangażowanie w spółkę nienotowaną/giełdową przez partnerów/pracowników firmy w formie otrzymanych akcji. Szanse i ryzyka dla akcjonariuszy mniejszościowych/indywidualnych
- Członek rady nadzorczej jako próba zabezpieczenia interesów inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Statut spółki jako ważny element zabezpieczenia inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Transakcje z podmiotami powiązanymi jako główne ryzyko dla inwestorów mniejszościowych/indywidualnych w spółce nienotowanej/giełdowej
- Uczciwie zachowujący się zarząd/właściciel: biznes zostaje w spółce. Sedno kreowania wartości dla akcjonariuszy mniejszościowych/indywidualnych
- Kluczowe czynniki sukcesu dla udanego start-upu/rozwoju dobrego biznesu
Trzy obszary które mnie kręcą
Jak wiecie, na mojej stronie staram się tworzyć dla Was wartościowe treści. Na przykład już niedługo: końcem czerwca 2017 odbędzie się walne zgromadzenie/dzień inwestora w spółce giełdowej GKI. Tutaj jest formularz potencjalnego udziału w dniu inwestora/WZA spółki jeżeli nie chcecie przeoczyć wydarzenia. Wyślę dokładne informacje co i kiedy będzie miało miejsce.
Już są szczegółowe informacje w tym zakresie. We wpisie jest też arkusz rejestracyjny: Dzień inwestora + WZA Grupa Kapitałowa Immobile S.A. Serdecznie zapraszamy: bezpłatny nocleg dla 30 osób!
Dzisiaj mam dla Was coś równie fascynującego i w podobnej tematyce. Co jednak najlepsze. Projekt iniJOB ściśle wiąże się z tematyką mojego bloga i to aż w trzech obszarach które mnie kręcą.
- Piszę Wam że nadchodzi rynek pracownika (linki). O tym, że warto myśleć jak zarabiać więcej/jak podnieść swoją wartość na rynku pracy.
- Piszę Wam o przedsiębiorczości. O biznesie. Jak bardzo jest to ważny obszar w kontekście podwojenia zarobków w Polsce (linki)
- Piszę Wam że warto inwestować. Że warto rozwijać swoją wiedzę/kompetencje/doświadczenie w tym zakresie
Skąd pomysł na napisanie tego wpisu?
W sekcji współpraca/kontakt piszę tak:
Generalnie interesuje Nas tylko komercyjna współpraca na zasadzie partnerstwa (żadne afiliacje, wymiany linków itd.).
Jeżeli jednak to co masz Nam do zaproponowania byłoby naprawdę mega użyteczne/wartościowe dla Naszych czytelników lub dla Polski, być może nawiążemy współpracę bez komercyjnej otoczki.
I ten wpis jest właśnie wynikiem dokładnie tego, co napisałem powyżej. IniJOB może być mega użyteczny/wartościowy dla Was. I dla Polski.
Ostatnio zgłosił się do mnie Bartek Michałek i opowiedział mi o swoim projekcie: IniJOB. Tak opowiedział, że ostatecznie postanowiłem właśnie „pro publico bono” pomóc mu w promocji tego projektu. Bartka poznałem prawie dwadzieścia late temu. Jak wiecie, kiedyś na SGH założyłem Studenckie Koło Naukowe „Klub Inwestora” (linki). Bartek przychodził na spotkania Klubu Inwestora. I tak poznałem Bartka.
Rozmawiałem z Bartkiem już parę razy na temat jego projektu. I naprawdę jestem pod wrażeniem tego jak to ma się wszystko rozwijać. Jeżeli miałbym powiedzieć jednym słowem co myślę o jego projekcie to powiedziałbym tak: projekt bardzo mi się podoba. A i Bartek ma spore doświadczenie w budowaniu tego rodzaju projektu.
Trzy obszary na styku iniJOB: mój blog
Poniżej kilka słów na czym polega projekt iniJOB. Jak może być dla Was wartościowy w trzech obszarach które wymieniłem na początku tego wpisu. Zapoznajcie się dodatkowo z linkami gdzie opisany jest dokładnie projekt. Jeżeli będziecie bardziej zainteresowani. Pytajcie w komentarzach. Jeżeli chcielibyście porozmawiać z Bartkiem/spotkać się z nim. Też dajcie znać w komentarzach. Szczgólnie jeżeli interesuje Was odpowiedż na pytanie jak inwestować w start-upy.
[WP-Coder id=”2″]
IniJOB: jesteś pracownikiem jak możesz zyskać?
Masz pomysł na zmianę w firmie. Cokolwiek, co dałoby energię do pracy. Ekspres do kawy? Częstsze rozmowy z przełożonym? Inna formuła prowadzenia projektów? Zgłaszasz pomysł do iniJOB. Zapraszasz współpracowników do jego wsparcia. Wszystko ANONIMOWO. IniJOB przejmuje pałeczkę, skutecznie komunikuje ideę u Pracodawcy i walczy o reakcję. To działa!
Jaki jest nasz cel?
Pracujesz w korporacji. Masz swoją rolę i codziennie ją odgrywasz.
Jednak obserwujesz firmę i widzisz rzeczy, które mogłyby działać inaczej. Lepiej. Dla Ciebie i dla biznesu.
Uwagi zachowujesz jednak dla siebie.
Po pierwsze dlatego, że jak powiesz o nich szefowi, to paradoksalnie cała sprawa może obrócić się przeciwko Tobie. Bo ktoś sobie coś pomyśli…
Po drugie dlatego, że nawet jak je przekażesz to duża szansa, że nikt z tym nic nie zrobi. Trafią do czarnej skrzynki, której nikt nie otwiera.
I tutaj przestrzeń dla iniJOB.com. Jesteśmy bezpiecznym tunelem przekazywania inicjatyw, sugestii i postulatów od Pracowników do Pracodawców. Pracownicy zyskują narzędzie do efektywnej komunikacji z Pracodawcą. Pracodawcy korzystają uzyskując dostęp do dotychczas korytarzowej i plotkarskiej wiedzy o firmie. W efekcie firma rozwija się sprawniej, a pracownicy stają się bardziej zadowoleni, a więc bardziej wydajni i lojalni.
Dlaczego iniJOB?
Nie chcesz, żeby Twój pomysł był traktowany jako prowadzenie gry z szefem. Nie chcesz się narażać. Ale potrzebujesz zmiany. Chcesz pracować w lepszych warunkach dla siebie i dla firmy.
Nie zwlekaj dłużej!
Zaufaj nam i przekaż swoją inicjatywę. Zarejestruj się, dodaj pracodawcę i naciśnij GO! Robimy wszystko za Ciebie. Twój szef nie wie, od którego z pracowników pochodzi pomysł. Ale wie, że to pomysł ze środka. Z firmy.
Zadbamy, żeby go nie zignorował!
Jeżeli zrobi tak wystarczająco wiele osób. Razem naprawdę zmienimy rynek pracy w Polsce. I przy okazji możemy naprawdę mocno zwiększyć wydajność firm/gospodarki. Czyli po prostu przyspieszyć dynamikę PKB. Wiem, że to brzmi trochę dziwnie. Ale im więcej o tym myślę. Tym bardziej jestem przekonany, że iniJOB to właśnie w praktyce zrobi. Potrzebny jest tylko po prostu efekt skali. I Wy którzy ten efekt skali zrobicie.
>>> Tutaj jest strona INIJOB gdzie możesz się zarejestrować <<<
INIJOB: Jak działa iniJOB?
Ideą projektu inijob jest platforma, która umożliwia, co bardzo ważne, anonimową komunikację pracowników z własną firmą. Ma to na celu po pierwsze zwiększenie wydajności/efektywności w danej firmie. A po drugie zwiększenie zadowolenia z pracy/zmniejszenie niezadowolenia z pracy.
W Polsce zazwyczaj jest tak, że pracownicy zmieniają pracę chociaż w wielu przypadkach można by tego uniknąć. Tylko ludzie boją się po prostu odezwać z imienia i nazwiska bo może rodzić to różnego rodzaju problemy. W efekcie firmy ponoszą ogromne koszty związane z rotacją pracowników. A i pracownicy ryzykują rezygnując z pracy bo w nowej pracy może być różnie. Tutaj cytat jak to dokładnie działa:
Jak działa iniJOB?
Po pierwsze musimy mieć pewność, że za pomysłem stoi Pracownik, a nie były pracownik lub ktoś z zewnątrz firmy. Dlatego wymagamy rejestracji w iniJOB. Podajesz konto mailowe do kontaktu (nie musi być mail pracowniczy), wskazujesz swojego pracodawcę (zarejestrujemy go w serwisie, o ile nie jest już aktywny) i wszystko gotowe.
Teraz wystarczy ANONIMOWO dodać inicjatywę, pomysł, czy sugestię do Twojego pracodawcy. I również ANONIMOWO – za pośrednictwem iniJOB – zaprosić współpracowników do wsparcia Twojej idei. Im więcej osób się zaangażuje w sprawę tym większe szanse na sukces.
I tutaj zaczyna się rola iniJOB. Po weryfikacji, czy inicjatywa nie ma charakteru obraźliwego czy uderzającego w czyjś interes, skutecznie przekazujemy inicjatywę Twojemu pracodawcy. Autor inicjatywy, tak jak osoby ją wspierające zawsze pozostają ANONIMOWI. Czekamy na reakcję.
Reakcja pracodawcy jest oceniana przez pracowników. Dzięki temu pracodawca odczyta reakcję pracowników, jako zadowolonych bądź niezadowolonych z obrotu sprawy. Co więcej, pracownicy ocenią, czy pracodawca wdrożył pomysł w życie, czy zatrzymał się na deklaracji jego wdrożenia.
Jak dbamy o Twoje bezpieczeństwo?
Istotą naszej usługi jest ANONIMOWOŚĆ zarejestrowanych użytkowników. Wszelkie dane rejestracyjne są trzymane w poufności, nie przekazujemy ich, nie udostępniamy. Gromadzimy je tylko po to, żeby mieć pewność, że inicjatywy pochodzą od pracowników, a nie od przypadkowych osób z zewnątrz.
Dbamy o to, żeby dane personalne użytkowników były bezpieczne. Osoby odwiedzające portal, w tym pracodawcy, mają dostęp tylko do treści inicjatyw, sugestii i postulatów umieszczanych na iniJOB.
Co zyskujesz?
Namawiamy do tego, żeby walczyć o lepsze życie, również w pracy. To istota usługi iniJOB. Wesprzemy Cię w tym, żeby pracodawca zmienił się dla Ciebie. Przestaniesz myśleć o szukaniu nowej, lepszej pracy. To praca zmieni się dla Ciebie!
W sposób zupełnie bezpieczny, bezproblemowy i szybki przekażesz swój pomysł pracodawcy. Twoi współpracownicy wesprą ideę, a iniJOB spowoduje, że ta skutecznie dotrze do świadomości kompetentnych osób w firmie.
I wszystko bez jakichkolwiek kosztów.
Co zyskuje pracodawca?
Pracodawca chce mieć zmotywowanych pracowników. Dlatego z chęcią wysłucha Twojego głosu, szczególnie jeżeli ten będzie wspierany przez Współpracowników. Zyska szansę na dostosowanie swoich działań do wymogów załogi. Ostatecznie wzrośnie efektywność pracy i spadnie ilość odejść z pracy.
Jak inwestować w start-upy: rozwój przedsiębiorczości
W kontekście zrobienia z Polski drugiego Londynu/podwojenia wynagrodzeń piszę Wam, że bardzo ważne jest promowanie w Polsce przedsiębiorczości. Bartek Michałek ma spore doświadczenie biznesowe. Co bardzo ważne, prowadzi też bloga dla przedsiębiorców/start-upów. Możecie się tutaj wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć. Myślę, że w tym zakresie będę jeszcze z Bartkiem rozmawiał. I też przygotujemy dla Was w tym zakresie wartościowe przemyślenia.
>>> Tutaj jest blog Bartka: SturtupLIFE <<<
Jak inwestować w start-upy: wiedza i doświadczenie
Na mojej stronie piszę Wam przede wszystkim o inwestowaniu. Po to między innymi powstał wpis jak rozpocząć inwestowanie, od czego zacząć (linki). Na zachodzie tak jak standardem jest inwestowanie w akcje tak standardem jest też budowanie oszczędności przez inwestowanie w start-upy.
Powstaje jednak znowu pytanie jak inwestować w start-upy? Myślę, że dokładnie na tej samej zasadzie można odpowiedzieć na pytanie jak w przypadku inwestowania na giełdzie. Zarówno inwestowanie na giełdzie, jak i inwestowanie w start-upy to nie bułka z masłem. Potrzebna jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Bo zarówno tutaj i tutaj relatywnie łatwo stracić pieniądze jeżeli brakuje wiedzy i doświadczenia. W przypadku inwestowania w start-upy jest tym trudniej, że są to nowe biznesy/pomysły na biznes. Więc potencjalnie ryzyko jest jeszcze większe. Szczególnie jeżeli nie zna się ludzi którzy budują start-up.
Wiem, że to może trochę brutalne co napisałem ale nie wierzcie ludziom którzy na pytanie jak inwestować na giełdzie/jak inwestować w start-upy, odpowiadają, że to prosta sprawa. I giełda i start-upy wymagają wkładu własnego i jednocześnie generują różne szanse/ryzyka.
Z drugiej strony ten wkład potem może dzięki temu procentować. Zresztą myślę, że tak jak pomału wiedza o inwestowaniu na giełdzie jest coraz większa, tak i wiedza o inwestowaniu w start-upy też będzie się stopniowo upowszechniała.
Jak inwestować w start-upy: najlepiej rozpocząć od niewielkiej kwoty
Jak w takim razie inwestować w start-upy? Moim zdaniem najlepiej, podobnie jak w inwestowaniu na giełdzie, rozpocząć od niewielkiej kwoty. Tak aby przejść cały proces bezboleśnie. Potraktować to jak ewentualny koszt zdobycia doświadczenia i wiedzy. Jeżeli start-up nie odniesie dużego sukcesu. Nie zaboli bo kwota zainwestowana jest relatywnie mała. Ale zdobędzie się cenną wiedzę i doświadczenie jak inwestować w start-upy. To znaczy jakie warunki muszą zajść aby start-up odniósł sukces a my jako akcjonariusze na tym skorzystali. Z drugiej strony jeżeli start-up odniesie sukces. Stopa zwrotu i tak może być gigantyczna.
W przypadku iniJOB mam nadzieję, że kiedyś będzie tak, że akcje INIJOB zadebiutują na giełdzie z dobrą stopą zwrotu. Albo zostaną sprzedane do branżowego z solidną premią od tej oferty.
Ale nie o to tylko chodzi. Przez to, że kiedyś poznałem Bartka Michałka mamy unikatową możliwość zaangażowania się w projekt INIJOB prawie na samym początku. Obserwowania jak się rozwija, szczególnie, że pomysł jest bardzo ciekawy. I zdobywania wiedzy/doświadczenia w zakresie tego rodzaju pomnażania oszczędności. Jakie są szanse ale i wyzwania/ryzyka przy inwestowaniu w start-upy. Zgodnie z zasadami bezpiecznego inwestowania które Wam niedawno opisałem przy okazji tworzenia własnej strategii inwestycyjnej (linki). Myślę, że w ramach strategii inwestycyjnej warto przeznaczyć część środków również na inwestowanie w start-upy.
Mój pomysł jest taki, że chcę żebyśmy ja i Wy jako moi czytelnicy wspólnie towarzyszyli iniJOB w drodze na giełdę. Czy to jako użytkownicy iniJOB bo jesteście pracownikami. Czy to jako przedsiębiorcy bo chcecie już lub kiedyś uruchomić Wasz biznes. Czy też jako akcjonariusze bo zdecydujecie się zainwestować w iniJOB.
Jak inwestować w start-upy: oferta akcji iniJOB
Przy obecnej cenie akcji oraz liczbie, projekt iniJOB jest wyceniany na 4 mln zł. Oczywiście z jednej strony to start-up więc i pytanie jak to się dokładnie rozwinie. Z drugiej strony 4 mln to nie jest jakaś ogromna kwota zestawiając ja z kapitalizacją spółek giełdowych. Szczególnie biorąc pod uwagę, że Bartek niedawno pozyskał prawie jeden milion złotych dofinansowania ze środków europejskich. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w dokumencie ofertowym.
Sprzedaż akcji prowadzona jest na zasadzie crowdfundingu na platformie beesfund. Oferta jest pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, więc wszystko jest zgodne z prawem:
>>> Informacje na temat iniJob,
oferty akcji oraz jak wziąć udział w ofercie <<<
Oferta rozpoczęła się jakiś czas temu. Trwa do 10 czerwca. Na ten moment (19 maj) wygląda to tak:
Jeżeli chcesz zobaczyć kto został akcjonariuszem iniJOB zobacz tutaj.
Dlaczego wierzę w projekt/sam inwestuję w iniJOB
- Po pierwsze projekt jest bardzo ciekawy z punktu widzenia tego, że razem możemy zmienić rynek pracy w Polsce. To może też być z korzyścią dla każdego z Was indywidualnie, jeżeli się w niego zaangażujecie jako pracownik.
Z kolei patrząc biznesowo, nadchodzący rynek pracownika to idealny rynek dla takiego projektu. Pomyślcie co rynek pracownika oznacza dla firm? Będą musiały konkurować o pracowników. Między innymi podnosząc jakość pracy swoich pracowników. A do tego kluczowa jest komunikacja na linii pracodawca-pracownik. Czyli iniJOB. - Ten proces będzie też korzystny dla Polski bo projekt ma za zadanie zwiększenie efektywności firm. Czyli po prostu wzrost wydajności/PKB. No i promuje start-upy. Które jeżeli odniosą sukces, szczególnie globalny: przełoży się to przede wszystkim na wzrost wynagrodzeń w Polsce.
- Po trzecie inwestując w akcje iniJOB przećwiczę cały proces jak to jest być akcjonariuszem start-upu. Krok po kroku sprawdzę jak inwestować w start-upy.
Mamy unikatową możliwość śledzenia całego procesu. Znam Bartka więc będzie możliwość brania udziału w walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Spotkaniach z zarządem iniJOB. Obserwowania jak rozwija się cały projekt. Już na ten temat rozmawiałem z Bartkiem i jest jak najbardziej tym zainteresowany. Na pewno będzie to bardzo ciekawa wiedza/doświadczenie. Szczególnie w zestawieniu z projektami które do tej pory Wam przygotowałem. I przygotuję w 2017 roku.
No i Bartek ma spore doświadczenie w tym co robi, wierzę w sukces projektu Bartka.
Jak inwestować w start-upy: podsumowanie
Myślę, że w kolejnych miesiącach jeszcze usłyszycie u mnie o iniJOB. Chciałbym abyśmy każdy z trzech powyższych obszarów rozwijali na moim blogu.
Między innymi w kwestiach związanych z inwestowaniem. Tak jak pisałem. Jedną z dwóch opcji rozwoju iniJOB jest wejście na giełdę. To idealny przykład po tym co Wam pokazałem na przykładzie GKI (linki). Na pokazanie jak inwestować w start-upy. Tylko tutaj mamy etap tworzenia/rozwoju biznesu który ma się dopiero ewentualnie zakończyć wejściem na giełdę.
Im bardziej myślę o iniJOB tym bardziej mi się podoba ten projekt. Naprawdę razem możemy:
- Zmienić rynek pracy w Polsce
- Gigantycznie zwiększyć wydajność w firmach/wzrost PKB >>> mocny wzrost wynagrodzeń w Polsce
- Zdobyć know how o tym jak inwestować w start-upy
Zróbmy z Polski drugi Londyn: Pokażmy siłę inwestorów indywidualnych
Dzięki iniJOB, i pozostałym projektom na mojej stronie. Możemy pokazać, że inwestorzy indywidualni stanowią coraz większą siłę w Polsce. Mam na myśli względem inwestorów finansowych. Zarówno jeżeli chodzi o TFI jak i private equity oraz venture capital. Mało tego. Również względem banków. Banki dają śmiesznie niskie oprocentowanie spijając śmietankę z finansowania biznesu. Można to zmienić. Wprowadźmy nowe standardy. Edukujmy się. Zdobywajmy doświadczenie. Kompetencje. Pokażmy siłę inwestorów indywidualnych!
Zróbmy Razem z Polski drugi Londyn. Zmieńmy zarówno rynek pracy w Polsce, podejście do przedsiębiorczości jak i rynku kapitałowego. Bądźmy Inwestorami Profesjonalnymi!
Czujecie już co miałem na myśli pisząc kiedyś, że chcę Razem z Wami zrobić z Polski drugi Londyn? Chcę, żebyście byli moją armią/generałami: Jak zrobić z Polski drugi Londyn i podwoić wynagrodzenia? Buduję armię. Jeżeli jesteś chętny/chętna, załóż zbroję i dołącz do mnie!
Uwaga: Dopisane po publikacji wpisu
Jeżeli pojawią się dodatkowe rzeczy/pytania po publikacji wpisu zostaną one tutaj dopisane. Więc jeżeli Was zainteresował temat iniJOB zaglądajcie tutaj (ten akapit).
- MS: Są już pierwsi akcjonariusze! Info: tutaj. Między innymi właśnie zostałem akcjonariuszem iniJOB :) Cała procedura trwa kilka minut. Zakładasz konto, podajesz dane osobowe na kogo mają być przydzielone akcje. Dokonujesz płatności przez elektroniczne płatności. I już jestem akcjonariuszem.
- MS: Moja propozycja po komentarzach pod tekstem: zadawajcie pytania w komentarzach. Dzielcie się wątpliwościami. Co dokładnie chcecie wiedzieć? Co krok po kroku Was interesuje? Bartek będzie na bieżąco starał się odpowiedzieć/rozwiać wątpliwości (na ile będzie mógł/na ile będzie chciał ujawnić odpowiedzi, bo konkurencja też nie śpi). A po paru dniach takiej serii pytań i odpowiedzi dodatkowo przeprowadzę wywiad z Bartkiem. Tak aby z jednej strony wszystko uporządkować. A z drugiej zawrzemy w nim dodatkowo moje pytania/odpowiedzi Bartka na moje pytania. Jak to wygląda z mojej perspektywy.
Ten wywiad będzie opublikowany na moim blogu za parę dni. Coś takiego już robiliśmy przy Grupie Kapitałowej Immobile. I fajnie to wyszło: Wywiad z GKI: 8 pytań i odpowiedzi. Jak wykorzystać relacje inwestorskie do poznania biznesu spółki giełdowej. - @ Piotr@ Druga sprawa to kwestia emisji akcji przez beesfund – powinniście bardzo jasno informować inwestorów, że wyjście z tej inwestycji będzie bardzo, bardzo trudne. Nie ma praktycznie szans na stosowanie żadnego stop lossa, bo dla tych akcji nie ma żadnego rynku oprócz OTC, czyli sprzedaży bezpośredniej. Mały inwestor będzie miał zerową szansę sprzedać akcje, jeśli firma nie spełni oczekiwań. Trzeba mieć świadomość, że inwestycja ta jest bardzo długoterminowa i że ryzyko utraty całego kapitału zainwestowanego w akcje jest znacznie wyższe niż w przypadku akcji będących przedmiotem obrotu na GPW czy nawet New Connect.
MS: Tak. Słuszna uwaga. Pozwolę sobie dodać ten akapit do uwag w artykule. Aby każdy wiedział o tym spostrzeżeniu.Z tym, że to znowu wracamy do tego co podkreślam na każdym kroku na moim blogu. Liczy się własna strategia finansów osobistych. I własna, skrojona na miarę strategia inwestycyjna:
Jak inwestować bezpiecznie i zyskownie: własna strategia inwestycyjnaJeżeli ktoś będzie postępował zgodnie z powyższymi wskazówkami to myślę, że jak najbardziej można sobie pozwolić na i większe kwoty wartościowo inwestując w start-upy. Oczywiście mając też wiedzę i doświadczenie jak to robić. I po to jest ten projekt dla Was u mnie. Dlatego promuję iniJOB. Bo znam Bartka osobiście, bo dużo rozmawiałem o ty projekcie. I mi się po prostu podoba. I przy okazji, oprócz celów iwnestycyjnych, jest idealnym projektem do przeprowadzenia dla Was/dla Nas aby zdobyć doświadczenie i wiedzę jak powinno być przeprowadzony wzorcowo taki projekt.Tak aby na końcu doprowadzić do podwojenia wynagrodzeń/PKB w Polsce
Lista analiz do których nawiązuję w tym wpisie
Zgodnie z Waszymi opiniami, cały czas dążę do ulepszania tego co dla Was przygotowują na mojej stronie. Dlatego poniżej wrzuciłem listę linków do analiz do których nawiązuję w tym wpisie. Zamiast umieszczać je we wpisie:
- Jak rozpocząć inwestowanie? Co najpierw przeczytać lub zrobić?
- Jak inwestować bezpiecznie i zyskownie: własna strategia inwestycyjna
- Prawdziwy rynek pracownika :) Rok 2017/2018 będzie masakra! Obniżenie wieku emerytalnego -2 mln pracowników! Cykl dziesięcioletni na rynku pracy i w polskiej gospodarce
- Wycena DCF firmy Fabryka Form: dlaczego warto być przedsiębiorcą i jak podwoić w Polsce wynagrodzenia i PKB
- Cykl edukacyjny 10 artykułów o tym jak świadomie inwestować w spółki giełdowe: „Świadomy i aktywny inwestor giełdowy”
- SKN Klub Inwestora historia
Flash note: Skąd pomysł?
Tak jak Wam pisałem. Ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane powiększeniem rodziny. Rozbudowane analizy których przygotowanie zajmuje mi sporo czasu, nieraz nawet kilka dni. Będą ukazywały się u mnie od czasu do czasu (raz na tydzień/dwa tygodnie). Za to często będą ukazywały się krótsze wpisy. Po propozycji jednego z czytelników nazwałem je „flash notes” (dziękuję za pomysł na nazwę cyklu!). Dzięki „flash notes” mogę zwrócić uwagę na wiele ciekawych rzeczy które do tej pory po prostu nam uciekały. A Wy możecie je od czasu do czasu skomentować/mieć wkład własny w to co dzieje się na moim blogu. Tak abyśmy mogli Razem rozwijać ideę podwojenia zarobków/zrobienia drugiego Londynu w Polsce: Zróbmy z Polski drugi Londyn (!) Warsztat Analityka.
Oczywiście gorąco zachęcam do śledzenia „Flash notes”. I pytania/komentowania/wrzucania ciekawych linków! Pamiętajcie nie ma głupich pytań!
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS