Jak inwestować, gospodarka i finanse osobiste: plan 100 tys UU w 2015
W 2015 roku będzie się dużo działo na moim blogu bo będę pisał bardzo szczegółowo o tym jak inwestować, będzie też sporo o ciekawych rzeczach związanych z gospodarką i finansami osobistymi. Stworzyłem plan 100 tys UU w 2015 r., będę dążył do jego realizacji.
Miesiąc temu: 2 lata od rezygnacji z pracy w ING OFE. Przemyślenia blogera, inwestora i przedsiębiorcy podsumowałem moje przemyślenia na temat ostatnich dwóch lat prowadzenia mojego serwisu.
To podsumowanie było też bardzo ważne dla mnie, ponieważ dzięki niemu mogę dzisiaj napisać o moich dalszych krokach rozwoju serwisu w 2015 roku: stworzyłem plan 100 tys UU miesięcznie pod koniec 2015 r. Pisałem o tym już tydzień temu tutaj: Życzenia dla czytelników mojego serwisu (i dla mnie), gdzie też podałem statystyki mojego bloga za ostatni miesiąc.
Plan stu tysięcy czytelników miesięcznie (unique user) jest bardzo, bardzo ambitny (dla porównania bankier ma pewnie około miliona unikalnych użytkowników w skali miesiąca), tak więc i plany na 2015 rok muszą być bardzo ambitne. Czy to jest w ogóle możliwe?
Plan 100 tys UU w 2015: czas rozwiążę moją zagwozdkę
To co jednak teraz się dla mnie liczy, to słowa mojej ulubionej piosenki Marka Grechuty:
„Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil tych na które czekamy”
Jakie tematy chcę więc poruszyć w 2015 roku? Co chcę zrobić aby tak mocno zwiększyć liczbę czytelników?
Po pierwsze poniżej kilka słów czym chciałbym się szczegółowo zająć. Mam też prośbę abyście poniżej w komentarzach napisali ewentualnie też jakie tematy Was interesują, o czym chcielibyście abym dodatkowo pisał? I wskazali które tematy z poniżej poruszonych, w waszej opinii, warto poruszyć najpierw a które później.
Po drugie, rok 2015 poświęcę na stworzenie materiałów które będą bardzo użyteczne również dla osób początkujących, osób dla których już same pojęcia dotyczące poruszanych zagadnień są sporą barierą do głębszego zainteresowania się tematyką poruszaną w moim serwisie. Przygotuję w tym zakresie kolejne ebooki, artykuły oraz nagrania online.
Po trzecie, czytając niektóre materiały w internecie mam wrażenie, że ich autorzy nie do końca zdają sobie sprawę o czym piszą. Mam na myśli to, że szczególnie kwestie związane z inwestowaniem czy gospodarką są bardzo skomplikowane i stawianie tez na ten temat, bez gruntownej wiedzy i zbadania poszczególnych zagadnień, jest naprawdę ryzykowne. Zarówno dla autorów takich tekstów (w dobie internetu bardzo szybko czytelnicy mogą trafić na materiały, które mogą ośmieszyć takie opinie) ale co najgorsze stosowanie się do takich opinii może być bardzo ryzykowne dla samych czytelników: późniejszych użytkowników tychże opinii.
Plan 100 tys UU w 2015: ceny złota
Chociażby wystarczy wspomnieć o tym jak wiele osób pisało jak inwestować w złoto, które w ostatnich dwóch latach… załamało się:
I nie chodzi mi o to, że ktoś się może pomylić w zakresie opinii co może się wydarzyć w przyszłości, bo zgodnie z przysłowiem „błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi”, ale chodzi mi o bezmyślne „naganianie” czy też „robienie ruchu na stronie” które tak naprawdę nie ma nic wspólnego z solidną wiedzą i wgłębieniem się w omawiane zagadnienie.
Ja wiem, że przeciętną osobę interesuje tylko odpowiedź „urośnie” lub „spadnie”, ale takie podejście kończy się zawsze tragicznie.
Dlatego też, w 2015 roku, chociaż i tak zawsze staram się robić dogłębne analizy, jeszcze bardziej skoncentruję się na dokładnym zbadaniu i przemyśleniu rzeczy, o których będę pisał w moim serwisie (więcej na ten temat piszę w paru miejscach poniżej).
Jak inwestować, gospodarka i finanse osobiste
Plan 100 tys UU w 2015: jak inwestować
Na temat tego jak inwestować pisałem już sporo w poprzednich miesiącach/latach. Oprócz bieżących wpisów z archiwum, wpisy ponadczasowe zebrałem w „spisie zagadnień” oraz kilku bezpłatnych ebookach.
Ale to wszystko wobec moich planów na 2015 rok można nazwać „wstępem” do tego co będzie się działo w kolejnych miesiącach. Bo o inwestowaniu można mówić godzinami. I jeżeli się w to wgłębić bardziej, tematyka ta jest naprawdę bardzo skomplikowana.
Chociażby mało kto zadaje sobie pytanie, dlaczego indeksy w USA wyglądają tak w ciągu ostatnich trzydziestu lat:
Ale już w Japonii tak:
A trzydzieści lat to całkiem sporo jak na ludzkie życie… I co w związku z tym może być dalej? Jak inwestować w takim razie?
Próbką tego co mam zamiar zrobić w 2015 roku jest też ostatnio stworzona sekcja „Edukacja online„ gdzie umieściłem już kilka nagrań, które wcześniej były dostępne w ramach płatnych szkoleń online w ramach kursu: ”Michał Stopka: praktyczna analiza gospodarki, spółek i wycena firm”:
- Wstęp do wyceny: jak wycenić złotówkę zysku?
- Dlaczego giełda rośnie długoterminowo?
Jak inwestować na giełdzie w konkretne spółki
Kolejnym przykładem co wydarzy się w 2015 roku jest wiedza dotycząca wyceny DCF, którą podzieliłem się ostatnio tutaj: Wycena DCF firmy Fabryka Form czyli dlaczego warto być przedsiębiorcą i jak podwoić PKB. Dodatkowo, po zapisaniu się na newsletter, można też pobrać narzędzie w excel z wyceną DCF, który posłużył mi do stworzenia powyższego artykułu („wycena DCF sklepu Fabryka Form”). Takich narzędzi excel do pobrania będzie znacznie więcej.
Jak inwestować w dobie delewarowania gospodarek, czy w ogóle inwestować
Będę też pisał o takich rzeczach jak Cykl Kondratiewa. Oczywiście po pierwsze warto znać takie teorie, szczególnie w obecnych czasach ogromnego zadłużenia i delewarowania gospodarek. Prezentację, miedzy innymi na ten temat, wrzuciłem niedawno tutaj: Cykle w gospodarce a obecna polityka Banków Centralnych: dlaczego QE nie powoduje inflacji?
Ale nie teoria jest najważniejsza… Kluczowe jest odpowiedź na pytanie czy ta teoria ma sens? Czy będzie krach? Czy będzie wojna? Jak inwestować w takim razie? I takimi przemyśleniami będę się dzielił z Wami w kolejnych tygodniach.
Plan 100 tys UU w 2015: gospodarka
W tym zakresie również jest masa bardzo ciekawych zagadnień.
Chociażby w paru miejscach zauważyłem, że ktoś porusza zagadnienia dotyczące PKB, ale tak naprawdę nie rozumie o czym mówi. Nie rozumie co to jest tak naprawdę PKB. Co tak naprawdę kryje się pod tym zagadnieniem?
Kiedyś w tym artykule: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS skrótowo użyłem określenia, że jest to „ilość wytworzonych dóbr i usług” i to pojęcie zaczęło krążyć w internecie. Ale tak naprawdę nie do końca jest to ilość wytworzonych produktów. Jest na przykład możliwe, że nasz kraj wyprodukuje dwa razy więcej samochodów, a PKB z tego tytułu nam spadnie… Jak to możliwe? Będę o tym pisał w kolejnych miesiącach.
A dokładne wyjaśnienie i zrozumienie co to jest PKB (i innych pojęć ekonomicznych) jest kluczowe w kontekście nie tylko inwestowania ale i chociażby naszych rozważań na temat ciekawej zależności pomiędzy wynagrodzeniami i PKB przypadającego na jedną osobę w danym państwie, o czym pisałem szczegółowo tutaj:
Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, wordbank.org, forsal.pl
Plan 100 tys UU w 2015: dynamika PKB oraz poszczególne dane makro
Tak naprawdę są to dwie różne kategorie danych makro. Dlaczego wystarczy zobaczyć na poniższy wykres: Dynamikę sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej zaznaczyłem na czerwono. Były one wtedy ujemne, czyli spadały te wartości. Jednak dynamika PKB w tym samym czasie już nie spadała:
Plan 100 tys UU w 2015: demografia i rynek nieruchomości
Z kolei od kiedy napisałem ten wpis: Szokujące dane GUS: W Polsce jest ponad 100 tys. więcej mieszkań niż gospodarstw domowych !!! w internecie można przeczytać jak to niby rynek nieruchomości ma się załamać z powodu fatalnej demografii…
Mam wrażenie, że teraz nastąpiło przegięcie w drugą stronę. Wcześniej nikt o demografii i rynku nieruchomości nie mówił więc ceny miały rosnąć do nieba. Natomiast teraz, ze względu na demografię ma być załamanie z tego względu. Ale czy na pewno ten wniosek ma uzasadnienie? Czy ktoś zadał sobie trud zbadania tego dokładnie i wyciągnięcia z tego właściwych wniosków? Jak inwestować w takim razie w rynek nieruchomości i czy w ogóle warto to robić?
Demografia i ZUS: jak inwestować i czy warto inwestować na emeryturę?
Podobnie zresztą jest jeżeli chodzi o demografię i ZUS o której pisałem dwa lata temu tutaj: Potęga demografii cz.1: Jak bardzo zmieni się Polska w ciągu zaledwie 20 lat?. Co się dokładnie wydarzy pod tym względem w ciągu kolejnych lat nie jest wcale takie oczywiste bo chociażby wiele zależy od tego co zrobią politycy i kolejne rządy w tym zakresie. Obniżą wiek emerytalny? Nie obniżą? Podniosą?
Ale nie jest to jedyny czynnik jeżeli chodzi o rozwój sytuacji w ZUS. Szczegółowa analiza na ten temat będzie właśnie przedmiotem moich badań w kolejnych miesiącach.
Plan 100 tys UU w 2015: gospodarka i sytuacja finansów publicznych
W moim serwisie poruszam też zagadnienia związane z finansami publicznymi, jak chociażby wspomniany powyżej rozwój sytuacji w ZUS w kolejnych lata. Ale w tym zakresie, jest też wiele innych ciekawych rzeczy do przeanalizowania jak chociażby sytuacja budżetu Polski czy struktura kosztów naszego państwa: na co wydajemy pieniądze jako obywatele, a właściwie na co wydają nasze pieniądze politycy…?
A to wszystko ma wpływ na gospodarkę i odpowiedź na pytanie jak inwestować, czy też w co inwestować a w co nie.
To też bardzo ciekawe tematy do poruszenia w przyszłości.
Jak inwestować, gospodarka i… finanse osobiste
O tym, jak ważne są finanse osobiste każdego z nas pisałem w pierwszym artykule na temat tego jak podwoić PKB: „Dlaczego warto i jak podwoić polskie PKB?” cz.1 : Kluczem… Twoje finanse osobiste!. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. W tym zakresie można pisać bardzo wiele. Jak chociażby kiedyś pisałem o finansach osobistych w kontekście tej książki: Inwestowanie na giełdzie a książka „Kwadrant przepływu pieniędzy” czyli lepiej być pracownikiem, samo zatrudnionym, właścicielem biznesu czy inwestorem?
Jako ,że jest to temat bardzo mocno powiązany z tym jak inwestować i z gospodarką, pojawi się też seria moich przemyśleń na temat naszych finansów osobistych.
Żeby już nie przedłużać, to tylko próbka o czym będę pisał dla Was w 2015 roku bo tematów, ciekawych pomysłów o czym napisać mam bardzo wiele. Już niedługo będą zrealizowane trzy pomysły, które mogą Was zaskoczyć, ale o tym dowiecie się już niedługo.
Zresztą nie mogę przecież napisać dzisiaj o wszystkich moich pomysłach.
Zapraszam więc do odwiedzania mojego serwisu w przyszłości, zachęcania do tego również Waszych znajomych, no i oczywiście, jeżeli ktoś ma pomysł, o czym jeszcze warto napisać w 2015 roku, zapraszam do podzielenia się opinią poniżej w komentarzu.
➡️ Dziękuję za polecanie mojego bloga, Fanpage bloga i Forum Inwestora Profesjonalnego rodzinie i znajomym! Jest to dla mnie bardzo ważne!
Dziękuję też za korzystanie z moich linków afiliacyjnych na promocyjnych warunkach: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE.Nic Was to nie kosztuje a dzięki temu możemy razem promować na większą skalę idee i przemyślenia, którymi dzielę się z Wami na mojej stronie, Fanpage bloga oraz na grupie FB Forum Inwestora Profesjonalnego!
➡️ ️Kluczowe korzyści IKE i IKZE: możesz zyskać tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Przypominam, że podstawową korzyścią z IKE i IKZE jest brak podatku belki od dywidend, odsetek i zysków z akcji oraz ETFów. Dopóki obracasz środkami w ramach IKE/IKZE, czyli ich nie wypłacisz. Innymi słowy gotówka w postaci podatku, który musisz zapłacić w tym roku i kolejnych, zamiast trafić do fiskusa, może zostać na Twoim rachunku. I możesz nią obracać. Więc zyskujesz nawet, jeżeli wypłacisz środki przed emeryturą. Takie korzyści podatkowe mogą iść w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych!
Oczywiście zyskujesz szczególnie dużo, jeżeli dotrzymasz IKE/IKZE do odpowiednio 60/65 lat. Ale jest to tylko opcja, bo jak napisałem powyżej, IKE i IKZE opłaca się już w perspektywie kilku lat.
Mało tego. W kontekście jeszcze lepszego rozumienia IKE i IKZE, przypominam, że szczególnie opłaca się IKZE bo ma dodatkowe korzyści o których mało kto wie. IKZE jest mega opłacalne bo umożliwia niepłacenie podatku belki przed emeryturą a do tego jest kwota wolna od podatku 30 tysięcy! Zobacz wpisy w ramach cyklu edukacyjnego: „Narzędzie / case study w Excel. Umowa o pracę oraz działalność gospodarcza/samozatrudniony: co wybrać IKE czy IKZE?" Kliknij w grafikę poniżej aby przejść do cyklu analiz i narzędzi w Excel:
Jeżeli chcesz założyć rachunek maklerski, też IKE/IKZE, gdzie możesz inwestować też w akcje i ETFy zagraniczne: giełda, obligacje, złoto, surowce itd., możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego. Zyskasz promocyjną prowizję + możliwość bezpłatnej rejestracji na walnych + bezpłatny dostęp do wyboru: 1) książka online/szkolenie z inwestowania 2) lub drugi poziom kursu Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora. To naprawdę wartościowa wiedza!
Szczegółowy opis warunków promocji oraz 10 zalet oferty (szczególnie warto zwrócić uwagę na rewelacyjny performance akcyjnego portfela miesięcznego) + lista często zadawanych pytań + jeżeli masz jakiekolwiek pytania, sporo wątpliwości zostało rozwianych w analizie oraz stu kilkudziesięciu komentarzach moich czytelników pod tym wpisem: Najlepsze IKE/IKZE oraz akcyjny rachunek maklerski + baza wiedzy o IKE oraz IKZE. Jeżeli nadal masz pytania, napisz komentarz pod powyższym wpisem lub maila (u góry strony) albo wyślij wiadomość na Messengera. Chętnie pomogę!
Mój link afiliacyjny: kliknij tutaj
(wszystko robi się sprawnie online)
Promocyjne warunki uzyskasz również, jeżeli skorzystasz z mojego linku afiliacyjnego otwierając w ramach umowy ramowej IKE/IKZE. Następnie złożysz dyspozycję wypłaty transferowej dla Twojego IKE lub IKZE lub obu: IKE i IKZE (przeniesiesz jeden rachunek lub dwa rachunki do DM BOŚ).
Uwaga! Środki z IKE i IKZE możesz wypłacić w każdej chwili. Nie musisz też kupować akcji i ETFów aby wykorzystać limity na ten rok.
Trzeba tylko wpłacić środki bo inaczej limity przepadną bezpowrotnie. Możesz kupić akcje, obligacje i ETFy kiedy tylko zechcesz. Ważne aby środki zostały zaksięgowane na IKZE i IKE. Możesz też wypłacić środki w każdej chwili bo to rachunek maklerski jak każdy inny tylko ma korzyści podatkowe.
Osoby na działalności gospodarczej, po zmianach też na ryczałcie: zgłoś wyższy limit IKZE!
Co ciekawe osoby na działalności gospodarczej na podatku liniowym i ryczałcie, wypłacając środki do 30 tysięcy złotych kwoty wolnej, nawet przed emeryturą i prowadząc działalność gospodarczą, nie będą musiały oddawać fiskusowi otrzymanego podatku czy płacić podatku belki od zysków. Zgodnie z ustawą wpłata na IKZE jest odpisywana od podstawy opodatkowania według 19% lub stawki ryczałtu. Natomiast wypłata jest rozliczana według skali podatkowej, nie liniowej czy ryczałtowej: => 0 zł kwota wolna 30 tysięcy zł => 12% powyżej kwoty wolnej do 120 tys. zł => 32% powyżej 120 tysięcy zł.
Uwaga: ważna informacja w kontekście IKZE w DM BOŚ. Osoba prowadząca działalność, też ryczałt, może otworzyć „zwykły” rachunek (nie na działalność gospodarczą), bez konieczności rejestracji nr LEI. Złóż wniosek rejestracyjny jako osoba fizyczna. Oświadczenie o zwiększeniu limitu wpłat będzie dostępne we wniosku o otwarcie IKZE. Jeżeli masz już IKZE i chcesz zwiększyć limit wpłat bo masz działalność gospodarczą. Oświadczenie składa się elektronicznie z poziomu rachunku IKZE: zakładka [Dyspozycje] => [Inne] => [Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE].
Dołącz do 14 798 subskrybentów newslettera: otrzymasz wiele wartościowych rzeczy do pobrania! Między innymi ale to nie wszystko:
➡️ >>> Moje 8 ebooków na temat inwestowania i gospodarki: kliknij tutaj <<<
➡️ Różne dane w pliku Excel z ciekawymi wykresami: używam ich do analiz na blogu
➡️ Spis najważniejszych zagadnień opracowanych na blogu: prowadzę go od 2007 roku!
➡️ Narzędzia w Excel oraz dostęp do kursu poziom 1: "Excel w finansach. Praktyczne wykorzystanie wiedzy inwestora"
➡️ Wybrane nagrania online: moje spostrzeżenia na temat inwestowania
Na koniec mam do Was ogromny i mega ważny apel!
Rozmawiajcie ze znajomymi na tematy ważne dla Polski, szczególnie te związane z inwestowaniem i gospodarką. Merytoryczna dyskusja to klucz do sukcesu Polski, mocnego wzrostu wynagrodzeń i powrotu kilku mln osób z emigracji! Zgodnie z analizą i grafiką z 2012 roku: W matni: krach polskiej gospodarki w ciągu kilkunastu lat? Podatki + wyjazdy = bankructwo państwa i ZUS